Παλιότερες φωτογραφίες από τον δικό μου Atari TT.

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,963
Όχι τίποτα το ιδιαίτερο, απλά μερικές παλιές φωτός βγαλμένες από το κινητό μου, όταν τσέκαρα το μηχάνημα κατά την παραλαβή του! Τις βρήκα τυχαία στο σκληρό μου, και τις ποστάρω έτσι για να μην κάθονται.... O TT μου ήρθε από τη "Μέκκα" της Atari, τη Γερμανία (προφανώς εργάστηκε εκεί σε κάποια επιχείρηση, ενώ ο πωλητής πούλησε τρεις τέτοιους ). Έχει μια κάρτα γραφικών στο εσωτερικό (την κόβω για CrazyDots, πιθανότατα η II) και δυστυχώς απουσιάζει ο σκληρός δίσκος ("ακριβός" πονοκέφαλος). Δε μπορώ να πω ότι τον έχω χρησιμοποιήσει επαρκώς, ώστε να του πάρω τον αέρα, αλλά αυτό το μηχάνημα σημαίνει πολλά. Αρχικά θα πω ότι είναι ότι πιο κοντά στον EST, και σχεδιάζονταν ως το μηχάνημα που θα αντικαταστήσει τα παλιά ST's, και θα απαντούσε στην Commodore Amiga, πολύ πριν βγουν τα STE και τα Falcons. Η κατασκευή του έχει περισσότερα κοινά με τον ST παρά με το Falcon. Τουλάχιστον δυο υπευθυνοι ασχολήθηκαν μαζί του ( Shiraz Shivji, Roy Good) ενώ ο TT προορίζονταν να γίνει ένα UNIX workstation. Τα πράγματα δεν πήγαν τελικά καλά, και ο TT πέρασε στην ιστορία. Αν και δεν έχει τα εκλεπτυσμένα multimedia χαρακτηριστικά της ναυαρχίδας της εταιρίας. του falcon, παρόλα αυτά, είναι το πιο γρήγορο Atari (68030 32Mhz), ένα καθαρά 32bit "τέρας" με τριανταδυάμπιτο data bus και χαρακτηριστικά όπως fast ram. Η (μυστήρια) υψηλή ανάλυση της οθόνης (1280 x 960) έφερνε ίλιγγο συγκρινόμενη με τα ισχύοντα στάνταρτ. Πραγματικά ένα κόσμημα, όπως και να το δεις.

TT1.jpg

TT2.jpg

TT3.jpg

TT4.jpg

TT5.jpg

TT6.jpg

TT7.jpg

TT8.jpg

TT9.jpg
TT10.jpg

Last edited:

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,246
Ξέρω δύο ΤΤ που απλά... περιμένουν το τέλος τους, κάπου παροπλισμένα!
Δυστυχώς, η δυσκαμψία του ελληνικού δημοσίου τα έχει καταδικάσει ή να σαπίσουν στην αποθήκη που τα βλέπω ή να πέσουν στα χέρια κάποιου αετονύχη που θα καταφέρει τη σωστές κινήσεις στους σωστούς ανθρώπους... Νομίζω καταλαβαίνετε τι εννοώ...

Σορρυ, λίγο off topic αυτό που έγραψα αλλά είναι δυστυχώς κρίμα για τέτοιο μηχάνημα να έχει άδοξο τέλος.

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,963
:eek::eek::eek::mad:

Σε νιώθω, είμαστε ομοιοπαθείς!
Εγώ έπεσα θύμα του ιδιωτικού τομέα. Κάποτε σε μια εταιρία που δούλευα, κάποιος άφησε ένα iMac G3 στον κάδο της ανακύκλωσης συσκευών!
Υπέροχο μηχάνημα! Και τι δεν έκανα για να μπορέσω να το βγάλω έξω! Βλέπεις τα πράγματα ήταν σφιχτά, και δεν μπορούσες να βγάλεις κάτι άνετα (μπορούσες να απολυθείς για κλοπή). Έτρεξα, παρακάλεσα, τζίφος! Δε μου επετράπη...το μήλο κατέληξε στη χωματερή.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,396
Αυτή η φωτογραφία...Ναι, αυτή :
....Είναι ικανή να στείλει κάποιον με έμφραγμα ή εγκεφαλικό στο νοσοκομείο ...ή στο λυσσιατρείο!!!!!! :geek::D

Το ίδιο και τα σχόλια περί χωματερών και μουχλιασμένων αποθηκών... :cry::confused:

Ψψψψτ...Εξαιρετική παρουσίαση! :thumbup:

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,246
Δυστυχώς, στην περίπτωση που αναφέρω είναι ακόμα δυσκολότερο να το χωνέψω! Τα μηχανήματα είναι πια παντελώς σε αχρηστία επειδή το σύστημα που υποστήριζαν δεν υπάρχει πλέον καν! Ωστόσο, επειδή είναι απογραφικά τακτοποιημένα, δεν προβλέπεται πουθενά ο τρόπος με τον οποίο θα απελευθερωθούν και η όλη γραφειοκρατία είναι - τι έκπληξη - από αποτρεπτική έως αδύνατη για να πάνε τα ΤΤ σε χέρια που θα τα φροντίσουν. Δυστυχώς, πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει ο τρόπος για να "παρακαμφθεί" η όλη διαδικασία αρκεί να πέσει το κατάλληλο "λάδι" εκεί που πρέπει! Είναι θέμα χρόνου να βρεθεί εκείνος που θα το κάνει...Αργά ή γρήγορα, θα πέσουν στην αντίληψη κάποιου που θα τα δει σαν ευρώ και τίποτε άλλο, και η συνέχεια γνωστή...

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,246
Αυτή η φωτογραφία...Ναι, αυτή :

....Είναι ικανή να στείλει κάποιον με έμφραγμα ή εγκεφαλικό στο νοσοκομείο ...ή στο λυσσιατρείο!!!!!! :geek::D

Το ίδιο και τα σχόλια περί χωματερών και μουχλιασμένων αποθηκών... :cry::confused:

Ψψψψτ...Εξαιρετική παρουσίαση! :thumbup:
Το μηχάνημα δίπλα στο Jupiter και το New Brain ποιο είναι...!!!
:whistle::whistle::whistle:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,396

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,963
Δυστυχώς, στην περίπτωση που αναφέρω είναι ακόμα δυσκολότερο να το χωνέψω! Τα μηχανήματα είναι πια παντελώς σε αχρηστία επειδή το σύστημα που υποστήριζαν δεν υπάρχει πλέον καν! Ωστόσο, επειδή είναι απογραφικά τακτοποιημένα, δεν προβλέπεται πουθενά ο τρόπος με τον οποίο θα απελευθερωθούν και η όλη γραφειοκρατία είναι - τι έκπληξη - από αποτρεπτική έως αδύνατη για να πάνε τα ΤΤ σε χέρια που θα τα φροντίσουν. Δυστυχώς, πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει ο τρόπος για να "παρακαμφθεί" η όλη διαδικασία αρκεί να πέσει το κατάλληλο "λάδι" εκεί που πρέπει! Είναι θέμα χρόνου να βρεθεί εκείνος που θα το κάνει...Αργά ή γρήγορα, θα πέσουν στην αντίληψη κάποιου που θα τα δει σαν ευρώ και τίποτε άλλο, και η συνέχεια γνωστή...
Αχά!!!!
Αχάααα!!!!
Βρε μήπως το σχέδιο σου ήταν τελικά να αποκτήσεις με κάθε τρόπο ένα Mega STE (έχει το ίδιο case με το TT), και να αντικαταστήσεις με αυτό (στο απογεγραμμένο ράφι, του απρόσωπου δημοσίου), το κατά πολύ ακριβότερο TΤ (κρατώντας μάλιστα το STE mobo); Βρε φίλε respect!!! Σατανικότατο!
Ούτε θα καταλάβουν ότι λείπει! :eek::eek::eek:

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,246
Μακρυά από εμένα οποιαδήποτε σχέδια τέτοιου τύπου!
Αν ήθελα, θα τα είχα αποκτήσει με μόνο κόστος εκείνο του "λαδιού"... Αλλά δεν πρόκειται για κανένα λόγο να συντηρησω έτσι αυτή τη" μηχανή "...

Άλλωστε, αν είχα εύκολη πρόσβαση στην εν λόγω αποθήκη και είχα και λίγη μπαμπεσιά μέσα μου, θα τα είχα πάρει με πολύ πιο εύκολο τρόπο : δυο λευκά κενά tower από παλιοpc, γράφω πάνω με μαρκαδόρο τη λέξη" atari" και απλά θα τα αντικαθιστουσα! Να είσαι σίγουρος ότι κανείς και ποτέ δεν θα καταλάβαινε τη διαφορά!

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,246
Να σημειώσω επίσης ότι "ακριβό" και "φθηνό" για εμένα είναι έννοιες σχετικές. Επειδή δεν είμαι συλλέκτης και ασχολούμαι μόνο με ένα μηχάνημα κάθε φορά, θα δώσω παραπάνω χρήματα εκεί που αξίζουν χωρίς να το σκεφτώ. Ποτέ, μα ποτέ, όμως στους γνωστούς εμποράκους που σουλατσάρουν στα ελληνικά forums πουλώντας "σπάνια κομμάτια" και δήθεν "υπερπλήρη πακέτα"...

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,963
Ουφφφφ!!! Έφαγα τον κόσμο και τις βρήκα! Είχα τραβήξει και μερικές από το εσωτερικό του τέρατος! Διακρίνονται οι διαφορετικού τύπου μνήμες, η απουσία δίσκου, και η μυστήρια κάρτα, αιχμάλωτη στη μεταλλική της θωράκιση (έχει και ανεμιστήρα).

tte.jpg

TTa.jpg

ttb.jpg

ttc.jpg
ttd.jpg

Attachments

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Δελτίο καταστροφής και καθάρισες. Δώσε στον μάγκα και ενα πρασινάκι να στο υπογράψει μπαμ μπαμ, τα φορτώνεις στο αυτοκίνητο, χώνεις 2ρα σε κατηφορά και έφυγες!!!!

Υ.Γ : Μετά παίρνεις εμένα τηλέφωνο να βρεθούμε στις 00:00 κάτω απο καμιά shady γέφυρα να μου δώσεις το 1 :p

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,246
Δελτίο καταστροφής και καθάρισες...
Δυστυχώς, όσον αφορά το Πολεμικό Ναυτικό τα πράγματα δεν είναι καθόλου, μα καθόλου, τόσο απλά...

riscknight

Retro Enthusiast
Reaction score
244
CrazyDots εχεις.

Γιατι το ΤΤ που σου ειχα πει να σου χαρισω δεν το ηθελες - αυτο δεν καταλαβαινω. 64MB με Crazy + τα υπολοιπα. Δεν υπαρχει περιπτωση να εβρισκες ξανα τετοιο ΤΤ.

Μου εδωσαν επισης πανω απο 10 SCSI σκληρους, μνημες, καρτες για παλια Mac και καποια αλλα πραγματα που θα ανεβασω οταν βρω χρονο τις φωτο. Τον δισκο στον 'στηνω' εγω με οτιδηποτε εχει κυκλοφορησει για Atari και με Ελληνικο Software που εν υπαρχει πλεον πουθενα. Θα βρω και τον παλιο μου σκληρο που ειχα στο Falcon και θα σου γραψω οτι θελεις.

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,963
CrazyDots εχεις.

Γιατι το ΤΤ που σου ειχα πει να σου χαρισω δεν το ηθελες - αυτο δεν καταλαβαινω. 64MB με Crazy + τα υπολοιπα. Δεν υπαρχει περιπτωση να εβρισκες ξανα τετοιο ΤΤ.

Μου εδωσαν επισης πανω απο 10 SCSI σκληρους, μνημες, καρτες για παλια Mac και καποια αλλα πραγματα που θα ανεβασω οταν βρω χρονο τις φωτο. Τον δισκο στον 'στηνω' εγω με οτιδηποτε εχει κυκλοφορησει για Atari και με Ελληνικο Software που εν υπαρχει πλεον πουθενα. Θα βρω και τον παλιο μου σκληρο που ειχα στο Falcon και θα σου γραψω οτι θελεις.
Νεκτάριε, με κατέστρεψες! :p Τι μου το θυμίζεις βρε; :confused: Άσε με να ξεχάσω!:(
Οι μήνες ψυχοθεραπείας που έκανα ( επαναλάμβανα συνεχώς "Θεέ μου τι έκανα!!!, "Βρε μπας και το είδα στον ύπνο μου;" ) πηγαίνουν στράφι, θα ξανακυλήσω! o_O

Ο TT του Νεκτάριου είναι το απόλυτο τέρας, πραγματικά σπάνιο να βρεθεί σε αυτό το configuration (εδώ είναι σπάνιο να βρεθεί κανένα ξεκοιλιασμένο, βανδαλισμένο TT), και είναι έτοιμο να αναμετρηθεί με τα μισητά 386 /486 και λοιπά μήλα (και υπολογίστε σε αυτό και την προστιθέμενη αξία του ιδιοκτήτη του). Τα καλούδια μόνο που έχει μέσα του πωλούνται στην αγορά μόνα τους σε τριψήφια νούμερα. Είναι πανάκριβο.

Όμως βρε ψυχή, παρότι σε καταλαβαίνω (νιώθω ότι για εσένα είναι καθαρά ιδεολογικό το θέμα), προσκρούει στη δική μου ιδεολογία (προσπαθώ και εγώ ο καψερός, να τηρήσω 5-6 βασικές αρχές, και να βγάλω προς τα έξω, κάτι που θα ομοιάζει με μια "σταθερή περπατησιά". Δε μπορώ να δεχτώ κάτι τέτοιο.

Είναι όμως σαν να μου το έδωσες Νεκτάριε! Μόνο η χαρά που πήρα (εντάξει μετά είπαμε, ήρθε η πτώση και η ψυχοθεραπεία! Υπήρξα και καλύτερα) με κάλυψε. Και είναι και μια χρυσή (ευκαιρία) όσο και λύτρωση, να σε ευχαριστήσω και δημόσια, ώστε να μάθουν όλοι τι ψυχάρα είσαι! :thumbup::thumbup::thumbup:

Για ένα SCSI δίσκο τώρα για τον TT (Ίσως και για δύο,έχω και τον Mega STE), θα ενδιαφερόμουν για αγορά. :)

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,963
Δυστυχώς, όσον αφορά το Πολεμικό Ναυτικό τα πράγματα δεν είναι καθόλου, μα καθόλου, τόσο απλά...
Απίθανο!!! Τι τους χρειαζόντουσαν άραγε τους TT; Έχω πάθει πλάκα!

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,246
Απίθανο!!! Τι τους χρειαζόντουσαν άραγε τους TT; Έχω πάθει πλάκα!
Αποτελούσαν μέρος ενός - κατά κάποιο τρόπο - προσομοιωτή συσκευής sonar που αγοράστηκε το 1993 για τα μόλις εκσυγχρονισμενα τότε υποβρύχια και θα χρησιμοποιουνταν για την εκπαίδευση των χειριστών.
Η εταιρία κατασκευής της συσκευής ήταν γερμανική (η τότε Atlas Elektronik) και σε εκείνα τα χρόνια για μια γερμανική εταιρία ήταν απολύτως φυσιολογικό να χρησιμοποιήσει Atari TT για ένα τόσο σοβαρό project.

Βέβαια, τόσα χρόνια μετά, όλα τα υπόλοιπα αποτελούν παρελθόν, εκτός από τα δύο ΤΤ πιυ περιμένουν υπομονετικά τη μοίρα τους στο ράφι...