Προσπάθεια εντοπισμού extra hardware σε Atari XL

turrican

Retro Guru
dual pokey.jpg

Έκανα πολλά πειράματα, αλλά το συγκεκριμένο, είναι η καλύτερη λύση για να κάνω δουλειά, γιατί:
1) Παίζει σίγουρα stereo (dual Pokey). Το λέει άλλωστε (και τα γραπτά μένουν)! :eek:
2) Το έχω ακούσει στο youtube, και συνεπώς, γνωρίζω πως πρέπει να ακούγεται. :whistle:

...... ακούω τελικά....τα μισά κανάλια! :sick::|
Όσω και να έπαιξα με τους διακόπτες, τζίφος! :confused:

.....όμως!!! :coffee:

Ίσως, μου διαφεύγει μια σημαντική πτυχή! :sneaky:

rca.jpg

Ξέχασα (στη περιγραφή) να αναφέρω ότι πίσω, έχω και 2 stereo RCA !!!
Βρε λες;
Σκέφτομαι ότι ο πουσαρισμένος XL στέλνει ενισχυμένο στερεοφωνικό σήμα μόνο απο εκεί και όχι στο monitor!
Αναμονή μέχρι να τον συνδέσω και να επαναλάβω το τεστ.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Σκέφτομαι ότι ο πουσαρισμένος XL στέλνει ενισχυμένο στερεοφωνικό σήμα μόνο απο εκεί και όχι στο monitor!
Αναμονή μέχρι να τον συνδέσω και να επαναλάβω το τεστ.
Μάλλον αυτό είναι. Έτσι συμβαίνει και με τα stereo SIDs στα C64. (Γι αυτό τα έχω γεμίσει τρύπες :D)

turrican

Retro Guru
Μάλλον αυτό είναι. Έτσι συμβαίνει και με τα stereo SIDs στα C64. (Γι αυτό τα έχω γεμίσει τρύπες :D)
Και πράγματι, έτσι ήταν!
Ο Jarre αποδίδεται υπέροχα από δύο pokey (και είναι από τις λίγες φορές που κατάλαβα έντονα τη διαφορά)

turrican

Retro Guru
Τώρα, η μόνη εκκρεμότητα, είναι να αλλάξω το power led (είναι καμένο) του 600XL μόνος μου.
Νομίζω ότι μετά από χρόνια μελέτης, το σκιλ μου έφτασε σε αυτό το επίπεδο. Χε! Χε!

Αυτό που με απασχολεί όμως τώρα είναι το εξής...
Ενώ ήμουν παλιός χρήστης A8 (Ήταν το πρώτο μου computer), δυστυχώς δεν είχα τότε το πανάκριβο disk drive.
Δεν ξέρω δηλαδή από πρώτο χέρι, πως αντιδρά ο Atari με αυτό το περιφερειακό (δεν έχω την πείρα).

Κάποια games λοιπόν, μου ζήτησαν τώρα να απενεργοποιήσω τη basic.
Εγώ είχα την εντύπωση, ότι αφού ο Atari μπουτάρει κατευθείαν απο το SD-drive (σαν να λέμε από το disk drive), δε φόρτωνε έτσι και αλλιώς τη basic.

τέλος πάντων, μπορεί να τα έχω μπλέξει στο μυαλό μου και να μη θυμάμαι καλά.
Αφού μου έγραψε τέτοιο μήνυμα. πάτησα λοιπόν το option κατά την εκκίνηση, ώστε να μη φορτωθεί η Basic...αλλά τότε ο Atari κόλλαγε.

Χωρίς το SD drive, o atari συμπεριφέρεται όπως θυμόμουν, απενεργοποιεί τη basic και βγαίνει στο τεστ (στο notepad στον 800). Με το SD συνδεδεμένο φαίνεται ότι μπερδεύει.

Δε ξέρω αν είναι κάποιο bug του παιχνιδιού, του SD-Drive, ή πρόβλημα του έξτρα hardware. Θα δω αν συμπεριφέρεται και το τρίτο μηχάνημα έτσι.

dimfil

Retro Addict
Αν έχω δει καλά στα youtube videos, μόλις επιλέξεις αρχείο για d1 το SDrive κάνει reset τον Atari. Για λίγο γίνεται μπλε η οθόνη σαν να τον άνοιξες τότε. Δοκίμασε εκεί να πατήσεις το option.

turrican

Retro Guru
Αν έχω δει καλά στα youtube videos, μόλις επιλέξεις αρχείο για d1 το SDrive κάνει reset τον Atari. Για λίγο γίνεται μπλε η οθόνη σαν να τον άνοιξες τότε. Δοκίμασε εκεί να πατήσεις το option.
Δεν έχεις άδικο!!! Κάποιες στιγμές από το πολύ το πάτα - πάτα, έδειχνε να πετυχαίνει.
Λογικά κάτι τέτοιο θα συμβαίνει.

turrican

Retro Guru
Το τρίτο XL της παρέας! Νομίζω ότι είναι και το τελειότερο.
atari xl 8.jpg

Καλή εξωτερική εμφάνιση, λείπει το πορτάκι της παράλληλης, μικρό ξέβαμμα στο μεταλλικό label.

atari 600xl1.jpg

ΑΑΑΑ!!! Αυτό Μάλιστα! Επιτέλους ένα τακτοποιημένο εσωτερικό!

atari 600xl2.jpg
Το συγκεκριμένο XL έχει και βελτιωμένη έξοδο εικόνας.

atari 600xl6.jpg

Ακόμα και ο διπλός pokey δείχνει ...πιο νορμάλ.

atari 600xl4.jpg

Η μνήμη 512MB μαζεμένα πράγματα! Έξοχα!

atari 600xl5.jpg

Ακόμα και η φύσα του πληκτρολογίου δείχνει πιο νορμάλ. Μένει να τσεκάρω το μηχάνημα για να το θυμηθώ λίγο.
Αυτή η υλοποίηση είναι και η πιο συμβατή νομίζω.

dimfil

Retro Addict
Η φύσα του πληκτρολογίου σου δείχνει "νορμάλ" γιατί δεν είναι mylar!
Εκείνα τα διάφανα, δυστυχώς ανήκουν στα πληκτρολόγια με μεμβράνη mylar που είναι καλά και χρυσά, αλλά αν κάνεις ζημιά τότε το κλαίς σχεδόν ανεπιστρεπτί!

Καλοπαιχτο και αυτό το "μηχανάκι" φίλε μου!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Μα που πήγες και τα ξετρύπωσες όλα αυτά βρε παιδάκι μου; ...κι εγώ που νόμιζα ότι με τα καλούδια του Lotharek και την Antonia τα είχα δει όλα! Κούνια που με κούναγε! LOL! Κατά τα άλλα, ότι είπε και ο Δημήτρης @dimfil από πάνω : Καλόπαιχτο και αυτό turri!

turrican

Retro Guru
Καλόπαιχτο και αυτό turri!
Μένει να βρω χρόνο να το τσεκάρω!
atari_back.jpg

Παρατηρώ ότι εδώ δεν υπάρχουν RCA ήχου!
Ο ήχος βγαίνει κανονικά στο monitor.

atari monitor.jpg

Η έξοδος του monitor είναι διαφορετική!

dimfil

Retro Addict
Και κάτι που δεν είναι ούτε fake ούτε demo:

Και το οποίο έχει ήδη ως option ο Jonathan στο firmware του U1Mb...
Θα του ρίξω μια ματιά να πω εντυπώσεις...