Προβλημα με το Bios του υπολογιστη

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,260
Καλημερα σε ολους.Εδω και μερικες μερες εχω ενα θεμα με το δευτερο PC μου και επειδη εδω μεσα υπαρχουν πολλοι ειδικοι σε τετοια θεματα πιστευω πως ολο και καποιος θα με βοηθησει.

Εδω και 3,4 μερες το PC μου σχεδον καθε φορα που το ανοιγα κολουσε στην οθονη τον bios.Αφου λοιπον το εκλεινα απο το κουμπι Power και μετα τον ανοιγα ξανα ολα ηταν μια χαρα μεχρι χθες που οταν και εκανα ξανα το ιδιο πραγμα με πεταξε μηνυμα πως το Bios ειναι corrupted ομως για καλη μου τυχη η μητρικη μου μαρκας Gigabyte εχει μια πατεντα που ονομαζεται Dualbios.Στην ουσια εχει πανω δυο τσιπακια με bios το ενα main και το αλλο backup οποτε αφου εγινε αυτο το πραγμα και το main εγινε corrupted αυτοματα με πεταξε το παρακατω μηνυμα The main bios is corrupted.The system will be recovered from the backup bios.Please do not turn off power or reset the system,this may take a few minutes και απο κατω η μπαρα με το ποσοστο που εγραφε updating the main bios. και μολις πηγε στο 100% μετα απο καποιες επανεκινησεις ολα μια χαρα και το PC λειτουργει κανονικα απλα αργει λιγο περισσοτερο απο πριν να ακουστει το κλασσικο μπιπ πως ολα ειναι καλα και να εμφανισει την εικονα που εχω να βαλω τον κωδικο μου για να μπω στα windows.

Aυτο που θελω να με πει καποιος γνωστης γιατι εγω μονο τα απαραιτητα ξερω ειναι αν τωρα μετα απο το backup Που εκανε στο bios ολα ειναι μια χαρα και συνεχιζει να λειτουργει το PC απροβληματιστα η αν πρεπει να κανω και γω κατι οπως να μπω πχ μεσα στο bios και να αλαξω τιποτα ρυθμισεις η το οτιδηποτε τελως παντων.

Ευχαριστω πολυ μαγκες για την οποια βοηθεια σας.

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,358
Απ' ότι θυμάμαι δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Ο λόγος που καθυστερεί περισσότερο είναι επειδή έχει πάρει τις defaults ρυθμίσεις που είχε αποθηκευμένες το backup BIOS. Αν κάτσεις και τις "σκαλίσεις" θα ξεκινάει όσο γρήγορα το έκανε και πριν...

coin58

Retro Member
Reaction score
163
Λογικά μετά το recovered μπορεί να έχει βάλει τις ρυθμίσεις στο default για αυτο το βλέπεις να πάει λίγο πιο αργά,λογικά μπορεί να σου έχει κατεβάσει πιο χαμηλά την λειτουργία της cpu και της ram και να χρειάζονται να τις ξανά ρυθμίσεις πάλι,αυτό που μπορείς να κάνεις δες το confing του υπολογιστή σου πιο είναι βάλε ένα πρόγραμμα μετά να σου δείξει τις ρυθμίσεις που έχει και να δεις που έχει γίνει downgrade.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,260
Παιδες ευχαριστω παρα πολυ για της απαντησεις σας.

@coin58 Φιλος αυτα ειναι ψιλα γραμματα για μενα αφου δουλευει θα το παρατησω ετσι γιατι αν κανω αυτα που με λες πιο πιθανο ειναι να κανω καμια μακακια και μετα να μην εχω καθολου υπολογιστη χαχαχαχαχαχα:p:p:p:p

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,280
Reset cmos βγάλε την μπαταρία για κάνα 3 λεπτό να περάσει τις ρυθμίσεις τις εργοστασιακές ,μάλλον είχες άλλη έκδοση main allh backup

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,260
Reset cmos βγάλε την μπαταρία για κάνα 3 λεπτό να περάσει τις ρυθμίσεις τις εργοστασιακές ,μάλλον είχες άλλη έκδοση main allh backup
Aυτο με ακουγεται ευκολη δουλεια.Δηλαδη απλα βγαζω την μπαταρια για 3 λεπτα μετα την ξαναβαζω και αυτο ηταν;μηπως να αλαξω και την μπαταρια με καμια καινουργια μπας και εχει αρχισει και τα φτυνει σιγα σιγα με τα χρονια;

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523
Δες και αν το quick boot στο bios είναι ενεργοποιημένο.
Γενικά τα φοβάμαι όλα αυτά με τα bios, κάποτε άλλαξα μπαταρία και μου έκανε κάτι κουλά.

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,260
Αλανια μου μια ερωτηση.Επειδη δεν ξερω τι ακριβως μπαταρια φοραει η μητρικη αν την βγαλω την δευτερα το πρωι παω μετα να αγορασω μια και την βαλω το μεσημερι θα υπαρχει καποιο προβλημα με το PC.Ξερω πως η απαντηση λογικα ειναι δεν υπαρχει κανενα προβλημα οποτε η ερωτηση ειναι λιγο βλακωδες αλλα τι να κανουμε μπορει στο gameplay να τα καταφερνω στα του hardware ομως δεν ειμαι και ειδικος:p:p:p:p

DCult

Retro Starter
Reaction score
143
Αλανια μου μια ερωτηση.Επειδη δεν ξερω τι ακριβως μπαταρια φοραει η μητρικη αν την βγαλω την δευτερα το πρωι παω μετα να αγορασω μια και την βαλω το μεσημερι θα υπαρχει καποιο προβλημα με το PC.Ξερω πως η απαντηση λογικα ειναι δεν υπαρχει κανενα προβλημα οποτε η ερωτηση ειναι λιγο βλακωδες αλλα τι να κανουμε μπορει στο gameplay να τα καταφερνω στα του hardware ομως δεν ειμαι και ειδικος:p:p:p:p
Λογικα ειτε την βγαλεις 5 λεπτά είτε 5 ωρες το αποτέλεσμα θα ειναι το ίδιο. Εγω τις μονες αποσπώμενες μπαταρίες που ξερω οτι εχουν τα motherboard των τελευταιων 25 χρονων ειναι οι κυκλικές CR2032 3Volt. Οπότε μπορεις να την παρεις από πριν.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523

Μπορείς να ανοίξεις το case και να δεις τι γράφει επάνω η μπαταρία σου.
Λογικά είναι μια CR2032 όπως ειπώθηκε και στο παραπάνω post.

Last edited:

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,260
Tελικα δεν υπαρχει σωτηρια.Οτι και αν εχω κανει το προβλημα παραμενει και καθε φορα που ανοιγω τον υπολογιστη κολαει στην οθονη του bios οποτε τον κλεινω απο το κουμπι Power τον ανοιγω ξανα και ως εκ θαυματος ολα λειτουργουν στην εντελεια.Aυριο αλαζω την μπαταρια στην μητρικη να δουμε τι θα γινει ως τελευταια λυση γιατι με εχει γυρισει το μυαλο και θα παρω το αλυσοπριονο καμια ωρα και θα το κανω χιλια κομματια το ρημαδι.

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
2,039
[...] Aυριο αλαζω την μπαταρια στην μητρικη να δουμε τι θα γινει ως τελευταια λυση γιατι με εχει γυρισει το μυαλο και θα παρω το αλυσοπριονο καμια ωρα και θα το κανω χιλια κομματια το ρημαδι.

Βασίλη το παραπάνω βίντεο είναι με φιλική χιουμοριστικη διάθεση.

Last edited:

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,260
Αλαξα μπαταρια και το αποτελεσμα φουτσες μπλε ασε που επρεπε να ξαναρυθμισω την ωρα γιατι πηγε πισω στο 2013 ενω εγω νομιζα πως αυτοματα θα γινει απο την στιγμη που θα συνδεθει στο ιντερνετ.Παλι σχεδον καθε φορα που ανοιγω το pc κολαει στην οθονη του Bios και πρεπει να τον κλεισω και να τον ανοιξω ξανα για να δουλεψει σωστα και να μπει στα windows οποτε το προβλημα δεν ηταν η μπαταρια αλλα κατι αλλο.Τελως παντων το παραταω ετσι και ας τον ανοιγω δυο φορες δε θα κατσω να σπασω το κεφαλι μου τωρα για το ποιο μπορει να ειναι το προβλημα.

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,280
Update bios και αν δεν δουλέψει αντιος

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,260
Πως κανω update φιλος μπαινω μεσα στο site της Gigabyte κατεβαζω το update σε φλασακι για παραδειγμα και μετα τι κανω;

panagiotis1974

Retro Starter
Reaction score
7
Αν έχεις πάνω κανένα φλασάκι ή κάναν εξωτερικό σκληρό βγαλτο γιατί με το reset στο bios ψάχνει όλες τις πηγές για να μπουταρει και δημιουργείται το φαινόμενο "βάστα Τούρκο να γιομίσω".

Last edited:

Always Somewhere

Retro Mentor
Reaction score
2,039
Πως κανω update φιλος μπαινω μεσα στο site της Gigabyte κατεβαζω το update σε φλασακι για παραδειγμα και μετα τι κανω;
@metalcandyman Βασίλη τελικά τι έγινε με το PC;

Βρήκες κάποια άκρη με το bios??

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,260
Τιποτα δεν εγινε φιλος συνεχιζει το ιδιο πραγμα.Απο της 10 φορες που θα τον ανοιξω της 5 θα μπει στα windows κανονικα και της αλλες 5 θα κολησει στην οθονη του Bios και θα χρειαστει να τον κλεισω απο το power και να τον ανοιξω ξανα για να μπει κανονικα στα windows.Δε μαμιεται ομως αφου λειτουργιε μετα κανονικα ουτε που με νοιαζει δεν εχω ορεξη να καθομαι και να συνεχισω να ψαχνω το τι μπορει να φταιει.

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,635
Κάποια συσκευή (ίσως usb) η ο δίσκος σου μπορεί να αργεί να κάνει seek.
Αν βάλεις το Hard Disk Sentinel θα σου πει αν ο δίσκος προπονείτε για λείψανο.