Μικρά και ζουμερά

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Νέα λοιπόν, από το μέτωπο της Vectrex scene. Μπορεί λίγο να έχω κουραστεί τελευταία, αλλά δεν άφησα ούτε για μια στιγμή την scene χωρίς να μην έχω κολλημένο το μάτι μου επάνω της. Για να δούμε λοιπόν κάποιες εξελίξεις των τελευταίων μηνών...

1) O Thomas όπως διαβάσατε σε άλλο post αποφάσισε να φτιάξει special site για το VecFever που θα ανανεώνει συχνά πυκνά με firmware και καινούργιους emulators. Να πούμε την αλήθεια, έπραξε σωστά και καιρός ήταν, γιατί τον έχω φάει τα αυτιά να το κάνει εδώ και καιρό. Αυτή την στιγμή είναι down γιατί (ίσως) προχωράει σε update. Όσοι προλάβατε, πήρατε βέβαια μάτι και το ολοκαίνουργιο MARK II με πολλαπλάσια RAM (και όταν λέμε πολλαπλάσια, το εννοούμε) με καινούργιο ARM επεξεργαστή και ένα σωρό άλλα καλούδια που όμως ...μάλλον δεν θα δούμε να κυκλοφορούν ποτέ. Ο ίδιος ο δημιουργός του το θεωρεί overkill και δεν σχεδιάζει να το διαθέσει προς αγορά. Θα δούμε.

2) Ο Kristof μετά την μεταφορά του site του και τις καθιερωμένες Χριστουγεννιάτικες ευχές του, μας έκανε την έκπληξη και ανακοίνωσε ότι ασχολείται (εδώ και καιρό είναι η αλήθεια) με το Vector Hopper που αποτελεί έναν Q*Bert clone. Ελπίζω σύντομα να αρχίσουμε τις betas.
Εγώ προσπάθησα πολύ σκληρά να τον μεταπείσω για Vectorion αλλά τι να κάνουμε; Υγεία και Χαρούμενες στιγμές!

Πάμε λοιπόν για το πτηνό με την περίεργη "τρομπονοτή μυτόγκα" και στο Vectrex. Άντε και καλά (μας) άλματα! (Ήθελα να γράψω "πηδήματα", αλλά το βρήκα too much! :emoji_smile:)

3) Ο Chris (Malban) από τα τέλη Δεκεμβρίου έχει αρχίσει να ασχολείται με την εικαστική επιμέλεια της συσκευασίας (aka κουτιού) του Vectroblade, αυτού του καταπληκτικού shmup που είχα την τιμή και την χαρά να μετέχω (επίσης) στην beta team. Το σκέφτεται και αλλάζει πολλά αλλά, προσωπική μου γνώμη, το τελευταίο μοντέλο που ανέβασε στο forum, το βρήκα superφανταστικό λόγω και μόνο του γεγονότος ότι κάτω δεξιά εμφανίζεται σκάφος που θυμίζει έντονα το artwork του πολυαγαπημένου μου EXERION! I love it! :love:

4) Ο φίλος καθηγητής Peer, αφού αποφάσισε να αλλάξει την εικόνα του avatar που μοστράρει σε ειδικό και σχετικό με Vectrex διεθνές forum, προς τιμή (και ολίγον από πλάκα :) ) του δικού μου δράκουλα !LOL! μας προσφέρει έναν ακόμη εκπληκτικό κλώνο της γνωστής και κλασσικής πακμανάρας, με χαρακτηριστικά "γλυκά" ηχητικά εφέ από arcade και handheld versions και πολλές ειδικές πινελιές που κάνουν τον παίκτη να μην θέλει να ξεκολλήσει από την οθόνη! Δεν ξέρω αλλά λίγο τα γραφικά, λίγο οι μικρές πίστες (που στην συνέχεια γίνονται μεγαλύτερες), λίγο αυτή η "γλυκύτητα" του ήχου, μου θύμισαν το handheld της ΤΟΜΥ με έντονο άρωμα Super Pacman πάνω στο γνωστό original σενάριο.

Τα παιχνίδια αυτής της κατηγορίας δεν άπτονται "των κυβικών" μου. Όχι για τίποτα άλλο, αλλά γιατί δεν διαθέτω την υπομονή να παιδεύω την καθεμία ξεχωριστά από τις πολυάριθμες πίστες του και να προχωράω στην αναζήτηση της τελικής λύσης. Ποτέ δεν είχα την υπομονή ΑΛΛΑ εδώ ρε παιδιά, πραγματικά κόλλησα ευχάριστα! Γούσταρα αγνό και παιδικό gameplay χωρίς περιττά και αρώματα.

19264

Δείτε το avatar του καθηγητή και κατεβάστε το Vec Man εδώ και εδώ;)
Ανανεώνεται συχνά - πυκνά και αποτελεί μια "ακαδημαϊκή προσέγγιση" στα παιχνίδια νέας γενιάς που βλέπουν τα τελευταία χρόνια, τα φώτα της δημοσιότητας για την αγαπημένη μου κονσόλα.

5) Μιας που θα είστε στην γειτονιά, κατεβάστε ελεύθερα και χωρίς τύψεις το "Beluga Dreams" και βάλτε το να "δουλέψει" σε real thing.

Απλούστατος χειρισμός για όποιον αντέξει! Για να δω, πόσο μακρυά θα φτάσετε την ιπτάμενη (!) φάλαινα που κυβερνάτε μέσα στο όνειρο σας!

(Εδώ σε Vectrex core και σε Mister FPGA)

6) VEXTREME

Ω, ΝΑΙ! Ω, ΝΑΙ! Αλλά με αυτό θα ασχοληθούμε σε ειδικό αφιέρωμα (έτσι Peter @sknipas ); ;)

7) Ο Chris (Binarystar) μας χάρισε Χριστουγεννιάτικες μέρες, μέσα στο FB, ένα τσουβάλι από hacked εκδόσεις όλων των γνωστών και κλασσικών παιχνιδιών. Όλων! Μετά από αίτημα μου, μετά χαρτοσήμου, μου έκανε το χατήρι να προσθέσει και δυο εκδόσεις του Minestorm II, με invisibility cheat. Υπενθυμίζω ότι το MInestorm II κυκλοφόρησε από την "μαμά" σε ξεχωριστή και ανεξάρτητη cartridge και μόνο σε όσους διαμαρτυρήθηκαν εγγράφως (βλέπετε; πάλι τα χαρτόσημα και τα γραμματόσημα στην μέση! LOL!) στην "μαμά", για το γνωστό bug του Minestorm, που φυσικά αποτελεί μέρος του firmware της κονσόλας. Μιλάμε για τις πρώτες versions των buzzed κομματιών. Είναι σπάνιες, δυσεύρετες και κοστίζουν όσο τρία νεφρά (χωρίς τους ουρητήρες και τα extras).

Όλα όσα περιέγραψα αναζητήστε τα στα sites, στο χαοτικό net ή στο εξαιρετικά σπαστικό και εκνευριστικό fb. Αν θέλετε και σας ενδιαφέρει πραγματικά να τα δείτε εν δράση και "ζωντανά", γράψτε μου από εδώ κάτω κι εγώ θα σας τα κάνω πακετάκι να το επισυνάψω.

Δεν αξίζει να χάνουμε τον χρόνο μας ψάχνοντας δεξιά και αριστερά (κυρίως στο fb) παρά κερδίζουμε credits σε διασκέδαση μόνο φορτώνοντας και παίζοντας τα σε real thing! Σωστά; ;)

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
830
Το εννοώ... τι θα κάναμε αν δεν σε είχαμε στη ρετροscene. Υπεροχα πράγματα ως συνήθως και μαζεμένα γιατί ως συνήθως τα χάνουμε.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Πριν από λίγα λεπτά, στο FB group: Vectrex Fans United (ιδιωτική / κλειστή ομάδα) έγινε release της πρώτης beta του Oregon Trail. Δημιουργός του, ο Ralf Kornmann.

Το παιχνίδι, μας παρουσίασε με άψογο τρόπο ο @Leon στο σχετικό νήμα που έχει μετατραπεί σε κανονική εγκυκλοπαίδεια πληροφοριών. Όσο αφορά το original, μπορείτε να διαβάσετε περισσότερα εδώ. Μετά κατεβάστε το, να το χαρείτε στον δικό σας Vectrex

Attachments

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Σταμάτα να μας πατάς τον "κάλο"...!!!
Χαρ!Χαρ!Χαρ!...κι αν σου πω ότι το πρωί, ο Thomas μου έστειλε το Major Havoc (v0.4) , τζιτζάτο και τέλεια εξομοιωμένο για VecFever; :geek::whistle::lol:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Χαρ!Χαρ!Χαρ!...κι αν σου πω ότι το πρωί, ο Thomas μου έστειλε το Major Havoc (v0.4) , τζιτζάτο και τέλεια εξομοιωμένο για VecFever; :geek::whistle::lol:
Ψάχνω να βρω emoticon που να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο και δεν βρίσκω! Παρακαλώ ο administrator να μεριμνήσει, ώστε να μπορούμε να εκφραστούμε πλήρως κάτι στιγμές σαν κι αυτή...

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,311
Ά, μα, πια!!!
Είναι η τελευταία φορά που την ξαναπατάω...
Βλέπω τον τίτλο του thread και μπαίνω γεμάτος όρεξη...και... :devilish::p:whistle: ...τι πράγματα είναι αυτά¨

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Μετά τον "Major" σιγά σιγά ετοιμάζεται ακόμη ένα θρυλικό vector arcade από την Midway (?), που φυσικά και αυτό θα βρει φιλόξενη στέγη μέσα στο Fever. Έχω την μηδενική (0.0) έκδοση για δοκιμή και μπορώ να πω ότι ο Thomas μου κάνει πλάκα. Αν είναι αυτή μηδενική beta, εγώ είμαι ο ....(εσείς συμπληρώνετε ότι θέλετε!Χα!Χα!Χα!)

Έρχονται πολλά, έρχονται ενδιαφέροντα, όλα συμπεριλαμβάνονται υπό τον τίτλο "Η Καταιγίδα πλησιάζει". Δεν κάνω πλάκα. Αυτή ήταν η κεφαλίδα του μηνύματος που μου έστειλε ο Thomas! Επίσης και ο "Πολεμιστής" (aka "Warrior") έχει αναβαθμιστεί μέσα στο VecFever κι έχει φτάσει και αυτός στην v1.3 Γιατί αυτό; Γιατί ο Ian (Vectrexmad) έστειλε στον Thomas ένα εξαιρετικό link που αφορά την εργασία (paper) του Thomas R. Rousse με τίτλο: ‘Reconstructing Warrior: Vectorbeams, Natural Magick & Business Intrigue’. Προτείνεται!

Κυκλοφόρησε στο FB, η τελευταία έκδοση του "Oregon Trail". Σας την επισυνάπτω μαζί με ένα pdf, να περιέχει concept art για labels που -ίσως- θα θελήσετε να τυπώσετε, για να διακοσμήσετε την unique cartridge που -ίσως- θα θέλατε να του αφιερώσετε.

Ο James Watt δουλεύει πάνω σε μια coin op εκδοχή (hack) του "Minestorm II", με τα κέρματα να πέφτουν στο κουτί μέσω του controller του 2ου παίκτη. Σας βάζω κι εδώ μια beta

O Chris (Binarystar) πειραματίζεται με κώδικα που αφορά μουσικές πανδαισίες και τιτλοφορεί το τελευταίο bin ως "SorryWhitney" Το γιατί θα το καταλάβετε όταν το ακούσετε :emoji_grin:

Αν το βρήκατε διασκεδαστικό - YO - ακούστε κι ένα σοβαρό!

- Τι άλλο;
- Τίποτα. Κατεβάζετε ότι βλέπετε εδώ κάτω και φορτώνετε (Όχι στον κόκκορα! LOL!) σε κάποιο -Χ- μέσον διαθέτετε, για να τα δοκιμάσετε σε real thing, όπως πάντα.

Attachments

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
One level demo του επερχόμενου "Moskwa" με δημιουργό τον Ben Razmataz

19372

19373

19374

Free download, εδώ
Πιθανή κυκλοφορία τον Οκτώβριο του 2020