Μόνο ο Λεκό έλειπε!

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
484
'Ολοι ήταν εκεί στην εκδήλωση του Athens Science Festival, "Ιστορικά περιοδικά για υπολογιστές", αλλά μόνο ο Λεκόπουλος(δυστυχώς) έλειπε(ελειπε δια ζώσης, γιατί τα είπε στο βίντεο που έπαιξε στο video wall!). Πατρίκος, Δατσέρης, Μακαρονίδης και Κυριακός μας γύρισαν πολλά χρόνια πίσω, στην εποχή του Pixel, του PC Master, του Computer Για Όλους, του RAM και των υπόλοιπων περιοδικών για υπολογιστές. Μίλησαν για μιά εποχή νοσταλγίας για τους υπολογιστές, που εάν ήθελες κάποιο πρόγραμμα έπρεπε να το γράψεις και να το διορθώσεις ο ίδιος, για τα ευτράπελα των συντακτικών ομάδων, για την αγωνία του κλεισίματος του τεύχους, της είδησης της τελευταίας στιγμής, τα μέσα της τότε εποχής που χρησιμοποιούσαν για να κάνουν κάθε τεύχος πραγματικότητα. Ο Αντώνης Λεκόπουλος, στο βίντεο τα είπε όλα, μέχρι και για τις composite video μόντες στα ZX Spectrum! Λίγος ο χρόνος που δόθηκε για να μιλήσουν οι συμμετέχοντες, αλλά καλά να είναι τα πηγαδάκια που φτιάχτηκαν μετά το τέλος της ομιλίας, όπου είχε και συνέχεια! Ο Μακαρονίδης είπε ότι ίσως υπάρξει συνέχεια με κάτποια παρόμοια εκδήλωση στο μέλλον, οπότε αναμένουμε! :)
Αξίζει να αναφερθεί και το δημόσιο ευχαριστώ από τους συντάκτες του event προς τον συμφορουμίτη Νίκο Καρυπίδη για τη βοήθεια που παρείχε.:thumbup:

Το link της εκδήλωσης: http://www.athens-science-festival.gr/event/istorika-periodika-gia-ypologistes/

DSC_0228_resize.JPG

DSC_0229_resize.JPG

DSC_0236_resize.JPG

DSC_0240_resize.JPG

IMG_0761_resize.JPG

Last edited:

antnik

Retro Addict
Reaction score
327
Μπράβο Χρήστο Άρη και τα υπόλοιπα παιδιά. Well done που λένε και στο χωρίο μου.:thumbup:

Άρη, μπλουζάκι Commodore, καπελάκι Sinclair…………. Amstrad? :rolleyes::D

arislab

Retro Starter
Reaction score
90
χαχαχα!!! Σ'ευχαριστουμε Αντώνη!

δεν έχεις κι άδικο...η απόλυτη συγχυση!!!:p:D

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον event και μακάρι να μπορούσα να βρίσκομαι κι εγώ εκεί, να δώσω το παρόν ... Μήπως κατά τύχη υπάρχει βίντεο από ολόκληρη την εκδήλωση;

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
484
... Μήπως κατά τύχη υπάρχει βίντεο από ολόκληρη την εκδήλωση;
δε νομίζω(προς το παρόν τουλάχιστον...)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
....
Αξίζει να αναφερθεί και το δημόσιο ευχαριστώ από τους συντάκτες του event προς τον συμφορουμίτη Νίκο Καρυπίδη για τη βοήθεια που παρείχε.:thumbup:
Chris, έγινε μήπως αναφορά και στο scan-αρισμα των περιοδικών ή στο πλούσιο αφιέρωμα που είχε επιμεληθεί ο nicked στο περιοδικό μας; :)

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
484
Chris, έγινε μήπως αναφορά και στο scan-αρισμα των περιοδικών ή στο πλούσιο αφιέρωμα που είχε επιμεληθεί ο nicked στο περιοδικό μας; :)
Γιώργο(χωρίς να είμαι σίγουρος και από όσο θυμάμαι), νομίζω πως δεν έγινε κάποια αναφορά.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Δεν πειράζει... Ευχαριστούμε για την πληροφόρηση κι αν προκύψει βιντεακι, πολύ θα ήθελα να το δω! Πανέμορφες και "γλυκές" αναμνήσεις μιας άλλης εποχής....

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,312
Ένα ευχαριστώ στα παιδιά που μας ενημέρωσαν, και που μας μετέφεραν, μέσω video, για λίγο εκεί.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Μπράβο παιδιά! Πάντα τέτοια να βλέπουμε!! Όπως σωστά είπε ο Δημήτρης, χάρη σε εσάς "μεταφερθήκαμε" και εμείς για λίγο "εκεί" :)

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,312
Πάντως μάγκες προβληματίζομαι. Ενώ γενικά ενημερώνομαι γύρω από τις εξελίξεις, ομολογώ ότι δε το πήρα έγκαιρα χαμπάρι ώστε να προλάβω να κανονίσω τις υποχρεώσεις μου και να πάω. Δεν έγινε γνωστό. Έχω μόνο εγώ αυτή την αίσθηση, ή κοιμάμαι όρθιος; Και τιι είναι αυτό το "Athens Science Festival"; Αξίζει; Έχει μέλλον και πράγματα να δείξει; Όπως το διαβάζω από μακριά, κομπλάρω, νομίζω ότι θα συναντήσω τον Σελντον Κούπερ.

arislab

Retro Starter
Reaction score
90
Σας ευχαριστούμε παλικάρια!:)..αν κρινω απο την κάμερα που είχαν στημένη, λογικά θ'ανεβει καποιο βιντεάκι και με άλλο "υλικό" απο εκείνη την εποχή όπως με διαβεβαίωσε ο κος Μακαρονίδης και Κυριακός σε μια συνομιλία που είχαμε μετά. Δυστηχώς πέρα απο την ομιλία του Λεκόπουλου (η οποία ήταν και η μεγαλύτερη) δεν είχα επιπλεον χωρο στην κάρτα για να τραβήξω και τους υπόλοιπους:(...(συν οτι δεν είχα το τριποδο και πιάστηκε το χέρι μου:p:D)

@turrican : Δημητρη, και εμεις απο τυχη το ανακαλύψαμε (χάρη στο facebook) :)

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,312
Σας ευχαριστούμε παλικάρια!:)..αν κρινω απο την κάμερα που είχαν στημένη, λογικά θ'ανεβει καποιο βιντεάκι και με άλλο "υλικό" απο εκείνη την εποχή όπως με διαβεβαίωσε ο κος Μακαρονίδης και Κυριακός σε μια συνομιλία που είχαμε μετά. Δυστηχώς πέρα απο την ομιλία του Λεκόπουλου (η οποία ήταν και η μεγαλύτερη) δεν είχα επιπλεον χωρο στην κάρτα για να τραβήξω και τους υπόλοιπους:(...(συν οτι δεν είχα το τριποδο και πιάστηκε το χέρι μου:p:D)

@turrican : Δημητρη, και εμεις απο τυχη το ανακαλύψαμε (χάρη στο facebook) :)
Έκανες επαγγελματική δουλεια.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Ανέκαθεν είχα το βίντεο πολύ ψηλά στις προτιμήσεις μου... Θέλεις, γιατί μου δίνει την ψευδαίσθηση μιας virtual συμμετοχής; Θέλεις, γιατί είναι πιο ζωντανό; Θέλεις, γιατί μέσω αυτού μπορώ να ακούσω και να πάρω μια γεύση του θερμού κλίματος της εκδήλωσης (... καλά αυτά τα σχόλια που ακούγονται ως συμπληρωματική στιχομυθία από κάτω, είναι όλα τα λεφτά!)... το βίντεο που ανέβασες είναι καθόλα υπέροχο! Well Done mate! :)

arislab

Retro Starter
Reaction score
90
χαχαχα!! Σ'ευχαριστώ Γιώργο μου!!:D

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,312
Ακούω τον Λεκόπουλο, να λέει χιουμοριστικά τη λέξη "τσογλανάκια".
Το έχω σκεφτεί πολλές φορές στο μυαλό μου, ότι αυτή η κατάσταση (που αναφέρει ο Λεκο ότι επικρατούσε στα γραφεία του pixel), αντικατρπτρίζει ίσως το σκηνικό που επικρατούσε στα τέλη 70's - αρχές 80s, με τους δεκάδες γκικς - γκουρού του hardware και software που δούλευαν στις τότε νεοσύστατες εταιρίες υπολογιστών. Άντε τώρα, να συνεννοηθεί μαζί τους ο μπίσνεσμαν, που ασχολείται με χρήμα, χρονικά όρια, και απόδοση - παραγωγικότητα. Άντε να τους βάλεις σε τάξη (έξω δεν πήγαιναν στρατό, και ήταν και χίπηδες). Οι μαρτυρίες που έχουμε π.χ για τον Tramiel και τους υπολοίπους, προέρχονται σε μεγάλο βαθμό απο αυτούς. Τι να έλεγαν; Σκληρός, αδίστακτος, άγριος. Δε σημαίνει υποχρεωτικά ότι είχαν άδικο, αλλά μου κεντρίζει το ενδιαφέρον και το σκέφτομαι συχνά.

Last edited:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Είναι ένας απο τους λίγους ανθρώπους (μαζί με τον Τσουρινάκη βεβαίως βεβαίως) που σημάδεψαν την παιδική μου ηλικία με το Pixel και με τους Home Micros. Ίσως είναι καλό που αποφεύγει τις πολλές "διαδικτυακές" εμφανίσεις, διατηρώντας έτσι την "μαγεία" που έχει αφήσει το όνομα του και ένα μικρό πέπλο μυστηρίου :)

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,312
Το σκέφτηκα και εγώ ρε φίλε, αλλά απο την άλλη δε θα με χάλαγε να μίλαγε μόνο σε εμένα και εγώ να σας μετέφερα τις βουλές του!:cool:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Το σκέφτηκα και εγώ ρε φίλε, αλλά απο την άλλη δε θα με χάλαγε να μίλαγε μόνο σε εμένα και εγώ να σας μετέφερα τις βουλές του!:cool:
Χαχαχαχα! Σωστός δεν θα με χαλούσε ούτε εμένα!! :D :D