Παρουσίαση: 1002 Εφαρμογές για τον Atari ST

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Reaction score
448
Πριν πολλά χρόνια ένα φίλος μου στο πανεπιστήμιο μου έδωσε αυτό το βιβλίο μιας και ήξερε την τρέλα μου με τα Atari. Όπως μου είχε πει, μεταξύ σοβαρού και αστείου, το μόνο πρόγραμμα που έγραψε στον ST του ήταν αυτό που υπολόγιζε την ποσότητα αλκοόλ στο αίμα. Αφού ρίξαμε το απαιτούμενο γέλιο, το πήρα, το έριξα μια ματιά και το άφησα στην άκρη γιατί θεώρησα ότι δεν είχε να μου προσφέρει τίποτα ούτε σαν προγραμματιστή, ούτε σαν Atari user. Τόσα χρόνια μετά αποφάσισα να το ρίξω μια ματιά ξανά, και να προσπαθήσω να αποκωδικοποιήσω την χρησιμότητα του γυρνώντας στο τότε.
1002.jpg

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να πω, είναι ότι ο τίτλος είναι παραπλανητικός και δεν είναι ένα βιβλίο για τον Atari ST. Το ίδιο αυτό βιβλίο στα Αγγλικά ονομάζεται "1001 things to do with your ... insert random computer name here" και αποτελείται από έναν συνδυασμό listing, αλγορίθμων και περιγραφών εφαρμογών που μπορούσαν να αναπτυχθούν για έναν υπολογιστή κατηγοριοποιημένες κάπως κοντόφθαλμα ανά πεδίο εφαρμογής (επιχειρήσεις, επιστήμη, χόμπι κ.α.). Φαντάζομαι ότι το μόνο που αλλάζει ανά πλατφόρμα είναι η διάλεκτος της BASIC που χρησιμοποιείται, η οποία στην περίπτωση μας είναι η ST BASIC. Άλλωστε πουθενά δεν βρίσκουμε χρήση του υλικού, του TOS/GEM ή οτιδήποτε κάνει τον ST, ST.

Αυτό που βρίσκουμε στα listings είναι αυτό που θα λέγαμε σήμερα εφαρμογές κονσόλας, οι περισσότερες των οποίων όμως θα μπορούσαν να δημιουργηθούν πολύ ευκολότερα σε ένα spreadsheet μιας και οι περισσότερες είναι απλοί υπολογισμοί. Βέβαια, κοιτώντας πίσω, δεν είχαν όλες οι spreadsheets όλες τις δυνατότητες που έχουν σήμερα. Έτσι μέσα θα βρούμε ένα πρόγραμμα που κάνει στατιστική ανάλυση σε ζεύγη δεδομένων το οποίο είχα κάνει και μόνος μου, πριν πέσει στα χέρια μου το βιβλίο. Παρόλα αυτά θα με είχε γλιτώσει κάποιον χρόνο ;).

Το δεύτερο που έχω να πω είναι ότι δεν είναι ένα βιβλίο που σου διδάσκει προγραμματισμό, αντίθετα απαιτεί γνώση τόσο της BASIC όσο και βασικών στοιχείων προγραμματισμού για να μπορέσει να παρακολουθήσεις τα προγράμματα.

Όμως τι θα γινόταν αν το είχα τότε; Θα μου ήταν χρήσιμο; Και ναι και όχι. Θα ήταν χρήσιμο γιατί εξηγεί απλά ορισμένες εφαρμογές και γιατί μπορείς να χτίσεις πάνω σε αρκετές από αυτές τις ερμηνείες για να δημιουργήσεις κάτι πιο περίπλοκο και ταυτόχρονα πιο χρήσιμο. Επίσης στο παράρτημα θα βρούμε μερικές ρουτίνες για sorting που είναι πάντα χρήσιμες. Παρόλα αυτά δεν υπάρχει τίποτα περίπλοκο στο βιβλίο και τίποτα το οποίο με λίγη προσπάθεια δεν μπορείς να βγάλεις μόνος σου έχοντας απλά διαβάσει το manual της basic και γνωρίζοντας τι θέλεις να φτιάξεις. Όμως είναι ένα καλό βοήθημα όταν θέλεις να φτιάξεις κάτι και δεν ξέρεις τι ενώ μπορεί να σε γλιτώσει χρόνο σε κάποια σημεία όπου έχεις κολλήσει. Ως παιδί, φαντάζομαι ότι θα έκανα αρκετά από αυτά τα προγράμματα απλά θα είχα απογοητευτεί πολύ από το ότι δεν ασχολείται καθόλου με τα γραφικά...

Και τελειώνουμε αυτήν την παρουσίαση με την μεταφορά σε x11basic του προγράμματος που ενέπνευσε αυτό το άρθρο. Bέβαια πρέπει να πούμε ότι μάλλον είναι λάθος η φόρμουλα που έχει το βιβλίο. Ίσως την επόμενη φορά την βελτιώσω.

Code:
rem blood alcohol calculator
cls 
input "Δώσε ποσότητα ποτού που κατανάλωσες (gr): ", oz
input "Δώσε βαθμό οινοπνεύματος: ", p
input "Δώσε το βάρος σου σε κιλά ", w
c = (oz*p*0.0026)/w
print "Η περιεκτικότητα του αίματος σου σε οινόπνευμα είναι: ";c
print " "
if c<=0.5 
	print "Κάτω από 0,5 δεν θεωρείται επικίνδυνη"
else if c<=0.8
	print "Θεωρείται επικίνδυνη πάρε ταξί"
else 
	print "Είσαι ζάντα!!!!"
endif
Το καλό με την X11Basic είναι ότι είναι σχεδόν ίδια με την GFA BASIC ενώ τρέχει και σε Android οπότε μπορείτε να έχετε αυτόν τον υπολογιστή πάντα μαζί σας. Το κακό είναι ότι μάλλον κάπου το έχασαν στις μονάδες μιας και πρέπει να πιεις περίπου 10 ουίσκι για να περάσεις το όριο. Κοινώς ΜΗΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΤΕ!!!!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Retro με τα όλα του, το Toyota starlet στο εξώφυλλο, όλα τα λεφτά! Το πρώτο μου αυτοκίνητο, γαρ... :love:
Όσο για τον μετρητή αλκοόλ...Ευχαριστούμε ;) και Εις υγείαν! :lol:
Που είναι και εκείνος ο Αντώνης με τα κρασάκια του¿ :D

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,310
Το έχω στη βιβλιοθήκη μου στο παιδικό μου δωμάτιο. Τα τελευταία δέκα χρόνια ανακάλυψα ότι ήταν ουσιαστικά μια έκδοση πασπαρτού.
Έπρεπε να το είχα καταλάβει αφού απουσίαζαν "τοξικές" εντολές. Παρόλα αυτά θα ξανα αγόραζα οτιδήποτε είχε τη λέξη Atari ST (αχρείαστο να είναι ποτέ δε ξέρεις).