Ποια είναι τα "διαμάντια" της συλλογής σας;

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,963
Υπάρχουν κάποια κομμάτια που σας κάνουν ιδιαίτερα περήφανους; Που έχουν ιδιαίτερη σημασία για εσάς;

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,396
Αμ, δε που θα σου πω!...για να μου τα ματιάξεις; :lol::lol::lol:

Πλάκα κάνω αφ κορσ...κάτσε να μετρήσω και θα επανέλθω ;)

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
287
Στοίχημα οτι τουλάχιστον 3 απο τα αντικείμενα που θα αναφέρει ο Geo, θα αφορούν to Vectrex!:rofl::rofl::lol:

Pitsunami

Retro Starter
Reaction score
7
Δύσκολη ερώτηση...είναι τόσα πολλά....ουφ...

Ίσως τα exotic 3DO κομμάτια της συλλογής μου (m2 arcades,unreleased shootout at old tucson arcade kit,m2 stuff κτλ.
και το starblade cab...

chriskgnr

Retro Mentor
Reaction score
374
Τα διαμάντια της συλλογής μου τα οποία τώρα πιά δεν είναι αλλά ήταν, τα αναφέρω για εγκυκλοπαιδικούς λόγους:
Το Mirage microdriver για το ZX Spectrum.
To Speech synthesizer για το ΤΙ 99/4Α και το
Acorn Plus 3 interface για το Acorn Electron.

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,963
Ποιος ανωμαλάρας άνοιξε αυτό το thread?:D
Όλα μας τα κομμάτια τα γουστάρουμε ρε! Για πλάκα τα πήραμε;

Λατρεύω λοιπόν τον QL μου! Είναι κουτάτος, και ένα από τα πιο σημαντικά μηχανήματα της ιστορίας. Ήταν ο απόλυτος αληθινός πρωτοπόρος! Πριν τον ST και την Amiga έβαλε στους πάντες τα γυαλιά. Είναι τέλειος! Έχει απίθανο σχεδιασμό και σχήμα! Ενέπνευσε τη φιλοσοφία μακρινάρι! Πέθανε άδοξα! Βγήκαν λίγα κομμάτια!

Λατρεύω επίσης τα Atari Falcon μου! Έχω και το τελευταίο C-Lab MK-X! Ένας από αυτούς μάλιστα είναι κουτάτος! Βγήκαν λίγα κομμάτια! Μπορώ να γράψω σελίδες, αλλά μόνο, ότι δε τον διαθέτει, ένας συγκεκριμένος, αχώνευτος, με κάνει και γουστάρω ακόμα πιο τρελά.

ZX-Spectrum 128! Ο ψύκτρας! Το ωραιότερο home, o κορυφαίος spectrum του θείου! Κάποτε στο forum που έγραφα, όλοι τον κυνηγούσαν, και μου έμεινε το απωθημένο. Τελικά τον απέκτησα και σήμερα πεθαίνω για την πάρτη του.

Sam Coupe, έβγαζες γκόμενα κάποτε με αυτό! Τον έχω μόνο για να τον χαϊδεύω! Τον κυνηγούσα χρόνια στο ebay, αλλά στο τέλος έμενα...με τις ευχές των sellers" ελπίζω να τα καταφέρετε την επόμενη φορά να αποκτήσετε το δικό σας SAM..." Ε, ναι ρε, τα κατάφερα! Τώρα γατάκια, ετοιμαστείτε! Θα αναγγείλω κόψιμο πίτας με κλήρωση και πολλά -πολλά δωράκια!

Jupiter Ace, τον έχω και τον αμολάω μόνο αν υπάρξει πρόβλημα μετά τον SAM. Συνήθως μεταξύ συλλεκτών απολαμβάνει κύρους και θαυμασμού.

Grundy NewBrain, παρομοίως, αν αποτύχει και ο jupiter, αμολάω τότε το NewBrain. Οι περισσότεροι παραδίδονται τότε (γιατί φοβούνται μήπως βγάλω τίποτα άλλο)

Texas Instruments TI-99/4A με speech για να παίζω Parsec! Ότι κοντινότερο έχω προς τον Αργύρη Παυλίδη και τους κόκκινους γίγαντες - άσπρους νάνους. Επικό!

Atari Lynx x2 Από σπόντα αποκτήσαμε στην Atari chip-set με τεχνογνωσία Amiga. Εμβληματικό κομμάτι!

Enterprise 128. Το απόλυτο όνειρο των 8bit. Ήταν όνειρο ζωής, το κατέκτησα!

archimedes 3000 το απόλυτο μηχάνημα! Δεν είχα RISC και στο χωριό μου! Νοιώθω απλά δέος! Μόνος του, μπορεί και τους παίζει όλους μπάλα.

Atari TT. Ένα πραγματικό 32bit κτήνος. Ναυαρχίδα!

Atari 800 XL . Το πνεύμα του κύριου Miner στη γένεση του χορταστικού computing

CBM 64 ο αρχηγός, ο βασιλείας των 8bit, η τελειότερη πάντα version παιχνιδιών στο Pixel

Last edited:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,396
Τι να πρωτογράψω λοιπόν κι εγώ; :)

Προσωπικά θα χρησιμοποιήσω τον όρο "διαμάντι" για να τονίσω τον χρόνο που αφιέρωσα / αφιερώνω σε κάποιο απόκτημα μου, που φυσικά βρίσκεται πολύ ψηλά στην κατάταξη των προτιμήσεων μου και ασχολούμαι πολύ συχνά μαζί του. Με αυτό το σκεπτικό δεν ήταν δυνατό να λείπουν οι arcade πλακέτες μου, τα Dreamcast και Saturn, τα VFD handhelds που κάθε 3 και λίγο τα ανοίγω για ένα γρήγορο παιχνίδι, οι Vectrex που βρίσκονται σε μόνιμη και περίοπτη θέση πάνω στο γραφείο μου με κορωνίδα το "VecFever" ,αλλά και κάποιος από τους C64 εξοπλισμένος με το 1541 Ultimate II που συχνά-πυκνά ανάβω για να πειραματιστώ και να απολαύσω κανένα demo ή SID tune :)

Από πλευράς τιμής και αξίας μεταπώλησης (όχι ότι το σκέφτομαι, τουλάχιστον προς το παρόν :)) δεν μπορώ παρά να προσθέσω τον σχεδόν "τουμπανιασμένο" Atari Falcon και κάποια παιχνίδια (κυρίως cartridges) αλλά και original Saturn CDs που εκτός από τις ιδιαίτερα τσιμπημένες τιμές στις οποίες έχουν φτάσει με τον καιρό, έχουν και πολύ υψηλή αξία όσο αφορά το gameplay (γι αυτό εξάλλου τα είχα αγοράσει, τότε που μπορούσα ;))

Τέλος στην κατηγορία των handhelds θα βάλω το τσίλικο PC Engine GT και τις δυο SEGA Nomads μαζί με τα συνοδευτικά τους Everdrives, που κι αυτές με έχουν κρατήσει "κολλημένο" για αρκετές ώρες στο παρελθόν (...και θα συνεχίσουν και στο μέλλον ;))

mike

Retro Member
Reaction score
154
Πραγματικα βαρετο θρεντ :p Ολοι εχουμε καλα κομματια στην συλλογη μας.
Επειδη βαριεμαι να σκεφτομαι και να ξεχωριζω υπολογιστες, θα παω στις κονσολες που ειναι πιο ευκολο.
Εκει μπορω να ξεχωρισω ευκολα δυο αντικειμενα, τα οποια ειναι κυριολεκτικα ανεκτιμητης αξιας, μιας και ειναι prototype και δεν ξερω εαν υπαρχουν αλλα τετοια στον κοσμο.
Το πρωτο ειναι ενα ειδος prototype του master system 2 που φταχθηκε στην Ιαπωνια απο την Sega και σταλθηκε στην Βραζιλια στην tectoy. Bασικα ειναι ενα case απο master system 1, επανω γραφει "master system 2", η πλακετα ειναι made in Japan, και εχει απο πισω τελειως διαφορετικες θυρες απο τα γνωστα master system (εχει μια στρογγυλη 5πιν κτλ). Ειναι απο τα κομματια που εστελνε η μαμα Sega της Ιαπωνιας στην Tectoy της Βραζιλιας ωστε να τα αντιγραψουν και να τα παραγουν. Τωρα γιατι ενα MS1 το μακροστενο γραφει απεξω master system 2 και μεσα εχει μια πλακετα που δεν μοιαζει με καμια αλλη, αυτα μονο η Sega τα ξερει.
Το δευτερο ειναι πιο απλο. Ειχα στειλει απεσταλμενο στο εξωτερικο να μου βρει ενα panasonic dev M2. Δεν βρηκε, αντι αυτου μου εφερε ενα dev του PS1 (οχι το yaroze), αλλα δεν ηθελα να το κρατησω. Μαζι, μου εφερε και μερικα δισκακια, κατι σαν "προ-παραγωγης" παιχνιδια της Konami, ειχαν κανονικο τυπωμενο εξωφυλλο με την εικονα του παιχνιδιου, ελειπε μονο το λογοτυπο playstation, θεματα copyright απο τις εταιριες. Στην αρχη σκεφτηκα οτι θα ειναι τιποτα αντιγραφα ή ανολοκληρωτα παιχνιδια, ομως διαπιστωσα οτι ειναι "αυθεντικα" μιας και τα δοκιμασα σε ατσιπαριστο playstation και επαιζαν, δεν ηταν αντιγραφα. Δεν μπορουσα να τα κρατησω χωρις το dev ps1, κρατησα μονο ενα, ενα ολοκληρωμενο μαλλον προ-παραγωγης αυθεντικο Castlevania Symphony of the night, ισως απο την παρτιδα που εστελναν σε εργοστασια για να βγουν τα εμπορικα. Αν και εχω τις αυθεντικες εκδοσεις του παιχνιδιου (τις εμπορικες, με το 1 ή τα 2 δισκακια), αυτο εχει ξεχωριστη αξια, αν και δεν μπορω φυσικα να το πουλησω γιατι αυτο ειναι κατι σαν "πνευματικη ιδιοκτησια" του εργοστασιου της Konami. Αλλα μου αρεσει να το βλεπω και να ξερω οτι κατι τετοιο δεν προκειται να βγει για πουλημα ποτε.

Dimitris

Retro Starter
Reaction score
44
Όλα με κάνουν υπερήφανο αλλά κάποια περισσότερο οπότε εκεί θα επικεντρωθώ.

Macintosh Performa 6116 (aka Powermac 6100)

Είναι ο πρώτος Macintosh με επεξεργαστή Powerpc στα 60mhz. Τον αγόρασα το 2010 από ένα μαγαζί στην Αμερική που είχα βρει στο internet. Από τότε του έχω αλλάξει cd rom drive, έχω ανεβάσει την ram από 72mb στα 136mb, του έβαλα δίσκο 73gb, κάρτα γραφικών apple 8100 με 4mb video ram, roland MT32, πληκτρολόγιο apple M3501, Macally adb mouse και το κυριότερο κάρτα accelerator Sonnet Nubus G3 στα 500mhz. Το μηχάνημα αυτό χωρίς την κάρτα accelerator σέρνεται. Τρέχουν αργά κάποια παιχνίδια όπως Gabriel Knight, Monkey Island, Doom σε high detailed graphics κλπ. Αυτό συμβαίνει επειδή κάποια προγράμματα και παιχνίδια που είναι φτιαγμένα για Motorola επεξεργαστές, η αρχιτεκτονική των Powerpc τα τρέχει με κάποιο είδος emulation κι έτσι η ταχύτητα είναι αργή. Το πρόβλημα λύθηκε με την κάρτα της Sonnet όπου το μηχάνημα κυριολεκτικά πετάει. Τέτοια κάρτα accelerator πολύ δύσκολα βρίσκεις και συνήθως είναι πανάκριβες (200-300 ευρώ). Την βρήκα τότε από έναν τύπο στο New Jersey μεταχειρισμένη 25$ και μου πήγε με τα έξοδα αποστολής 66$. Αν βάλουμε και κανά 10άρη ευρώ επιπλέον αν θυμάμαι καλά την υπηρεσία της Moneygram για να στείλει τα χρήματα τότε πάει λίγο παραπάνω. Χαλαρά η καλύτερη αγορά που έχω κάνει για ότι έχω.

Imac G3
Ο πρώτος ρέτρο Mac που απέκτησα. Ήταν το 2008 άπό το ebay και πριν μου έρθει είχα παραγγείλει το Dracula Ressurection ως το πρώτο παιχνίδι που θα τρέξω. Όταν ήρθα κατάλαβα ότι μου ήρθε λάθος μηχάνημα. Τελικά το κράτησα όμως διότι μου έστειλαν ένα από τα τελευταία μοντέλα Imac G3 εκ παραδρομής και ήταν σε όλους τους τομείς ανώτερο, γρηγορότερη cpu, καλύτερη κάρτα γραφικών, μεγαλύτερος δίσκος. Ένα μηχάνημα πανέμορφο που τρέχει άψογα παιχνίδια από εποχής Monkey Island έως και 3D games όπως Unreal Tournament, Quake, Carmageddon.

Roland MT32
Εκπληκτική ποιότητα. Αν είχα ακούσει το 1988-89 το Police Quest II σε μουσική roland mt32 σίγουρα θα ήμουν ακόμη σε τρελάδικο. Μέχρι τότε είχα εμπειρία μόνο από Acorn Electron, Amstrad CPC 464, Spectrum 48 & 128 και Schneider Euro PC.

Macintosh Color Display M1212
Είναι γνήσια οθόνη της Apple, 14 ιντσών, trinitron, όλα τα ρέτρο παιχνίδια δείχνουν εκπληκτικά με αυτή. Ότι άλλη οθόνη έχω δοκιμάσει καμμία δεν έχει αυτή την ζωντάνια. Μιλάμε πάντα για εποχή παιχνιδιών Monkey Island, Flashback, Day of the Tentacle κλπ.

vasilas432

Retro Member
Reaction score
210
Αυτά που μπορώ να σκεφτώ αμέσως είναι τα original CPS 1.5 Cadillacs & Dinosaurs και The Punisher.
Neo Geo Garou Mark of the Wolves full kit άψογο. Επίσης το άψογο με ταιριαστά serials Kizuna Encounter.

Ibra

Retro Starter
Reaction score
119
Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη συλλογή.Κυρίως με κονσόλες έπαιζα και ασχολούμαι. Τα μόνα που επέλεξα να κρατήσω καθώς οτιδήποτε άλλο το χω πουλήσει είναι οι κασέτες μου από super Nintendo. Καμία 15ρια. Λοιπόν το διαμάντι της συλλογής μου είναι το shaq fu. Μηδενική αξία σήμερα ελάχιστη αξία τότε ήταν από τα φθηνότερα παιχνίδια. Φθηνό και κακό. Δημοτικό ήμουν όταν το αγόρασα πιο παρθένος πιο αγνός οργανισμός στο Gaming και θυμάμαι από τότε που σκεφτόμουν τι είναι τούτο δεν μαρεσει. Τα frames sub zero το gameplay πονοκέφαλος γραφικά ιστορία και λοιπά ασχολίαστα. Έχει όμως ηθική αξία. Μου δίδαξε ότι λάμπει( και έχει τον σακ) δεν είναι χρυσός. Και επίσης στο μέλλον αν είναι να αγοράσω κάτι να κάνω έναν ελεγχο. Τέλος το είχα ανταλλάξει ένα καλοκαίρι με ένα παλικαράκι και μου έδωσε το secret of mana . Απίστευτο gaming καλοκαίρι μου άνοιξε τα μάτια, το πρώτο μου jrpg . Μετά που ξανά ανταλλάξαμε δεν τον ξαναείδα. Δεν ξέρω τι έπαθε έφυγε και ούτε γειά ειπε

Last edited:

clemenza

Retro Addict
Reaction score
776
"Διαμάντι της συλλογής"; Μα δεν είμαι συλλέκτης! :p

Υποθέτω ένας κουτάτος, ολοκαίνουριος Sinclair ZX81, ένας ZX Spectrum σε αντίστοιχη κατάσταση, ο (κουτάτος, επίσης) Commodore 64 ενός κολλητού μου που παίζαμε back in the day, ένας Commodore 64 Aldi, το - κουτάτο και αυτό - Sony PSX που είχα αγοράσει το 1997 και, φυσικά, ένας Commodore 16 με επέκταση μνήμης 64Κ. Άντε, και η διαφανής Amiga 1200 μου.

Αλλά, όπως έγραψα, δεν είμαι συλλέκτης: όλα αυτά έχουν ή συναισθηματική ή χρηστική αξία για μένα. Το να μαζεύω και να στοκάρω δεν μου αρέσει (και δεν μου αρέσει να το κάνουν και οι άλλοι, αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό πέραν του να γκρινιάζω!)...

Vincent

Retro Enthusiast
Reaction score
586
Για να δούμε.

Ένα STE κουτάτος λες και βγήκε από τη φάμπρικα σήμερα με 4ΜΒ και όλα τα φίξις.
Ο μαύρος ο αμίκα και ο χρυσός.
Ο αρχικός μου θε πε θε.
Το βίντεο μπακάπ της αμίγκα, τπτ σπουδαίο αλλά δεν έχω δει άλλον να το έχει/δουλέψει.
Και όλα τα δώρα από φίλους, ξωτικά και πλάσματα της νύχτας.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,396
...ξωτικά και πλάσματα της νύχτας.
Τα σκοτεινά πλάσματα και πνεύματα της νύχτας είναι ανήσυχα τώρα τελευταία! :emoji_santa:

chriskgnr

Retro Mentor
Reaction score
374
Αγαπημένα? Σινκλαίρε Κιουέλε και Acorn Electron!

Τα σκοτεινά πλάσματα και πνεύματα της νύχτας είναι ανήσυχα τώρα τελευταία! :emoji_santa:
τι έπαθε το ντράκουλα?!?!?

chriskgnr

Retro Mentor
Reaction score
374
Όποιος ζητά την γνώση αρκεί να επικαλεστεί τα πνεύματα....

μιλάς με γρίφους δράκουλα και έχω σταματήσει τα adventures εδώ και χρόνια...