What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

Νοσταλγία για τις παλιές PC-CRT οθόνες!

turrican

Retro Guru
Comrade
Ξαφνικά εκεί που καθόμουν, μου ήρθε μια φλασιά με τις παλιές οθόνες των PC's μου!
Τι ωραία εποχή βρε παιδιά!!!
Όχι, σε καμία περίπτωση δε θα γύρναγα πίσω, αλλά τι ωραία εποχή!!!
Εξοντωτικά hardware reviews στα περιοδικά, με τουλάχιστον 30 οθόνες, να πολεμούν μέχρι τελικής πτώσεως, στην ανάλυση, φωτεινότητα, εργονομία, γεωμετρία και δε συμμαζεύεται...
Δεκαεπτά ίντσες ήταν μεγάλο πράγμα τότε. Σωστά μπαούλα!

Άλλη τεχνολογία τότε...
Φόρτωνες την παιχνιδάρα σου, και σε κάθε αλλαγή της ανάλυσης, η οθόνη έκανε ένα χαρακτηριστικό "κλικ", σαν διακόπτης που άνοιγε και έκλεινε!

Θυμάμαι και τις εκπληκτικές (επίπεδες όσο και ακριβές) SONY Trinitron και mitsubishi diamondtron οθόνες!
Αυτές είχαν μια ενδιαφέρουσα hardware ιδιοτροπία, εμφανίζοντας δύο ανεπαίσθητες- παράλληλες μαύρες γραμμές σε λευκό φόντο. Ήταν όμως στην αιχμή της τεχνολογίας (απλησίαστες) και σε αντάμειβαν με το αιχμηρό contrast τους και τη φωτεινότητα τους.

Αγόρασα κάποτε μια επίπεδη Nokia 17 ίντσες!
Την είδα στο συγκριτικό του RAM ή σε κάποιο άλλο έντυπο, δε θυμάμαι...
Πήγα στα elephant και έβαλα δόσεις!
Κάθε μήνα που πήγαινα να τις πληρώσω η όμορφη ταμίας μου έλεγε και μια τσαχπινιά (το αίσθημα άλλαζε χρώματα)....
Όμορφα χρόνια...

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Comrade
Εγώ θυμάμαι είχα πάει με κλειστά μάτια να αγοράσω μια Trinitron αφού διάβασα - κάπως επιπόλαια όμως - κανα δυο σχετικά reviews που την έβγαζαν πρώτη...
Τώρα, να σας πω τι τρομάρα πήρα όταν είδα τη λεπτή μαύρη γραμμή; Νόμιζα ότι ήταν ελαττωματική! Πήρε ώρα μέχρι να ανακαλύψω ότι ήταν φυσιολογικό...
Ας πρόσεχα να διάβαζα λεπτομέρειες εγκαίρως. ..

Always Somewhere

Retro Mentor
Comrade
Είχα αγοράσει και εγώ μαζί με τον υπολογιστή ένα monitor sony trinitron flat multiscan (πρέπει να ήταν η 17αρα οθόνη).

Θυμάμαι ότι είχε πολύ καλή ανάλυση, ζωντανά χρώματα και μια οριζόντια λεπτή γραμμή στη μέση της οθόνης η οποία ήταν σαν να την χώριζε στα δυο.
Όταν άλλαζε η ανάλυση έκανε ένα ήχο "τσακ" και για κλάσματα δευτερόλεπτου αναβόσβηνε και άλλαζε αμέσως τότε η ανάλυση!

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Comrade
Βλέπω ήσασταν όλοι στην αιχμή της τεχνολογίας! :);)
Φαντάζομαι κατάλαβες ότι με το "όλοι" εννοείς δύο άτομα που απάντησαν!

Always Somewhere

Retro Mentor
Comrade
Εγώ το δηλώνω ότι δεν ξέρω και πολλά .

Παλιά είχα 2 PC, έναν Altec PC Performer κάπου το 1998 και ένα Multirama Gaming PC με SLI απο το 2004 και μετά.
Δεν θυμαμαι ομως με ποιο pc απο τα δυο το ειχα παρει το παραπάνω sony μόνιτορ πακέτο με τον υπολογιστή... Μάλλον με τον Altec Performer.

Πάντως θυμάμαι έντονα αυτό που αναφερω για τον ηχο που ακουγοταν οταν αλλαζε η αναλυση ή οταν εβαζα ενα παιχνιδι και εμπαινε σε ανάλυση παιχνιδιού. Ακουγόταν μέσα στην οθόνη σαν άναβες ένα διακοπτη! Ξερετε γιατι γινοταν αυτο ??

turrican

Retro Guru
Comrade
Φαντάζομαι κατάλαβες ότι με το "όλοι" εννοείς δύο άτομα που απάντησαν!
Χα! Χα! Χα! Ούτε τριμελής επιτροπή από πέντε άτομα δε βγαίνει... :p:rofl:

turrican

Retro Guru
Comrade
Εγώ το δηλώνω ότι δεν ξέρω και πολλά .

Παλιά είχα 2 PC, έναν Altec PC Performer κάπου το 1998 και ένα Multirama Gaming PC με SLI απο το 2004 και μετά.
Δεν θυμαμαι ομως με ποιο pc απο τα δυο το ειχα παρει το παραπάνω sony μόνιτορ πακέτο με τον υπολογιστή... Μάλλον με τον Altec Performer.

Πάντως θυμάμαι έντονα αυτό που αναφερω για τον ηχο που ακουγοταν οταν αλλαζε η αναλυση ή οταν εβαζα ενα παιχνιδι και εμπαινε σε ανάλυση παιχνιδιού. Ακουγόταν μέσα στην οθόνη σαν άναβες ένα διακοπτη! Ξερετε γιατι γινοταν αυτο ??
Δεν έχω ιδέα!
Ίσως να έχει σχέση με την αλλαγή σάρωσης, αλλά πάλι δε ξέρω!

Vincent

Retro Addict
Comrade
Ακόμα έχω αρκετές CRT.
Μια μάλιστα είναι 21 η 24, δε θυμάμαι καλά.
Μου τη χάρισε ο Φράνκ και θα πάει για ΜΑΜΕ ΜΠΟΞ, έχω κάνει το απόλυτο scanline script.

Και ναι, είμαι ο τέταρτος και είμαι καλά.

Always Somewhere

Retro Mentor
Comrade
Στα 8:00 λεπτά και μετά θα δείτε και θα ακούσετε αυτό που γράφω παραπάνω το οποίο ήταν πολύ περίεργο...

Βέβαια ο τύπος περιγράφει άλλο πρόβλημα στο βίντεο, εγώ δεν είχα κάποιο θέμα με αυτό το μόνιτορ απλά μου είχε κάνει εντύπωση απο τότε ο τρόπος που λειτουργούσε και για αυτό η τόση μου περίεργα για την τεχνολογία της συγκεκριμένης οθόνης. Έφαγα Κόλλημα το ξέρω.. :p

lliont

Retro Member
Comrade
Κι εγώ είχα μια Sony 17αρα με τα 2 πολύ ψιλά συρματάκια, είχε κοστίσει αρκετά θυμάμαι.
Τώρα έχω ένα έγχρωμο ογκώδες CRT μόνιτορ 15αρι (μάλλον) που αν και προερχόμενο από σύστημα παρακολούθησης με composite video in έχει εξαιρετικά χρώματα.

scientist

Retro Member
Comrade
Ενθουσιάστηκα και εγώ μετά από ένα συγκριτικό του RAM για οθόνες και αποφάσισα να πάρω τη Nokia 447Zi την οποία ευχαριστήθηκα πολύ.
Την αποχωρίστηκα αρκετά χρόνια αργότερα για τα μάτια μιας Sony LCD-TFT.

dimfil

Retro Mentor
Comrade
Εμένα πάντως, μου είχε μείνει απωθημένο και μια οθόνη 1084 που όμως δεν απέκτησα ποτέ!
Γι' αυτό τώρα την έχω μόνιμα στο FSUAE και κάπως παρηγοριέμαι...

IMG_20210126_204124_copy_1600x1197.jpg

sly*m

Retro Addict
Comrade
Εμένα μου λείπει το πρώτο μου vga μόνιτορ, ένα eizo f35 που βλακωδώς το έδωσα κάποια στιγμή και πήρα μεγαλύτερο AOC..

Rygar

Retro Starter
Από το 96 εως το 2002 εργαζόμουν σε εταιρία πληροφορικής. Δύο οθόνες μου είχαν μείνει. Μία Nokia 15άρα που την είχα δει προς τα τέλη του 98 και μου είχε πέσει το σαγώνι από την καθαρή σαν κρύσταλλο απεικόνιση του φόντου του desktop του λειτουργικού. Θυμάμαι που λέγαμε ότι ήταν λες και η εικόνα του φόντου ήταν σκαλισμένη πάνω στο γυαλί. Αν θυμάμαι καλά, η συγκεκριμένη Νοκια οθόνη είχε και στερεοφωνικά ηχεία μπροστά και κάτω από το κρύσταλλο. Η δεύτερη οθόνη ήταν η EIZO F35. Ο ορισμός της οθόνης. 100 χιλιάρικα οθόνη το 1996. Κι εδώ αν θυμάμαι καλά, η ΕΙΖΟ πρέπει να έβαζε ένα έντυπο μεσα στη συσκευασία για να σου λέει ότι δεν πρέπει να κουβαλάς την οθόνη με τη μεριά του γυαλιού προς το σώμα σου για να μη το γρατζουνίσεις στην αγκράφα της ζώνης σου. Οπως είπε και ο Δημήτρης, δε θα ξαναγύρναγα πίσω για να χρησιμοποιήσω τέτοιες οθόνες. Μου έχουν μείνει αξέχασες οι κοκκινίλες στα μάτια από την πολύωρη καθημερινή εργασία. Τα φίλτρα που αγόραζαν οι πελάτες δεν ξέρω πόση ακτινοβολία περιόριζα, σίγουρα περιόριζαν και τη φωτεινότητα και φυσικά αν πίσω σου είχες παράθυρο ή κάτι φωτεινό, αυτό καθεφτιζόταν στην οθόνη. Το δικό μου το είχα χρησιμοποιήσει για κάποιο διάστημα και μετά το αχρήστευσα, μου έσπαγε τα νεύρα.

milntov

Retro Starter
Αυτες οι οθονες ειναι για το μουσειο αλλα οσον αφoρα το retro pc gaming η ακομη και πιο συγχρονα παιχνιδια ειναι μια χαρα.

Last edited:

ndial

Retro Starter
Ωραίες εποχές, ωραία μονιτορ, εξαιρετικό το χρώμα τους!
Εγω ακόμα τιμώ ΔΕΟΝΤΩΣ ενα Philips 105s που πάει με όλα (σαν την Coca Cola)
(σε Pentium MMX SVGA και Tulip PC2 8088 CGA ...)

Attachments

• Philips105s2.jpg
    Philips105s2.jpg
    351.5 KB · Views: 9
  • Philips105s.jpg
    Philips105s.jpg
    325 KB · Views: 9