Παλιότερες φωτογραφίες από τον δικό μου Atari TT.

riscknight

Retro Enthusiast
Reaction score
244
turri παρε με τηλεφωνο και θα κανονισουμε για σκληρο. Αλλα, παρε με - μην το ξεχασεις.

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,949
Αποτελούσαν μέρος ενός - κατά κάποιο τρόπο - προσομοιωτή συσκευής sonar που αγοράστηκε το 1993 για τα μόλις εκσυγχρονισμενα τότε υποβρύχια και θα χρησιμοποιουνταν για την εκπαίδευση των χειριστών.
Η εταιρία κατασκευής της συσκευής ήταν γερμανική (η τότε Atlas Elektronik) και σε εκείνα τα χρόνια για μια γερμανική εταιρία ήταν απολύτως φυσιολογικό να χρησιμοποιήσει Atari TT για ένα τόσο σοβαρό project.

Βέβαια, τόσα χρόνια μετά, όλα τα υπόλοιπα αποτελούν παρελθόν, εκτός από τα δύο ΤΤ πιυ περιμένουν υπομονετικά τη μοίρα τους στο ράφι...
Respect για τις γνώσεις σου και τις πληροφορίες σου!
Βέβαια...αυτή η εξέλιξη κάνει ακόμα πιο δύσκολη την "απεμπλοκή" των δυο "τύπων" απο την υπηρεσία, αφού μάλλον αναβαθμίζονται απο την κατηγορία " γραφιά - διεκπεραιωτή" , σε αυτήν του "όπλου"!!! Δεν είναι καν πολιτικό προσωπικό!

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,244
Respect για τις γνώσεις σου και τις πληροφορίες σου!
Βέβαια...αυτή η εξέλιξη κάνει ακόμα πιο δύσκολη την "απεμπλοκή" των δυο "τύπων" απο την υπηρεσία, αφού μάλλον αναβαθμίζονται απο την κατηγορία " γραφιά - διεκπεραιωτή" , σε αυτήν του "όπλου"!!! Δεν είναι καν πολιτικό προσωπικό!
Ναι, είναι αλήθεια ότι η απεμπλοκή τους είναι ιδιαίτερα δύσκολη, και ας είναι στην πράξη αδιαμφισβήτητα εντελώς παροπλισμένα...
Τα βλέπω μπροστά μου τόσα χρόνια. Πραγματικά η χρήση τους ήταν ευχάριστη, πάντα μου έδιναν την εντύπωση ότι έτσι θα έπρεπε εξαρχής να είναι ένας ST! Με την καλή έννοια, σας ζηλεύω εσάς που έχετε ένα για να το δουλεύετε όποτε μπορείτε...

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
408
Πανέμορφα μηχανάκια...! αν και δεν εχω ιδέα απο atari ποσο μαλλον απο τον ΤΤ με εντυπωσίασαν οι δυνατότητές τους και η εσωτερική αρχιτεκτονική.
Θα ήθελα κάποια στιγμή να μάθω για αυτά τα ΄ιερά τέρατα΄ του παρελθόντος. :cool:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Δυστυχώς, όσον αφορά το Πολεμικό Ναυτικό τα πράγματα δεν είναι καθόλου, μα καθόλου, τόσο απλά...
Πάντως ο Στρατός Ξηράς πάντα ηταν πιο "χαλαρός" σε αυτά! Έχωντας περάσει απο πόστα αποθηκών - υλικών, κτλ αν θές κάτι να το "μαυρίσεις" ΠΕ γίνεται εύκολα (εφόσον δεν πρόκεται φυσικά για πολεμικό εξοπλισμό :p)

Αποτελούσαν μέρος ενός - κατά κάποιο τρόπο - προσομοιωτή συσκευής sonar που αγοράστηκε το 1993 για τα μόλις εκσυγχρονισμενα τότε υποβρύχια και θα χρησιμοποιουνταν για την εκπαίδευση των χειριστών.
Η εταιρία κατασκευής της συσκευής ήταν γερμανική (η τότε Atlas Elektronik) και σε εκείνα τα χρόνια για μια γερμανική εταιρία ήταν απολύτως φυσιολογικό να χρησιμοποιήσει Atari TT για ένα τόσο σοβαρό project.

Βέβαια, τόσα χρόνια μετά, όλα τα υπόλοιπα αποτελούν παρελθόν, εκτός από τα δύο ΤΤ πιυ περιμένουν υπομονετικά τη μοίρα τους στο ράφι...
Και μετά απο αυτή την πανέμορφη πληροφορία καταρίπτεται η αποκλειστικότητα που φέρεται να είχε η Amiga σε σοβαρά πόστα (π.χ ΝΑΣΑ).

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,244
Πάντως ο Στρατός Ξηράς πάντα ηταν πιο "χαλαρός" σε αυτά! Έχωντας περάσει απο πόστα αποθηκών - υλικών, κτλ αν θές κάτι να το "μαυρίσεις" ΠΕ γίνεται εύκολα (εφόσον δεν πρόκεται φυσικά για πολεμικό εξοπλισμό :p)
Ναι, δυστυχώς, αποτελεί κατά κάποια έννοια μέρος ενός συστήματος, οπότε τα πράγματα περιπλεκονται...

Και μετά απο αυτή την πανέμορφη πληροφορία καταρίπτεται η αποκλειστικότητα που φέρεται να είχε η Amiga σε σοβαρά πόστα (π.χ ΝΑΣΑ).
Το είχα γράψει και αλλού. Αυτό το κακό με την amiga έχει παραγίνει! Από τότε που μαθεύτηκε ότι υπηρξαν και εκεί κάποια μηχανήματα, πολλοί amiga users νομίζουν ότι έχουν στα χέρια τους τον υπερυπολογιστή του σύμπαντος! Κάποιος μάλιστα είχε γράψει ότι η Α3000 και η Α4000 μεγάλωσαν γενιές χρηστών! Προσπαθώ μετά μανίας να θυμηθώ σπίτι με 3χιλιαρη ή 4χιλιαρη αλλά δεν τα καταφέρνω...

Αντίθετα, τα 3 χρόνια που έζησα στη Γερμανία, μεταξύ 2004 και 2007 είδα πάμπολλα atari σε πολλές διαφορετικές δουλειές : στα ναυπηγεία, σε τράπεζες, σε γραφεία, παντού.... Το 2010 που επέστρεψα, ακόμα στα ναυπηγεία της HDW αρκετά Mega ST και ΤΤ ακόμα ήταν σε χρήση στο τμήμα του design! Ίσως μόνο για ασήμαντες δουλειές ή για πρόσβαση σε παλιά αρχεία που δεν υπήρχε λόγος να υποστούν μετατροπές, αλλά πάντως ηταν εκεί και σε χρήση!

Μας τα πρήξανε οι amiga users με τα γραφικά και την τηλεόραση... Επειδή οι Έλληνες φωτογράφοι βαφτισεων και γάμων είχαν μια amiga να τους κάνει τη δουλειά... Επειδή δραστηριοποιουμαι (παράλληλα με το ΠΝ) στον τομέα του ΙΤ από το 1995, δεν θυμάμαι σε κανένα γραφιστικο ατελιέ ή στο στούντιο κανενός επαγγελματία φωτογραφου καμιά amiga... Τυχαίο; Δε νομίζω...

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Reaction score
395
Όχι δεν είναι τυχαίο. Οφείλεται ξεκάθαρα στο ότι χρησιμοποιούσαν τα γνωστά 50Hz (ή 60 στην άλλη μεριά) monitor. Τώρα που δεν έχω σύνδεση σε VGA μπορώ να πω ότι είναι αρκετά επίπονο για να κάνεις σοβαρή δουλειά.
Πάντως ξέρω την περίπτωση ενός ST που δούλευε στην ESA μέχρι που αντικαταστάθηκε από έναν 386DX. Πρέπει όμως να χρησιμοποιήθηκε και από την NASA. Άλλωστε έχουμε μερικά patches από υπαλλήλους της NASA, δήλωση της Atari ότι πούλησε μηχανήματα και αυτό εδώ το άρθρο:
http://757labs.org/wiki/Projects/ataristharddrive

dimfil

Retro Addict
Reaction score
1,244
Γενικότερα δεν μου αρέσει να συντηρώ κανενός είδους "πόλεμο" ανάμεσα στα home micros που όλοι αγαπήσαμε. Ο c64 ήταν εκείνος που με συντροφευσε τα περισσότερα χρόνια τότε, και είναι το μοναδικό μηχάνημα που έχω κάποια "αδυναμία" αλλά από εκεί και πέρα τα σέβομαι όλα, προσπαθώ να τα ανακαλύψω όλα ένα ένα με τη σειρά, και αναγνωρίζω τη θέση και την αξία του καθενός από αυτά μέσα στην ιστορία των υπολογιστών.
Τρελαίνομαι όταν κάποιοι φέρονται τόσο οπαδικά για έναν τομέα όπως είναι οι υπολογιστές και ειδικά για μηχανήματα που πια δεν έχει κανένα νόημα να αντιπαρατεθουν και θα έπρεπε πλέον απλά να τα θυμούνται και να χρησιμοποιούν με χαμόγελο! Ειδικότερα τρελαίνομαι οταν βλέπω να χρησιμοποιούν ένα σωρό αρλούμπες ως επιχειρήματα, μοναδική απόδειξη της αφέλειας και της ασχετοσύνης που τους χαρακτηρίζει. "Αγραμματοσύνη" περί των υπολογιστών την ονόμασε ο dony και έχει απόλυτο δίκιο...

Λυπάμαι γι'αυτους, έχουν χάσει όλη τη χαρά που μπορεί να δώσει η τρυφερή νοσταλγία των home micros...

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,949
Εχμμμ (με διάθεση χιουμορ πάντα).

Τα πράγματα είναι δύσκολα (ξεφύσημα και πρόσωπο με αλλοιωμένα χαρακτηριστικά από τη συντριβή)! :sleep:
Έχουμε δυο ΤΤ που σαπίζουν από τη μία, και από την άλλη είμαστε αντιμέτωποι με την κατηγορία της εσχάτης προδοσίας, δημεύσεως περιουσίας (ή ακόμα και εκτελέσεως). Σκληρό πράγμα!

Νομίζω ότι η μόνη οδός είναι, αυτής, της αξιοπρεπούς (δημόσιας) διαπραγμάτευσης και συμφωνίας.
Διαβλέπω τρεις επιλογές:

1) Θέλουμε ένα άτομο που είναι πιο πάνω απο τους στρατιωτικούς, δηλαδή τον πολιτικό προϊστάμενο!
(Άρε Μάκη, γέμισες με ΤΤ Την Ελλάδα και δε σου φαινότανε).
Εδώ δεν έχουμε αρκετές ελπίδες αφού η πρόσβαση σε τέτοια άτομα, προσκρούει σε πολλά στεγανά.
Όμως, πιθανόν, να υπάρχει (κάτω απο τη μύτη μας) ένας υπουργός άμυνας...της διπλανής (πια) πόρτας, που επέστρεψε σπίτι του μετά σύντομες διακοπές. :speechless: Αυτός ίσως να μπορεί να κάνει κάτι (αν τον πετύχεις σε καμία παιδική χαρά), και δηλώσεις θαυμαστής του.

2) Μια πιο επιθετική λύση!
Έχουμε δύο TT ( 2*thirty two bits=64 bits). Τους παίρνεις αμέσως, και τους δίνεις στη θέση τους ένα Jaguar 64 bit (που έχει και έξτρα custom και λέει και Atari). Φυσικά θα τους πεις ότι είναι πιο καινούριο και καλύτερο!

3) Εδώ έχω μια λύση απελπισίας (χρησιμοποίησε την αν όλα τα άλλα αποτύχουν).
Πάρε ένα παλιό ST και κάνε το πακέτο με αυτό: Τους το δίνεις δηλαδή με το original software( έχουμε επίσημες αγορασμένες άδειες, δε παίζουμε εδώ) και παίρνεις τα TT. Υπάρχει περίπτωση να ψαρώσουν άσχημα, και να τα καταφέρεις!

Last edited:

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,949
Πανέμορφα μηχανάκια...! αν και δεν εχω ιδέα απο atari ποσο μαλλον απο τον ΤΤ με εντυπωσίασαν οι δυνατότητές τους και η εσωτερική αρχιτεκτονική.
Θα ήθελα κάποια στιγμή να μάθω για αυτά τα ΄ιερά τέρατα΄ του παρελθόντος. :cool:
Έχεις δίκιο DAT! Ίσως θα πρέπει να ανοίξουμε στο μέλλον κάποια θέματα με πληροφορίες για κουβεντούλα! :)