Περί ATR

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,549
Πολλές οι ερωτήσεις μου, γιατί κι εδώ είμαι πολύ μπερδεμένος. Έχω βρει πάμπολλους τρόπους αλλά ας συνοψίσω τις απορίες μου σε μια...

Ποιος είναι ο ευκολότερος τρόπος να δημιουργήσουμε σε περιβάλλον Win ένα αρχείο (εικονικού δίσκου) atr και ακολούθως να επέμβουμε μέσα σε αυτό αλλάζοντας τα διαθέσιμα περιεχόμενα (αρχεία) του;

Αλλιώς...

Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο με το DirMaster (Windowz πρόγραμμα για διαχείριση και δημιουργία .D64 ->C64) που μπορούμε να κάνουμε την ζωή μας λίγο εύκολη;

Διάβασα ότι το MyDOS επιτρέπει την προσπέλαση atr μέχρι 16 ΜΒ...Ισχύει;

Όλα αυτά για να μπορέσω να φλασάρω την Antonia με διάφορα OS και BASIC versions και από εχμμ...επιστημονικό ενδιαφέρον!

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,696
Εδώ θα βρεις ότι χρειάζεται...

http://www.horus.com/~hias/atari/

Βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον το dir2atr. Command line tool αλλά απλούστατο και ισχυρό! Σου παραθέτω κάτι από το readme, το οποίο προτείνω να διαβάσεις ολόκληρο γιατί θα εκπλαγείς!

Options:

-d create a double density (256 bytes per sector) image
(default is single density, 128 byte per sector).

-m create a MyDOS image (use this option to create a 720 or
1040 sectors image with subdirectories).

-p create a 'PICONAME.TXT' (long filenames for MyPicoDos) in
each (sub-) directory of the image.

-P like '-p', but the extension of is stripped from the long
names in PICONAME.TXT. So, for example a file 'Boulder Dash.com'
on your PC will show up as 'Boulder Dash' in MyPicoDos.

-b <dostype> create a bootable image.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,549
@dimfil
Ευχαριστώ! Με αυτό καταγινόμουν χθες αλλά λέω μπας και υπάρχει κάτι πιο φιλικό, που να μου επιτρέπει να σκαλίζω τα atr όπως ακριβώς τα d64 με το DirMaster.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,696
@dimfil
Ευχαριστώ! Με αυτό καταγινόμουν χθες αλλά λέω μπας και υπάρχει κάτι πιο φιλικό, που να μου επιτρέπει να σκαλίζω τα atr όπως ακριβώς τα d64 με το DirMaster.

Α, τώρα κατάλαβα... Πάντως για να φτιάχνεις bootable .atr το dir2atr είναι άφταστο!
Για να σκαλίζεις έτοιμα .atr ρίξε μια ματιά σε επιλογές που αναφέρονται εδώ.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,549
Bingo! Αυτό ήθελα! Θα μελετηθούν το απογευματάκι!

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
1,051
Μα.. υπάρχει πιο εύκολο;;
Αν θέλετε να φτιάξετε κενό image...

Atari800Win menu Atari->Disk Drives
newatr.png

AspeQt disk->new image
aspeqt.png

O AspeQt έχει explore:
aspeqt1.png

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,696
Thanks!
Ακόμα δεν έχω εξερευνήσει τους emulators όσο πρέπει!
Και το AspeQT δεν το έχω ανοίξει καν. .

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,549
@sly*m

Η θύρα SIO των Atari είναι ένας τρόπος σειριακής διασύνδεσης πολλών περιφερειακών στη σειρά με το micro. Μάλιστα πρακτικά είναι ένας από τους προγόνους του USB, αφού ο Joe Decuir , ο σχεδιαστής (μεταξύ άλλων) του Atari SIO το 1978, είναι και ένας από τους σχεδιαστές και έχει χρησιμοποιήσει μερικά κόνσεπτ του τότε στο μοντέρνο USB!
Το είχα ακούσει πρώτα από τον @DAT-Alex και μου είχε φανεί απίστευτο. Αυτός ήταν ο λόγος που κάπου έγραψα ότι "..τα 8bit Atari φαίνεται ότι ήταν πολύ μπροστά από την εποχή τους!..."
Κλείνω και ρίχνομαι με τα μούτρα στην ...παραγωγή atr zzzzzzzzz......:rofl:

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
1,051
"..τα 8bit Atari φαίνεται ότι ήταν πολύ μπροστά από την εποχή τους!..."
To 400 και το 800 ήταν τα πρώτα micros με ξεχωριστό επεξεργαστή video, το ANTIC (και CTIA-GTIA) και ακολούθησαν όλα αυτά που ξέρουμε στα γραφικά συστήματα των υπολογιστών.

Επίσης μου κάνει εντύπωση, το τραπεζοειδές σχήμα του γιγαντιαίου βίσματος του SIO μοιάζει με το mini usb φισάκι, ίσως και το micro usb. Τυχαίο, ή τιμής ένεκεν; χμμμ...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,549
Να 'μαι λοιπόν ξανά, που έχω δημιουργήσει μια ολόφρεσκια atr για πρώτη δοκιμαστική χρήση στην Antonia

Το πρόγραμμα που με βόλεψε είναι το makeATR (thanks @dimfil ) που παρόλο που έχει να ανανεωθεί για αιώνες, δουλεύει τέλεια στα Windows 10

Επίσης σε συνέχεια του χρήσιμου post του @sly*m ανακαλύπτω ότι και ο ισχυρός Altira διαθέτει file explorer (atr)

Ακόμη μια παράλληλη ανακάλυψη με τον AspeQT, ήταν ο κατά τι πιο "φαντεζί" ALibPC που αμφότεροι πλέον με έχουν πείσει ότι το επόμενο μου project για τον Atari, θα αφορά την κατασκευή του συγκεκριμένου adapter / καλωδίου (πάνω που σκεφτόμουν τι θα κάνω κι εκείνα τα Serial to USB μπορντάκια που με περίσσεψαν μερικά από τις εξερευνήσεις μου στο VecFever)

Για να δούμε τώρα θα μπορέσω να φλασάρω το OmnimnXL (guide) και την BASIC Rev.C στην Antonia; ...επιστρέφω σε λίγο...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,549
Επιτυχία 100%

Έφτιαξα μια καινούργια atr σε format MyDOS (autoboot) και εκεί μέσα έριξα τα απαιτούμενα

Στο παραπάνω παρέλειψα να βάλω την utility για flash της Antonia (από την χαρά μου - προστέθηκε μετά!)

Δοκιμή στον emulator

Όλα είναι στην θέση τους ;)

..και μετά σε real thing...Αφού έτρεξα την utility "ATREXE" μεταφέρθηκα με το πλήκτρο F στα περιεχόμενα (slots) για εγκατάσταση OS+BASIC. Ορίστε λοιπόν τα περιεχόμενα του εικονικού atr (μέσω SIO2SD)

CRC checked και το flashing ολοκληρώθηκε

Το καινούργιο OS στρογγυλοκάθισε στο slot 1

Μπήκε και η BASIC Rev C

Accept - Saved (For Ever!)
Όλα Ζάχαρη και Μέλι! Εγώ, ο Atari και η Antonia είμαστε ευτυχισμένοι :love: Καινούργιοι δρόμοι ανοίγονται μπροστά μας...:cool:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,549

Γ@μ@το είναι! Πάντως εάν θέλουμε να επαναφέρουμε το παλιό μας OS classic τότε :

Power Off (Wait for 10-15 secs) και μετά Power On + Option (αφού έχουμε βάλει την ANT.EXE -Antonia Configurator- στο D1)

Δίνουμε:
G D:ANT.EXE και φορτώνοντας την utility αλλάζουμε slot και τέλος!

Ναι, όπως καταλαβαίνετε είμαι πολύ ενθουσιασμένος γιατί έλυσα πολλές απορίες με την μια...Πάμε παρακάτω...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,696
"Ξεθάβω" το thread γιατί ανακάλυψα νέο εργαλείο και δεν είδα να το έχουμε αναφέρει κάπου...
ATR Tools λοιπόν, το οποίο ανανεώνεται και ο δημιουργός του δεν το έχει αφήσει στην τύχη του, αν και δεν ξέρω τι άλλο απομένει να προσθέσει...

Download από το thread του δημιουργού στο AtariAge...

18929

18930

18931