Οδηγός πυκνωτών

antnik

Retro Addict
Reaction score
327
Το Σαββατοκύριακο είπα να βάλω στην άκρη λίγο τα pc (και πολύ καλά έκανες θα πει ο Geoanas :D ) και είπα να ξεκινήσω να αλλάζω κάνα πυκνωτή στα home. Αρχίζοντας λοιπόν να ξηλώνω πυκνωτές μου ήρθε μια ιδέα να φτιάξω ένα συνοπτικό χάρτη πυκνωτών για τα μηχανήματα που τουλάχιστον φτιάχνω. Κάτι που για κάποιον καινούργιο αλλά και για κάποιον παλιό μια γρήγορη υπενθύμιση δεν θα ήταν κακό να έχει. Φυσικά δεν θα σα δείξω πως αλλάζουν πυκνωτές γιατί θα μου πείτε «Έλα παππού μου να σου δείξω τα αμπελοχώραφα σου» Ας πούμε ότι είναι κάτι σαν τεφτέρι. Αν βρείτε κάνα λάθος σφυρίχτε παιδιά. Σίγουρα θα είναι τυπογραφικό γιατί τα μηχανήματα δοκιμάστηκαν από ένα πεντάωρο το καθένα.

images upload

upload photo

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Ψψψ άψογος λέμε! Τώρα που θα πιάσω και εγώ κολλητήρι θα τα χρειαστούμε! gogogogo! :)

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Πολύ καλό Αντώνη, μόνο τις τιμές πυκνωτών αν θες τσέκαρε. Νομίζω ότι είναι μF ή uF και όχι mF (που προφανώς εννοείς μF), μιας και 1 mF = 1000 μF ;)
Για πες μας τι κάμερα χρησιμοποιείς και με τι ρυθμίσεις?

antnik

Retro Addict
Reaction score
327
Έχεις δίκιο Νίκο. Είναι μF. Θα το ενημερώσω αύριο και θα το κάνω αντικατάσταση. Εννοείται φυσικά ότι όποιος θέλει το PSD για να κάνει κάτι αντίστοιχο ή αν θέλει να μου στείλει φωτός και στοιχεία να φτιάξουμε και για άλλα μηχανήματα που έχουν γίνει θα ήταν χαρά μου.

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Σόρυ αλλά τι είναι το PSD?
Αυτή τη στιγμή κάνω recap έναν Atari 800XL ;)

antnik

Retro Addict
Reaction score
327
Οι συγκεκριμένες φωνογραφίες τραβήχτηκαν με ένα Galaxy S4. Οι φωτογραφίες στο Ergodata ήταν με μια Nikon J1 Dslr με δύο φακούς 10-30mm και έναν 30-110mm. Συνήθως με την Nikon τραβάω αλλά καμία φορά είναι βολικό το κινητό. Τραβάει καλές φωτογραφίες. PSD ειναι αρχείο του Photoshop.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Μπράβο Αντώνη !

Χρειαζόταν ένας τέτοιος οδηγός πυκνωτών...θυμάμαι ότι το συζητούσαμε και με τον Νίκο (nkary) παλιότερα !
..ίσως να γινόταν sticky ? ... ;) ... ή ακόμα καλύτερα να είχαμε μια ενότητα στο πρωτοσέλιδο με τέτοιου είδους τεχνικά θέματα ?? (Ήταν ιδέα του Νίκου και του Χρόνη και την επικροτώ !)

Σωστότατη η επιλογή να ξεκινήσεις με τους Commodore !!!!...Αυτός είναι ο σωστός δρόμος της γνώσης !!! :lol: :thumbup: :clap:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Ε καλά τα παραλές, εγώ τουλάχιστον δεν είχα τέτοιο πράμα στο μυαλό μου. Απλά μια λίστα με τους πυκνωτές, μιας και όταν χρειάστηκα μια για την Α2000 δεν έβρισκα πουθενά.
Πραγματικά αν θέλει και ο Αντώνης μπορούμε να το βάλουμε στην αρχική και να έχει το δικό του μέρος. Αυτά τα πράματα δεν πρέπει να χάνονται μέσα στα 100άδες θέματα ενός φόρουμ ;)

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
484
πράγματι, πολύ καλή ιδέα οι "χάρτες πυκνωτών" για τα μηχανήματα! :)
Συμφωνώ και επαυξάνω που λένε! :thumbup:

fotis_kfor

Retro Addict
Reaction score
2
Πολύ χρήσιμο και για εμάς που δεν κατέχουμε τας ηλεκτρονικάς :D
Thanks!

antnik

Retro Addict
Reaction score
327
Και επειδή γίνετε χαμός στα commodoria με τα ASSY και τα Revision, ακόμα ένα διαφορετικό 64αρι (ψωμιέρα) με άλλο setup.

free image hosting

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Ωραίος :)
θα κοιτάξω να δω τι φωτος εχω να σου στειλω αν θες και από τα δικά μου, αλλά δεν νομίζω να έχω τραβήξει από κατακόρυφη θεση :(
Άμα τελιώσει ο γιατρός με την οθονη του να δούμε πως θα τα βάλουμε στην αρχικη ;)

antnik

Retro Addict
Reaction score
327
Πάρα πολύ ωραία Νίκο. Θα φτιάξουμε καλή "database" :!:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Πολύ όμορφα ! ...και μετά θα προσθέσω κι εγώ τα άρθρα περί τεχνικών επεμβάσεων (JiffyDOS, 2SID κτλ...κτλ)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
101 - Τα Πρώτα Βήματα στην αναπαλαίωση ; :cool: