Προσπάθεια εντοπισμού extra hardware σε Atari XL

turrican

Retro Guru
:D:D:D:D:p:p:p:p
Κοίτα (και πιστεύω ότι με καταλαβαίνεις τόσα χρόνια)
Το computing για εμένα σημαίνει πολλά περισσότερα.
Τόσα χρόνια πορεύομαι με το ιερό πηδάλιο και τον όσιο Λουκιανό παραμάσχαλα.

turrican

Retro Guru
sd drive.jpg

star trek2.jpg

Λειτουργεί στα πάντα το μηχανάκι!
Θα πάω τώρα να τσεκάρω το επόμενο μικρότερο αδερφάκι του!

dimfil

Retro Addict
Last edited:

turrican

Retro Guru
SDrive, ε; Θυμήθηκα ότι βρήκα έτοιμες συλλογές τεσσάρων atr με (σχεδόν) τα άπαντα (πάνω από 3000 παιχνίδια), δοκιμασμένα σε SDrive...
Νομίζω τα έχω ξαναδώσει, αλλά για να μην ψάχνω ξαναδίνω το link εδώ. Κατεβάζεις τα images #1, #2, #3 και #4 και καθάρισες!
Α! Αριστούργημα!
Θα το τσεκάρω! :thumbup:

turrican

Retro Guru
Atari 600 XL

Από ότι θυμάμαι, πρέπει να είναι STEREO, Multi-OS, και έξτρα μνήμη (?).....

atari 600xl.jpg

atari 600 xl back.jpg

Εδώ ευτυχώς υπάρχει το πορτάκι! Βλέπουμε τρεις διακόπτες, ένα διακόπτη Hard reset(?), και μια "άγνωστη" σειριακή...

atari 600-1.jpg

...και εδώ αρχίζουν τα δύσκολα. Τι κοκορέτσι είναι αυτό; Είναι ιδιοκατασκευή; Δεν αναγράφεται τίποτα που να με βοηθάει.

atari 600 xl -2.jpg

atari 600 xl - 3.jpg

Πίσω από τη "μεταποιημένη" PIA, ένας διπλός ...POKEY??? Αν είναι δυνατόν...φανταζόμουν να δω κάτι διαφορετικό σίγουρα.

atari 600 xl -4.jpg

atari 600 xl -5.jpg

atari 600 xl -6.jpg

Ακόμα και η καλώδιοταινία του keyboard έχει μεταποιηθεί. Γιατί έγινε αυτό; Για να ανταποκριθεί στο υψηλό profile της κατασκευής;
Η θωράκιση απουσιάζει! Το πληκτρολόγειο (ταβάνι) έχει μονωθεί όπως - όπως για την αποφυγή επαφής - βραχυκυκλώματος....

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Μα τα γένια του προφήτη! Δεν έχω πετύχει πουθενά τέτοια πατέντα σαν αυτό που αντικρίζω εδώ πέρα! Μα ποιος μαέστρος πειραματίστηκε εδώ πέρα; Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του πρέπει να ήταν πολύ μερακλής (ή τέλος πάντων ο original ιδιοκτήτης του back in 80s) Εκπληκτικό εύρημα...

dimfil

Retro Addict
Ο Χριστός και η μάνα του!
Πουθενά δεν το έχω δει αυτό, μέσα στα τόσα forums και sites που έχω χαθεί τελευταία μαθαίνοντας!

Από όσα βλέπω, μόνο τη "μόντα" για τα 64K αναγνωρίζω...
Αυτό με τον pokey πάλι, τι γίνεται ρε παιδί μου! Πολύ "καβαλαρία" πέφτει εκεί... Για το stereo είναι;

Όντως, μερακλής, ο "πρώην"... Αλλά καλύτερα ξανακλείστο και άστο ήσυχο!

ChrisTOS

Retro Enthusiast
Η σειριακή είναι για SIO2PC. Με ένα null modem μπορείς να βάλεις το PC σου να εξομοιώσει drive. Είναι καλή πατέντα. Πρόγραμμα είχε γράψει ο Urchlay, θυμάμαι ότι το είχα κάνει compile για MiNT αλλά δεν έπαιζε λόγω του ότι ήθελε κάποιες αλλαγές για τις σειριακές.

Το DUAL POKEY είναι παλιό mod, σου δίνει στέρεο ήχο και διάφορα άλλα πραγματάκια. Αν ψάξεις λίγο στο Pouet θα δεις μερικά demo που το υποστηρίζουν.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
...

Όντως, μερακλής, ο "πρώην"... Αλλά καλύτερα ξανακλείστο και άστο ήσυχο!
Χα!Χα!Χα!...κι εγώ ο καψερός νόμιζα ότι μόνο ο C64 σηκώνει βαριές μόντες...:alien::confused:

npac

Retro Starter
Φίλε Turrican, αν τέτοιοι θησαυροί παραμένουν ξεχασμένοι στο κουτί τους για 8 χρόνια, τότε για να ανοίξεις ένα μηχάνημα με το που το έχεις μόλις παραλάβει τι πρέπει να είναι;
Εσένα θα σου παρκάρει το ίδιος ο Doc Brown το Delorian έξω από το σπίτι σου και απλά ... θα το παρκάρεις στο βάθος της πυλωτής, να μη πιάνει χώρο!!!

turrican

Retro Guru
....το τρελό είναι ( και το ανακάλυψα αργότερα από σπόντα) ότι και τα δύο αγορασμένα 600 XL (από διαφορετικούς sellers, σε διαφορετικό χρόνο), έχουν... τον ίδιο πατέρα! Τα έχει φτιάξει το ίδιο άτομο, και είναι Γερμανός.Δε γνωρίζω αν είναι πια ενεργός. Το ένα (που βλέπετε) είναι ο Lore, και το δεύτερο (που ακόμη δεν είδατε) ο Data! Το δεύτερο XL είναι ακόμα πιο εξελιγμένο σε όλους τους τομείς. Δεν έχω δει ποτέ τη πλακέτα του, θα το κάνω σύντομα.

@npac: Καλησπέρα Νίκο! Φταίει η "καταραμένη" εποχή των παιδικών μου χρόνων! Με είχαν τρελάνει στο σχολείο στις εκθέσεις με θέμα η αποταμίευση! Ε, τα έβαζα στο σεντούκι και εγώ, μπας και αυγατίσουν!

@ChrisTOS: Ωραίος! Ευχαριστώ!

@geoanas: Ήταν πολύ μάστορας, και τώρα που το σκέφτομαι...αν έσπρωξε τη "φύρα" φαντάσου αυτά που κράτησε πως θα είναι.

@dimfil: Μένει να δούμε πόση μνήμη διαθέτει το μηχάνημα. Για να δούμε θα πάρει μπροστά;

Pluto63

Retro Addict
Μένω έκπληκτος με αυτούς τους θησαυρούς, για έναν λατρη του hardware και του mod αυτά είναι μοναδικά ευρήματα, ευχαριστώ.

turrican

Retro Guru
Να δούμε πως θα τα πάει στην πράξη παιδιά....
Μόλις βρω χρόνο θα το βάλω στην πρίζα.

turrican

Retro Guru
To Atari 600XL, λοιπόν, που έχω μπροστά μου, έχει κάποια πολύ ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά.

Έχει διακόπτη - διπλό OS (Atari 800 και Atari XL) για επίτευξη μέγιστης συμβατότητας.
Έχει διακόπτη - ενεργοποίηση - απενεργοποίηση έξτρα μνήμης (?).
Έχει Διακόπτη - ενεργοποίηση - απενεργοποίηση διπλού Pokey (?).

Έχει ένα Πλήκτρο Hardware Reset (που μόλις το δοκιμάσεις λες: Πως στην ευχή ζούσα χωρίς αυτό τόσα χρόνια; ). Πραγματικά μου έκανε τη ζωή πολύ εύκολη.

Και μία συριακή SIO2PC.

600.1.jpg

Τα πράγματα αρχικά δε μου πήγαν καλά, και ένα σοκ το πήρα, όταν έτρεξα το self test. Η R.O.M κόκκινη σαν παπαρούνα!!! Μα πως γίνεται αυτό; Επίσης (κλασικά) είδα τα καθιερωμένα κόκκινα νταμάκια στη R.A.M! Δεν ήταν όμως μονάχα αυτό...το κόκκινο power-up Led του υπολογιστή δεν άναβε, και το πλήκτρο "START" δεν "άκουγε. Εγώ όμως δεν ταράχτηκα, χτύπησα μια μπύρα, Κι έβαλα μπροστά, το βενζινοκινητήρα!!! Άνοιξα ξανά το case και πίεσα ένα προς ένα, όλα τα chips (και ιδιαίτερα, αυτή την μικρή πλακέτα που κάθεται επάνω στη R.O.M). Πίεσα επίσης και την καλώδιο-ταινία του keyboard, μήπως δε γίνεται και εκεί κάπου επαφή.

600,1.jpg

Μόλις επανεκκίνησα, ευτυχώς πήρα πράσινο παντού (αν και ομολογώ, ότι πάλι μου έλειπε κάτι..). Τέλος πάντων, αποδεχόμενος τη μοίρα μου, άρπαξα την πράσινη ευκαιρία μου, και αποφάσισα αρχίσω τα φορτώματα.

6005.jpg

Το extended RAM είδε 512 ΚΒ (?) Άρα, είμαι πιο πάνω από τα 64Κ - 128Κ των μεγαλύτερων XL/XE αδερφών μου. Μένει αυτό να επιβεβαιωθεί και στην πράξη!

600,3.jpg

Bomb Jack: Απαιτεί 320Κ RAM για να τρέξει...ε, λογικά για να το βλέπω μπροστά μου, έχω πράγματι τεράστια RAM.

600,4.jpg

Crownland: Απαιτεί νομίζω τη μνήμη ενός 130XE...

600,5.jpg
numen ... αυτό και αν δε θέλει μνήμη...

600,8.jpg
commando 256K RAM...

600,6.jpg

Ούπς!!! Το Amiga kiler!!!

Έτρεξα αρκετά demoς, κυρίως γιατί ήθελα να τσεκάρω το stereo pokey. Όμως ομολογώ ότι ειδικά για αυτό δεν έβγαλα συμπέρασμα ως προς τη λειτουργία του. Τα Demos που έτρεξα, υποστήριζαν διπλό pokey, αλλά εγώ δεν μπόρεσα να καταλάβω αν το πρόγραμμα τον είδε και έκανε χρήση του.

Κάποια άσχημα μαντάτα, που μου έβαλαν ψήλους στα αφτιά:
Το PANG δε μου έτρεξε, κόλλαγε επάνω στην ανίχνευση του Stereo...
Το YOOMP...επίσης δε μου έτρεξε (και αυτό με πόνεσε πολύ).
Άραγε έχω κάποιο θέμα στον ήχο; Πρέπει να βρω κάτι που τρέχει μόνο σε stereo pokey, ώστε να σιγουρευτώ.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Όμορφα! :thumbup:

Εκτός από την ρετροκούπα της πρώτης φωτογραφίας που όμοια διαθέτω και εγώ :thumbup:, συγχαρητήρια για τις όμορφες φωτογραφίες, τις λεπτομέρειες και περιμένω να δω τι έχει να προτείνει ο σεφ για αποκλειστικό διπλό pokey (και αν τα προβλήματα οφείλονται σε αυτό) :cool:

turrican

Retro Guru
Όμορφα! :thumbup:

Εκτός από την ρετροκούπα της πρώτης φωτογραφίας που όμοια διαθέτω και εγώ

Α! Σε βρήκα!!!

Στο μηχάνημα τώρα, συνοψίζω τα αρνητικά:
Δεν τρέχει το Pang...
Δεν τρέχει το Yoomp...
Επίσης δε μου έτρεξε (σε κανένα απο τα δύο XL που μέχρις στιγμής τσέκαρα) το TransMuter...δε μπορώ να καταλάβω το γιατί...ίσως ασυμβατότητα, ομολογώ ότι δε βρήκα πολλές versions για αυτό.

Το LED τώρα, λογικά θα είναι καμένο. Αυτό αλλάζει εύκολα.

Άκουσα πολύ καλές pokey μελωδίες που θα μπορούσαν κάλλιστα να είναι διπλός pokey, δεν έχω την επιβεβαίωση όμως (όπως στην εισαγωγή του Yoomp που εντοπίζει, και αναγράφει την ηχητική έξοδο).

Επίσης έλειπε η γείωση που είχα δει στο cartridge port του 800xl. Δε ξέρω αν αφαιρέθηκε ή δεν υπήρξε ποτέ στους 600ριδες...

Συνοψίζω τα θετικά:
Σχεδόν όλα τα chips στη πλακέτα φαίνεται να είναι σε βάσεις.
Το self test τώρα είναι πράσινο!
Το πλήκτρο Start, αποκαταστάθηκε.