Πόσους ανεμιστήρες έχει το PC σας;

turrican

Retro Guru
Βαριέμαι! Δε ξέρω τι να κάνω!
Έτσι μου ήρθε η ιδέα να σας ρωτήσω κάτι χρήσιμο!
Μπορούμε μάλιστα μέσα από αυτό το thread, να βγάλουμε και πρωταθλητή! :geek:

dimfil

Retro Addict
Desktop PC δεν έχω...
Στο φορητό είναι εξαιρετικά αθόρυβο...

Όταν κάποιες φορές νοσταλγώ το θόρυβο, βάζω μπρος τον Mega STE και τότε (ξανα)εκτιμώ το αθόρυβο laptop μου!

Pr Dakkar

Retro Enthusiast
Δηλαδή ο πρωταθλητισμός στα φουρφούρια -που τρέχουν το δικό τους καθημερινό μαραθώνιο- είναι καλός ? :D:p

8 (ή 9) με τους 2 του τροφοδοτικού

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
:lol::lol::lol::lol::rofl: Έχω laptop πάνω σε πλαστική βάση του IKEA...Είμαι αθόρυβος, ύπουλος και καταχθώνιος! Τι κερδίζω; :lol::lol::lol::lol::lol:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Δηλαδή ο πρωταθλητισμός στα φουρφούρια -που τρέχουν το δικό τους καθημερινό μαραθώνιο- είναι καλός ? :D:p

Τι 8-9!!! Μα αυτό πρέπει να ακούγεται έτοιμο για απογείωση!!

Εμένα είναι ενα παλιό thermaltake lanbox lite κουτάκι και έχω βάλει Noctua ανεμιστηράκια (επειδή είχα βάλει Gryphon Z97+Core i7 4790K) 3 στο σύνολο για το κουτί + 1 του επεξεργαστή. Αν μετράνε τροφοτοτικά τότε +1 και αν μετράνε και της κάρτα γραφικών +2 :p

vtheofilis

Retro Starter
Λοιπόν, 1 στην ψύκτρα της CPU, 1 στην ψύκτρα της GPU, 1 στο PSU, 2 στο κουτί. Και έχει και υποδοχή για έναν ακόμα.

turrican

Retro Guru

Μηχανοκίνητος αθλητισμός! :D

clemenza

Retro Addict
Όλα τα μηχανάκια μου είναι Dell ή Hewlett Packard και τα περισσότερα small form factor. Προτιμάω τις "silent" εκδόσεις των καρτών γραφικών καθώς δεν παίζω σύγχρονα παιχνίδια και δεν την παλεύω με τον θόρυβο. Συνεπώς, απ' όσο έχω προσέξει πρέπει όλα να έχουν 2 ανεμιστήρες (CPU, τροφοδοτικό) που μάλιστα, στο στυλ των servers, τους τσιτώνουν για 2-3 δευτερόλεπτα κάθε φορά που ανάβω το μηχάνημα και μετά τους επαναφέρουν στις νορμάλ στροφές τους.

Ελάχιστοι ανεμιστήρες λοιπόν και ο ανάλογος (μη) θόρυβος! ;)

turrican

Retro Guru
Δε θα έκανα αυτό το θέμα, αν δε πίστευα ότι θα βγω πρωταθλητής!!!
Και τώρα....θεωρώ ότι μου έκλεψαν το θρίαμβο!
Λέγε τι έκανες!!!
Μήπως πήρες VGA των δυο ανεμιστήρων, και έβαλες δύο από αυτές σε SLI???
(θεωρώ επίσης προβοκατόρικη την απόκτηση τροφοδοτικού με δύο ανεμιστήρες).
Αφού βλέπεις ότι η σύγχρονη τάση, είναι να εξαφανιστούν οι έλικες, εσύ γιατί πας κόντρα;

Pr Dakkar

Retro Enthusiast
Όταν ξεκινάς με 2 σε push/pull διάταξη στον επεξεργαστή και 2 στο τροφοδοτικό δεν θέλει και πολύ ...
Αφού βλέπεις ότι η σύγχρονη τάση, είναι να εξαφανιστούν οι έλικες, εσύ γιατί πας κόντρα;
το σύστημα όντως έχει τα χρονάκια του και χρειάζεται αναβάθμιση
αλλά διάολε είχα την εντύπωση ότι βρίσκομαι στο iamretro.gr

Last edited:

turrican

Retro Guru
Χμμμ....σωστά, δε το σκέφτηκα! Ίσως έπρεπε να κάνω κάτι πιο έξυπνο!
Να νικήσει όποιος έχει τους πιο μεγάλους!
Εγώ έχω τρεις των 200mm !!! :sneaky: (ψιτ έχουν και led)

Last edited:

dimfil

Retro Addict
Βρε, ότι και να κάνετε, ο Mega STe με έναν και μοναδικό εξαφανίζει τον ανταγωνισμό!

vasilas432

Retro Member
:eek::D Μάλλον...ναι....:D Να, το προσέχεις μην τυχόν και απογειωθεί! Μετά ποιος το ξανα-μανά-αγοράζει πάλι; :lol::lol::lol::p:rofl:
Σηκώνει βελτίωση αλλά γενικά δεν κάνει τόσο θόρυβο. Η κάρτα γραφικών έχει 3 που ξεκινούν πάνω απο τους 55 απο σιγά σιγά μιας και της έχω περάσει custom bios. Στο idle είναι στους 38 fanless. 2 x 14" μπροστά, 2 χ 14" κάτω, 1 χ12" πίσω κάτω, 2χ12" σάντουϊτς η υδρόψυξη της CPU πίσω πάνω, 1 χ14" πάνω και 1 χ14" η psu το οποίο μπαίνει πολύ σπάνια μπροστά σε πάνω απο 50% χρήση ή 50C. Σύντομα θα προσταιθεί άλλος ένας 14" πάνω:D

Αν απογειωθεί θα γλιτώσω!:D:rofl::D

turrican

Retro Guru
Ama einai server 'metraei' ?
Αχ! Να, να αυτά, φοβάμαι!!! :unsure: Εγώ λέω να βραβεύσουμε, εκεί πέρα, κανένα παιδί με 8-9 ανεμιστήρες (και led) :rolleyes: για να δώσουμε το ορθό μήνυμα, και μετά τα βρίσκουμε! :rolleyes: (βρε μπαγάσες δε πιστεύω να αγοράζετε έξτρα ανεμιστήρες...) :unsure: