[Πουλήθηκε] Amstrad CPC 6128

Status
Not open for further replies.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Πωλείται Amstrad CPC 6128 σε άψογη εμφανισιακή και λειτουργική κατάσταση. Δίνεται χωρίς μόνιτορ αλλά με τροφοδοτικά 5V και 12V καθώς και scart καλώδιο για σύνδεση του Amstrad σε οθόνη της επιλογής του χρήστη.
Έχει αλλαχτεί ο ιμάντας του floppy drive και είναι απολύτως λειτουργικό. Θα δοθούν και δύο δισκέτες 3".
Στο πακέτο δίνεται και καλώδιο σύνδεσης εξωτερικού floppy 3.5" με επιλογή ως Α ή Β και επιλογή πλευράς.
Σημείωση: το καλώδιο scart αποδείχθηκε λίγο "επιλεκτικό" ως προς τις οθόνες. Στη μια δική μου δείχνει κανονικά ενώ στην άλλη η εικόνα εμφανίζει κάποιο "θόρυβο". Αν κάποιος είναι λίγο τυχερός θα παίξει "καμπάνα" άμεσα διαφορετικά αν έχει λίγο όρεξη μπορεί να διορθώσει το καλώδιο (δεν ασχολήθηκα περαιτέρω και δεν γνωρίζω τις πιθανές λύσεις) ή διαφορετικά θα χρειαστεί νέο ποιοτικότερο scart.

Το αγόρασα πρόσφατα και το δούλεψα ελάχιστα. Όποιος με γνωρίζει ξέρει ότι κρατώ μόνο όποια μηχανήματα ασχολούμαι ενδελεχώς καθώς δεν είμαι συλλέκτης. Δυστυχώς ο Amstrad δεν μου τράβηξε το ενδιαφέρον όπως ήλπιζα και έτσι προτιμώ να πάει σε νέο κάτοχο για να μην πιάνει χώρο.

Στα 100 ευρώ νομίζω είναι καλά.

Δεν έχω χρόνο για πακετάρισμα και αποστολές, οπότε θα προτιμηθουν φίλοι εντός Αττικής.

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
Κρίμα ρε φίλε. Είναι καταπληκτικό μηχάνημα ο CPC. Δεν πειράζει, την επόμενη φορά! ;)

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Κρίμα ρε φίλε. Είναι καταπληκτικό μηχάνημα ο CPC. Δεν πειράζει, την επόμενη φορά! ;)
Δεν το βλέπω ως "κρίμα"... Ναι, φυσικά είναι επίσης εκπληκτικό μηχάνημα της εποχής αλλά ερχόμενος στο σήμερα και στα πλαίσια του χόμπι δεν μου προκάλεσε δυστυχώς κανένα ενδιαφέρον για να ασχοληθώ ιδιαίτερα, ειδικά αν τον συγκρίνω με τον C64 και τον Atari XL οι οποίοι με εκπλήσσουν συνεχώς.

Επόμενη φορά δεν βλέπω να υπάρξει...

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Το μηχάνημα πουλήθηκε. Ευχαριστώ τους ενδιαφερόμενους!

Status
Not open for further replies.