Παιχνιδια που θα θελατε να γινουν remake

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,270
Πιστευω πως ολοι μας οταν παιζουμε καποια παιχνιδια σε παλιες κονσολες,Arcades η home micros μας περναει απο το μυαλο πως δεν σκεφτηκε κανεις ακομα να τα κανει καποιο Remake.Γραψτε 3 παιχνιδια λοιπον που γουσταρετε και θα θελατε να τα δειτε να γινονται Remake.

Τα δεικα μου 3 ειναι:

1.Cadash: Το γουσταρω τρελα αυτο το παιχνιδι,πολυ βαθος για Αrcade παιχνιδι και αρκετα δυσκολο.Πολυ θα ηθελα να το δω σε καποιο Remake.

2.Zelda II the adventure of link: Aυτο το εξαιρετικο παιχνιδι εχει υπεροχη ιστορια ειναι πολυ αδικημενο και του αξιζει σιγουρα ενα Remake με την μηχανη γραφικων του Zelda breath of the wild η ακομα και με καποια παλαιοτερη μηχανη γραφικων οπως αυτη του Skyward sword για παραδειγμα.Oχι αλλο Ocarina of time καλα τοσα Remake αλλα ακομα και γω που ειμαι τρελος φαν εχω κουραστη.

3.Castlevania II Simon's quest: Απο τα πολυ αγαπημενα μου castlevania.Με Rpg στοιχεια με εναλαγες μερας σε νυχτα,αρκετα δυσκολο και με 3 διαφορετικα φιναλε.φανταστικο παιχνιδι.

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
2,096
1.Cannon Fodder (με επιλογή για online gaming)
2. Space Quest (Sierra)
3. Moonstone (Με επιλογή για online gaming)
4. Gods
5. Deliverance
6. First Samurai
7. Virtua Fighter (Sega)
8. Amiga OS / Workbench (cloud OS) για να έχουμε remake συσκευές Amiga με Workbench (οκ ξέρω.. Μιλάμε για πολύ επιστημονική φαντασία :D)

Νταξ, δεν ζητάω και πολλά.. :D

ΥΓ. Ξέρω ότι έπρεπε να γράψω μονο 3 παιχνίδια.

Κάποια απο αυτά έχουν γίνει μισά remake (Moonstone) ή πολύ χάλια remake ή τα έχουν παρατήσει γενικώς και δεν είναι της προκοπής remake (όπως το remake Daytona από τον Έλληνα προγραμματιστη) οπoτε δεν πιάνονται. ;)

Last edited:

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,361
Κατά την ταπεινή μου άποψη, τα μόνα παιχνίδια που θα είχε νόημα να γίνουν remake είναι κάποια πρώιμα 3D, που τώρα πια τρομάζουν με το πόσο χοντροκομμένα δείχνουν, όπως για παράδειγμα το Alone in the Dark. Για μένα διακαής πόθος ήταν να γίνει remake του Half Life ας πούμε, και τελικά έγινε (Black Mesa), το απέκτησα, και ακόμα δεν το έχω παίξει: όταν το αποφασίσω θα μου δείχνει και αυτό outdated! o_O

scientist

Retro Member
Reaction score
127
Πάρτε τώρα αυτά που ανακοινώθηκε εχθές ότι κυκλοφορούν 21 Νοεμβρίου.

18449

Ξέρω έχουν γίνει remake, αλλά για πρώτη φορά μαζί.

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,649
Τα χρόνια και το άσπρο μου μαλλί μου δίδαξαν πως τα remakes τελικά δεν αξίζουν, τουλάχιστον στα παλιά 2D παιχνίδια.
Παραμένω στα αυθεντικά.

Βαγγέλη:
To Moonstone μπορείς να το παίξεις στο AmigaLive με άλλους.
Το Workbench υπάρχει σε ιστοσελίδα.

@scientist
Αγαπημένο παιχνίδι και εύκολο πορτ με τα ανυσματικά γραφικά του.
Έχω τα 15&20th anniversary.

vasilas432

Retro Enthusiast
Reaction score
250
Έχω αγοράσει αρκετά remake αλλά σαν τα γνήσια δεν είναι. Τα παιχνίδια τότε είχανε ψυχή. Αυτοί που τα έφτιαχναν ήταν ερωτευμένοι με τη δουλειά τους. Υπάρχουν και σήμερα τέτοια παιχνίδια αλλά δεν είναι Remake, είναι πρωτότυπα