Οι οδηγοί οπτικών δίσκων, μας αποχαιρετούν σιγά - σιγά...

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,140
100% Μα δεν είναι ποτέ δυνατό να βάζεις δισκάκι και να σε έχει στο περίμενε μισή ώρα μέχρι να κατεβάσει την μάνα και τον πατέρα του...
Μισή ώρα; Φίλε δεν ξέρω τι γραμμή έχεις. Εδώ με τις ADSL έχω μάθει τον γιο μου όταν του αγοράζουμε δώρο ένα παιχνίδι ότι το παίρνει και το εγκαθιστά σήμερα, για να παίξει αύριο! Εκτός βέβαια και αν αύριο διαπιστώσουμε ότι θέλει κι άλλο ένα update 50GB οπότε πάμε για... μεθάυριο! Πώς ήταν παλιά που έπαιρνες ένα παιχνίδι στον Commodore 64 και έτρεχες σπίτι να το φορτώσεις και να το παίξεις; Ε, καμία σχέση, τότε μετά από 5-10 λεπτά loading έπαιζες, τώρα το ξεχνάς... :thumbdown:

Πήραμε το NBA 2K20 την πρώτη μέρα της κυκλοφορίας του για το ΧΒΟΧ ΟΝΕ και ζήτησε κατευθείαν ενημέρωση... 80GB! Το ξαναγράφω: 80GB! Την πρώτη μέρα! Δηλαδή τι είχε μέσα το δισκάκι που πρόλαβαν να το ενημερώσουν σε λίγες ώρες κατά 80GB; Προφανώς τίποτα... :cry:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,346
Χα!Χα!Χα! Τρόπος του λέγειν η μισή ώρα, Πάνο. Συνήθως το αφήνω όλη την νύχτα γιατί με τις "ενημερώσεις" ρίχνω δραματικά το bandwidth του σπιτιού, προκαλώντας μόνο οργή, κουρνιαχτό και πυκνή ομίχλη...LOL!

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,660
100% Μα δεν είναι ποτέ δυνατό να βάζεις δισκάκι και να σε έχει στο περίμενε μισή ώρα μέχρι να κατεβάσει την μάνα και τον πατέρα του...
Και που να δεις τι κατέβασε με τη μία το Call Of Duty WWII ως XBox One X...!!! Το σταυρό μου έκανα που έχω VDSL...

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,637
Και ενώ οι οδηγοί οπτικών μέσων (drives/οπτικοί δίσκοι/δισκέτες κτλ) μας αποχαιρετούν και αφού μας προετοιμασαν (και μας έπεισαν) ότι "πέθαναν" τεχνολογικά ολα αυτά τα παλαιά οπτικά μέσα διαβάζω αυτό και αναρωτιέμαι αν τελικά το μέλλον για τα δεδομένα μας είναι καλύτερο με το cloud και τα USB οταν έχω δισκέτες 3" (του Amstrad cpc) και 5 1/4 που ακόμα δουλεύουν κανονικά... Ενώ τα usb και οι κάρτες μνήμης που έχω για κάποιο διάστημα αχρησιμοποιητες δεν δουλεύουν καλά!

Η μπομπίνα θα μας σώσει!!! :D

Last edited: