Προβλημα με το Bios του υπολογιστη

coin58

Retro Member
Reaction score
163
Μια τρελή σκέψη έχεις κοιτάξη αν τα cooler της cpu δουλεύουνε σωστά.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,260
Nαι φιλος τα εχω τσεκαρει ολα αυτα.Χθες ειχαμε και αλλο επεισοδιο με το θεμα bios Μολις ανοιξα το PC και πριν καν φτασει στην οθονη των Bios εκανε μια επανεκκινηση απο μονο του και μολις ανοιξε ξανα με πεταξε μηνυμα πως εγινε reset στο bios και να επελεγα της default ρυθμισεις για να γινει η δουλεια και να μπω στα windows.Γενικα δεν ασχολουμαι αλλο οπως ειπα το εχω παρατησει το θεμα γιατι ειναι σκετος γριφος και λυση στο προβλημα δεν βρηκα οτι και αν εκανα.

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,260
Λοιπον δεν ελεγα τιποτα τοσες μερες για να μην το γκαντεμιασω αλλα δεν παει αλλο και θα πω τα νεοτερα και αντε να με πει κανεις τι σκατα γινετε.Εδω και μερες ειχα παρατησει το θεμα και απλα δεν ασχολιομουνα και οποτε κολλουσε στην οθονη του Bios απλα τον εκλεινα και τον ανοιγα ξανα απο το power και σεκεμε κανταρ.Σε καποια φαση με περασε απο το μυαλο κατι παραλογο μηπως δηλαδη εχει καμια ευθυνη για το προβλημα το gamepad logitech F310 που εβαλα στο PC αφου το παλιο μετα απο χρονια τα εφτυσε το d-pad.Ε εδω και 4 μερες λοιπον και ενω αποσυνδεσα το gamepad απο τον υπολογιστη με ανοιγμα του υπολογιστη μεσημερι βραδυ ολα πηγαιναν ρολοι και το PC λειτουργουσε τελεια.Το μεσημερι μολις εκλεισα το PC αφησα συνδεδεμενο το gamepad επιτηδες για πειραμα και πριν λιγο που ηρθα σπιτι και τον ανοιξα κολλησε στην οθονη του Bios μετα απο 4 μερες που οπως ειπα ολα πηγαιναν τελεια.Δεν θα το αφησω το θεμα και θα το ψαξω αλλα αν για ολο αυτο το θεμα φταιει το gamepad και δεν ειναι τυχαιο ολο αυτο που περιγραφω θα σαλταρω τελειως με το μπουρδελο.

milntov

Retro Starter
Reaction score
28
Εγω για να μην εχω τετοια προβληματα προτιμω το φθηνο κινεζικο gamepad μου με 5 ευρω και το αρχαιο gamepad του xbox 360 :D:D:D

Ειχα 2 gamepad logitech F310..Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση δεν ξερω.

Σαν gamer και εγω ειχα παρει αυτο το gamepad 2 φορες...Απ οτι εχω δει και στο pc του αδερφου μου που εκει παιζει μια χαρα ειναι πως θα αντιδρασει ο υπολογιστης με το gamepad...η θα υπαρξουν προβληματα στον υπολογιστη η στο gamepad logitech F310...η θα αντιδρασει καλα ο υπολογιστης και θα δουλεουν ολα μια χαρα.

Εμενα στην αρχη οταν ειχα συνδεσει το gamepad logitech F310 πριν χρονια στον καινουργιο 4πυρινο 3 ghz υπολογιστη αρχισε να σερνεται ο υπολογιστης...μεχρι και τα απλα παιχνιδια του mame οπως το pac man δεν μπορουσε να τρεξει..απο το 100% που ετρεχαν με την συνδεση του gamepad ετρεχαν 30-40%...νομιζα οτι θα ειναι θεμα του υπολογιστη και το πηγα για format.

Mετα το format ετρεχαν ολα τα παιχνιδια μια χαρα με το gamepad logitech F310 αλλα η χαρα μου κρατησε λιγο γιατι μετα απο λιγες μερες καηκε το F310..Εκει που επαιζα σταματουσε να δουλευει για λιγο και το εκανε πολλες φορες για 2-3 μερες ως που δεν δουλευε καθολου...Πηγα πηρα και δευτερο F310 και μου εκανε ακριβως τα ιδια..Μου καηκε σε 15 μερες οπως και το πρωτο...

Πηγα το pc σε τεχνικο για ελεγχο στις θυρες usb και για εντοπισμο προβληματων αλλα δεν βρεθηκε το παραμικρο.Η λειτουργια του pc ηταν αψογη σε ολα.

Τωρα εχω εδω και χρονια ενα παλιο gamepad του xbox 360 απο το 2008 και 2 φθηνα κινεζικα gamepads για emulators που τα πηρα 10 ευρω και τα 2...Δεν εχει υπαρξει καποιο προβλημα με αυτα.

Ακριβο gamepad δεν εχω ξαναπαρει απο τοτε γιατι δεν ξερω πως θα αντιδρασει ο υπολογιστης...Αν ειναι να δωσω 30-40 ευρω για να σερνεται παλι ο υπολογιστης η να μου καει σε 15 μερες το gamepad καλυτερα με το κινεζικο gamepad των 5 ευρω η αν βρω κανα παλιο απο το xbox 360 που τα εχω δοκιμασει και παιζουν κομπλε.

Last edited:

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,260
Φιλος ειμαι πολυ απαιτητικος gamer και επειδη τα gamepads τα arcade joysticks κλπ ειναι το οπλο του gamer δεν θα μπορουσα να παω στον πολεμο με κινεζικο οπλο.Οσο καλο και αν ειναι ενα φτινιαρικο κινεζικο gamepad δεν μπορει να συγκριθει με ενα καλο gamepad εκτος φυσικα αν αυτος που το εχει το χρησιμοποιει μια στο τοσο.Κουμπια,d-pad κλπ ειναι της πλακας στο 95% αυτων των gamepads.Γιαυτο λοιπον και εχω 8 arcade joysticks το καθενα αναλογα τα παιχνιδια με αντιστοιχους μοχλους και κουμπια οπως και 6 Logitech F310 τα 4 κουτατα για καβαντζα το ενα που τα εφτυσε το d-pad μετα απο πολλα χρονια χρησης και το αλλο που το ανοιξα πριν λιγο καιρο και το εβαλα στο PC για να αντικαταστησω το χαλασμενο που το ξαναλεω χαλασε μετα απο πολλα χρονια και χιλιαδες ωρες απαιτητικου gaming.

Aυτο λοιπον που συμβαινει με το gamepad αυτο που το ξαναλεω δεν ξερω αν ευθυνεται το gamepad για το θεμα με το Bios και μπορει να ειναι ολα μια διαβολικη συμπτωση δεν το εχω ξανασυναντησει.Το gamepad εξαλου λειτουργει στην εντελεια δεν εχω κανενα θεμα με αυτο στα παιχνιδια τα παντα ειναι τελεια.Τωρα οπως ειπα αν για το θεμα μου φταιει το gamepad μακαρι και παρακαλω να ειναι αυτο η αιτια και να λυθει το προβλημα γιατι πολυ απλα δεν το εχω συνδεδεμενο ανοιγω το PC κανονικα και αν θελω να το χρησιμοποιησω το κουμπωνω στο PC εκεινη την στιγμη και τελειωνει το θεμα.

Ελαττωματικο gamepad η hardware γενικοτερα παντα θα υπαρχει και μπορει να συμβει στον καθενα αλλα Logitech gamepad = Σκυλι μαυρο και αυτο πραγματικα δεν αμφισβητειτε.

milntov

Retro Starter
Reaction score
28
Ελαττωματικο gamepad η hardware γενικοτερα παντα θα υπαρχει και μπορει να συμβει στον καθενα αλλα Logitech gamepad = Σκυλι μαυρο και αυτο πραγματικα δεν αμφισβητειτε.
To θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει ελαττωματικο hardware...

Tο pc σερνοταν με την συνδεση του gamepad και λειτουργουσε τελεια με την αποσυνδεση...και λειτουργει τελεια με το gamepad του xbox 360 και των κινεζικων...Τωρα 2 F310 πηρα και καηκαν και τα 2 στον ιδιο χρονο αλλα στο pc του αδερφου μου λειτουργει τελεια το F310...

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,260
To θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει ελαττωματικο hardware...

Tο pc σερνοταν με την συνδεση του gamepad και λειτουργουσε τελεια με την αποσυνδεση...και λειτουργει τελεια με το gamepad του xbox 360 και των κινεζικων...Τωρα 2 F310 πηρα και καηκαν και τα 2 στον ιδιο χρονο αλλα στο pc του αδερφου μου λειτουργει τελεια το F310...
Δεν καταλαβες τι ενοω.Δεν ειπα πως ειχες προβλημα hardware αλλα πως ενα ελλατωματικο gamepad οπως το δεικο σου η καποιο ελλατωματικο κομματι hardware για παραδειγμα μπορει να συμβει στον καθενα δεν σημαινει πως θα βγαλουμε ολα τα F310 για παραδειγμα σκαρτα.

milntov

Retro Starter
Reaction score
28
.Δεν ειπα πως ειχες προβλημα hardware αλλα πως ενα ελλατωματικο gamepad οπως το δεικο σου η καποιο ελλατωματικο κομματι hardware για παραδειγμα μπορει να συμβει στον καθενα δεν σημαινει πως θα βγαλουμε ολα τα F310 για παραδειγμα σκαρτα.
Μα δεν ξερουμε αν ηταν ελλατωματικα τα F310...2 καηκαν στην σειρα σε 1 μηνα....ισως καποια ασυμβατοτητα...:) και στο pc εγινε ελεγχος και δεν υπαρχει κανενα ελλατωματικο κομματι hardware...και δεν γραφω πουθενα ουτε εννοω πως αυτο σημαινει πως θα βγαλουμε σκαρτα ολα τα F310.

Τα εχω γραψει πιο πανω αναλυτικα.Μην γραφω παλι τα ιδια και τα ιδια.

Last edited: