Πανέμορφα - Καινούργια projects για C64

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,550
Θαυμάσια :).. Θέλει πολύ μελέτη :)

Pr Dakkar

Retro Enthusiast
Reaction score
319

A quick video demonstrating out new C64 Hardware: the TapeCart.
2mb of writable flash storage that can be accessed via simple protocol for the cassport.
All firmware, hardware-specs, designs and full documentation as well as working code snippets will be fully open.
Hardware design and firmware: Unseen
Software: enthusi

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,550
Τι πάνε και σκέφτονται οι άνθρωποι..... Εξαιρετικά νέα!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,369
Τι πάνε και σκέφτονται οι άνθρωποι..... Εξαιρετικά νέα!
Βρε τι γίνεται με τον Commodore....
(Κόλλησε η ψυχή μου και στα cartridge labels που είδα στη σελίδα του)

Hellraiser

Retro Enthusiast
Reaction score
40
Παντως ρε παιδια θα σας στενοχωρησω ολους εσας τους λατρεις του C64 αλλα πιο δυσκοιλιο μηχανημα δεν εχω δει στη ζωη μου...εδω για να τρεξεις ενα παιχνιδι και πρεπει να γραψεις γραμμη κωδικα!!!

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,182
Παντως ρε παιδια θα σας στενοχωρησω ολους εσας τους λατρεις του C64 αλλα πιο δυσκοιλιο μηχανημα δεν εχω δει στη ζωη μου...εδω για να τρεξεις ενα παιχνιδι και πρεπει να γραψεις γραμμη κωδικα!!!
Έλα μωρέ τώρα! Ένα LOAD "$",8 + [ENTER] κάνεις, ένα LIST + [ENTER] μετά γράφεις απλά LOAD"πρόγραμμα",8,1. Άντε, και ένα RUN στο τέλος! :eek:

Είναι όντως λίγο μανούρα, αλλά, από την άλλη, έστω και για το φόρτωμα καλό είναι να χρησιμοποιούμε που και που το πληκτρολόγιο του υπολογιστή μας. Αλλιώς υπάρχουν πάντοτε και τα Nintendo για όσους δεν την παλεύουν! :lol:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875
Έλα μωρέ τώρα! Ένα LOAD "$",8 + [ENTER] κάνεις, ένα LIST + [ENTER] μετά γράφεις απλά LOAD"πρόγραμμα",8,1. Άντε, και ένα RUN στο τέλος! :eek:

Είναι όντως λίγο μανούρα, αλλά, από την άλλη, έστω και για το φόρτωμα καλό είναι να χρησιμοποιούμε που και που το πληκτρολόγιο του υπολογιστή μας. Αλλιώς υπάρχουν πάντοτε και τα Nintendo για όσους δεν την παλεύουν! :lol:
Nintendo...πήγες και εσύ στο άλλο console άκρο!! Για όσους δεν την παλεύουν έχουμε και τις Αμίγκες!! Χεράκι και έφυγες!!! :D :D

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
430
...αν δε βάλεις χέρι.... στο πληκτρολόγιο.... γούστα δεν βγάζεις!!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,550
...και εκτός όλων των άλλων, ο Commodorέος θα σε ανταμείψει πλουσιοπάροχα με ατέλειωτες ώρες SID ευχαρίστησης και εκπληκτικών demos ! ;)

Hellraiser

Retro Enthusiast
Reaction score
40
Παντως σε συγκριση με την ευχρηστια του Amstrad ο ψωμιερας δειχνει παλαιοληθικος να τα λεμε ολα...απο την αλλη βεβαια το ευρος σε software και hardware δεν συγκρινεται.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,369
Βρε πάλι καλά να λέτε!
Αν αναλογιστείτε τι κυκλοφορούσε τότε, μια χαρά φιλικότατος ήταν!

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,182
Παντως σε συγκριση με την ευχρηστια του Amstrad ο ψωμιερας δειχνει παλαιοληθικος να τα λεμε ολα...απο την αλλη βεβαια το ευρος σε software και hardware δεν συγκρινεται.
Ο Amstrad είχε την καλύτερη διάλεκτο BASIC από όλα τα μηχανήματα αν συνυπολογίσουμε δυνατότητες, ταχύτητα και ευχρηστία. Έτσι απλά. Προφανώς και θα ήταν αδύνατο να γίνει η οποιαδήποτε σύγκριση με την BASIC του 64άρη η οποία ήταν απλά... η χειρότερη! :geek:

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
500
Ο Amstrad είχε την καλύτερη διάλεκτο BASIC από όλα τα μηχανήματα αν συνυπολογίσουμε δυνατότητες, ταχύτητα και ευχρηστία. Έτσι απλά. Προφανώς και θα ήταν αδύνατο να γίνει η οποιαδήποτε σύγκριση με την BASIC του 64άρη η οποία ήταν απλά... η χειρότερη! :geek:
Πολύ καλή η Locomotive Basic, αλλά δε μπορεί να σταθεί απέναντι στην SuperBasic του QL και ακόμα περισσότερο στην BBC Basic.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,369
Αχ! Ο Atari XL μου είχε μια από τις χειρότερες Basic (φτυστή αυτή του Commodore).
Αλλά μετά από τον απέραντο χώρο του γαλάζιου full editor, να χαρείτε βρε παιδιά, μη με στριμώξετε σε κανένα μαύρο και άραχνο, line editor. :p

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,182
Πολύ καλή η Locomotive Basic, αλλά δε μπορεί να σταθεί απέναντι στην SuperBasic του QL και ακόμα περισσότερο στην BBC Basic.
Αν προσέξεις έχω γράψει και για "ευχρηστία" και ίσως να έπρεπε να έχω αναφέρει και την "φιλικότητα". Γενικά, το περιβάλλον, οι εντολές και το συντακτικό τους στα Acorn ήταν κάπως πιο... ακαδημαϊκού επιπέδου και σου έδιναν την εντύπωση ότι απευθύνονταν σε... προφεσόρους κι όχι στον κάθε ένα από εμάς. Η Locomotive BASIC από την άλλη, μπορείς να πεις ότι συνδύαζε τα πάντα...

Για τον ql τώρα, ειλικρινά δεν έχω την παραμικρή επαφή - αλλά δεν ήταν σε καμία περίπτωση απ' τα συνηθισμένα, δημοφιλή μηχανάκια και ούτε και πραγματικός 8μπιτος, καθώς θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως... 8/16/32bit (!) ανάλογα με το πώς το εξέταζες το θέμα! Γι' αυτό και, να σου πω την αλήθεια, ούτε καν μου πέρασε απ' το μυαλό! :eek:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,550

Ακόμα ένα ποιοτικό video που μας δείχνει τις δυνατότητες του καινούργιου gadget για τον c64, του Tapecart που μας περιγράφει ο Pr Dakkar παραπάνω.... Πανέμορφο, έτσι ; ;)

Πηγή : http://csdb.dk/release/?id=154420

Pr Dakkar

Retro Enthusiast
Reaction score
319

C64 Sega Genesis Joystick Adapter
Until recently I have been using an Atari 2600 joystick on my C64, while this works the Atari joystick leaves you wanting more I was/am planning on build an arcade style joystick but in the mean time I figured I would try a Sega Genesis controller. After digging around a bit I found an article published in Commodore World Issue 05 (page 45) which had a simple schematic for addressing the slight differences in the Genesis vs Commodore wiring.

What you need:

A Sega Genesis controller (3 or 6 button)
5x 1N34A diodes (I belive a 1N4148 could also be used) (Amazon) (1N4148 @ DigiKey)
1x Male DB-9 (DigiKey)
1x Female DB-9 (DigiKey)
Eagle Project Files OR Gerber Files
(> https://blog.hpz.pw/c64-sega-genesis-joystick-adapter/

Pr Dakkar

Retro Enthusiast
Reaction score
319

" Joy-Control 64 ".

Implemented features (v0.4):

- Joystick and paddle switch. Switch all functions between port 1 and port 2.
- Support for 2 and 3 button joysticks.
- Continuous fire function adjustable during operation.
- For each of the three joystick fire buttons, the duration fire can be controlled individually, in 9 steps (500ms to 50ms).
- Each joystick fire button can be individually programmed directly at the Joy-Control 64 with any joystick function. (Eg joystick-UP on fire button-2)
- Display of the current fire frequency during firing (flashing decimal point on the 7-segment display).
- The buttons and the programmed functions can be used simultaneously.
- The individual programming is supported by the continuous fire functions.
- The continuous fire function for the paddle fire heads is individually adjustable for each (four) paddle.
- Individual operation modes Selection for port 1 and port 2 (joystick, paddle, [sega, etc.]).
- All settings are stored automatically and are retained even without power supply.
- User interface to display the currently set functions (7-segment displays and LEDs).
- "Reset" resets all functions to their original values (default).
- "Recall" restores the configuration that was set before "Reset" or "Power-Off".
- "Stand-alone" operation via 6V battery or 6V power supply (switchable including LED display).
- Joy-Control 64 detects whether it is connected to the C64 or "Stand-alone".
- 3D models for a pressure housing (second part) and rotary knobs (two pieces).
- "Joy-Control 64" logo.
- "Stand-alone" test mode (battery or power supply units).
- Selectable joystick test programs including checking:
o The normal joystick functions.
O Needle impulse / voltage fluctuations.
O The contact resistance of the switches and cables on the joystick.

The following points planned or planned at least once (when time is again): Planned features:

- SEGA mode for connecting Megadrive (Genesis) controllers (via switch).
- Paddle test program included Check:
o The podi in the paddle.
O Needle impulse / voltage fluctuations.
O Contact resistance of the switches and cables to the paddle.
- Better evaluation of test results.
- Improved display of test results.
- 3D housing and rotary knobs (print).

Hardware overview (rev1.1 / rev1.2

- Controller: Atmel ATMEGA 2560. Clock: 16 MHz.
- Inputs for two joysticks or four paddles (2x DB9).
- 20-pin socket outlet for the C64.
- Two 7-segment displays with decimal point.
- Three blue LEDs.
- Two Duo-Color LEDs.
- Two rotary encoder with touch function.
- Two-color illuminated toggle switch.
- Four sliding switches.
- Four buttons.
- Adapter cable to the C64 joystick ports
>>> https://www.forum64.de/index.php?thread/74299-joy-control-64-ein-bastelprojekt/