Πικάπ και βυνίλιο

antmagn

Retro Member
Reaction score
201
Πόσοι από εσάς ακούτε σήμερα δίσκους βινυλίου ή έχετε στην κατοχή σας πικάπ, είτε δικό σας είτε των γονιών σας κλπ; Ένας λόγος που ρωτάω είναι διότι έσπασα κατά λάθος τη βελόνα του πικάπ μου πριν αρκετό καιρό και μου έχει λείψει να βάλω κάποιον δίσκο και σήμερα περιμένω να παραλάβω την καινούργια. Ελπίζω να καταφέρω να την αντικαταστήσω μιας και δεν έχω ιδιαίτερή πείρα. Δεν έχω αξιόλογο πικάπ, ένα οικονομικό roadstar, που είχε καλές κριτικές και το αγόρασα όταν μετακόμισα. Το μόνο κακό είναι ότι έχει πολύ ελαφρύ βραχίονα και έχει την τάση να "πηδάει" στην παραμικρή φθορά δίσκου... Δεν έχει ρύθμιση βάρους αλλά έχω βρει πατέντα και ακουμπάω ένα κέρμα στη βάση του βραχίονα και το πρόβλημα λύνεται έτσι....
Έχει κάτι παλιά 80's θηρία ο μπαμπάς μου αλλά δεν τον ενόχλησα να πω την αλήθεια.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
ΆΠειρες οι φορές που θέλησα να κάνω ενα μικρό αρχικό setup στο σπίτι, αλλά πάντα καταλήγω να ξοδεύω λεφτά αλλού!

Το βινύλιο ζεί μια περίοδο έντονης αναβίωσης.

Για να είμαστε ειλικρινείς ποτέ δεν πέθανε τελείως, αντιθέτως νίκησε και το "αθανατο" CD..

antmagn

Retro Member
Reaction score
201
Διάβαζα πρόσφατα ένα debate σε άλλο forum (ντροπή μου) ότι οι δίσκοι που κυκλοφορούν τα τελευταία χρόνια δεν έχουν την ποιότητα ήχου που είχα οι παλιοί. Δεν έχω σκοπό, τουλάχιστον άμεσα, να αγοράσω δίσκους, έχω αρκετό υλικό μέχρι και τα τέλη των 90's. Μετά με φάγανε τα mp3. Νομίζω ότι ο ήχος του δίσκου έχει μια διαφορετική ακουστικότητα που δεν μπορώ να την εξηγήσω αλλά πάντα την ένιωθα, σαν να έχει διάσταση, σαν να ακούς το ίδιο το ταμπλό που το περιστρέφει. Δεν μιλάω για καλύτερο ή χειρότερο ήχο και όλα αυτά για τα οποία σφάζονται λεκτικά κάποιοι, υπάρχει κάτι που ίσως είναι μειονέκτημα τού δίσκου αλλά αν έχεις ακουστικό (ή περίεργο) αυτί το βλέπεις, ή καλύτερα το ακούς, σαν πλεονέκτημα, δεν ξέρω αν με καταλαβαίνει κανείς;;;

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
667
@antmagn Γειά σου και μπράβο που θέλεις να ακούσεις βινύλια. Το κέρμα ήταν η αιτία που σου έσπασε η βελόνα. Η βελόνα δεν πρέπει να έχει βάρος περισσότερο από όσο αντέχει και μια νορμάλ τιμή είναι 1.5 έως 2.5 γραμμάρια. Αν όμως δεν έχεις ρύθμιση και ένδειξη για το πόσα γραμμάρια βάζεις, μπορεί να βάλεις πολύ παραπάνω βάρος όπως με το κέρμα. Αν δεν έχει ρύθμιση, καλό θα ήταν να το δεί κάποιος ειδικός...

Τώρα για την εντύπωση του ήχου από ψηφιακές ή αναλογικές πηγές / αναπαραγωγές, αυτό είναι μεγάλη συζήτηση!

antmagn

Retro Member
Reaction score
201
@antmagn Γειά σου και μπράβο που θέλεις να ακούσεις βινύλια. Το κέρμα ήταν η αιτία που σου έσπασε η βελόνα. Η βελόνα δεν πρέπει να έχει βάρος περισσότερο από όσο αντέχει και μια νορμάλ τιμή είναι 1.5 έως 2.5 γραμμάρια. Αν όμως δεν έχεις ρύθμιση και ένδειξη για το πόσα γραμμάρια βάζεις, μπορεί να βάλεις πολύ παραπάνω βάρος όπως με το κέρμα. Αν δεν έχει ρύθμιση, καλό θα ήταν να το δεί κάποιος ειδικός...

Τώρα για την εντύπωση του ήχου από ψηφιακές ή αναλογικές πηγές / αναπαραγωγές, αυτό είναι μεγάλη συζήτηση!
Όχι δεν το είπα για να ξεκινήσουμε κι εδώ ένα τέτοιο debate πίστεψέ με! Θα το δω αυτό με το βάρος…

sly*m

Retro Enthusiast
Reaction score
667
Πόσοι από εσάς ακούτε σήμερα δίσκους βινυλίου ή έχετε στην κατοχή σας πικάπ
Εγώ ακούω μόνο βινύλιο ελάχιστες φορές την εβδομάδα, όταν θέλω να ακούσω μουσική (κασέτα όχι τώρα πια γιατί μου έχει χαλάσει το ντεκ). Οκ αν είναι να παίζει κάτι συνέχεια ενώ ασχολούμαι με άλλα, βάζω streams ή mp3s στο pc.
Οπότε έχεις τουλάχιστον έναν ακροατή-λάτρη του μέσου εδώ (υπάρχουν και άλλοι)...

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,161
Διάβαζα πρόσφατα ένα debate σε άλλο forum (ντροπή μου) ότι οι δίσκοι που κυκλοφορούν τα τελευταία χρόνια δεν έχουν την ποιότητα ήχου που είχα οι παλιοί. Δεν έχω σκοπό, τουλάχιστον άμεσα, να αγοράσω δίσκους, έχω αρκετό υλικό μέχρι και τα τέλη των 90's. Μετά με φάγανε τα mp3. Νομίζω ότι ο ήχος του δίσκου έχει μια διαφορετική ακουστικότητα που δεν μπορώ να την εξηγήσω αλλά πάντα την ένιωθα, σαν να έχει διάσταση, σαν να ακούς το ίδιο το ταμπλό που το περιστρέφει. Δεν μιλάω για καλύτερο ή χειρότερο ήχο και όλα αυτά για τα οποία σφάζονται λεκτικά κάποιοι, υπάρχει κάτι που ίσως είναι μειονέκτημα τού δίσκου αλλά αν έχεις ακουστικό (ή περίεργο) αυτί το βλέπεις, ή καλύτερα το ακούς, σαν πλεονέκτημα, δεν ξέρω αν με καταλαβαίνει κανείς;;;
αναλογικος ηχος τα γραφει

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Εγώ ακούω μόνο βινύλιο ελάχιστες φορές την εβδομάδα, όταν θέλω να ακούσω μουσική (κασέτα όχι τώρα πια γιατί μου έχει χαλάσει το ντεκ). Οκ αν είναι να παίζει κάτι συνέχεια ενώ ασχολούμαι με άλλα, βάζω streams ή mp3s στο pc.
Οπότε έχεις τουλάχιστον έναν ακροατή-λάτρη του μέσου εδώ (υπάρχουν και άλλοι)...
To deck...τι μου θύμισες τώρα!!!! Σταματήστε σατανάδες τι με κάνετε βραδιάτικα! :p

chriskgnr

Retro Mentor
Reaction score
373
βινύλιο εννοείται. Πώς πήρα την απόφαση να ξαναπάρω πικάπ? Άκουσα μισή ώρα σερί mp3 τραγούδια και στο καπάκι ακριβώς μουσική από δίσκους βινυλίου, στο ίδιο ηχητικό σύστημα. Καμία σύγκριση! Τα mp3s είναι κάτι από κλαπατσιμπαλοτεντζερεδοντενεκεδοξεγάνωτος ήχος συγκριτικά με το βινύλιο. Έτσι απλά.

antmagn

Retro Member
Reaction score
201
βινύλιο εννοείται. Πώς πήρα την απόφαση να ξαναπάρω πικάπ? Άκουσα μισή ώρα σερί mp3 τραγούδια και στο καπάκι ακριβώς μουσική από δίσκους βινυλίου, στο ίδιο ηχητικό σύστημα. Καμία σύγκριση! Τα mp3s είναι κάτι από κλαπατσιμπαλοτεντζερεδοντενεκεδοξεγάνωτος ήχος συγκριτικά με το βινύλιο. Έτσι απλά.
Ωχ το βλέπω να 'ρχεται το rebate.... τι το 'θελα η δόλια ....
Τελικά, εχθές μπήκε η νέα βελόνα, https://www.electronika.gr/index.php/products/3349/159/turntable-needles/original-βελονα-πικαπ-st05d-stl103-n73cy-detail
όλα μια χαρά, άκουσα καμιά τρεις ώρες βινύλια κάνοντας τα του σπιτιού... Παρόλα αυτά μου φαίνεται ότι το πικάπ άρχισε να χάνει λίγο στροφές άμα το παρατηρήσεις. Δεν ξέρω αν ένα απλό άνοιγμα και καθαρισμός θα βοηθούσε...μα πότε πρόλαβε; έμεινε σε αδράνεια περίπου 6 μήνες...ίσως και λίγο παραπάνω...

Ibra

Retro Starter
Reaction score
115
Καλό το βινύλιο. Έχει μια ιδιαίτερη ρουστικ μουσική χροιά. Βέβαια προσωπικά προτιμώ την κασέτα.Είναι πιο πρακτική μεθόδος.Με βολεύει που μπορώ να γράφω απευθείας από το ράδιο (η από άλλη κασέτα αν δανειστώ). Ακούω στο ράδιο ένα αγαπημένο τραγούδι πατάω το κουμπί όσο πιο γρήγορα μπορώ για να μην χάσω την εισαγωγη και το γράφω. Καμία φορά γράφω και ολόκληρες εκπομπές αν και θέλει 90αρα κασέτα καλή Sony. Προχθές το βραδάκι έγραψα σχεδόν μια ολόκληρη καινούρια που μιλάνε λαιβ στον μουσικό γαλαξία 105.8.

antmagn

Retro Member
Reaction score
201
Καλό το βινύλιο. Έχει μια ιδιαίτερη ρουστικ μουσική χροιά. Βέβαια προσωπικά προτιμώ την κασέτα.Είναι πιο πρακτική μεθόδος.Με βολεύει που μπορώ να γράφω απευθείας από το ράδιο (η από άλλη κασέτα αν δανειστώ). Ακούω στο ράδιο ένα αγαπημένο τραγούδι πατάω το κουμπί όσο πιο γρήγορα μπορώ για να μην χάσω την εισαγωγη και το γράφω. Καμία φορά γράφω και ολόκληρες εκπομπές αν και θέλει 90αρα κασέτα καλή Sony. Προχθές το βραδάκι έγραψα σχεδόν μια ολόκληρη καινούρια που μιλάνε λαιβ στον μουσικό γαλαξία 105.8.
Από όσο γνωρίζω ο μουσικός γαλαξίας δεν υπάρχει εδώ και αρκετά χρόνια...

Ibra

Retro Starter
Reaction score
115
Από όσο γνωρίζω ο μουσικός γαλαξίας δεν υπάρχει εδώ και αρκετά χρόνια...

Το έστειλα από το παρελθόν το σχόλιο. Όλο το σχόλιο όχι μόνο το κομμάτι του μουσικού. :)