Ο Nemo με βάζει σε έξοδα.. GOTEK floppy emulator

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Θα σου πρότεινα να πάρεις απο τώρα ένα. Είναι θέμα χρόνου να κυκλοφορήσει το firmware για CPC.

spyros.s

Retro Enthusiast
Reaction score
11
konch said:
Όποιος το δοκιμάσει σε CPC και λειτουργήσει ας ενημερώσει παρακαλώ! Είμαι με το κουμπί στο χέρι να το πάρω μιας και ζαχαρώνω καιρό τα HxC αλλά λόγο τιμής δεν υπέκυψα ακόμα :lol:
αυτό ισχύει και για μένα... :oops:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523
Πολύ ενδιαφέρον! Φαίνεται ότι άρχισε μια νέα περίοδος έμπνευσης για αυτές τις διατάξεις.
ρίξτε μια ματιά και στο CosmosEx που μόλις έσκασε μύτη για Atari ST. Από ότι φαίνεται τα κάνει όλα και συμφέρει αφού εκτός απο floppy emulator είναι και hard disk / network /USB και σε τιμή κοντά σε ένα Ultrasatan...

Features

contains floppy emulator: loads .st and .msa images from connected media (e.g. usb key). Just select up to 3 images in the floppy image pool and switch between them using hardware button.
replaces hard drive in native mode: using Atari partitions on connected media (e.g. usb key) with HDDRIVER or ICD Pro. This works the same way as in UltraSatan and SatanDisk.
replaces hard drive in translated mode: use a DOS / linux formated media, map those partitions to TOS drive letters. This works like GhostLink or HDD Deamon
replaces network drive (using translated mode): use shared folder from other computer through network, map it to TOS drive letter – for easy transfer between your ST and PC in plain TOS (MiNT not needed).
one metal case version of the device: the device can be used from outside of your computer or can be put in the place of internal floppy drive.
configurable from ST using a simple application
software updates available through network – one click update from the configuration application

http://joo.kie.sk/?page_id=384

Features that are planned for later

network driver – a lightweight Stick / Sting replacement, most of the network processing will be done in the device, the network speed will be much higher than any other current network solution for ST
support for opening ZIP files in TOS just like any other folder (in translated drive mode)
downloading of floppy images using simple tool from internet directly to the device (something similar to some app store) – play old games just after few clicks
possible keyboard / mouse support using USB port (although I’m not sure we want to waste the ACSI bandwidth with this, and this wouldn’t work with games, only in clean TOS / GEM applications)
can you think of some other interesting feature? Let me know, maybe I’ll add it to this list ;)
can you do C and assembler on ST, or C and linux stuff, have spare time, want to see these features sooner? Well, you can help me with the work – contact me and I’ll give you stuff to do.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Εξίσου συναρπαστικό...Το κόστος του ;

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523
Θα δείξει! Μέχρι στιγμής ο Σλοβάκος κατασκευαστής δίνει εκτιμώμενη τιμή :
"he estimated price is 65 Euros without Raspberry Pi, or 103 Euros with Raspberry Pi."

Αν μείνει εκεί η τιμή, ναι τη θεωρώ ενδιαφέρουσα.
Υπολόγισε ότι για ένα Netusbee θέλεις 60, για Floppy Emulator τουλάχιστον 70, για Ultrasatan 100.
Δε ξέρω τι ταχύτητες θα έχει σαν δίσκος ή σαν οτιδήποτε άλλο αλλά περιμένω να δω...

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Ο τύπος εκτός από CPC firmware ετοιμάζει και για Atari ST :thumbup:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Μόλις παρέλαβα το cable..εν αναμονή για τα drives. To Amiga firmware έγινε update. :thumbup:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Άμα παραλάβω και εγώ θα σου έρθω :D
Το νου σου :lol:
Θα φέρω και έναν C64C και 2 καρτούλες :cool:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Ναι βρε....θα πιάσω να γιατρέψω τον commodore και τα άλλα στον κάδο... :twisted: :mrgreen: :mrgreen: :lol: :lol: :p

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Όχι ρε εύκολα πράματα. Μια μπαταρία και 2-3 πυκνωτές :thumbup:
Βασικά εγώ θα τα κάνω απλά θέλω και ένα έμπειρο αγόρι δίπλα μου :lol:

spyros.s

Retro Enthusiast
Reaction score
11
περίμενε...γίνετε κάτι τέτοιο σε c64c; Νόμιζα ότι εκεί υπάρχουν μόνο λύσεις σαν το ultimate 1541ii των 200€ και δεν πλησίαζα. Όπως και να έχει ανυπομονώ ν' ακούσω νέα σας για το θέμα...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Όχι ο commodore θα φορέσει καινούργιους πυκνωτές...απλά ο Νικ θα κανει τόοοοσο δρόμο να έρθει και με την ευκαιρεία θα φέρει κι άλλα άρρωστα μηχανάκια για χειρουργείο ;)

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
spyros.s said:
περίμενε...γίνετε κάτι τέτοιο σε c64c; Νόμιζα ότι εκεί υπάρχουν μόνο λύσεις σαν το ultimate 1541ii των 200€ και δεν πλησίαζα. Όπως και να έχει ανυπομονώ ν' ακούσω νέα σας για το θέμα...
Όχι Σπύρο τον C64 για άλλα πράγματα θα τον πάω. Offtopic που λέμε :lol:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
geoanas said:
Όχι ο commodore θα φορέσει καινούργιους πυκνωτές...απλά ο Νικ θα κανει τόοοοσο δρόμο να έρθει και με την ευκαιρεία θα φέρει κι άλλα άρρωστα μηχανάκια για χειρουργείο ;)
Όχι ρε τρελός είσαι? :wtf: Σιγά μην αλλάξουμε όλους τους πυκνωτές. Για το SD2IEC θα στον φέρω να το τσεκάρουμε

glaros

Retro Member
Reaction score
4
nkary said:
...θέλω ένα έμπειρο αγόρι...
:shock: :eek: :shock:

Για πια δουλειά ? ...τι εννοείς ?

spyros.s

Retro Enthusiast
Reaction score
11
SD2IEC...θέλω να με μάθετε περί αυτού και αν αξίζει...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Games και Utilities σε d64, d81, prg format, φορτώνουν μια χαρά.
Τα multiple disks games χρειάζονται πειράγματα...

Φτιάχνεις ένα dir του παιχνιδιού οπου εκέι μέσα περιέχονται οι δισκέτες και ένα αρχείο autoswap.lst
Το dir δηλαδή θα είναι του τύπου :
<bla bla> --->>1.d64, 2.d64 .... autoswap.lst
όπου το αρχείο autoswap.lst είναι αρχείο .txt και μέσα γράφει :
1.d64
2.d64
Όταν το παιχνίδι ζητά την επόμενη δισκέτα, πατάμε το κουμπάκι του SD2IEC και αμέσως μπαίνει virtually η επόμενη.

Το δικό μου το πήρα από εδώ http://sd2iec.co.uk/id4.html
Πολύ καλός πωλητής και με αρκετές πληροφορίες στη σελίδα του.

Τα .prg φορτώνουν επίσης ΟΛΑ

Από demos ή περιέργους loaders απλά ΞΕΧΝΑ ΤΟ, φορτώνουν μόνο λίγα....

Για να περιηγηθείς μέσα στην SD που έχεις τα προγράματα σου θα χρειαστεί να βάλεις στο root της κάρτας το nav που ειναι άριστος περιηγητής... ( https://www.commodoreserver.com/BlogEnt ... 3B04CD0348 )

Η γνώμη μου είναι ότι για τα λεφτά του αξίζει, αλλά μην περιμένεις ευκολίες που θα σου προσφέρει το 1541 Ultimate ή το Chameleon 64....

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523
...ετοιμάζει firmware και για Atari ST ?
Απο το στόμα σου και στου θεού το αφτί!