Πρόβλημα με CRT

Teras

Retro Starter
Reaction score
4
Γεια σας.
Έχω μια 21' Phillips CRT και μου κάνει το εξής πρόβλημα, συνήθως αφού ζεσταθεί λίγο. Η οθόνη "στρετσάρεται" οριζόντια σαν να κάνει δηλαδή zoom. Αν την κοπανήσω λίγο (απαλά :p ) στην άκρη έρχεται στα ίσια της αλλά για πολύ λίγο.

Καμία ιδέα; Μου είπαν ίσως για ψυχρή κόλληση αλλά δεν ξέρω αν είναι κάτι τέτοιο, πόσο θα με χρέωναν.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Το λεγόμενον "μπουνοκίνητον"! Χα!Χα!Χα! Αστειεύομαι φυσικά γιατί θυμήθηκα άπειρες, παρόμοιες, προσωπικές περιπτώσεις...Ναι, τέτοιου είδους "κραδασμικές ή κρουστικές" λύσεις, φανερώνουν (ίσως) ψυχρές κολλήσεις, (ίσως) χαλαρούς connectors και γενικά κάθε είδους πρόβλημα σωστής σύνδεσης ή επαφής. Στο πόσο θα χρέωνε κάποιος μάστορας, θα απαντούσα...Άγνωσται αι βουλαί...

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,232
ειναι θεμα σε καποιον πυκνωτη π δεν παταει καλα

Teras

Retro Starter
Reaction score
4
Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα μου κοστίσει πολύ. Βρήκα ένα μάστορα που δεν θα μου χρεώσει διάγνωση οπότε θα την πάω αύριο γιατί από κολλητήρι δεν το έχω. :)

vasilas432

Retro Enthusiast
Reaction score
238
Βρήκες μάστορα που αναλαμβάνει crt? Μπράβο!!

Η δικιά μου η Sony BVM 1416p έχασε τη φωτεινότητα και πρασινίζει και λιγο. Δεν αναλαμβάνει κανείς να τη φτιάξει, κρίμα γιατί μιλάμε για κορυφαία ποιότητα εικόνας

subzero79

Retro Mentor
Reaction score
1,232
μμ τσεκαρε

Η δικιά μου η Sony BVM 1416p έχασε τη φωτεινότητα και πρασινίζει και λιγο. Δεν αναλαμβάνει κανείς να τη φτιάξει, κρίμα γιατί μιλάμε για κορυφαία ποιότητα εικόνας
τσεκαρε λιγοπ την τροφοδοσια του νηματος και τους πυκνωτες καθως και τους ενισχυτεσ RGB

Teras

Retro Starter
Reaction score
4

Γιατί όχι; Υπάρχουν πολλοί που αναλαμβάνουν CRT, απλά κάποιοι λένε οτι μπορεί να μην σε συμφέρει το κόστος.
Δεν είσαι Αθήνα;

vasilas432

Retro Enthusiast
Reaction score
238
Δυστυχώς παιδιά δεν έχω την εμπειρία να εντοπίσω το όποιο πρόβλημα και δεν είμαι Αθήνα ώστε να έχω επιλογές. Θα επιμείνω όμως στην εύρεση τεχνικού γιατί το monitor τα σπάει.

Δεν μετακινείται και εύκολα το άτιμο γιατί είναι γύρω στα 30 κιλά

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
484
εάν του ρίχνεις σφαλιάρα για να έρθει στα ίσα, είναι είτε ξεκόλλημα, σπάσιμο σε pads - τυπωμένο, ίσως και κάποιο βύσμα να μη πατάει καλά.

Teras

Retro Starter
Reaction score
4
εάν του ρίχνεις σφαλιάρα για να έρθει στα ίσα, είναι είτε ξεκόλλημα, σπάσιμο σε pads - τυπωμένο, ίσως και κάποιο βύσμα να μη πατάει καλά.
Περιμένω την διάγνωση με το κόστος επισκευής :emoji_thinking: