Πίσω στην Επιφάνεια!!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,857
Ήθελα καιρό να το κάνω.

Το "Underground" ήταν μια κίνηση που κάναμε πρίν μερικά χρόνια για 2 λόγους :

1. Πρώτον γιατί είχαμε ενα Unified login system (Wordpress + phpBB) το οποίο επιβάρυνε αρκετά τον web server που μας φιλοξενούσε (CPU intensive λόγω κακών script), με αποτέλεσμα να έχουμε και καθυστερήσεις αλλά και να δημιουργούμε και πρόβλημα στον hoster.

2. Θεωρήσαμε (κακώς) οτι η κοινότητα μας θα έπρεπε να είναι "κλειστή" πρός το ευρύ κοινό για να την προστατέψουμε από...διάφορα evil spirits!! Σαν να μην έφθανε αυτό, αφαιρέσαμε και όσα accounts είχαν μηδενικά posts ή πολύ λίγα (κάτω των 10) και ανενεργά το τελευταίο 6-μηνο.

Στην πορεία και ευτυχώς πρίν να είναι αργά, έγινε αντιληπτό ότι το (2) ήταν μέγιστη παπάρα που έπρεπε να διορθώσουμε άμεσα - και έτσι κάναμε. Ο καιρός πέρασε, το σύμπαν δεν καταστράφηκε που ανοίξαμε τις εγγραφές και καταφέραμε, παρά τις καταιγίδες (shit storms) που ακολούθησαν να παραμείνουμε ζωντανοί!

Είχε μείνει όμως το "underground" το οποίο προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου - επίσης το (1) πλέον είναι ξανά εφικτό, αφού δουλεύουμε με XenForo και σε πολύ καλύτερο web server (ευγενική χορηγία του www.zeroraid.com).

Οπότε σιγά σιγά επιστρέφουμε στην επιφάνεια και ελπίζω μέχρι αύριο να έχουμε ξανά ενα λειτουργικό, unified login system.

Όσοι έχετε ξεκινήσει "θέματα" εδώ, μην αγχώνεστε. Ότι link έχετε "μοιράσει" στο διαδίκτυο που ακούνε στην παλιά διεύθυνση, θα καταλήγουν αυτόματα στην νέα. Οι μαγικές χάρες του .htaccess και του Redirect... (Οπότε βρυκόλακα μου ΑΣΕ τα υπογλώσια και απόλαυσε το!!)

Ροτζερ και έξω!

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,346
Δεν αγχώνομαι καθόλου, σε εμπιστεύομαι απόλυτα... Κάλιο αργά παρά ποτέ και όσο αφορά το (2) ήταν ότι χειρότερο θα μπορούσαμε να έχουμε κάνει. Μέγιστη ΠΑΠΑΡΑ indeed που δε μπορώ να καταλάβω γιατί έγινε. Το ξέρεις ότι εξαιτίας αυτού παρεξηγηθήκαμε από πολλούς φίλους και γνωστούς που νόμισαν ότι φάγανε ban και δεν κατάλαβαν καν τον λόγο; Προσωπικά έχω γίνει αποδέκτης τουλάχιστον τριών ή και τεσσάρων περιπτώσεων και παραπόνων και προσπαθούσα να εξηγήσω τα ανεξήγητα.
Τέλος πάντων έχουμε πολλά άλλα σοβαρά θέματα να ασχοληθούμε και να αντιμετωπίσουμε καθημερινά και πολλά τα είπαμε... Well done και άριστα έπραξες... κάνε κουμάντο! ;-)

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
334
Δυστυχώς το (2) ήταν μια επική γκαφα που κάναμε προκειμένου να προστατέψουμε συγκεκριμένα άτομα. Μέγα λάθος καθώς υποβαθμίσαμε το ίδιο μας το φόρουμ το οποίο απαριθμούσε χιλιάδες μέλη. Τέλος πάντων! Κάθε εμποδίο για καλό λένε! Εϊμαστε back on track και μόνο καλύτερα μπορούμε να πάμε!

Με την ΄ένωση' forum και main site ( αν και προσωπικά μου άρεσε το underground :p) δεν θα αντιμετωπίσουμε κανένα θέμα! Το κατέχει ο Γιατρός!

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,225
παλι φιστικια μυριστηκε ο δοκτωρας.ξεπουλατε το σκληροπυρηνιο χιπ χοπ,κατοικιδια των εταιρειωων γινατε ξεπουληθηκατε.ουπς h commodore εχει κλεισει κατι χρννια λολ

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,346
Έχω ξεκ@λ@θεί να σβήνω Ρωσο spammers...Με χαρά θα τους έσπαγα τα μούτρα τους κοπρίτες :mad:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,857
Έχω ξεκ@λ@θεί να σβήνω Ρωσο spammers...Με χαρά θα τους έσπαγα τα μούτρα τους κοπρίτες :mad:
Τέλος - τέρμα οι Ρώσοι.

Εγκυημένα πλέον το γυρίσαμε στο KeyCaptcha με όμορφα puzzles κ τέλος :p

supacoopa

Retro Member
Reaction score
149
Παληκαρια, στην πρωτη σελιδα του site εχει μεινει το "Sorry, registrations is closed".

Οοοοοχι, οι Ρωσοι ειναι φιλοι μας! Ξανθο γενος, ορθοδοξια, δανεια, αεριο.
Διαβαστε και λιγο Λιακοπουλο και Βελοπουλο, ολα εγω θα σας τα λεω; :)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,346
.... δανεια, αεριο....
Διαβαστε και λιγο Λιακοπουλο και Βελοπουλο, ολα εγω θα σας τα λεω; :)
.. Δάνεια, αεριο... Μου αρέσει αυτή η σειρά! Θα μας δώσουν δάνεια κι εμείς θα ξεπληρώσουμε με... αέρια ; Γουστάρω! Τέτοιους φίλους ήθελα να έχω πάντα!!! :lol::rofl::p

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,857
Ναί γιατί οι εγγραφές όσο αφορά το κομμάτι του Wordpress έχουν κλείσει μέχρι να κάνουμε το bridge. Μετά τις εγγραφές θα τις αναλάβει και για τα 2 μέρη το Xenforo.

Ελπίζω μέχρι αύριο να έχω τελειώσει.