Περιοδικό iamretro Τεύχος 03... κυκλοφόρησε!

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
nicked said:
Ήρθε η ώρα να ζητήσουμε σαν iamretro team ένα μεγάλο συγγνώμη για την μη έγκαιρη αποστολή των τυπωμένων τευχών.

Η αλήθεια είναι πως λόγω οικογενειακών-προσωπικών υποχρεώσεων, απόστασης, capital controls, έλλειψης χρόνου και κακής οργάνωσης απο πλευράς μας τυπώθηκαν λίγα τεύχη και έγιναν ελάχιστες αποστολές. Το γνωρίζω πως κάτι τέτοιο δεν ακούγεται επαγγελματικό, αλλά μην ξεχνάτε πως δεν είμαστε "επαγγελματίες"... Επίσης θα ήθελα να αναφέρω πως η συνεισφορά του nkary στο οργανωτικό (και όχι μόνο) κομμάτι του περιοδικού ήταν καταλυτική για την ομαλή διεκπεραίωση των αποστολών και των πληρωμών και η απουσία του μας δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο.

Για όσους ρωτάνε αν θα επανατυπωθεί το τεύχος 03,η απάντηση είναι πως υπάρχει μια πιθανότητα να τυπωθούν μερικά τεύχη ακόμα αλλά είναι άγνωστο το πότε αυτό θα συμβεί. Θα ενημερώσουμε αν υπάρχει κάτι νεότερο.

Υποσχόμαστε πως αν υπάρξει 4ο τεύχος του iamretro magazine θα γίνει μόνο υπο την προυπόθεση πως όλα τα οργανωτικά προβλήματα πληρωμών και αποστολών θα έχουν λυθεί. Αν κάτι τέτοιο δεν συμβεί, ή θα περιοριστούμε μόνο σε online διανομή ή το τεύχος 03 θα είναι και το τελευταίο.

Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον και την στήριξη!
Εγώ Νίκο αυτά που είχα να πω για το θέμα σου τα είπα έτσι κι αλλιώς μέσω email. Αν θέλεις, ξέρεις πού θα με βρεις! ;)

Πάω τώρα να ανεβάσω το 3ο τεύχος στο retroworld μιας και απ' ότι φαίνεται μόνο εγώ και ο kostakis το έχουμε τυπωμένο, οπότε είναι μάλλον καλή ευκαιρία να το ανταλλάξω με μια μεζονέτα! :rofl:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
:lol: :lol: ...κι εμείς στην απ'έξω βρε ;!!! Tsk! Tsk! Tsk! Μοναχοφάι !! :lol: :lol: :lol: :p

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Όσοι είναι Author''s στο iamretro.gr και μπορούν να ξεκινήσουν νέο θέμα ότι ώρα θέλουν

Ανοικτή πρόσκληση του Νίκου στο 1ο τεύχος

Επίσης εγώ προσωπικά, σαν μέλος της διαχειριστικής ομάδας του τότε iamretro, κάπου στο 2014 είχα αποστείλει σε αρκετά μέλη πρόσκληση να γίνουν συντάκτες στο iamretro και εκτός των παραπάνω όλοι οι άλλοι αρνήθηκαν για διαφόρους και σεβαστούς φυσικά λόγους. Όσοι είχατε πάρει την πρόσκληση μέσω πμ φαντάζομαι να το θυμάστε.
Οπότε νομίζω ότι όποιος ήθελε να γράψει κάτι και στο περιοδικό θα μπορούσε να το κάνει πολύ εύκολα.
Τα παραπάνω τα γράφω μόνο και μόνο επειδή εγώ είχα αναλάβει να πείσω κόσμο να γράψει και γιατί άκουσα και το εξής μεταξύ άλλων, ότι το iamretro είναι λέει Σαλονικιώτικο περιοδικό
:)

εδιτ για ορθογραφικά ;)

Attachments

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
nkary said:
Τα παραπάνω τα γράφω μόνο και μόνο επειδή εγώ είχα αναλάβει να πίσω κόσμο να γράψει και γιατί άκουσα και το εξής μεταξύ άλλων, ότι το iamretro είναι λέει Σαλονικιώτικο περιοδικό
:)
Καλά τα λες, αλλά δεν σε είδα να ιδρώνει τ' αυτί σου ιδιαίτερα όταν άκουσες ότι το Retro Planet είναι Κυκλαδίτικο περιοδικό - ή κάνω λάθος; Δεν μπορεί η βλακεία να μας ενοχλεί μόνο όταν στρέφεται εναντίον μας και στις άλλες περιπτώσεις να την επικροτούμε, έτσι δεν είναι;

Φυσικά, και για να μην το πάρει κανένας στραβά, δεν έχω το παραμικρό θέμα ούτε με τη Θεσσαλονίκη ούτε με τις Κυκλάδες! :thumbup:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Πάνο, δεν κάνω τον δικηγόρο του Νίκου, αλλά σε διαβεβαιώ ότι είχε ενοχληθεί πάρα πολύ από τις Κυκλάδες και τα υπόλοιπα. Το είχαμε συζητήσει εκτενέστατα τότε και κανένας από μας (συντακτική ομάδα και φίλους) δεν είχε ιδέα, ούτε είχαμε ψιλιαστεί οτιδήποτε. Τηλεφωνούσαμε ο ένας τον άλλο και αναρωτιόμασταν : "Βρε, λες;..."
Anyway δεν υπήρχε καμία κακή πρόθεση, ούτε είχε γίνει κάτι δολίως (γιατί να γίνει άλλωστε; )

Ο Νίκος τότε θυμάμαι είχε βρεθεί στο μάτι του κυκλώνα, χωρίς να έχει φταίξει στο παραμικρό και αυτό ήταν μια από τις αιτίες που είχε αποχωρήσει και εξαφανιστεί. Εν πάση περιπτώσει, νομίζω ότι το θέμα έχει τελειώσει και ας κλειδωθεί στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
Καλημέρα :)
Πολύ καλά τα λες, δεν χρειάζομαι κανέναν να απολογηθεί για μένα, όσοι πρέπει να γνωρίζουν το τι συνέβη ξέρουν.
Και για να μην συνεχιστεί η παπαριά μεταξύ νήσων και Σαλονίκης να πω, σε όποιον ενδιαφέρει, ότι το παραπάνω ποστ μου ουδεμία σχέση έχει με την συγκεκριμένη παπαριά γιατί απλά έχω γραμμένους όσους πήραν μέρος :)

νομίζω ότι το θέμα έχει τελειώσει και ας κλειδωθεί στο χρονοντούλαπο της ιστορίας
για σένα ;)

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
geoanas said:
Πάνο, δεν κάνω τον δικηγόρο του Νίκου, αλλά σε διαβεβαιώ ότι είχε ενοχληθεί πάρα πολύ από τις Κυκλάδες και τα υπόλοιπα. Το είχαμε συζητήσει εκτενέστατα τότε και κανένας από μας (συντακτική ομάδα και φίλους) δεν είχε ιδέα, ούτε είχαμε ψιλιαστεί οτιδήποτε. Τηλεφωνούσαμε ο ένας τον άλλο και αναρωτιόμασταν : "Βρε, λες;..."
Anyway δεν υπήρχε καμία κακή πρόθεση, ούτε είχε γίνει κάτι δολίως (γιατί να γίνει άλλωστε; )

Ο Νίκος τότε θυμάμαι είχε βρεθεί στο μάτι του κυκλώνα, χωρίς να έχει φταίξει στο παραμικρό και αυτό ήταν μια από τις αιτίες που είχε αποχωρήσει και εξαφανιστεί. Εν πάση περιπτώσει, νομίζω ότι το θέμα έχει τελειώσει και ας κλειδωθεί στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.
Γιώργο, δεν είπα ποτέ ότι για την ιστορία αυτή φταίει κάποιο από τα παιδιά του iamretro - ούτε και ο nkary, φυσικά: αν πίστευα κάτι τέτοιο, θα το έλεγα ευθέως! Η ένστασή μου έγκειται στο ότι όταν postάρησαν εδώ το επίμαχο, 2ο video του retrounboxers δέχθηκαν μόνο συγχαρητήρια - τουλάχιστον δημόσια. Και εγώ, πείτε με ηλίθιο, δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω τι προσέφεραν σε οτιδήποτε με το εν λόγω video, το οποίο, ούτε καν τον σκοπό του retro unboxing δεν εξυπηρετεί! Δηλαδή, ΟΚ, unboxing επί της ουσίας δεν κάνεις, λάδι στη φωτιά ρίχνεις, τα συγχαρητήρια πού ακριβώς πάνε; :thumbdown:

Don't get me wrong, εγώ είμαι υπέρ του να στηρίζουμε οποιαδήποτε προσπάθεια στον χώρο, από οποιονδήποτε κι αν προέρχεται, άσχετα να τον γουστάρουμε ή όχι. Ή, ακόμα κι αν δεν την στηρίζουμε, τουλάχιστον να μην προσπαθούμε να τη σαμποτάρουμε. Αλλά, όλα αυτά, εφόσον έχουμε να κάνουμε με κάτι αξιόλογο: αν κάτι γίνεται απλά για να γίνει και δεν έχει πουθενά θετικό αντίκτυπο, τότε νομίζω ότι δεν αξίζει τα συγχαρητήριά μας. Γνώμη μου είναι αυτό φυσικά, μπορεί και να κάνω λάθος, δεν διεκδικώ άλλωστε το αλάθητο του Πάπα! :eek:

nkary said:
Και για να μην συνεχιστεί η παπαριά μεταξύ νήσων και Σαλονίκης να πω, σε όποιον ενδιαφέρει, ότι το παραπάνω ποστ μου ουδεμία σχέση έχει με την συγκεκριμένη παπαριά γιατί απλά έχω γραμμένους όσους πήραν μέρος :)
Συγγνώμη τότε, αυτό είναι κάτι που δεν γνώριζα. Ακόμα κι αν συμπεριλαμβάνομαι κι εγώ μέσα σε αυτούς! ;)

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
353
Να επιβεβαιώσω κ εγώ με την σειρά μου πως ο Nkary είχε ενοχληθεί ιδιαίτερα από το συγκεκριμένο "υπονοούμενο" στο video και κανεις από τους συντελεστές του περιοδικού δεν είχε ιδέα!

Βέβαια αξίζει να αναφερθεί πως τα παιδιά - οι retrounboxers παραδέχτηκαν πως ήταν λαθος προς τιμήν τους.

Σε ότι αφορά το video μπορεί να μην ήταν unboxing πράγματι, αλλα εγω το ειδα σαν ένα χιουμοριστικό promo που έκαναν τα παιδιά για χαβαλε, οπότε φυσικά έχει λόγο ύπαρξης!

Επί του θεματος- Πάνο την λύση που μου ανάφερες μέσω email για το περιοδικο (και σε ευχαριστώ για αυτο) θα την σκεφτω σοβαρά μόλις και αν ερθει έρθει η ώρα της 'παραγωγης' για το επόμενο τεύχος! Μπορεί τελικά και να "δουλέψει".

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
nicked said:
Βέβαια αξίζει να αναφερθεί πως τα παιδιά - οι retrounboxers παραδέχτηκαν πως ήταν λαθος προς τιμήν τους.
Έγινε κάτι τέτοιο δημόσια Νίκο; Γιατί, αν παραδέχεσαι ιδιωτικά ότι έσφαλες σε κάτι που είναι δημόσιο, δε νομίζω ότι έχει και μεγάλη αξία...

nicked said:
Σε ότι αφορά το video μπορεί να μην ήταν unboxing πράγματι, αλλα εγω το ειδα σαν ένα χιουμοριστικό promo που έκαναν τα παιδιά για χαβαλε, οπότε φυσικά έχει λόγο ύπαρξης!
Χιουμοριστικό promo για τι πράγμα; Για ένα unboxing μέσα σε 2 χρόνια; Συγχώρεσέ με που γίνομαι τόσο επικριτικός, αλλά από τους συγκεκριμένους είχαμε δεχτεί εδώ, στο iamretro, μεγάλη και αναίτια επίθεση για την οποία ποτέ δεν άκουσα "συγγνώμη", "mea culpa" ή κάτι ανάλογο οπότε δεν βλέπω και το λόγο να τους χαριστώ...

nicked said:
Επί του θεματος- Πάνο την λύση που μου ανάφερες μέσω email για το περιοδικο (και σε ευχαριστώ για αυτο) θα την σκεφτω σοβαρά μόλις και αν ερθει έρθει η ώρα της 'παραγωγης' για το επόμενο τεύχος! Μπορεί τελικά και να "δουλέψει".
Μακάρι να μπορέσω να βοηθήσω. Και, φυσικά, αυτό που έχει σημασία είναι να συνεχιστεί η προσπάθεια του περιοδικού. Scripta manent, άλλωστε! ;)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Λοιπόν, τσακάλια του πολέμου!!! :ninja: :ninja:

Αυτήν την εβδομάδα περιμένουμε καινούριο batch απο τον αγαπημένο τυπογράφο μάς. Έχουμε ήδη τακτοποιήσει (δρομολογήσει) παραγγελίες που είχαν σταλθεί απο το καλοκαίρι στα mail μας, αλλά θεώρησα πρέπον να ενημερώσω και το section αυτό, μήπως και υπάρχει κανάς ξεχασμένος Χριστιανός, Μουσουλμάνος,Βουδιστής iamretro-φιλος που περίμενε να πάρει το 3ο τεύχος και πήρε τα ......τίποτα :p :love: :love:

Οπότε αν κάποιος θέλει έντυπο τεύχος (3ο) ας ενημερώσει τώρα ή ας σωπάσει για πάντα! (αιτήσεις όμως θα γίνονται δεκτές καθόλη την διάρκεια της εβδομάδας :lol: )

Cheers,

Hellraiser

Retro Enthusiast
Reaction score
40
Στις ποσες εκδηλωσεις ενδιαφεροντος γινομαι αυτοματα συνδρομητης; :whistle:

antnik

Retro Addict
Reaction score
327
Τρίτο τεύχος παρακαλώ ,
για να μην ξεχαστώ
και από το περίμενε
γίνω και γω ρετρό. :whistle: :whistle:

mike

Retro Member
Reaction score
154
Tα δικα μου δυο τευχη ειναι πιστευω ηδη στη λιστα.
(του Σιντλερ :D )

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Στέλνω PM στους άμεσα - ξανα - ενδιαφερόμενους - μόνιμους συνδρομητές και μή με τα στοιχεία πληρωμής! :devilish: :devilish: :D :D

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
305
pm δεν έλαβα. Τεύχος θέλω όμως!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Έχω στείλει PM με τις λεπτομέρειες σε Hellraiser, Mike κ Konch!

Ευχαριστούμε πολλάκις για την υποστήριξη παιδιά! :) :thumbup: :thumbup:

Hellraiser

Retro Enthusiast
Reaction score
40
Προσπαθω απο το πρωι να στειλω τα λεφτα μεσω web banking και δυστυχως την εχει δει Ελληνικο δημοσιο...θα δοκιμασω αυριο ξανα.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Hellraiser said:
Προσπαθω απο το πρωι να στειλω τα λεφτα μεσω web banking και δυστυχως την εχει δει Ελληνικο δημοσιο...θα δοκιμασω αυριο ξανα.
No worriez - we've got a mag with your name on it either way :)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Τα τεύχη είναι στα ασφαλή χέρια μου και παίρνουν το δρόμο τους πρός το ταχυδρομείο :)

Cheers,