Παλαιά vs Νέα τεχνολογία!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,292
Ομολογώ ότι δε γνωρίζω αρκετά για το φιλμ των διαφανών ή για το πως τυπώνουν το φιλμ σήμερα στα φωτογραφεία.
Απλά κάποιες προσπάθειες που έκανα με τον παλαιό μου printer σε φωτογραφίες δεν απέδωσαν το αναμενόμενο!
Αν αποφάσιζα σήμερα να μετατρέψω το pc μου σε φωτογραφικό εργαστήριο, φαντάζομαι ότι θα έπρεπε να μπω στη διαδικασία "με ποιο printer, με τι μελάνια, με τι ανάλυση, με ποιο χαρτί, με τι γνώσεις edit /προγράμματος, με τι καλιμπράρισμα οθόνης, με τι κόστος (για π.χ. 200 φωτογραφίες).

Είχα διαβάσει παλαιά, ότι οι φωτογραφικοί printers που διαθέτουν τα φωτογραφεία δεν είναι απλοί inkjet αλλά χρησιμοποιούσαν μια τεχνολογία γνωστή ως εξαχνωση. Δεν ήταν ακριβώς ίδιοι με αυτούς που έχουμε στα σπίτια μας.
Δε γνωρίζω τη στιγμή που μιλάμε το πόσο έχει προχωρήσει από τότε η τεχνολογία.

Μπορώ όμως να καταθέσω με σιγουριά ότι οι καλύτερες ψηφιακές φωτογραφίες που έχω δει προέρχονται από το εξωτερικό! Έχω δει 5"χ7" (ίντσες) από βρετανικά φωτογραφεία (μάλιστα το τσέκαρα βλέποντας φωτός από δύο διαφορετικά άτομα, σε διαφορετικούς χρόνους) και έμεινα έκπληκτος από την ανωτερότητα της τεχνικής τους! Μάλιστα ο εδώ Έλληνας φωτογράφος, ρώτησε που τις εμφάνισα!

Καταλαβαίνετε ότι εδώ υπάρχει κάτι σάπιο (στο βασίλειο της Δανιμαρκίας).
Καλύτερα μηχανήματα; Καλύτερη εκπαίδευση; Μπορεί και τα δυο.

daylight φως είχαμε και στις λάμπες πυρακτώσεως.
Θυμάστε π.χ. αυτές τις μπλε λάμπες που είχαμε για διάβασμα;

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,449
turrican said:
Θυμάστε π.χ. αυτές τις μπλε λάμπες που είχαμε για διάβασμα;
Βεβαίως ! Είχα κι εγώ και μια ! ;)

angel_grig

Retro Enthusiast
Reaction score
26
Kαι εγω ειχα απο αυτες τις μπλε λαμπες,αλλα συνεχιζω να ψηφιζω led :roll:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
angel_grig said:
Kαι εγω ειχα απο αυτες τις μπλε λαμπες,αλλα συνεχιζω να ψηφιζω led :roll:
Led all the way

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,292
Το ηλιακό φως είναι κάπου στα 5000-5500 kelvin!
Λογικά θα πρέπει να ψάξετε ένα LED με τέτοια απόδοση...

Όμως....υπάρχει και άλλο πρόβλημα!
Το CRI. Από αυτό το δείκτη ορίζεται το πόσο καλά αποδίδονται τα χρώματα του περιβάλλοντος.
Το τέλειο CRI είναι μια τιμή κοντά στο 100 (φως ημέρας)!
Οι κατσικοκλέφτες όμως δε γράφουν το CRI στις συσκευασίες των λαμπτήρων!
Αγοράζουμε LED και λάμπες οικονομίας διαβάζοντας Watt, Lumen, Kelvin αλλά όχι το CRI...

Δέστε τις κολώνες των εθνικών οδών με τα αλογόνα πόσο μικρό CRI δίνουν...
Ενώ έχουν πολύ δυνατό φωτισμό, σχεδόν δεν ξεχωρίζουν τα χρώματα των αυτοκινήτων!
Οι LED λαμπτήρες της σειράς που αγοράζουμε έχουν ένα τυπικό CRI 80!!!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,292
Πάντως πλάκα - πλάκα, μπορεί ο απλός ιδιώτης να γλύτωσε το κόστος των films αλλά τα φωτογραφεία έφαγαν "χονδρό αγγούρι" αφού αναγκάστηκαν (όσοι μπόρεσαν ) να αγοράσουν ξανά πανάκριβο εξοπλισμό!

Σήμερα οι περισσότεροι φωτογράφοι τα δίνουν σε ανεξάρτητα εργαστήρια μην υπογράφοντας ουσιαστικά τις δουλειές τους

Βρήκα ένα πολύ ενδιαφέρον post (και το παραθέτω) σε άλλο forum σχετικά με την εκτύπωση της ψηφιακής φωτογραφείας και τα φωτογραφικά εργαστήρια! Το thread το ξεκίνησε κάποιος που έκρινε τις φωτογραφίες που παρέλαβε απαράδεκτες.

http://www.vcdc.gr/forum/viewtopic.php?f=62&t=11549

Εξωτερική πηγή! said:
Πρώτα απ' όλα, καλησπέρα σε όλους

Τυγχάνει να ξέρω πολύ καλά τη διαδικασία εκτύπωσης φωτογραφιών και μπορώ να πω λίγα πράγματα σχετικά. Δυστυχώς οι παράγοντες που επηρεάζουν την ποιότητα της τελικής εκτύπωσης είναι πάρα πολλοί και υπό πίεση χρόνου και όγκου δουλειάς, πολλές φορές κάποιοι χειριστές εκτυπωτικών μηχανημάτων ή εργοδότες χειριστών, τους παραβλέπουν, με άμεση συνέπεια στην ποιότητα του τελικού προϊόντος.
Κάποιοι από αυτούς τους παράγοντες είναι οι εξής: το είδος και η κατάσταση των χημικών εμφάνισης (developer, bleach-fix, stabilizer), η ποιότητα του φωτογραφικού χαρτιού (όλα τα χημικά λήγουν, αλλά και πριν τη λήξη τους επηρεάζονται από τις συνθήκες αποθήκευσης), η κατάσταση του laser εκτύπωσης, η ρύθμιση της οθόνης του χειριστή, η σωστή χρήση του software εκτύπωσης, η γνώση του χρώματος και η σωστή κρίση κάθε φωτογραφίας από τον χειριστή κ.α. Κάποιοι από αυτούς τους παράγοντες μπορούν να ρυθμιστούν (και πρέπει να ρυθμίζονται σε καθημερινή βάση). Έτσι καθημερινά γίνεται καλιμπράρισμα της εκτυπωτικής μηχανής, το οποίο μετρά τα χημικά και το laser και ρυθμίζει ανάλογα την εκφώτιση του χαρτιού από τα 3 laser (RGB). Επίσης ένα άλλο καλιμπράρισμα, αυτό του χαρτιού, γίνεται για κάθε είδος χαρτιού ξεχωριστά (ματ, γυαλιστερό, kodak, fuji κοκ) κάθε φορά που αλλάζει το emulsion number. Το καλιμπράρισμα της οθόνης καλό είναι να γίνεται 1 φορά το μήνα, όπως και αυτό του laser. Αν αυτά είναι σε έλεγχο και ο χειριστής είναι γνώστης του αντικειμένου, το πιθανότερο είναι ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα.
Για να είμαστε όμως απόλυτα σίγουροι ότι αυτό που βλέπουμε στην οθόνη μας, αυτό θα πάρουμε και στην εκτύπωση, μιας και τα περισσότερα μηχανήματα μικρών ψηφιακών εκτυπώσεων δεν έχουν την δυνατότητα να δουλέψουν με διαφορετικά χρωματικά προφιλ, πρέπει να ελέγξουμε την σύμπτωση της εικόνας μας με την εκτυπωμένη φωτογραφία ως εξής: δίνουμε για εκτύπωση ένα αρχείο με όλη τη γκάμα από άσπρο έως μαύρο και όλα τα βασικά χρώματα (RGB και CMYK). Ζητάμε από τον χειριστή να μας το τυπώσει σε καλιμπραρισμένο μηχάνημα, στο χαρτί που προτιμάμε για τις φωτογραφίες μας, χωρίς να πειράξει καθόλου την πυκνότητα, τα χρώματα ή το contrast. Συγκρίνουμε την εκτύπωση με την εικόνα όπως τη βλέπουμε στην οθόνη μας, κάνουμε ένα χρωματικό προφίλ, το οποίο "φορτώνουμε" όταν ετοιμάζουμε αρχεία για φωτογραφική εκτύπωση. Ζητάμε στο εργαστήριο να τυπώνουν τα αρχεία μας χωρίς διορθώσεις (γιατί το γούστο μας δεν μπορεί να συμπίπτει πάντα με το γούστο των άλλων).
Τέλος, καλό είναι, ειδικά σε περιόδους που τα φωτογραφικά εργαστήρια έχουν μεγάλο φόρτο εργασίας (π.χ. καλοκαιρινές διακοπές), να μην πιέζουμε για το χρόνο παράδοσης, γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πάρουμε βιαστική, κακή εκτύπωση.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,292

Να ένα παράδειγμα που αφορά στο CRI. Στη φωτογραφεία φαίνεται το χρωματικό φάσμα που βγάζουν οι λάμπες πυρακτώσεως και οικονομίας! Στη πυρακτώσεως βλέπετε ότι εξάγεται ένα πλήρες φάσμα, αρκετά κοντά στο ηλιακό Φως. Αντιθέτως, η λάμπα οικονομίας εξάγει έλειπες φάσμα χρωμάτων! Οι απουσία ενδιάμεσων χρωμάτων είναι ορατή σαν γραμμές και κενά!

Στο παραπάνω video παρουσιάζεται ένα εύκολο πείραμα για να τεστάρετε το CRI των λαμπτήρων σας.
Συγκρίνονται οι πυρακτώσεως με τις led και οικονομίας!

Από ότι κατάλαβα, οι εταιρίες με διάφορες επιστρώσεις, βαφές και προσμίξεις προσπαθούν να εξομοιώσουν σε αυτές τις λάμπες τα χρώματα που λείπουν! Σαν αποτέλεσμα έχετε μια εξομοίωση φωτός, εν αντιθέσει με το παλιό καλό φως που ήταν real hardware!

Παρόλα αυτά, πιθανολογώ ότι θα υπάρχουν ακριβά leds που θα δίνουν υψηλότερες τιμές.
Τι να τα κάνω όμως, αν δε μπορώ να τα βρω, ή αν κοστίζουν περισσότερο απο το φωτιστικό μου....

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,292
Λοιπόν, θυμάμαι (πίσω στο 80) τα κατσαριδοκτόνα!
Οι ίδιες ακριβώς μάρκες που έχουμε και σήμερα!
Θυμάμαι ψέκαζες μια γραμμή και μόλις πέρναγε ο "δεινόσαυρος" από επάνω της, άρχιζαν αμέσως οι παρενέργειες!
Δεν υπήρχε περίπτωση να πατήσει κάτι επάνω του και μη ταβλιαστεί σε λίγο χρόνο!
Ξυπνάγαμε το πρωί και βλέπαμε τα πτώματα!

Σήμερα αδειάζεις ολόκληρη φιάλη και αποτέλεσμα μηδέν!
(Μη πω ότι πρέπει να φρουρείς σκοπός, και να αδειάζεις το εντομοκτόνο επάνω στο στόχο για να δεις αποτέλεσμα)

Κάποιοι θα πουν αυξημένη ανοχή....

Εγώ νομίζω ότι άλλαξε ο μάστορας το χαρμάνι!

Θυμάστε το DDT )Ντι ντι τι); Δεν έχω ιδέα πότε απαγορεύτηκε! Σκότωνε στη στιγμή (ακόμα και εμάς).
Ο θεός ξέρει τι είχαν εκείνα τα πρώτα εντομοκτόνα και τι έχουμε πάρει στον οργανισμό μας...

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
turrican said:
Θυμάστε το DDT )Ντι ντι τι); Δεν έχω ιδέα πότε απαγορεύτηκε! Σκότωνε στη στιγμή (ακόμα και εμάς).
Ο θεός ξέρει τι είχαν εκείνα τα πρώτα εντομοκτόνα και τι έχουμε πάρει στον οργανισμό μας...
Αν δεν κάνω λάθος - το DDT η πως το λέγαν ήταν καρκινογόνο και σοβαρά επιζήμιο στο Όζον. Σταδιακά καταργήθηκε και αντικαταστάθηκε απο φυσικά εντομοκτόνα τα οποία ευλόγως δεν είναι τόσο δραστικά όσο τα παλιά! Ας μην ξεχνάμε οτι οι κατσαρίδες είναι αυτές που θα επιζήσουν εναν nuclear war :p

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,378
Η συνταγή είναι απλή.
Όσο πιο φθηνό είναι, τόσο καλύτερη δουλειά κάνει.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,292
Πλάκα - πλάκα ότι είναι εκτός των αμερικάνικων / ευρωπαϊκών προδιαγραφών θα είναι "δυναμίτης"!
Έχω ακούσει για εντομοκτόνα που βρίσκεις σε πάγκους πακιστανών και είναι μπαμ και κάτω!
(φυσικά δε συστήνω κάτι τέτοιο, προσέξτε πρώτα την υγεία σας παιδιά).

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Μάλλον έχουν DDT η κάτι παραπλήσιο. Παρεπιπτόντως το DDT καταργήθηκε το 1972 απο αυτά που διαβάζω στον αγροτικό τομέα - αλλά μέχρι και σήμερα το βάζουν στα εντομοκτόνα!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,292
Ο θεός μόνο ξέρει τι βάζουν...

Ένα ακόμα πράγμα που σήμερα δε μου εμπνέει εμπιστοσύνη είναι τα σφραγίσματα στο οδοντιατρείο!
Όλοι πιθανότατα έχουμε κάποιο παλιό μεταλλικό σφράγισμα (Οι πιο παλιοί του forum μπορεί να έχουν χρυσό δόντι!!! Εντάξει, πλάκα κάνω)!
Αυτά πλάκα - πλάκα (τα μεταλλικά σφραγίσματα) αν πετύχαιναν κρατούσαν μια ζωή! Τέλεια εφαρμογή στο δόντι, αργούσαν να στερεοποιηθούν (έτρωγες την άλλη μέρα), είχαν πολλές φορές ευαισθησία στο ζεστό - κρύο και ίσως και στα μεταλλικά αντικείμενα.

Στις μέρες μας μάθαμε και το μυστικό, ότι είχαν λέει υδράργυρο και καλό θα ήταν να τα αλλάξουμε (λες και όταν μας τα τροχίσουν δε θα τα φάμε κανονικά).

Από τότε αυτά βελτιώθηκαν, έγιναν αργύρου (πάλι έχουν υδράργυρο) και καταλήξαμε στις λευκές ρητίνες!

Αυτά τα σημερινά λευκά σφραγίσματα έλυσαν πολλά προβλήματα αφού τρως τον πιτόγυρο την ίδια στιγμή που θα βγεις από τον οδοντογιατρό! Το λευκό χρώμα τους επίσης σου χαρίζει μια ζηλευτή εμφάνιση στην ταλαιπωρημένη σου οδοντοστοιχία.

Το δικό μου πρόβλημα είναι, ότι από τότε που άρχισα τα λευκά σφραγίσματα, πλήθυναν και οι ευαισθησίες δυσανεξίες μου στο σφράγισμα με αποτέλεσμα, κάθε φορά, να ακολουθεί δεύτερη επίσκεψη, αλλαγή του σφραγίσματος και καταπραϋντικό! Πλήρωνα 2 φορές το κάθε σφράγισμα!

Τελικά μου έσκασαν το μυστικό! Οι λευκές ρητίνες δεν είναι όλες ίδιες! Υπάρχουν πολλές ποιότητες και προελεύσεις!
Ένα δεύτερο γεγονός είναι ότι είναι "τοξικές " για το δόντι! Υπάρχει περίπτωση να προκαλέσει πρόβλημα που μπορεί να φτάσει και στην απονεύρωση. Ορισμένοι γιατροί σφραγίζουν τα βαθιά χαλάσματα με μεταλλικό και τα μικρής σημασίας με λευκό!
Δεν έχω τις γνώσεις για να έχω σίγουρη άποψη αλλά νιώθω ότι τα παλιά σφραγίσματα έκαναν καλύτερη δουλειά.
Τώρα αν ήταν πράγματι επικίνδυνα, συμφωνώ να αποσυρθούν! Η υγεία πάνω από όλα.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,292
Έχω ένα θέμα με τε καινούρια σίδερα ατμού!
Εντυπωσιακά σχήματα, ελαφρύτερες κεραμικές πλάκες ,
αλλά δε σιδερώνουν όπως τα παλιά... :mrgreen:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,292
Τα ολοκαίνουρια Microdrives του θείου!!!
Θα καταργούσαν τις διάτρητες κάρτες, τις κασέτες, τις δισκέτες, τους σκληρούς δίσκους, τα πάντα!
Τελικά όμως η νέα τεχνολογία, μυστηριωδώς (και δυστυχώς για εμάς) απέτυχε! :mrgreen:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Ναι όπως τα Sony HiFD (High Capacity Floppy Drives)! Και αυτά τα έφαγε το oblivion!!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,292
Η καινούρια πλαστελίνη μου τη δίνει στα νεύρα!
Διαλύεται σε τρήματα και ξεραίνεται διαρκώς!
Μου τη δίνει το σιτάλευρο!

Που είναι εκείνη η παλιά πλαστελίνη, με τη πετροχημική ειλικρίνεια, που γινόταν στουπέτσι, και σκότωνε άνθρωπο αν του πέταγες καμία μεγάλη μπάλα....
Πάγωνε το χειμώνα και γινόταν πέτρα! Μόνο αληθινοί άντρες μπορούσαν να τη φέρουν στα ίσια της....

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,292
Τα καινούρια αθλητικά παπούτσια είναι για πέταμα...

Αυτό είναι το τίμημα που θα πληρώσεις αν δε σπάσεις τη μεσούλα σου για να τα βγάλεις λύνοντας τα κορδόνια!

Όταν ήμουν παιδί τα παπούτσια κράταγαν περίπου ένα χρόνο (οριακά), αλλά αυτό, επειδή έπαιζα μπάλα, κλοτσούσα πέτρες, ντενεκεδάκια, σκαρφάλωνα μάντρες...

Τώρα που μεγάλωσα είπα ωραία, τουλάχιστον τα παπούτσια μου θα κρατάνε δύο χρόνια....Ναι αμέ!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
turrican said:
Τα καινούρια αθλητικά παπούτσια είναι για πέταμα...

Αυτό είναι το τίμημα που θα πληρώσεις αν δε σπάσεις τη μεσούλα σου για να τα βγάλεις λύνοντας τα κορδόνια!

Όταν ήμουν παιδί τα παπούτσια κράταγαν περίπου ένα χρόνο (οριακά), αλλά αυτό, επειδή έπαιζα μπάλα, κλοτσούσα πέτρες, ντενεκεδάκια, σκαρφάλωνα μάντρες...

Τώρα που μεγάλωσα είπα ωραία, τουλάχιστον τα παπούτσια μου θα κρατάνε δύο χρόνια....Ναι αμέ!
Αθλητικά ιδίως, 6-μηνο με το ζόρι πρίν βγάλουν τις πρώτες "απώλειες"

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,378
Στην NIKE αν πας κινεζιά θα πάρεις πάλι.
Φόραγα 44-45 και πλέον φοράω 47... Κ.Μ.Μ