Περιοδικό USER - Αριθμός Τευχών

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,305
Καθόλου κουραστικό, μακάρι μάλιστα να είχαμε περισσότερα τέτοια! :)

Επάνω σε αυτά που είπες, για το πέρασμα του pixel, αν αναλογιστούμε επίσης τα γήπεδα, τις τηλεοπτικές εκπομπές,
Βλέπουμε ότι έγινε τέλεια χρήση του ανθρωπίνου δυναμικού του, που ήταν και η ειδοποιός διαφορά του, σε σχέση με ότι κυκλοφόρησε ή θα κυκλοφορούσε αργότερα. Ήταν γοητευτικοί άνθρωποι. Τους διάβαζα όχι επειδή έβλεπα κάτι από τον εαυτό μου (άνθρωπος της διπλανής πόρτας), αλλά αυτό, το κάτι παραπάνω, που δεν ήμουν, και που θα ήθελα να ομοιάζω και να ακολουθήσω. Ήθελα δηλαδή το έντυπο μου να με ανεβάσει, και όχι να κατέβει αυτό σε εμένα. Αυτό το στοίχημα νομίζω το κέρδισε, όπως και άλλα έντυπα αργότερα (π.χ στις κονσόλες, μου άρεσε το GAMES, που θεωρούσα ότι προέρχεται από σοβαρό εκδοτικό οίκο).

Εγώ σαν αναγνώστης, τα διάβαζα όλα. Είχα όμως πάντα και την αντίληψη, του τι είχα μπροστά μου.
Στο θέμα της ακμής και της παρακμής των εντύπων, κρατάω μικρό καλάθι.
Θεωρώ ότι στη χώρα μας, έχουμε μια κατάρα.
Καμία επιχείρηση δεν επενδύει στο ανθρώπινο δυναμικό της.
Είδα αρκετές φορές στην πορεία, να απαξιώνεται χωρίς να υπάρχει εξήγηση ή λόγος.
Ακόμα και ο θάνατος αυτών των εντύπων, δεν είμαι σίγουρος αν θα πρέπει να αποδοθούν σε φυσικά αίτια.
Πιο πιθανό μου φαίνεται να οφείλεται στον κλασικό "πετυχημένο" έλληνα επιχειρηματία, που ξαφνικά βαράει φούντο, επειδή αποφάσισε αιφνιδίως να αλλάξει προσανατολισμό, ή ζημιώθηκε κάποια άλλη (απο τις πολλές, διαφορετικές) οικονομικές δραστηριότητες του, και αποφάσισε να τραβήξει πόρους απο το περιοδικό και να το κλείσει.

Πολύ σωστά τα λες και για το PC-Master. Ήταν απο σοβαρό οίκο, και στα μάτια μας, η συνέχεια του Pixel.
Δεν ήταν τυχαία η μακροβιότητα του.

Το πρόβλημα για εμένα ήταν αυτά που περιέγραψα και πιο πάνω.

Last edited:

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
305
Πολύ σωστά τα λες και για το PC-Master. Ήταν απο σοβαρό οίκο, και στα μάτια μας, η συνέχεια του Pixel.
Δεν ήταν τυχαία η μακροβιότητα του.
Ένα μικρό σχόλιο-σφήνα μόνο: Το PCMaster ήταν όντως σοβαρό (ή καλύτερα καλό, γιατί σοβαρό δεν σημαίνει και απαραίτητα καλό) περιοδικό και είναι και το δικό μου αγαπημένο. Κατά τη γνώμη μου όμως δεν έφτασε τα 300+ τεύχη γι' αυτόν το λόγο αλλά για τον ακριβώς αντίθετο: από κάποιο σημείο και μετά κυριολεκτικά δεν θύμιζε σε τίποτα το ένδοξο παρελθόν του και δεν μιλάω φυσικά για τη θεματολογία αλλά γι' αυτό που αποκαλούμε DNA. Επιβίωσε πηγαίνοντας όπου φυσάει ο άνεμος. Και αν αυτό φυσικά δεν είναι κακό επιχειρηματικά, πιθανότατα δεν θα είχε φτάσει καν μέχρι εκεί αν δεν είχε αλλάξει, αρνούμαι να λέω πως το "PCMaster ήταν καλό". Ήταν καλό για x τεύχη, μετά ξεφτιλίστηκε είτε από έλλειψη εναλλακτικής είτε από λάθη. (Εκτός από τις αλλαγές πλεύσης θεωρώ και το ίδιο το επίπεδο είχε πέσει τρομερά, αλλά αυτό δεν αποτελεί γεγονός παρά μόνο την προσωπική μου άποψη)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Μπορεί να μην σχολιάζω πολλά, αλλά αρέσκομαι να βλέπω τόσες απόψεις με τις οποίες συμφωνώ 1000%.

So happy to be here around everyone :)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
... Μια από τα ίδια κι εδώ ;)

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,305
Ένα μικρό σχόλιο-σφήνα μόνο: Το PCMaster ήταν όντως σοβαρό (ή καλύτερα καλό, γιατί σοβαρό δεν σημαίνει και απαραίτητα καλό) περιοδικό και είναι και το δικό μου αγαπημένο. Κατά τη γνώμη μου όμως δεν έφτασε τα 300+ τεύχη γι' αυτόν το λόγο αλλά για τον ακριβώς αντίθετο: από κάποιο σημείο και μετά κυριολεκτικά δεν θύμιζε σε τίποτα το ένδοξο παρελθόν του και δεν μιλάω φυσικά για τη θεματολογία αλλά γι' αυτό που αποκαλούμε DNA. Επιβίωσε πηγαίνοντας όπου φυσάει ο άνεμος. Και αν αυτό φυσικά δεν είναι κακό επιχειρηματικά, πιθανότατα δεν θα είχε φτάσει καν μέχρι εκεί αν δεν είχε αλλάξει, αρνούμαι να λέω πως το "PCMaster ήταν καλό". Ήταν καλό για x τεύχη, μετά ξεφτιλίστηκε είτε από έλλειψη εναλλακτικής είτε από λάθη. (Εκτός από τις αλλαγές πλεύσης θεωρώ και το ίδιο το επίπεδο είχε πέσει τρομερά, αλλά αυτό δεν αποτελεί γεγονός παρά μόνο την προσωπική μου άποψη)
Πολύ εύστοχη η διάκριση, "καλού", "σοβαρού", επιτυχημένου", "εμπορικού".
Πραγματικά μετά απο ένα διάστημα δε θύμιζε και πολλά, απο τον αρχικό ενθουσιασμό.
Ένοιωθα μάλιστα ότι είχε μπει στον "αυτόματο πιλότο"
Θεωρώ δε, αρκετά θετικό να ψυχανεμίζεται κανείς, το προς τα που φυσάει ο άνεμος. Είναι ένα ένστικτο, απο αυτά που σε κρατούν ζωντανό!
Πρέπει όμως, η κάθε αλλαγή πορείας, να γίνεται με σεβασμό στο ύφος που τόσα χρόνια πάσχιζαν να καλλιεργήσουν, και στο κοινό.
Επειδή τον τελευταίο καιρό, δεν ήμουν τακτικός αναγνώστης, και το αγόραζα κάθε δέκα - δεκαπέντε τεύχη, έβλεπα πολύ έντονα την αλλαγή πλεύσης.
Είναι άσχημο για εμένα να βλέπω ξαφνικά άρθρο με τίτλο στην αργκό: "Καφρίλες με το Photoshop" (δε σχολιάζω που χρησιμοποιήθηκε και το πρόσωπο του Γουσγκουνη). Είναι γλώσσα αυτή, και επίπεδο επικοινωνίας με τον αναγνώστη;
Μήπως γίναμε όλοι κολλητάρια, σε κάποια πλατεία κρατώντας σκέιτμπορντ; Έλεος, πια!
Πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο παντού.

Ενδεχομένως βέβαια, να έκριναν ότι από τους παλαιούς αναγνώστες, δε τους διαβάζει κανείς, και έτσι προσπάθησαν, να αντλήσουν πελάτες, απο τα "υστερόγραφα των σουβλακίων", και τους "αυθόρμητους" κράχτες του PC-master forum (που ότι και να διάβαζαν δήλωναν εκστασιασμένοι (στα όρια της ονείρωξης). Άντε και να προβάλουμε και μερικούς απο δαύτους στις σελίδες μας, για να κρατάμε ευτυχισμένο τον πελάτη.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
"Καφρίλες με το Photoshop" (δε σχολιάζω που χρησιμοποιήθηκε και το πρόσωπο του Γουσγκουνη).
:lol::lol::lol: Σοβαρά; προς το τέλος δεν το αγόραζα και δεν το γνωρίζω, αλλά πραγματικά το βρίσκω (μόνο από τον τίτλο) αρκετά ξεκαρδιστικό!
Μάλλον ο στόχος ήταν να πιάσουν την νέα γενιά gamers...Ξέρω κι εγώ; Υποθέσεις κάνω...

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,305
:lol::lol::lol: Σοβαρά; προς το τέλος δεν το αγόραζα και δεν το γνωρίζω, αλλά πραγματικά το βρίσκω (μόνο από τον τίτλο) αρκετά ξεκαρδιστικό!
Μάλλον ο στόχος ήταν να πιάσουν την νέα γενιά gamers...Ξέρω κι εγώ; Υποθέσεις κάνω...
Ναι βρε φίλε!
Έκανα τον τόπο φίλο και φτερό να το βρω, αλλά μάλλον το πέταξα.
Θα το έβγαζα μια φωτό!