Ποιο ειναι το μεγαλυτερο επιτευγμα σας στα videogames;

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,137
Οπως λεει και το θεμα ποιο ειναι το μεγαλυτερο επιτευμα σας στα videogames που ειστε περηφανοι γιαυτο σε Arcades,κονσολες,pc κτλ.Kαποιο δυσκολο παιχνιδι που το τερματιζετε με κλειστα ματια που λεει ο λογος η καποιο μεγαλο Highscore η οτιδηποτε ειστε περηφανοι και εχει σχεση με καποιο παιχνιδι και το εχετε παρασημο βρε αδερφε.Κατι που το θεωρειται τοσο σπουδαιο που φιλοι και γνωστοι καθονται κλαρινο οταν το αναφερετε και βαρανε προσοχη:D:cool::emoji_metal::emoji_metal::emoji_metal::emoji_metal::emoji_metal:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Είναι μεγάλο επίτευγμα ότι πλέον δεν καταστρέφω κι ένα joystick όποτε παίζω Combat School...!!!

Αλλά ο Πάνος (@clemenza ή dony ή "σουγιάς" ή "πεταλούδας" κλπ) πρόσφατα με έβαλε σε σκέψεις ότι είναι επίτευγμα το ότι τελειώνω το Call of Duty με gamepad σε κονσόλα!

Πρέπει να διαλέξω;

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
Είναι μεγάλο επίτευγμα ότι πλέον δεν καταστρέφω κι ένα joystick όποτε παίζω Combat School...!!!

Αλλά ο Πάνος (@clemenza ή dony ή "σουγιάς" ή "πεταλούδας" κλπ) πρόσφατα με έβαλε σε σκέψεις ότι είναι επίτευγμα το ότι τελειώνω το Call of Duty με gamepad σε κονσόλα!

Πρέπει να διαλέξω;
Αναμφισβήτητα τον συνδυασμό FPS με gamepad: απλά δεν υπάρχει ως επίτευγμα αν δεν είσαι 15χρονος που μεγάλωσες με PlaystationZ! :lol:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Αναμφισβήτητα τον συνδυασμό FPS με gamepad: απλά δεν υπάρχει ως επίτευγμα αν δεν είσαι 15χρονος που μεγάλωσες με PlaystationZ!
Και να σκεφτείς ότι η πρώτη κονσόλα που έπιασα στα χέρια μου ήταν το Xbox (το πρώτο) και έκτοτε μόνο Xbox σε επόμενες εκδόσεις...
Καλά τα κατάφερα λοιπόν!

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,402
Εδώ παίζουν fps σε touch...
Δυο πιτσιρικάδες έπαιξαν dgalaga και κοιτούσαν το tomahawk με γουρλωμένα μάτια.
Ένας άλλος 14άρων έπαιξε στα ίσα το bruce lee 2 και τον ήπιε σαν άντρας.
Τον καμάρωνα μέχρι που μας είδε που βλέπαμε με τον πατέρα του τη σκηνή του Μάικ Γιαουρτάκου και ρώτησε:
Έτσι ήταν το ποδόσφαιρο στην εποχή σας? με φουστανέλες παίζατε?
Και του είπα, ρε Χρήστο είσαι καθυστερημένος?

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
Μεγαλύτερο επίτευγμα;

Εύκολο, οι 800+ γραμμές στο Tetris της SEGA στα ουφάδικα. Έπαιζα στο level που τερματίζει η ταχύτητα γύρω στα 10-15 λεπτά χωρίς να χάσω. Για μήνες έβλεπα στον ύπνο μου τουβλάκια... :D

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,137
Μεγαλύτερο επίτευγμα;

Εύκολο, οι 800+ γραμμές στο Tetris της SEGA στα ουφάδικα. Έπαιζα στο level που τερματίζει η ταχύτητα γύρω στα 10-15 λεπτά χωρίς να χάσω. Για μήνες έβλεπα στον ύπνο μου τουβλάκια... :D
Σωραιοςςςςςςςςς φιλαρακι πολλα χρονια ειχα να ακουσω για το Tetris της sega.Για πολλα χρονια το μοναδικο Tetris που ηξερα στα arcades ηταν το Tetris της Atari που το ειχαν και τα περισσοτερα μαγαζια πουθενα δεν ειχα δει αυτο της sega.Οταν καποια στιγμη γυρω στο 1994 το εφεραν στο χωριο μου γιατι ειχε χαλασει το αλλο της Atari μιλαμε ειχα πορωθει σε τεραστιο βαθμο ασε που καθε μερα ελιωνα το Tetris στο game boy αλλα κυριως στο NES που ειναι και η αγαπημενη μου εκδοση μεχρι και σημερα.Τελικα το ειχαμε στο χωριο το Tetris της sega κανα δυο χρονια μεχρι το 1996 και αφου οπως ειπα ειχα φαει τρελο κολημα καταφερα μια ιστορικη μερα να να φτασω 99 Level και 999.999 ποντους ενω ειχα φτασει στης 880 η 890 γραμμες 900 δεν ηταν σιγουρα παντως και μετα απο κει το σκορ δεν ανεβαινε αλλο αν και προσωπικα περιμενα πως θα μηδενιζε και ξανα απο την αρχη οπως γινοταν στο PAC-MAN που επαιζα αλλα τελικα δεν γινοταν αυτο και απλα αυξανονταν οι γραμμες.Τελικα εφτασα γυρω στης 920 γραμμες και το παρατησα γιατι δεν ειχε καμια ουσια να παιζω αφου δεν ανεβαινε αλλο το Highscore.Απο τοτε δεν το εχω παιξει ξανα το παιχνιδι αν και συχνα πυκνα παιζω το Tetris της Atari που για τα γουστα μου το θεωρω καλυτερο και ποιο δυσκολο απο αυτο της sega.

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
Σωραιοςςςςςςςςς φιλαρακι πολλα χρονια ειχα να ακουσω για το Tetris της sega.Για πολλα χρονια το μοναδικο Tetris που ηξερα στα arcades ηταν το Tetris της Atari που το ειχαν και τα περισσοτερα μαγαζια πουθενα δεν ειχα δει αυτο της sega.Οταν καποια στιγμη γυρω στο 1994 το εφεραν στο χωριο μου γιατι ειχε χαλασει το αλλο της Atari μιλαμε ειχα πορωθει σε τεραστιο βαθμο ασε που καθε μερα ελιωνα το Tetris στο game boy αλλα κυριως στο NES που ειναι και η αγαπημενη μου εκδοση μεχρι και σημερα.Τελικα το ειχαμε στο χωριο το Tetris της sega κανα δυο χρονια μεχρι το 1996 και αφου οπως ειπα ειχα φαει τρελο κολημα καταφερα μια ιστορικη μερα να να φτασω 99 Level και 999.999 ποντους ενω ειχα φτασει στης 880 η 890 γραμμες 900 δεν ηταν σιγουρα παντως και μετα απο κει το σκορ δεν ανεβαινε αλλο αν και προσωπικα περιμενα πως θα μηδενιζε και ξανα απο την αρχη οπως γινοταν στο PAC-MAN που επαιζα αλλα τελικα δεν γινοταν αυτο και απλα αυξανονταν οι γραμμες.Τελικα εφτασα γυρω στης 920 γραμμες και το παρατησα γιατι δεν ειχε καμια ουσια να παιζω αφου δεν ανεβαινε αλλο το Highscore.Απο τοτε δεν το εχω παιξει ξανα το παιχνιδι αν και συχνα πυκνα παιζω το Tetris της Atari που για τα γουστα μου το θεωρω καλυτερο και ποιο δυσκολο απο αυτο της sega.
Φίλε, εμείς τότε - πρέπει να ήταν το '87-'88-'89 που παίζαμε το Tetris - για κάποιον λόγο που δεν θυμάμαι, μετρούσαμε πάντοτε τις γραμμές και όχι το score. Όλοι είχαμε ξεκινήσει από το Tetris της Atari φυσικά, που ήταν και το πρώτο που παίξαμε, αλλά όταν ήρθε αυτό της SEGA απλά... κολλήσαμε! Νομίζω ότι την τελευταία χρονιά του σχολείου και την αμέσως επόμενη - που ήταν και οι τελευταίες που ήμουν τακτικός στα ουφάδικα - πρέπει να έπαιζα μονάχα το Tetris και τίποτα άλλο, για τέτοιο σκάλωμα μιλάμε!

Όταν καμιά διετία μετά απέκτησα το Gameboy, κόλλησα - αναμενόμενα - και εκεί. Το Tetris του Gameboy το λάτρεψα και αν δεν με απατάει η μνήμη μου πρέπει να ήταν το μοναδικό παιχνίδι που πραγματικά γούσταρα σε οποιαδήποτε κονσόλα της Nintendo στη ζωή μου. Και εννοείται πως το πρώτο μου Gameboy και το cartridge του Tetris τα έχω ακόμα: είναι το μόνο από τα μηχανήματα που είχα αγοράσει στην παιδική, εφηβική ή νεανική μου ηλικία που είναι ακόμα στα χέρια μου! Αυτό, και ένας Commodore 64 του τότε κολλητού μου - αλλά αυτός ήταν του φίλου μου, όχι δικός μου...

vasilas432

Retro Enthusiast
Reaction score
236
Ίσως ο τερματισμός του Demon's Souls αν και δεν είναι και τόσο δύσκολο