Προσοχή με τις επισκευές...

Pablo Sanchez

Retro Member
Reaction score
184
Καλημέρα, εχτές αποφάσισα να επισκευάζω ένα C64 που έχω με 2 καμένες μνήμες, είχα βάλει 2 καινούριες από Amstrad 464 σε piggyback προσωρινά αλλά ήθελα να τελειώσω τη δουλειά.... και την "πάτησα".

Βγάζοντας τα παλαιά ram chips, μάλλον χωρίς να το καταλάβω έκανα πίεση πάνω σε μία αντίσταση (η R42, στη πλακέτα μου μία ASSY 250425 rev.B), και όταν έβαλα εμπρός το commodore μόνο έδειχνε μία μαύρη οθόνη. Δεν κατάλαβα τι έγινε και μέτρησα continuity σε διάφορα σημεία στη ram και δεν βρήκα κανένα θέμα.

Επειδή την είχα πατήσει στο παρελθόν σε επισκευή Amstrad με μία σπασμένη αντίσταση... είπα μήπως και... και άρχισα να ελέγχω τις αντιστάσεις γύρο από τη ram και όντως η R42 όταν την κούνησα λίγο ήταν σπασμένη στα 2! Οπότε την αντικατέστησα (με μία 100 ohm, ενώ ήταν 82 ohm), και δούλεψε ξανά!

Σας αφήνω και φωτογραφικό υλικό.

Attachments

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,536
Βεβαίως, πολύ καλά έκανες και ανάρτησες σχετικό θέμα. Να επισημάνω ακόμη, την προσοχή σας στην θερμοκρασία του θερμού αέρα πάνω σε παλιές πλακέτες. Για μένα 280-290 είναι αρκετά.

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
834
Εγώ τα πάντα με 275 και ξεκινάω προθερμαινοντας από την πίσω μεριά μεγαλύτερη επιφάνεια.

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,445
Μπράβο.
Σε αυτή τη κατάσταση έχω δει πολλές Α500, συνήθως στο σημείο της σειριακής και των mouse/joystick.
Λάθος τρύπα και hot plug οι υπεύθυνοι.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,875
Έτσι και εγώ σε αλλαγή 2 LS είχα ξηλώσει χωρίς να το καταλάβω 2 τρακ....Ευτυχώς με τα schematics και continuity είδα που τα είχα κόψει/ που πήγαιναν και με μικρό σχετικό γεφύρωμα επανήλθε. Πάς να φτιάξεις μια βλάβη και προκαλείς άθελα σου μια άλλη...