Πρόβλημα με ZX Spectrum

Antonis

Retro Starter
Καλησπέρα σας,

θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ καθώς αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τον "καινούργιο" μου ZX Spectrum.

Συγκεκριμένα τον πήρα από μία αγγελία για να ξεκινήσω να ασχολούμαι με πολλή όρεξη, όντας παντελώς αρχάριος στον χώρο, αλλά δυστυχώς πλέον θέλω να του κάνω κακό, καθώς την τρίτη μόλις φορά που τον άνοιξα ξεκίνησε να πατάει μόνος του τυχαία πλήκτρα. Ακουγόταν και ο ήχος κανονικά, σαν να τα πατούσα εγώ. Τον έκλεισα και τον άνοιξα περί τις 20-30 φορές από τότε και η συμπεριφορά είναι η ίδια, άλλες φορές πατάει πολύ συχνά και άλλες αραιά και που.

Τον άφησα κάποιες φορές ώρες ολόκληρες ανοιχτό να σκεφτεί τι θέλει να μοιραστεί μαζί μου και να μου γράψει μία πρόταση να βγάζει νόημα για να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημά του και να το συζητήσω μαζί του για να το λύσουμε, αλλά το μόνο που κατάφερνε ήταν να κολλήσει τελείως μετά από κάποια ώρα λειτουργίας.

Στην αρχή με άφηνε να γράφω κι εγώ παράλληλα κάποιες φορές, κάποιες άλλες κολλούσε για κανένα 10λεπτο και με άφηνε μετά να γράψω για λίγη ώρα πριν ξανακολλήσει.

Ακολουθώντας την συμβουλή όλων όσων ρώτησα, αγόρασα μία καινούργια μεμβράνη από ebay και αντικατέστησα την παλιά καθαρίζοντας παράλληλα όσο μπορούσα, με ευλάβεια το εσωτερικό. Το δυστυχές είναι πως ενώ φαίνεται να έχει εφαρμόσει τέλεια, πλέον δεν μπορώ να γράψω καθόλου, αν και από μόνο του γράφει πολύ πιο αραιά από πριν. Εκείνο που με απογοήτευσε τελείως όμως, είναι πως παρατήρησα πως δεν έχει καμία ανάγκη το πληκτρολόγιο για να αρχίσει να γράφει. Ανάβοντάς το χωρίς να συνδέσω καθόλου την μεμβράνη πάνω του, άρχισε και πάλι να γράφει τα δικά του, οπότε σίγουρα δεν είναι η μεμβράνη το πρόβλημα.

Υπάρχει σωτηρία; Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος αυτό και αν ναι, έχει βρει λύση;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Καλώς όρισες Αντώνη.

Το πρόβλημα μπορεί να έχει παραπάνω της μιας αιτιάσεις.
Αφού πλέον έχει αντικατασταθεί η μεμβράνη με καινούργια, μπορεί ο ένοχος να είναι κάποια βραχυκυκλωμένη socket (της μεμβράνης), η ULA, RAM, οι δίοδοι D1-D8, αλλά και η ROM.

http://blog.retroleum.co.uk/electronics-articles/repairing-a-zx-spectrum/
...
...
Symptom: Behaves as if a key is stuck.
  • Check ULA
  • Check keyboard membrane
  • Check membrane sockets for contamination
  • Check RAM
  • Check diodes D1-D8
  • Check ROM
Αφού όμως έχουμε την ίδια (και χειρότερη) συμπεριφορά παρουσία ή μη της μεμβράνης, φοβάμαι περισσότερο για ULA. Ειδικός βέβαια δεν είμαι πάνω σε Spectrum και δεν έχω μεγάλη προσωπική τριβή στο θέμα γι αυτό θα περιμένω υπομονετικά να ακούσω τους εμπειρότερους. Θα το ψάξω λίγο παραπάνω να δω τι άλλο μπορούμε να βρούμε...

dimfil

Retro Addict
Καλώς όρισες και από εμένα.

Δυστυχώς δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω. Όλα δείχνουν ula από όσα διάβασα κι εγώ σε κάποια guides.
Απλά να πω ότι επειδη αργά ή γρήγορα θα χρειαστεί να επενδύσεις σε κάποια λύση τυπου sd card, το smart card ενσωματώνει και διαγνωστικό σε rom το οποίο σε βοηθάει σε αντίστοιχες περιπτώσεις...

Επειδή μάλιστα είναι κοινό περιφερειακό, ίσως κοντά σου να βρίσκεται κάποιος που το έχει και να το δείτε μαζί μήπως σου δώσει επιπλέον πληροφορία...

http://blog.retroleum.co.uk/smart-card-for-zx-spectrum/

Antonis

Retro Starter
Καλώς σας βρήκα και σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!

Είχα δοκιμάσει με ένα interface που δεχόταν sd card και controller αλλά είτε κολλούσε και δεν μπορούσε να ξεκινήσει καθόλου είτε (τις περισσότερες φορές) ενώ ξεκινούσε κανονικά, λίγα δευτερόλεπτα μετά με πέταγε ξανά εκτός και άρχιζε να γράφει τα δικά του...

Η αλήθεια είναι πως είχα μία ελπίδα να είναι κοινό πρόβλημα που απλώς δεν είχα καταφέρει να βρω ψάχνοντας online.

Οπότε πρέπει να βρω μία smart card, να τρέξω τα diagnostics και να ελπίζω πως θα μου πουν ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα στην πλακέτα, σωστά;

Γνωρίζουμε κάποιον στα Νότια Προάστια που να την κατέχει ή να κάνει μαγικά με τα συγκεκριμένα συμπαθέστατα κατά τα άλλα μηχανήματα;

Pluto63

Retro Addict
Στο 95% των περιπτώσεων αυτή η βλάβη είναι ULA το οποίο κάνει το όλο επιχείρημα ασύμφορο αν είναι ένας σπεκτρουμ γομολάστιχας γιατί άμα μπει μια nebula που είναι η πιο προσιτή λύση θέλει αφαίρεση η βάση της και μερικών άλλων ολοκληρωμένων κοντά αν και αυτά είναι σε βάσεις και κόλλημα απευθείας στην πλακέτα που χωρίς ειδικό εξοπλισμό είναι πολυυυυ δύσκολο. Σε έναν Spectrum plus υπάρχει περισσότερος χώρος όποτε είναι πιο απλό. Το θέμα είναι ότι η ULA σπάνια φεύγει μόνη της συνήθως παίρνει μαζί και ραμ... Ελποζω να μην χρησιμοποίησες το αυθεντικο τροφοδοτικό γιατί αυτή είναι η αιτία που καίγονται αυτά τα μηχανήματα. Άμα περάσεις από Αγία Παρασκευή μπορώ να το βάλω στο diagnostic ένα λεπτό να ξέρεις με τι έχεις να κανεις.

Antonis

Retro Starter
Καλημέρα σας! Η Αγία Παρασκευή είναι σίγουρα πιο εύκολη από την Κέρκυρα αλλά σας ευχαριστώ και τους δύο!
Ναι, αν είναι ULA σίγουρα δεν θα μπω στην διαδικασία επισκευής.

Χρησιμοποιώ το γνήσιο τροφοδοτικό, γιατί δεν είναι καλό;
Τι τροφοδοτικό είναι το ιδανικό;

Να ενημερώσω τον αδερφό μου τουλάχιστον να ψωνίσει όποιο μου πείτε γιατί έχει κι εκείνος έναν και καλό θα είναι να μην πάθει τα ίδια με μένα...

dimfil

Retro Addict
Χρησιμοποιώ το γνήσιο τροφοδοτικό, γιατί δεν είναι καλό;
Τι τροφοδοτικό είναι το ιδανικό;

Να ενημερώσω τον αδερφό μου τουλάχιστον να ψωνίσει όποιο μου πείτε γιατί έχει κι εκείνος έναν και καλό θα είναι να μην πάθει τα ίδια με μένα...
Πολλά προβλήματα, με όλα αυτά τα παλιά τροφοδοτικά. Από τη μια τα χρόνια που πέρασαν και από την άλλη η διαφορετική φιλοσοφία κατασκευής, τα κάνει επικίνδυνα. Που να δεις με τι συχνότητα χαλάνε τα τροφοδοτικά του C64 και τι χαλάνε μαζί τους... Προσωπικά, όταν αποκτώ ένα μηχάνημα είναι το πρώτο "αξεσουάρ" που επενδύω...

Για τον Spectrum ένα καλό σύγχρονο 9βολτο τροφοδοτικό θα είναι ΟΚ. Εγώ έτυχε να πάρω αυτό εδώ γιατί είχα κάνει μια γενικότερη παραγγελία από TFW8B. Λίγο ακριβό, θα βρεις και φθηνότερα, αλλά για να δεις για τι μιλάμε. Προσοχή στην πολικότητα μόνο. Φαίνεται στις φωτό στο λινκ που σου δίνω καθώς επίσης και τα χαρακτηριστικά του τροφοδοτικού.

Λυπάμαι για τη βλάβη σου, αν όντως είναι ula ίσως πράγματι να μην αξίζει αν δεν έχεις τις γνώσεις και τα εργαλεία να το κάνεις...

Antonis

Retro Starter
Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση, καταργούμε σίγουρα το τροφοδοτικό λοιπόν για αρχή...
Αν δω πως πάω προς ULA λοιπόν, το κάνω διακοσμητικό ή ανταλλακτικά!
Τουλάχιστον δεν δούλεψε ποτέ από την μέρα που το πήρα και δεν πρόλαβα να το αγαπήσω. Ας είναι...
Δεν χάνουμε ακόμα την ελπίδα μας όμως!

dimfil

Retro Addict
Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση, καταργούμε σίγουρα το τροφοδοτικό λοιπόν για αρχή...
Αν δω πως πάω προς ULA λοιπόν, το κάνω διακοσμητικό ή ανταλλακτικά!
Τουλάχιστον δεν δούλεψε ποτέ από την μέρα που το πήρα και δεν πρόλαβα να το αγαπήσω. Ας είναι...
Δεν χάνουμε ακόμα την ελπίδα μας όμως!
Μην απογοητεύεσαι... Αυτό το χόμπι δυστυχώς σχετικά συχνά δίνει τέτοιες "λύπες" από βλάβες...
Αν όντως θες να τον φτιάξεις, υπάρχουν λύσεις. Κάποιος θα μπορέσει να αναλάβει την επισκευή. Αν αξίζει το κόστος, αυτό είναι κάτι που μόνο εσύ μπορείς να απαντήσεις και εξαρτάται και από το πόσα έδωσες για να τον αποκτήσεις!
Από την άλλη, συχνά πυκνά εμφανίζονται ευκαιρίες και μπορεί να βρεις και έναν άλλο.
Εσύ θα αποφασίσεις το δρόμο που θέλεις να ακολουθήσεις σε αυτό το χόμπι...

Pluto63

Retro Addict
Θα προτείνω και εγώ αυτό που έβαλε ο Δημήτρης είναι σίγουρα ποιοτικό και δεν είναι κινεζια, και είναι πλέον έτοιμο με το αρνητικό στο κέντρο. Όσο για το μηχάνημα άμα έρθεις προς τα επάνω μια κάποια στιγμή το κοιτάμε.

Antonis

Retro Starter
Πολύ ωραία λοιπόν, για μία ακόμα φορά ευχαριστώ πάρα πολύ και αν είναι να ανηφορίσω εννοείται πως θα ενημερώσω για να συνεννοηθούμε να περάσω να παίξουμε με τον άρρωστο!