Ποιό ρετρο-παίχνιδο παίζετε αυτό το καιρό ?

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
2,042
Έτσι, δεν θυμάμαι κανέναν να είχε Amiga στη γειτονιά η παραέξω.
Αρχές 1990 είδα πρώτη φορά και τέλος της ίδιας χρονιάς πήραμε όλοι στη παρέα μετά τον Amstrad.
Εγώ το 1992 είχα Amiga.

Μάλιστα σε κάποιες δισκέτες είχα δει και ένα crack intro που είχε φτιάξει κάποιος από το Χατζηκυριάκειο.... :D

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,358
Δώσε φίλε τώρα που μπορείς πριν σε πάρουνε και σένα τα χρόνια! :D

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,260
Φιλος εγω το θεμα της ικανοτητας στα videogames αναλογα την ηλικια δεν το συμμεριζομαι.Τα πραγματα ειναι πολυ απλα στα videogames και αυτο που λεω εγω ειναι πως η το χεις η δεν το χεις.Υπαρχουν καλοι παικτες υπαρχουν μετριοι παικτες υπαρχουν και κακοι παικτες.Αλλος δεν μπορει να βγαλει ουτε την πρωτη πιστα στο ghosts'n goblins στα arcades και αλλος οπως ενα φιλαρακι μου απο διπλανο χωριο που σε ηλικια 58 χρονων πριν 2 χρονια που υπηρχε η καμπινα στη ζουλα σε ενα μαγαζι τερματιζε το Black Tiger χωρις καν να δεχτει ουτε ενα χτυπημα.Δεν ειναι μαμησι τα videogames που αν περασει η ηλικια δεν σου σηκωνεται για να κανεις την δουλεια οποτε μια χαρα παραμενει η ικανοτητα και στα 40 και στα 50 ακομα και στα 60 οπως με το παραδειγμα του φιλου μου για παραπανω ηλικιες δεν βαζω το χερι μου στη φωτια.Οταν βιολογικα και νοητικα ειναι καποιος ντουρος και ακμαιος δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα και κυριως με παιχνιδια που τα επαιζε μια ζωη απο πιτσιρικας και υπαρχουν και πολλα παραδειγματα παικτων σε παγκοσμιο επιπεδο που το επιβεβαιωνουν οπως ο Billy Mitchel,ο τωρινος King of kong John McCurdy η ο Chris Ayra η ο Rick Fothergill αλλα και πολλοι αλλοι που δεν χρειαζεται να αναφερω.Η το χεις λοιπον η δεν το χεις ανεξαρτητου ηλικιας ολα τα υπολοιπα ειναι να χαμε να λεγαμε.

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,358
Φιλος εγω το θεμα της ικανοτητας στα videogames αναλογα την ηλικια δεν το συμμεριζομαι.Τα πραγματα ειναι πολυ απλα στα videogames και αυτο που λεω εγω ειναι πως η το χεις η δεν το χεις.Υπαρχουν καλοι παικτες υπαρχουν μετριοι παικτες υπαρχουν και κακοι παικτες.Αλλος δεν μπορει να βγαλει ουτε την πρωτη πιστα στο ghosts'n goblins στα arcades και αλλος οπως ενα φιλαρακι μου απο διπλανο χωριο που σε ηλικια 58 χρονων πριν 2 χρονια που υπηρχε η καμπινα στη ζουλα σε ενα μαγαζι τερματιζε το Black Tiger χωρις καν να δεχτει ουτε ενα χτυπημα.Δεν ειναι μαμησι τα videogames που αν περασει η ηλικια δεν σου σηκωνεται για να κανεις την δουλεια οποτε μια χαρα παραμενει η ικανοτητα και στα 40 και στα 50 ακομα και στα 60 οπως με το παραδειγμα του φιλου μου για παραπανω ηλικιες δεν βαζω το χερι μου στη φωτια.Οταν βιολογικα και νοητικα ειναι καποιος ντουρος και ακμαιος δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα και κυριως με παιχνιδια που τα επαιζε μια ζωη απο πιτσιρικας και υπαρχουν και πολλα παραδειγματα παικτων σε παγκοσμιο επιπεδο που το επιβεβαιωνουν οπως ο Billy Mitchel,ο τωρινος King of kong John McCurdy η ο Chris Ayra η ο Rick Fothergill αλλα και πολλοι αλλοι που δεν χρειαζεται να αναφερω.Η το χεις λοιπον η δεν το χεις ανεξαρτητου ηλικιας ολα τα υπολοιπα ειναι να χαμε να λεγαμε.
Χμμμ... αυτό που υποστηρίζεις φυσικά και ισχύει, αλλά είναι τουλάχιστον αφελές να πιστεύεις ότι η ηλικία που επηρεάζει στα πάντα είτε το θέλουμε είτε όχι, δεν επηρεάζει στα video games. Γιατί, στην οδήγηση δηλαδή τι κάνεις; Θέλει δύναμη; Θέλει επίδειξη αντανακλαστικών συχνότερα από τα video games; Θέλει όραση αετού; Τίποτα απ' αυτά. Κι όμως, όλοι ανεξαιρέτως οι οδηγοί παίρνουν την κατιούσα από ένα σημείο και μετά. Και δεν εννοώ πάνω από τα 70 που είναι μην τους πετύχεις στο δρόμο σου, εννοώ πολύ νωρίτερα, τότε που νομίζουν ότι ακόμα "το 'χουν".

Στα video games, όπως και σχεδόν σε όλα τα υπόλοιπα πράγματα στη ζωή στα οποία απαιτείται μια κάποια ικανότητα, μπορεί να υπάρχουν όπως γράφεις μέτριοι παίκτες, παιχτούρες και άμπαλοι. Προφανώς αυτό είναι το σημαντικότερο: ένας άμπαλος 20χρονος δεν πρόκειται να κάνει καλύτερο σκορ από έναν 60χρονο που ανέκαθεν "το είχε" και θεωρώ ότι αυτό εννοείται και εξυπακούεται, γι' αυτό και δεν το ανέφερα. Αυτά που γράφω εγώ σε τόσα posts έχουν να κάνουν με την απόδοση του ίδιου ατόμου (βασικά έγραφα για μένα, όπως είναι προφανές) με το πέρασμα του χρόνου. Και, ενώ με κάποιο μαγικό τρόπο με το πέρασμα των χρόνων βελτιώθηκα αρκετά σαν παίκτης, δεν μπορώ να παραγνωρίσω το γεγονός ότι ούτε τα αντανακλαστικά μου είναι ίδια, ούτε η όρασή μου, ούτε η συγκέντρωσή μου, ούτε η ώρα που χρειάζεται να περάσει για να πιαστεί το χέρι μου απ' το joystick! Οπότε, ό,τι κι αν υποστηρίξει ο οποιοσδήποτε, θα ήμουν απλά παράλογος αν θεωρούσα ότι όλα τα παραπάνω δεν παίζουν ρόλο, έτσι δεν είναι;

Να 'μαστε καλά, να σε βάλουμε να τα ξαναπαίξεις όλα σε 15 χρόνια που θα έχεις πατήσει τα 50 να δούμε τότε τι θα λες! :lol:

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,260
Mακαρι να ημαστε καλα και θα τα ξαναπουμε σε εντεκαμιση χρονια οταν πατησω τα 50 και οχι σε 15.Παντως οπως ηταν οι ικανοτητες μου σαν gamer στα 18-19 ετσι ειμαι και τωρα μετα απο σχεδον 20 χρονια οποτε αν στα 50 ειμαι νοητικα και βιολογικα οπως ειμαι τωρα δεν βλεπω πως θα χαθουνε αυτες οι ικανοτητες και τα αντανακλαστικα μου.Tελως παντων καθενας εχει την αποψη του και βλεπει τα πραγματα απο το δεικο του πρισμα οποτε παμε παρακατω.

Προς το παρον Galencia=1301150 https://cbm8bit.com/highscores/game/c64/?game=Galencia#highscore-7735

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Egν τώρα σας πώ οτι παίζω World of Warcraft : Classic θα με μαλώσετε ή όχι ; :p Αφού ρετρο είναι και αυτό πλέον!!

Χιχ χιχι!!

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,635
Προσπαθώ να σου κάνω upvote και ενώ είμαι Login μου ζητά πάλι να κάνω.
Όταν βρει ξανά το λογικά του το site θα το κάνω πάλι.

Χθες ανέβασα και το Shootout C Holiman για Amiga αλλά περιμένω έγκριση :D

ΠΑΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΑΜΕ ΑΔΕΡΦΙΑ.

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,260
Ετσι ακριβως φιλος σαν πιτογυρα θα τους καταπιουμε χαχαχαχαχα.Παντως μια γενικη ματια που εριξα το 80% για να μην πω και μεγαλυτερο ποσοστο απο τα σκορ και μιλαω για τα πρωτα σκορ σε καθε παιχνιδι ειναι της πλακας.Ειδικα σε arcades και κονσολες που εχω εμπειρια γιατι απο home micros μαυρη ειναι η νυχτα στα βουνα.Με το Galencia εφαγα ομως γερο σκαλωμα γιατι μιλαμε για πολυ απαιτητικο παιχνιδι δεν πρεπει να γινει το παραμικρο λαθος και να μην παει χαμενος ο παραμικρος ποντος.Προσωπικα σεβομαι τους καλους παικτες και βγαζω το καπελο στον τυπο που εχει το πρωτο σκορ στο Galencia πραγματικα πολυ καλος παικτης.Κριμα που θα του παρω την πρωτια συντομα αλλα τι να κανουμε αυτα εχει η ζωη :p:p:p:p

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,260
1357100 και πρωτια και τελος το Galencia παμε γι'αλλα.Αν χρειαστει θα επανελθω γιατι αν αποφυγω καποια ελαχιστα λαθακια σκορ μεταξυ 1380000 με 1400000 ειναι πολυ πιθανο να γινει για παραπανω χλωμο το κοβω. https://cbm8bit.com/highscores/game/c64/?game=Galencia

Επισης 186754 στο Beamrider γιατι σαν πολλα χρονια κρατησε η πρωτια του προηγουμενου και δεν ειναι σωστα πραγματα αυτα:p:p:p:p

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,635
Φάτους όλους αγόρι μουουουουου.

Πάρε και ένα upvote στο score.

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,260
Μπα μαγκες δυσκολα να ασχοληθω αλλο και ηδη βαρεθηκα γιατι το site αυτο οσον αφορα τα σκορ κλπ ειναι σκετο μπουρδελο και δεν αξιζει παραπανω ασχολια μαζι του.Καταρχην οπως εγραψα και σε αλλο post το 80% απο τα σκορ μην πω παραπανω ειναι πολυ χαμηλου επιπεδου δεν υπαρχει καμια σοβαρη προκληση αμα κατσω και ασχοληθω σοβαρα μονο το ονομα μου θα υπαρχει εκει μεσα αλλα και ο καθενας κανει οτι γουσταρει δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα.Για παραδειγμα μολις τελειωσα το σκορ απο το Beamrider ασχοληθηκα με το Ghosts'n Goblins που ειναι και απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια στα arcades και ποτε δεν το ειχα παιξει σε C64.Ε λοιπον επαιζα δυομιση ωρες με συνεχομενα loops και περασα κατα 70.000 το ρεκορ του τυπου που ειχε την πρωτια και καποια στιγμη επεσε το ματι μου στο σχολιο που ειχε και ελεγε πως του πηρε 1 ωρα και ενα τεταρτο να κανει το σκορ και κουραστηκε και ωρα για υπνο τωρα και κατι τετοια και λεω ποια μια ωρα ρε μεγαλε 200.000 δεν γινονται σε μια ωρα και τελικα ο τυπος ειχε και Link για το youtube και το Ghosts'n goblins που επαιζε ειναι το remake του παιχνιδιου για τον C64 που ειναι ολοκληρο το παιχνιδι οπως τα arcades δηλαδη γελαει ο κοσμος αν καθομουνα να παιξω αυτο 500.000 θα πηγαινα και ακομα παραπανω.Στο παιχνιδι αναγραφετε Ghosts'n goblins C64 δεν μιλαει πουθενα για το remake.Γιαυτο και τα πηρα στο κρανιο και δεν ανεβασα ουτε καν το σκορ.

Aσε που μονο η φωτογραφια δεν ειναι καποια σοβαρη αποδειξη γιατι ο καθενας μπορει να παιζει με trainers,cheats κλπ και αυτος ηταν και ο λογος που ασχοληθηκα σοβαρα μονο με τα Galencia και Beamrider γιατι στο galencia το αναφερει και μεσα πως με οποιαδηποτε χρηση καποιου trainer δεν υπαρχει η δυνατοτητα να αναγραφεται το σκορ αλλα και στο beamrider και απειρες ζωες να βαλει καποιος η να ειναι αορατος κλπ παλι δεν μπορει να κανει σκορ γιατι πολυ απλα δεν μπορει να χασει για να τελειωση το παιχνιδι και να φανει το σκορ και το game over.Αν εβαζε καποιος φωτογραφια απο σκορ ενδιαμεσα στης πιστες χωρις game over θα εκανε μπαμ η πουστια.Ακομα και απειρες βομβες να βαλει παλι θελει ικανοτητα και αντανακλαστικα να βγαλεις της πιστες και να κανεις μεγαλο σκορ δεν ειναι τοσο ευκολο.Τοσα χρονια που ασχολιομουνα παλαιοτερα με το Twin Galaxies και με τα λαμογια εκει μεσα τους βαρεθηκα και τα βαρεθηκα ολα αυτα οποτε παμε παρακατω.Μονο στο Galencia θα επανελθω αν χρειαστει που δεν μπορει να κανει καποιος πουστια και τα μονο που παιζουν ρολο ειναι η ικανοτητα και τα αντανακλαστικα.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Σωστός Metal! Πάντως να επισημάνω ότι πάρα πολλά trainers όταν ενεργοποιηθούν, καθιστούν αδύνατη την πρόσβαση στον πίνακα των high scores. Από την άλλη βέβαια και με λίγες γραμμές κώδικα κι ένα όχι και τόσο σπουδαίο hack, ακόμη κι αυτό μπορεί να παρακαμφθεί οπότε συμφωνώ μαζί σου.

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,260
Γιωργαρα η μονη αποδειξη ειναι βιντεο απο την αρχη που φορτωνει το παιχνιδι μεχρι το τελος ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε αλλα δεν υπαρχει λογος να κατσω να το κανω αυτο την στιγμη που ο αλλος μπορει να κανει ενα υψηλοτερο σκορ με trainer.Συμφωνω σε αυτο που λες σιγουρα θα υπαρχουν καποια παιχνιδια οπως το Galencia που αν βαλεις trainer δεν εμφανιζει highscore ομως τουλαχιστων σε καποια που δοκιμασα εγω απο απορια μια χαρα το εμφανιζει.Για παραδειγμα οταν ειδα τον τυπο πριν δω πως παιζει το remake του GNG πως εκανε 200 χιλιαρικα σε μια ωρα δοκιμασα να δω αν εμφανιζει σκορ με ενεργοποιημενο καποιο Trainer και επαιξα λιγο εκανα ενα σκορ και μια χαρα εμφανιστηκε το σκορ μου οποτε αν ηθελα επαιζα μια ωριτσα του περνουσα το σκορ και ανεβαζα φωτογραφια και ολα τζαμι αφου δεν υπαρχει κανενας σοβαρος ελεγχος.