Ντοκιμαντέρ για το Vroom

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,536
Πολύ όμορφο! Καλογυρισμένο και γρήγορο ντοκιμαντέρ!
Το δε VRoom δείχνει παρά την ηληκία του, και σήμερα απίθανο.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,536
Λιγάκι ρατσιστικό, αλλά μόλις είδα την ST version, την ένοιωσα μια χαρά, που δεν είχα QL.:p
Σίγουρα όμως αδικήθηκε, γιατί πέρα απο τους περιορισμούς,δεν εργάστηκαν σε αυτό το format πολλά άτομα.
Άκουσα για συμπιέσεις δεδομένων κτλ. Να υποθέσω ότι η παράκαμψη των ρουτινών του λειτουργικού είναι δεδομένη; :whistle:

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
515
ε ρε αθάνατο QL, μέχρι και Vroom είχε! :thumbup::thumbup:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,536
Χα!Χα! Πράγματι! :thumbup:
Απο τον QL μάλιστα άρχισαν όλα!
Επίσης παρατηρώ, ότι το gaming και το computing ήταν πάντοτε ταυτόσημες έννοιες!
Οι περισσότεροι που ασχολήθηκαν με τον προγραματισμό, προσπάθησαν να φτιάξουν κάποιο game.

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
2,070
Πολύ ωραίο ντοκιμαντέρ!

Το Vroom στον ST είναι φοβερό!!!

Amiga500

Retro Member
Reaction score
404
Vroom....!!! Aγαπημενο F1 game σε Amiga και Atari ST, οπως και η βελτιωμενη συνεχεια του, το F1 - Domark!
Το πρωτοεπαιξα στον Atari και μαλιστα ειχα και την "Vroom Data Disk" η οποια βελτιωνε κυριως τον χειρισμο του παιχνιδιου (συν extra πιστες)!
Ακομα το παιζω και στην Amiga και στον Atari και παντα κολλαω με το απιστευτα εθιστικο gameplay του! :emoji_trophy:

*Επισης πολυ καλη και η εκδοση για το Mega Drive (F1 World Championship). Εχει φαει και αυτη τρελο λιωσιμο!

Last edited:

Amiga500

Retro Member
Reaction score
404
Όσα θέλατε να μάθετε για το Arcade Racer της Lankhor. Υπάρχουν Αγγλικοί υπότιτλοι

Τελειο το βιντεακι φιλε ChrisTOS, να εισαι καλα που το ποσταρες! :thumbup:

Πορωθηκα τωρα, παω να βαλω Vroom!!! :emoji_video_game::emoji_video_game:

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,358
Ομολογουμένως πολύ ενδιαφέρον το video και ευχαριστούμε! Αλλά...

...αλλά βλέποντας την έκδοση του παιχνιδιού οφείλω να ομολογήσω ότι με έβαλε σε σκέψεις: ήταν άραγε ο QL, το Quantum Leap του θείου Clive ένα αδικοχαμένο μηχάνημα χρόνια μπροστά από την εποχή του που χαντακώθηκε εξαιτίας της ασυνέπειας της Sinclair Research και των microdrives, ή, μήπως, τελικά, έλαβε εμπορικά πάνω-κάτω το μερίδιο που του άξιζε; Να καταστήσω σαφές σε αυτό το σημείο ότι αναφέρομαι στους τομείς των παιχνιδιών και των demos κυρίως. Ας συνεχίσω, λοιπόν...

Γνωρίζω πολύ καλά ότι στην Ελλάδα, που στα 80s, μετά τον Ανδρέα Παπανδρέου είχαμε λίγο ή πολύ αγιοποιήσει και τον (συμπαθέστατο) "θείο", θεωρείται τουλάχιστον ιεροσυλία το να τολμήσει κανείς να πιάσει στο στόμα του τον QL αν δεν πρόκειται να τον εκθειάσει - είναι όμως τελικά σωστό αυτό; Προσωπικά, πλην ενός και μόνο πρόσφατου demo, δεν έχω δει στον υπολογιστή αυτόν κάτι που να με εντυπωσιάσει από τότε που πρωτοαντίκρισα το... σκάκι (!) της PSION το 1984. Και το VROOM δείχνει να επιβεβαιώνει τα παραπάνω: αυτό που είδαμε στο video θύμιζε λιγότερο το VROOM των Atari ST/Amiga και περισσότερο το... Chequered Flag του 48άρη Spectrum (αφήστε που είχε και τα ίδια, λίγα και έντονα χρώματα)! Μήπως τελικά ο... οχτάμπτιτος 68000 (LOL, φυσικά εννοώ τον 68008) και τα 128ΚΒ μνήμης πλαισιώνονταν από ένα chipset το οποίο σε επίπεδο animated γραφικών ήταν... ανύπαρκτο; Προφανώς και ο ίδιος ο Clive Sinclair είχε χαρακτηρίσει τον QL ως business oriented μηχάνημα, αλλά, ακόμα και ως τέτοιο, οι επιδόσεις του στο gaming... τρομάζουν!

Δεν ξέρω, μπορεί να έχω άδικο, απλά μοιράζομαι μαζί σας κάποιες σκέψεις. Γιατί, εν κατακλείδι, έχει περάσει πια τόσος καιρός από τότε που κυκλοφόρησαν αυτά τα μηχανάκια, και έχουν ξεζουμιστεί από τόσους coders, που ακόμα και τους "ταπεινούς" Sinclair ZX81, Texas Instruments TI99/4A και Commodore VIC-20 είδαμε να κάνουν "παπάδες". Στον QL οι τελευταίοι απουσιάζουν επιδεικτικά εδώ και 35 χρόνια...

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
2,070
Το QL τελικά δεν έχω καταλάβει αν ήταν Home Computer ή Personal Computer (δηλαδή σε ποιο ποσοστό ήταν IBM compatible) ;

Με τα λίγα που ξέρω.. θεωρώ ότι ήταν μηχάνημα μετάβασης της Sinclair research από τα home computer στα Personal Computers ή κάτι τέτοιο...

Ήταν ένα άλμα του θείου (σαν αυτό που κάνει και ο ίδιος στην διαφήμιση του μηχανήματος :D ) σε ένα μηχάνημα με πολύ ενδιαφέρον χαρακτηριστικα...

Το Qdos OS ήταν ένα πολύ δυνατό multitasking λειτουργικό σύστημα για τον QL, η δε Super basic που χρησιμοποιεί ήταν ικανή να επεξεργαστεί δεδομένα σε επίπεδο όπως τα σύγχρονα λειτουργικά συστήματα.

Ο QL ήταν εξοπλισμένος με τον 68008 (68000 / 8bit memory bus) που είχε ενδιαφέρον χαρακτηριστικα αλλα και περίεργες επιδόσεις. :D

Ήταν πάντως ένα πολύ όμορφο και πρωτοποριακό μηχάνημα (λόγω του multitasking) με καλα χαρακτηριστικα που ίσως αν είχε και μια κάρτα γραφικών θα ειχε να αξιοποιήσει πολλές απο τις δυνατότητες του με τον 68008.

Last edited:

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,358
Το QL τελικά δεν έχω καταλάβει αν ήταν Home Computer ή Personal Computer (δηλαδή σε ποιο ποσοστό ήταν IBM compatible) ;

Με τα λίγα που ξέρω.. θεωρώ ότι ήταν μηχάνημα μετάβασης της Sinclair research από τα home computer στα Personal Computers ή κάτι τέτοιο...

Ήταν ένα άλμα του θείου (σαν αυτό που κάνει και ο ίδιος στην διαφήμιση του μηχανήματος :D ) σε ένα μηχάνημα με πολύ ενδιαφέρον χαρακτηριστικα...

Το Qdos OS ήταν ένα πολύ δυνατό multitasking λειτουργικό σύστημα για τον QL, η δε Super basic που χρησιμοποιεί ήταν ικανή να επεξεργαστεί δεδομένα σε επίπεδο όπως τα σύγχρονα λειτουργικά συστήματα.

Ο QL ήταν εξοπλισμένος με τον 68008 (68000 / 8bit memory bus) που είχε ενδιαφέρον χαρακτηριστικα αλλα και περίεργες επιδόσεις. :D

Ήταν πάντως ένα πολύ όμορφο και πρωτοποριακό μηχάνημα (λόγω του multitasking) με καλα χαρακτηριστικα που ίσως αν είχε και μια κάρτα γραφικών θα ειχε να αξιοποιήσει πολλές απο τις δυνατότητες του με τον 68008.
Βαγγέλη, θα συμφωνήσω μαζί σου στο ότι επρόκειτο για ένα πανέμορφο μηχάνημα, με χαρακτηριστικά που έδειχναν επαναστατικά για την εποχή (στα χαρτιά).

Από εκεί και πέρα, IBM compatible δεν ήταν (δεν είχε την παραμικρή σχέση η αρχιτεκτονική του ενός με το άλλο μηχάνημα, συν του ότι ο QL δεν είχε και την απαραίτητη ισχύ για επαρκή εξομοίωση) και η Super BASIC, αν θυμάμαι καλά από τα benchmarks της εποχής ήταν μεν "δυνατή" αλλά όχι ιδιαίτερα γρήγορη.

Για το multitasking θα πω ότι μπορεί να επιτευχθεί με διάφορους τρόπους - ακόμα και αν δεν υποστηρίζεται από το hardware - και ότι, ειδικά σε έναν υπολογιστή φτιαγμένο για οικιακή χρήση χωρίς γραφικό περιβάλλον (GUI) δεν μπορώ να εντοπίσω κάποια προφανή χρησιμότητα αυτού...

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
2,070
Βαγγέλη, θα συμφωνήσω μαζί σου στο ότι επρόκειτο για ένα πανέμορφο μηχάνημα, με χαρακτηριστικά που έδειχναν επαναστατικά για την εποχή (στα χαρτιά).

Από εκεί και πέρα, IBM compatible δεν ήταν (δεν είχε την παραμικρή σχέση η αρχιτεκτονική του ενός με το άλλο μηχάνημα, συν του ότι ο QL δεν είχε και την απαραίτητη ισχύ για επαρκή εξομοίωση) και η Super BASIC, αν θυμάμαι καλά από τα benchmarks της εποχής ήταν μεν "δυνατή" αλλά όχι ιδιαίτερα γρήγορη.

Για το multitasking θα πω ότι μπορεί να επιτευχθεί με διάφορους τρόπους - ακόμα και αν δεν υποστηρίζεται από το hardware - και ότι, ειδικά σε έναν υπολογιστή φτιαγμένο για οικιακή χρήση χωρίς γραφικό περιβάλλον (GUI) δεν μπορώ να εντοπίσω κάποια προφανή χρησιμότητα αυτού...

Το βάζω copy/paste από το Wikipedia :

***Quote***

The QL was designed to be more powerful than the IBM Personal Computer, and comparable to Apple's Macintosh.[8] The QL was the first mass-market personal computer based on the Motorola 68000-series processor family. Rushed into production, the QL beat the Apple Macintosh by a month (effectively becoming the first home computer to feature a GUI), the Atari ST by a year and the Commodore Amiga by a year and 2 months. While clock speeds were comparable, the 8-bit databus and cycle stealing of the ZX8301 gate array limited the QL's performance

***Unquote***

Εντωμεταξύ τον έχουν κατατάξει σαν Personal Computer (PC).

Δεν ξέρω τι είναι τελικά σαν μηχάνημα αλλα θα ήθελα πάρα πολύ να είχε καταφέρει να κερδίσει την αγορά γιατί είμαι σίγουρος ότι ο θείος κάτι άλλο είχε στο μυαλό του.. Ίσως κάποια συμβατότητα home/PC με κάποια εξομοίωση. Κάπου είχα διαβάσει ότι υπήρχαν emulators που εκεινη την εποχή ήταν συμβατά με amiga & st & Mac για να τρέχουν QL..

Έχω την εντύπωση ότι ο 68008 ο οποίος ήταν καλός περισσότερο για controllers/embedded systems είχε κάποια σχέση με αυτό..

Last edited:

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,358
Το βάζω copy/paste από το Wikipedia :

***Quote***

The QL was designed to be more powerful than the IBM Personal Computer, and comparable to Apple's Macintosh.[8] The QL was the first mass-market personal computer based on the Motorola 68000-series processor family. Rushed into production, the QL beat the Apple Macintosh by a month (effectively becoming the first home computer to feature a GUI), the Atari ST by a year and the Commodore Amiga by a year and 2 months. While clock speeds were comparable, the 8-bit databus and cycle stealing of the ZX8301 gate array limited the QL's performance

***Unquote***

Εντωμεταξύ τον έχουν κατατάξει σαν Personal Computer (PC).

Δεν ξέρω τι είναι τελικά σαν μηχάνημα αλλα θα ήθελα πάρα πολύ να είχε καταφέρει να κερδίσει την αγορά γιατί είμαι σίγουρος ότι ο θείος κάτι άλλο είχε στο μυαλό του.. Ίσως κάποια συμβατότητα home/PC με κάποια εξομοίωση. Κάπου είχα διαβάσει ότι υπήρχαν emulators που εκεινη την εποχή ήταν συμβατά με amiga & st & Mac για να τρέχουν QL..

Έχω την εντύπωση ότι ο 68008 ο οποίος ήταν καλός περισσότερο για controllers/embedded systems είχε κάποια σχέση με αυτό..
Βαγγέλη, αυτό που δεν αναφέρει σαφώς η Wikipedia στο κομμάτι που μου παρέθεσες είναι ότι το original IBM PC είχε 64ΚΒ RAM, 8088 CPU στα 4,77MHz και φόρτωνε από... κασέτα! Τα PCs που όλοι γνωρίσαμε (PC/XT compatibles) είχαν floppy disk drive (ή και σκληρό δίσκο) και 512KB ή 640ΚΒ μνήμη RAM (αλλά και επεξεργαστή σε turbo mode στα 8-10MHz). Πώς θα μπορούσε ο QL να εξομοιώσει αποτελεσματικά ένα PC όταν διέθετε λιγότερη μνήμη και μέσο αποθήκευσης με μικρότερη χωρητικότητα και πολύ πιο αργή ταχύτητα (αν θεωρήσουμε ότι τα microdrives δούλευαν, κάτι που δεν ήταν δεδομένο); Κοινή λογική είναι αυτή, κι ας είχε ο θείος Clive ως στόχο να φτιάξει έναν υπολογιστή πιο δυνατό και από τον... Cray! Τα γεγονότα, πολύ απλά, τον διέψευσαν.

Επίσης, μην κολλάς στον χαρακτηρισμό "Personal Computer": και ο Spectrum (ναι, ο γομολάστιχας) γράφει στο case του personal computer και οι VIC-20, Commodore 64 και Amstrad CPC ως τέτοιοι χαρακτηρίζονται στα manuals και στα κουτιά τους. Τελικά επικράτησε να χρησιμοποιείται το "Personal Computer" ή "PC" για να χαρακτηρίσει κάποιο IBM PC συμβατό. Συνεπώς δεν μπορώ να εντοπίσω κάποιο point σε αυτό το κομμάτι που μου παρέθεσες...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,815
Ίσως η φράση "too little... too late..." να περιγράφει ακριβώς τι ήταν ο QL.
Δεν καταλαβαίνω τι impact θα μπορούσε να κάνει στην αγορά όταν ήδη είχαν ανακοινωθεί και έρχονταν στην αγορά μηχανήματα μιας (ή και περισσότερο) κλάσης παραπάνω που το κάθε ένα δημιούργησε μια σχολή και ένα κοινό που τα ακολουθούσε πιστά για χρόνια.

Από όπου και αν το δει κανείς, μια απεγνωσμένη κίνηση του "Θείου" να παραμείνει σε ένα παιχνίδι που αν δεν ήταν τόσο εγωιστής θα είχε καταλάβει ότι είχε ήδη χάσει...

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,358
Ίσως η φράση "too little... too late..." να περιγράφει ακριβώς τι ήταν ο QL.
Δεν καταλαβαίνω τι impact θα μπορούσε να κάνει στην αγορά όταν ήδη είχαν ανακοινωθεί και έρχονταν στην αγορά μηχανήματα μιας (ή και περισσότερο) κλάσης παραπάνω που το κάθε ένα δημιούργησε μια σχολή και ένα κοινό που τα ακολουθούσε πιστά για χρόνια.

Από όπου και αν το δει κανείς, μια απεγνωσμένη κίνηση του "Θείου" να παραμείνει σε ένα παιχνίδι που αν δεν ήταν τόσο εγωιστής θα είχε καταλάβει ότι είχε ήδη χάσει...
Δημήτρη, έχω την αίσθηση ότι ΑΝ κυκλοφορούσε κανονικά (σε επαρκείς ποσότητες, δηλαδή) και χωρίς... ημιτελή ROM τον Ιανουάριο του 1984, λόγω της παθολογικής αγάπης των Άγγλων (και όχι μόνο) για τον Sir Clive και τα προϊόντα του, το μηχάνημα θα είχε πραγματικά πολύ καλές προοπτικές στην αγορά, παρά τα χτυπητά του ελαττώματα (πληκτρολόγιο, microdrives, έλλειψη διακόπτη on/off, proprietary ports κλπ). Όλα τα υπόλοιπα τα θεωρώ προσωπικά δευτερεύοντα, αλλά, επειδή ως Sinclair lover εκείνα τα χρόνια είχα αγοράσει ένα ολοκαίνουριο ZX Interface 1 μαζί με microdrive για τον Spectrum μου, μπορώ να βεβαιώσω ότι το μέσο ήταν, απλά, αναξιόπιστο. Το "φορτώνει μια στις 2 ή μία στις 3" είναι απλά απαράδεκτο. Τελικά, ίσως τα μειονεκτήματα του QL να ήταν τόσα και τόσο σοβαρά που απλά υπερκάλυπταν τα πλεονεκτήματά του και ίσως η αποτυχία του να ήταν λογικό επόμενο...

Κάτι που δεν μπορώ να χωνέψω με τίποτα:
18373

Είναι δυνατόν αυτό για τέτοιο μηχάνημα; Είπαμε, δεν ήταν gaming oriented, αλλά πόσο λίγα χρώματα πια; :eek:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,815
Έβαλες ήδη δυο "αν" στην εξίσωση...
Σκούρα τα πράγματα με το "καλημέρα" για τον QL με αποκλειστική ευθύνη του Θείου πιστεύω...