Νέο website AMSTRAD SAKIS

skylas

Retro Starter
Reaction score
23
Καλημέρα,

Ήθελα να σας ενημερώσω για το νέο μου website

https://amstradsakis.blogspot.com

στο οποίο θα βρείτε δωρεάν τα νέα μου παιχνίδια/προγράμματα για σε Locomotive Basic για τον Amstrad CPC. Κάποια από αυτά έχουν συμμετάσχει στους ετήσιους διαγωνισμούς CPCRetrodev του πανεπιστημίου του Alicante.
Είναι σχετικά απλά παιχνίδια, μόνο σε BASIC, καθώς δεν ξέρω και πολλά από υπολογιστές, ουσιαστικά ξέρω κάποια πράγματα που θυμόμουν μικρός που πάλευα να προγραμματίσω. Τα τελευταία χρόνια, σαν χόμπι, προσπάθησα να τα ξαναθυμηθώ, και μπόρεσα να φτιάξω αυτά τα μικρά παιχνίδια.
Στο site υπάρχουν και οδηγίες (γραπτώς και σε video) για το πώς μπορεί κάποιος να παίξει ένα παιχνίδι σε emulator.

Όσοι θέλετε μπορείτε να ρίξετε μια ματιά και να παίξετε!

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
2,008
Welcome Σάκη!

Έριξα μια γρήγορη ματιά στο site σου και έπαθα πλάκα με τα παιχνίδια σου για τον αγαπημένο Amstrad cpc!

Το απόγευμα θα ξαναμπώ με την ησυχία μου να τα δω όλα αυτά που έχεις φτιάξει! :thumbup:

Last edited:

skylas

Retro Starter
Reaction score
23
Welcome Σάκη!

Έριξα μια γρήγορη ματιά στο site σου και έπαθα πλάκα με τα παιχνίδια σου για τον αγαπημένο Amstrad cpc!

Το απόγευμα θα ξαναμπώ με την ησυχία μου να τα δω όλα αυτά που έχεις φτιάξει! :thumbup:
ευχαριστω πολυ, να σαι καλα!

skylas

Retro Starter
Reaction score
23
Ωωωωπ τέτοια να βλέπω! Καλως ήρθες skylas! Άντε γιατί μας τα έχουν κάνει τσουρέκια με τον ψωμιέρα! Ειδικά ο Βρυκόλαξ @geoanas !
να σαι καλα! ελπιζω να σας αρεσει καποιο απο τα παιχνιδια!

skylas

Retro Starter
Reaction score
23
Πολυ ωραία!!! Κατέβασα το Penalty Kicks και το Heart Chaser (μου θυμίζει κάτι απο το Ascii games και rogue που έπαιζα σε DOS).
ωραια! το penalty kicks θυμαμαι οταν ημουν μικρος ειχα μεγαλο καημο να το φτιαξω, και το ειχα καταφερει, αλλα μονο για διπλο. Πριν 2-3 χρονια που ξαναασχοληθηκα, ελεγα μπα δε θα τα καταφερω, και τελικα μου ερχοταν ενα ενα σταδιακα και θυμηθηκα πως το χα φτιαξει! (αφου ξαναεψαχνα αυτα τα manual του amstrad να θυμηθω τι διαολο κανει η καθε εντολη!)

skylas

Retro Starter
Reaction score
23
Ένα νέο παιχνιδάκι ανέβασα σήμερα, όποιος θέλει ας ρίξει μια ματιά (HEART CHASER 2!)

Οδηγίες, κατέβασμα κτλ εδώ

Σε κανά 10ήμερο θα ανέβει και το πρώτο παιχνίδι που είχα φτιάξει ποτέ, ένα απλό κορώνα/γράμματα!

skylas

Retro Starter
Reaction score
23
Για όποιον ενδιαφέρεται, το εξέλιξα λίγο το παιχνίδι και έφτιαξα το νέο HEART CHASER 3.

Οδηγίες, κατέβασμα, κτλ από εδώ:

Βασικά έχει 10 νέες πίστες, πιο εξελιγμένες και πιο δύσκολες.
Για όποιον ζορίζεται, επειδή και γω παίζοντάς το για δοκιμή κάποια στιγμή εκνευρίστηκα, πατώντας <L> στο μενού παίρνεις 99 ζωές!

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
2,008
Πω πω τι μου θύμησες! Matchday 2..

Πηγαίναμε και καθόμασταν με τις ώρες στο Micropolis του Πειραιά και παίζαμε διαφορά παιχνίδια στον cpc που είχαν μέσα για να κάνουν παρουσιαση στους πελάτες.

Δεν είχαν πρόβλημα και μας άφηναν να παίζουμε με τις ώρες παιχνίδια στον cpc που είχαν μέσα.

Ειχαμε καταντήσει να αγοράζουμε δισκέτες και να παίζουμε τα παιχνίδια εκεί αφού κάνεις μας σε εκείνη την ηλικία (δημοτικό) δεν είχε δικό του υπολογιστή!

Θυμάμαι ότι γινόταν ένας χαμος στο μαγαζι κάθε μέρα απο πιτσιρικαριστικες φωνές μας που παίζαμε Green Beret, Matchday_2, Thundercats και αλλα πολλά. Μας άφηναν χαλαρά να παίζουμε ώρες ολόκληρες αλλα τους κάναμε και καλή διαφήμιση και έμπαινε πολλής κόσμος βλέποντας μας απο την βιτρίνα του μαγαζιού.