Ρετροσαβούρα και ελληνική πραγματικότητα.

sknipas

Retro Member
Reaction score
403
Δεν ξερω αν εχει ξανασυζητηθει στο φορουμ αλλα τι ειναι αυτο το πραγμα στην ελλαδιτσα μας;
Οτι σαβουρα εχει ο καθε μπαγλαμας την δινει για καινουργια.
Τι 500αρες με 300 ευρω τι αταρια 2600 κλωνοι με 100ρια οτι νανε κουτουρου.
Στο εξωτερικό απο οτι βλεπω εχουν αρχισει να τρωνε κράξιμο.
Εδω ομως; Κολλαμε την λεξη ρετρο η συλλεκτικο στην περιγραφη και μπαμ... powerup +150 ευρω πανω η τιμη...

sknipas

Retro Member
Reaction score
403
Και προφανως δεν μιλαω για 500αρες τουμπανα η αταρια με ολη την συλλογη των παιχνιδιων σε cartridge. καταλαβαινετε τι εννοω.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Το συγκεκριμένο θέμα Peter έχει συζητηθεί πάμπολλες φορές, και στο συγκεκριμένο forum και σε όλα σχεδόν τα forums εσωτερικού και εξωτερικού. Οι υποψήφιοι αγοραστές θα πρέπει να έχουν τα μάτια τους ανοικτά και κυρίως να είναι ενημερωμένοι. Όλα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης. Όσο υπάρχουν θύματα, θα υπάρχουν αρπακτικά και το ανάποδο. Αυτό βέβαια αφορά όχι μόνο τα retro αλλά και όλα τα αντικείμενα γενικότερα. Ότι είναι (ή θεωρείται) cult, αμέσως παίρνει την ανιούσα στο χρηματιστήριο χρεπιών και αξιών. Μαζί του ακολουθεί ένας συρφετός λοιπών σκουπιδιών και γιαλαντζί ειδημόνων που το παίζουν ξερόλες και δεν γνωρίζουν την τύφλα τους.

Εμένα δεν με πειράζει ότι τιμή και σαχλαμάρα ζητάει ο καθένας Χ,Ψ,Ζ και Ω πωλητής. Οι πράξεις και τα έργα τους ας τους κρίνουν. Τίποτα δεν μένει κρυφό, πόσο μάλλον σε ένα χώρο που οι περισσότεροι γνωριζόμαστε μεταξύ μας, τουλάχιστον διαδικτυακά.

Με ενοχλεί όμως ο καταιγισμός pms που δέχομαι σχεδόν σε καθημερινή βάση (αναφέρομαι στο FB) παντελώς ΑΓΝΩΣΤΩΝ ατόμων, που μου ζητάν δια της πλαγίου οδού, να εκτιμήσω την πραγμάτεια τους.

Στην αρχή δεν έδινα σημασία. Κάποιους τους βοηθούσα κιόλας. Το πράγμα όμως άρχισε να ξεφεύγει πολύ. Τόσο πολύ, που με την πάροδο του χρόνου, περάσαμε από την ενόχληση στο στάδιο "τα παίρνω στο κρανίο". Εκ φύσεως δεν είμαι άξεστος. Εδώ όμως αναγκάζομαι πολλές φορές να γίνω. Ειδικά σε άτομα που υπερβάλλουν τα εσκαμμένα και γίνονται επίμονοι και ενοχλητικού. Είναι ένας από τους βασικούς λόγους που τα retro άρχισαν γενικά να με κουράζουν τόσο, ώστε να σκέφτομαι πλέον πολύ σοβαρά να αποσυρθώ και να τα εγκαταλείψω για κάποιο χρονικό διάστημα, όσο κρίνω και χρειάζομαι, ώστε να ηρεμήσουν τα νεύρα μου.

2-3 πραγματάκια τον χρόνο, πάντα σε συνεννόηση με άτομα εμπιστοσύνης, με έμφαση στην γνώση, ειδικά σε αντικείμενα που χρειάζομαι καθοδήγηση και με εξάπτουν το ενδιαφέρον θέτοντας σε επαγρύπνηση το "παιδί" που ακόμη φροντίζω να διατηρώ μέσα στην ψυχή μου. Δημιουργικότητα στην θέση της φλυαρίας και Γνώση στη θέση της Κουτοπονηριάς.

Αυτό φτάνει για μένα. Όλα τα υπόλοιπα είναι πλέον δικτυακά σκουπίδια.

sknipas

Retro Member
Reaction score
403
Είναι ένας από τους βασικούς λόγους που τα retro άρχισαν γενικά να με κουράζουν τόσο, ώστε να σκέφτομαι πλέον πολύ σοβαρά να αποσυρθώ και να τα εγκαταλείψω για κάποιο χρονικό διάστημα, όσο κρίνω και χρειάζομαι, ώστε να ηρεμήσουν τα νεύρα μου.
Σημείωση : ακουγεσε σαν να σε εχει κουρασει το fb, οχι τα ρετρο... χεχε

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Θα ήθελα επίσης λόγω εμπειρίας και τριβής μέχρι αηδίας με το αντικείμενο να συμπληρώσω ακόμη δυο πραγματάκια ώστε να τα λάβουμε υπόψιν στην συζήτηση μας...

1) Δεν υπάρχει ουδεμιά ελπίδα νουθεσίας σε αρπακτικά ή υποψήφια αρπακτικά. Ακόμη και τα λιγοστά δευτερόλεπτα της ζωής σου που διαθέτεις κοιτάζοντας να τους συμβουλέψεις είναι πραγματικά χαμένος χρόνος. Με το καλό ή με το μη καλό, αυτοί το πολύ πολύ να γίνουν ακόμη πιο εριστικοί και να σου χαλάσουν την διάθεση για τα επόμενα λεπτά. Αυτό που έχουν στο μυαλό τους δεν πρόκειται να το αλλάξουν, οπότε χαμένος κόπος. Για τους αγοραστές τώρα...έχουν γραφεί και ξαναγραφεί τόνοι σχολίων, άρθρων κλπ που με μια απλή αναζήτηση στο Google πιστεύω ότι καθοδηγηθούν σε σωστά μονοπάτια. Όταν ξεκίνησα από τις BBSs ακόμη, τότε δεν υπήρχε η πληροφορία. Πλέον, έχοντας προσωπικά διανύσει αρκετές δεκαετίες, δεν συγχωρείται κανένας να ισχυρίζεται ότι πιάστηκε κορόιδο ή ότι πλήρωσε πολλά λεφτά σε επιτήδειους. Είμαι κάθετος για αυτό.

2) Τα retro που ζήσαμε στην εποχή τους, αποκτούν την προστιθέμενη αξία της νοσταλγίας. Νοσταλγίας όμως που ισχύει για την γενιά μας (τις γενιές μας) και μόνο και αυτόματα μεταφράζεται και σε χρηματική αξία. Έχω συζητήσει το θέμα πολλές φορές. Ο καλός μου φίλος ο @Vincent έχει πει κάτι πολύ σωστό. Όλα αυτά θα έχουν αξία, όσο εμείς ασχολούμαστε με αυτά. Όσο εμείς μεγαλώνουμε ηλικιακά και μέχρι να "φύγουμε". Με την παρέλευση μας από αυτόν τον κόσμο, πιστεύω ακράδαντα ότι και αυτά θα καταλήξουν σε χωματερές ή σε κάποιο ντουλάπι αραχνιασμένης σοφίτας. Στην καλύτερη περίπτωση στις προθήκες κάποιων λιγοστών και σοβαρών μουσείων. Μέχρι εκεί...

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,258
Ολοι εχουμε συστηματα στην κατοχη μας αναλογα τα γουστα μας φυσικα για παραδειγμα εγω ειμαι κονσολα εχω ολες της κονσολες απο το Atari 2600 και μετα οπως καποιος αλλο κομπιουτερας εχει ολα τα home micros για παραδειγμα.Ολοι εμεις λοιπον εχουμε εναν σεβασμο για ολα αυτα τα μηχανηματα που εχουμε στην κατοχη μας οποτε αν καποια στιγμη βρεθει καποιος στην θεση να πουλησει καποιο μηχανημα σιγουρα θα ειναι τσιλικο εμφανησιακα και σιγουρα θα πουληθει στην σωστη τιμη.

Οι τυποι ομως που με γυρνανε τα μυαλα ειναι κατι κουναβια που δεν εχουν σχεση με το αντικειμενο δεν ασχολουνται με το gaming γενικοτερα αντε να επαιξαν κανα arcade μια στο τοσο πιτσιρικαδες και ερχεται η στιγμη που τους πεφτει στην ουσια απο τον ουρανο καμια κονσολα απο καποιον συγγενη που την ειχε για πεταμα η απο κανεναν φιλο και χωρις να χασουν δευτερολεπτο τα βρωμοκουναβα αυτα και με το μυαλο τους να σκεφτεται πως ηρθε η ωρα να τα κονομησουμε χωρις να χασουν λεπτο ανεβαζουν την εκαστοτε κονσολα σε γνωστα forum με τιμες παραλογες και περιγραφη οτι να ναι οπως υπερσπανιο NES της NINTENTO και οχι NINTEDO ακομα και αυτο εχω διαβασει σε αγγελια.Ολοι αυτοι για μενα ειναι το χειροτερο ειδος για το θεμα που μιλαμε.

antmagn

Retro Member
Reaction score
295
2) Τα retro που ζήσαμε στην εποχή τους, αποκτούν την προστιθέμενη αξία της νοσταλγίας. Νοσταλγίας όμως που ισχύει για την γενιά μας (τις γενιές μας) και μόνο και αυτόματα μεταφράζεται και σε χρηματική αξία. Έχω συζητήσει το θέμα πολλές φορές. Ο καλός μου φίλος ο @Vincent έχει πει κάτι πολύ σωστό. Όλα αυτά θα έχουν αξία, όσο εμείς ασχολούμαστε με αυτά. Όσο εμείς μεγαλώνουμε ηλικιακά και μέχρι να "φύγουμε". Με την παρέλευση μας από αυτόν τον κόσμο, πιστεύω ακράδαντα ότι και αυτά θα καταλήξουν σε χωματερές ή σε κάποιο ντουλάπι αραχνιασμένης σοφίτας. Στην καλύτερη περίπτωση στις προθήκες κάποιων λιγοστών και σοβαρών μουσείων. Μέχρι εκεί...
Πιστεύεις ότι άνθρωποι που δεν προλάβανε καθόλου αυτά τα μηχανήματά στην εποχή τους, δεν πρόκειται να ασχοληθούν γιατί δεν έχουν δεθεί καθόλου συναισθηματικά;

coin58

Retro Member
Reaction score
163
Παιδιά τι λέμε τώρα είδα να πουλάνε ένα pcb $1700 για 2 μήνες και δεν το έπερνε κάνεις σε 2 μήνες το πούλαγε $200,θέλω να πω με αυτό ο κάθε ένας μπορεί να πουλάει όσο θέλει εμείς τι κάνουμε,όσο τσιμπάμε τόσο θα μας τσιμπανε,και όσο ασχολούμαστε τόσο θα ασχολουντε.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Πιστεύεις ότι άνθρωποι που δεν προλάβανε καθόλου αυτά τα μηχανήματά στην εποχή τους, δεν πρόκειται να ασχοληθούν γιατί δεν έχουν δεθεί καθόλου συναισθηματικά;
Όχι, το αντίθετο. Για παράδειγμα, εγώ με την NEC TurbografX ή ακόμη καλύτερα με την Vectrex. Καμιά από αυτές δεν έζησα στην εποχή της. Ούτε καν τις γνώριζα εγκυκλοπαιδικώς. Παρόλα αυτά κατάφεραν να με φανατίσουν όσο τίποτα άλλο.

Φυσικά και θα υπάρξουν νεότερες και νεότεροι που θα γουστάρουν τα old school. Απλά τα τελευταία δεν θα έχουν την διεισδυτικότητα που έχουν σε ανθρώπους της δικής μου γενιάς (δεν μιλώ για σένα γιατί είσαι κατά πολύ νεότερη :)). Πιστεύω ότι ακόμη και αυτοί που θα ασχοληθούν, δεν θα το κάνουν στο βαθμό και την έκταση που το κάνουμε εμείς, ούτε βέβαια επιδεικνύοντας τον δικό μας ζήλο.
Καλώς ή κακώς οι γενιές των παιδιών μου (13-14 ετών) έχουν μάθει και συνηθίσει σε έναν άλλο τρόπο gaming κουλτούρας, που περιλαμβάνει διαφορετικά χρώματα (γραφικά) και αρώματα (gameplay) από αυτά που αγάπησα και μεγάλωσα εγώ με την παρέα. Το κοινό λοιπόν που δύναται να απευθυνθεί ένα "αρπακτικό" του (πολύ) μέλλοντος, θα είναι εξαιρετικά περιορισμένο. Βέβαια θα μου πεις, το περιορισμένο αγοραστικό κοινό μπορεί να είναι αντιστρόφως ανάλογο του (ενδεχομένως τεράστιου) χρηματικού ποσού που ίσως "παίξει" στα αλισβερίσια, ακριβώς λόγω εξαιρετικής σπανιότητας και περιέργειας...χμ...σε αυτό δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά. Η νεκροψία θα δείξει! :rolleyes:

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,258
Όχι, το αντίθετο. Για παράδειγμα, εγώ με την NEC TurbografX ή ακόμη καλύτερα με την Vectrex. Καμιά από αυτές δεν έζησα στην εποχή της. Ούτε καν τις γνώριζα εγκυκλοπαιδικώς. Παρόλα αυτά κατάφεραν να με φανατίσουν όσο τίποτα άλλο.

Φυσικά και θα υπάρξουν νεότερες και νεότεροι που θα γουστάρουν τα old school. Απλά τα τελευταία δεν θα έχουν την διεισδυτικότητα που έχουν σε ανθρώπους της δικής μου γενιάς (δεν μιλώ για σένα γιατί είσαι κατά πολύ νεότερη :)). Πιστεύω ότι ακόμη και αυτοί που θα ασχοληθούν, δεν θα το κάνουν στο βαθμό και την έκταση που το κάνουμε εμείς, ούτε βέβαια επιδεικνύοντας τον δικό μας ζήλο.
Καλώς ή κακώς οι γενιές των παιδιών μου (13-14 ετών) έχουν μάθει και συνηθίσει σε έναν άλλο τρόπο gaming κουλτούρας, που περιλαμβάνει διαφορετικά χρώματα (γραφικά) και αρώματα (gameplay) από αυτά που αγάπησα και μεγάλωσα εγώ με την παρέα. Το κοινό λοιπόν που δύναται να απευθυνθεί ένα "αρπακτικό" του (πολύ) μέλλοντος, θα είναι εξαιρετικά περιορισμένο. Βέβαια θα μου πεις, το περιορισμένο αγοραστικό κοινό μπορεί να είναι αντιστρόφως ανάλογο του (ενδεχομένως τεράστιου) χρηματικού ποσού που ίσως "παίξει" στα αλισβερίσια, ακριβώς λόγω εξαιρετικής σπανιότητας και περιέργειας...χμ...σε αυτό δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά. Η νεκροψία θα δείξει! :rolleyes:
Δρακουλα το προβλημα με το παραδειγμα σου ξερεις ποιο ειναι πως εσυ ειχες ηδη στο αιμα σου τα δισδιαστατα γραφικα της μικρες αναλυσεις και γενικα ειχες μεγαλωσει απο την αρχη της εξελιξης των παιχνιδιων και τα παιδια σου σιγουρα θα τα αγαπησουν και αυτα αφου ειναι μερος της ζωης τους εχουν παιξει και παιζουν μαυτα οπως εχουμε δει σε καποιο θεμα δεν θυμαμαι αν ηταν εδω μεσα η σε καποιο αλλο forum που ποσταρες μια φωτογραφια με τα παιδια σου να παιζουν σε καμπινα η με καποιο arcade joystick.Oλα τα υπολοιπα παιδια ομως αυτης της γενιας δεν προκειται να ασχοληθουν γιατι γιαυτα υπαρχει το fothnite το lol το ps4 το xbox το switch τα παιχνιδια στο pc κλπ και τα παντα ειναι γραφικα κυριως και δευτερο και καταιδρωμενο ερχεται το gameplay.Για να μην παω και μακρια σε πιο νεες γενιες οπως τα παιδια σου θα παω στον αδερφο μου που ειναι 27 στα 28 και οταν με βλεπει να παιζω στην καμπινα η στο mame η σε καποια παλια κονσολα η ατακα του ειναι''παλι με της αρχαιολογιες ασχολεισαι'' και δεν μιλαμε για καποιον που δεν τα προλαβε αλλα για καποιον που εχει παιξει και σε game boy advance και NINTENDO DS και μεγαλωσε μεσα σε ενα σπιτι που τα arcades το mame και οι παλιες κονσολες ηταν καθημερινο φαινομενο.Εδω στο μαγαζι ρε φιλος ερχονται πιτσιρικαδες στην ηλικεια των παιδιων σου να παρουν παγωτο πχ και γω στο λαπτοπ παιζω ghosts n'goblins και το βλεπουν και γελανε.Μια φορα ειπα σε τρεις που ηρθαν για παγωτο να βαλουμε ενα στοιχημα πως αν περασουν την μιση πρωτη πιστα στο GNG να περασουν τον πρωτο κοκκινο διαβολο και μεχρι την κινουμενη πλατφορμα στο σημειο που ανανεωνεται ο χρονος και θα παρει ο καθενας απο 10 μπαλες παγωτο τζαμπανταν και δεν μπορεσαν να φτασουν μεχρι τον διαβολο ρε φιλε μετα απο καμια 15αρια credits ο καθενας.Ε πως να αγαπησουν μετα αυτα τα παιχνιδια ρε φιλος χαχαχαχαχαχαχαχα:p:p:p:p

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Ολοι εχουμε συστηματα στην κατοχη μας αναλογα τα γουστα μας φυσικα για παραδειγμα εγω ειμαι κονσολα εχω ολες της κονσολες απο το Atari 2600 και μετα οπως καποιος αλλο κομπιουτερας εχει ολα τα home micros για παραδειγμα.Ολοι εμεις λοιπον εχουμε εναν σεβασμο για ολα αυτα τα μηχανηματα που εχουμε στην κατοχη μας οποτε αν καποια στιγμη βρεθει καποιος στην θεση να πουλησει καποιο μηχανημα σιγουρα θα ειναι τσιλικο εμφανησιακα και σιγουρα θα πουληθει στην σωστη τιμη.

Οι τυποι ομως που με γυρνανε τα μυαλα ειναι κατι κουναβια που δεν εχουν σχεση με το αντικειμενο δεν ασχολουνται με το gaming γενικοτερα αντε να επαιξαν κανα arcade μια στο τοσο πιτσιρικαδες και ερχεται η στιγμη που τους πεφτει στην ουσια απο τον ουρανο καμια κονσολα απο καποιον συγγενη που την ειχε για πεταμα η απο κανεναν φιλο και χωρις να χασουν δευτερολεπτο τα βρωμοκουναβα αυτα και με το μυαλο τους να σκεφτεται πως ηρθε η ωρα να τα κονομησουμε χωρις να χασουν λεπτο ανεβαζουν την εκαστοτε κονσολα σε γνωστα forum με τιμες παραλογες και περιγραφη οτι να ναι οπως υπερσπανιο NES της NINTENTO και οχι NINTEDO ακομα και αυτο εχω διαβασει σε αγγελια.Ολοι αυτοι για μενα ειναι το χειροτερο ειδος για το θεμα που μιλαμε.
Έτσι ακριβώς! Ωραίος χαρακτηρισμός, εγκρίνω και επαυξάνω. Αρέσκονται επίσης να επισκέπτονται forums, fb groups και λοιπούς χώρους με μεγάλη επισκεψιμότητα γιατί εκεί το "κασέρι" θα είναι περισσότερο και όλο και κάποιος θα τσιμπήσει. Τις περισσότερες φορές δεν εκδηλώνονται με την μια, αλλά αφουγκράζονται την κατάσταση και τον χώρο και περιμένουν την κατάλληλη στιγμή να εφορμήσουν. Άλλες πάλι φορές, επιτίθενται άγαρμπα μην έχοντας καμία υπομονή, στο πρώτο υποψήφιο αγοραστή θα βρουν μπροστά τους, αγνοώντας το γνωστικό του επίπεδο και μην διστάζοντας να επιτεθούν ειρωνικά ή φραστικά αν δουν ότι αρχίζουν να ξεγυμνώνονται δημοσίως ή τέλος πάντων εάν κάποιο άλλο μέλος θίξει την αυθεντία τους.

Ξέρεις ποιοι είναι οι χειρότεροι όλων;

Εκείνοι που αρχίζουν να σε προσεγγίζουν με το πρόσχημα των παιδικών τους αναμνήσεων για να τους φτιάξεις κάτι που ντεμέκ βρήκαν στην σοφίτα ή στο μπαούλο της γιαγιάς τους και που θυμούνται ότι του είχαν αφιερώσει "ατέλειωτες ώρες" ως παιδιά (στην πραγματικότητα το βρήκαν σε κάδο ανακύκλωσης ή στην καλύτερη σε κάποιο γυφτοπάζαρο) και που χωρίς να σου πουν τις πραγματικές τους προθέσεις, εσύ αφιερώνεις ατέλειωτες ώρες προς επιδιόρθωση και την ίδια στιγμή μετά από λίγο χρόνο, το βλέπεις να πουλιέται σε δικτυακό γιουσουρούμ σε τεράστια τιμή, ως άριστα λειτουργικό από χέρια γνώστη και τεχνίτη!!!

Α, μην ξεχάσω και κάποιους "φίλους" που πάνω σε φιλικές στιγμές και γελάκια και χαρούλες, σε παρελθόντες χρόνους σε πήραν στο φιλότιμο και τους αφιέρωσες ώρες και ώρες να τους "φτιάξεις", "στρώσεις", "αναβαθμίσεις" τα κ@λ@μηχανάκια τους, που υποτίθεται θα προορίζονταν αποκλειστικά για δική τους χρήση και ευχαρίστηση και μετά από λίγο καιρό τα βλέπεις να τα πουλάνε μαζικά και σωρηδόν χωρίς καν να αναφέρουν προέλευση, για λίγα γρόσια και μια χούφτα τραχανά.

Έχω ζήσει πολλά και έχω δει πάρα πολλά και στον Ελληνικό και στον Ξένο χώρο. Γράφοντας αυτές τις γραμμές φέρνω στην μνήμη μου καταστάσεις και φάσεις προηγούμενων χρόνων. Όλη αυτή η εμπειρία που έχω αποκομίσει μου δίνει το δικαίωμα να πω μόνο τούτο και με αυτό να κλείσω: "Γαμώ την Ρετροκοινότητα μου μέσα!"

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Δρακουλα το προβλημα με το παραδειγμα σου ξερεις ποιο ειναι πως εσυ ειχες ηδη στο αιμα σου τα δισδιαστατα γραφικα της μικρες αναλυσεις και γενικα ειχες μεγαλωσει απο την αρχη της εξελιξης των παιχνιδιων και τα παιδια σου σιγουρα θα τα αγαπησουν και αυτα αφου ειναι μερος της ζωης τους εχουν παιξει και παιζουν μαυτα οπως εχουμε δει σε καποιο θεμα δεν θυμαμαι αν ηταν εδω μεσα η σε καποιο αλλο forum που ποσταρες μια φωτογραφια με τα παιδια σου να παιζουν σε καμπινα η με καποιο arcade joystick.Oλα τα υπολοιπα παιδια ομως αυτης της γενιας δεν προκειται να ασχοληθουν γιατι γιαυτα υπαρχει το fothnite το lol το ps4 το xbox το switch τα παιχνιδια στο pc κλπ και τα παντα ειναι γραφικα κυριως και δευτερο και καταιδρωμενο ερχεται το gameplay.Για να μην παω και μακρια σε πιο νεες γενιες οπως τα παιδια σου θα παω στον αδερφο μου που ειναι 27 στα 28 και οταν με βλεπει να παιζω στην καμπινα η στο mame η σε καποια παλια κονσολα η ατακα του ειναι''παλι με της αρχαιολογιες ασχολεισαι'' και δεν μιλαμε για καποιον που δεν τα προλαβε αλλα για καποιον που εχει παιξει και σε game boy advance και NINTENDO DS και μεγαλωσε μεσα σε ενα σπιτι που τα arcades το mame και οι παλιες κονσολες ηταν καθημερινο φαινομενο.Εδω στο μαγαζι ρε φιλος ερχονται πιτσιρικαδες στην ηλικεια των παιδιων σου να παρουν παγωτο πχ και γω στο λαπτοπ παιζω ghosts n'goblins και το βλεπουν και γελανε.Μια φορα ειπα σε τρεις που ηρθαν για παγωτο να βαλουμε ενα στοιχημα πως αν περασουν την μιση πρωτη πιστα στο GNG να περασουν τον πρωτο κοκκινο διαβολο και μεχρι την κινουμενη πλατφορμα στο σημειο που ανανεωνεται ο χρονος και θα παρει ο καθενας απο 10 μπαλες παγωτο τζαμπανταν και δεν μπορεσαν να φτασουν μεχρι τον διαβολο ρε φιλε μετα απο καμια 15αρια credits ο καθενας.Ε πως να αγαπησουν μετα αυτα τα παιχνιδια ρε φιλος χαχαχαχαχαχαχαχα:p:p:p:p
Για άλλη μια φορά, με πιάνεις άρχοντα! 100% θέμα κουλτούρας λοιπόν για εμένα και τους ομοίους μου. Νοσταλγία = Φούσκωμα τιμών.
Για τις νεότερες όμως γενιές ....total chaos :lol::lol::lol:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,814
Αργότερα που θα βρεθώ μπροστά σε υπολογιστή θα γράψω με άμεση τις σκέψεις μου...
Προς το παρόν, να πω ότι έχετε φτάσει κοντά να ταυτίσετε το ρετρό με τα παιχνίδια. Και ΔΕΝ είναι έτσι, καθώς οι home computers ήταν κάτι πολύ περισσότερο με πολύ μεγαλύτερες επιρροές!
Οι κονσόλες (πλην του atari 2600) γνώρισαν άνθιση στην Ελλάδα μετά τους 8μπιτους home...

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,258
Έτσι ακριβώς! Ωραίος χαρακτηρισμός, εγκρίνω και επαυξάνω. Αρέσκονται επίσης να επισκέπτονται forums, fb groups και λοιπούς χώρους με μεγάλη επισκεψιμότητα γιατί εκεί το "κασέρι" θα είναι περισσότερο και όλο και κάποιος θα τσιμπήσει. Τις περισσότερες φορές δεν εκδηλώνονται με την μια, αλλά αφουγκράζονται την κατάσταση και τον χώρο και περιμένουν την κατάλληλη στιγμή να εφορμήσουν. Άλλες πάλι φορές, επιτίθενται άγαρμπα μην έχοντας καμία υπομονή, στο πρώτο υποψήφιο αγοραστή θα βρουν μπροστά τους, αγνοώντας το γνωστικό του επίπεδο και μην διστάζοντας να επιτεθούν ειρωνικά ή φραστικά αν δουν ότι αρχίζουν να ξεγυμνώνονται δημοσίως ή τέλος πάντων εάν κάποιο άλλο μέλος θίξει την αυθεντία τους.

Ξέρεις ποιοι είναι οι χειρότεροι όλων;

Εκείνοι που αρχίζουν να σε προσεγγίζουν με το πρόσχημα των παιδικών τους αναμνήσεων για να τους φτιάξεις κάτι που ντεμέκ βρήκαν στην σοφίτα ή στο μπαούλο της γιαγιάς τους και που θυμούνται ότι του είχαν αφιερώσει "ατέλειωτες ώρες" ως παιδιά (στην πραγματικότητα το βρήκαν σε κάδο ανακύκλωσης ή στην καλύτερη σε κάποιο γυφτοπάζαρο) και που χωρίς να σου πουν τις πραγματικές τους προθέσεις, εσύ αφιερώνεις ατέλειωτες ώρες προς επιδιόρθωση και την ίδια στιγμή μετά από λίγο χρόνο, το βλέπεις να πουλιέται σε δικτυακό γιουσουρούμ σε τεράστια τιμή, ως άριστα λειτουργικό από χέρια γνώστη και τεχνίτη!!!

Α, μην ξεχάσω και κάποιους "φίλους" που πάνω σε φιλικές στιγμές και γελάκια και χαρούλες, σε παρελθόντες χρόνους σε πήραν στο φιλότιμο και τους αφιέρωσες ώρες και ώρες να τους "φτιάξεις", "στρώσεις", "αναβαθμίσεις" τα κ@λ@μηχανάκια τους, που υποτίθεται θα προορίζονταν αποκλειστικά για δική τους χρήση και ευχαρίστηση και μετά από λίγο καιρό τα βλέπεις να τα πουλάνε μαζικά και σωρηδόν χωρίς καν να αναφέρουν προέλευση, για λίγα γρόσια και μια χούφτα τραχανά.

Έχω ζήσει πολλά και έχω δει πάρα πολλά και στον Ελληνικό και στον Ξένο χώρο. Γράφοντας αυτές τις γραμμές φέρνω στην μνήμη μου καταστάσεις και φάσεις προηγούμενων χρόνων. Όλη αυτή η εμπειρία που έχω αποκομίσει μου δίνει το δικαίωμα να πω μόνο τούτο και με αυτό να κλείσω: "Γαμώ την Ρετροκοινότητα μου μέσα!"
Ε ολοι αυτοι ειναι τα κουναβια ρε φιλος και δεν πα να ειναι ακομα και παιδικοι φιλοι ακομα και αυτοι κουναβια ειναι και μαλιστα τα χειροτερα του ειδους γιατι χτυπανε στο φιλοτιμο και στης αναμνησεις και το παιζουν και θιγμενοι αν δεν τους βοηθησεις πχ.Εγω δεν εχω της δεικες σου εμπειριες απο κατσκευες η να με εχουν ζητησει να τους επισκευασω κατι αλλα τα εχω βιωσει ολα αυτα με της κονσολες και τα παιχνιδια που εχω δανεισει σε φιλους.Σπουδαζε ο αλλος στην κομοτινη και του ειχα δωσει το Ν64 με 15 παιχνιδια να εχει να παιζει και ξερεις τι σκαρφιστηκε ρε φιλε πως μπηκαν και τον εκλεψαν του πηραν οτι ειχε αξια μεσα στο σπιτι οπως και το Ν64 φυσικα και γω ο μαλακας το εφαγα γιατι που να φανταστω πως με δουλευε μιλαμε για παιδικο φιλο και να σου να κλαιει με μαυρο δακρυ και αν θελω να με πληρωσει το Ν64 κατι που φυσικα και δεν δεχτηκα.Ελα ομως που ο φουστης ο διαβολος εχει πολλα ποδαρια και πολλα χρονια μετα μεσα απο απιστευτες συγκυριες βρεθηκε τυχαια το ατομο που ειχε αγορασει την κονσολα μου απο τον ντεμεκ φιλο μου που του την εκλεψαν και καλα και δεν ειδα την κονσολα αλλα ειδα μια κασσετα συγκεκριμενα το Donkey kong 64 πισω απο την κασσετα ειχα σκαλισμενο με μια πεταλουδα που ειχα το ΠΑΟΚ με μεγαλα γραμματα και αυτο το εκανα σε ολες της κασσετες ετσι για την φαση.Οταν ειδα την κασσετα να φανταστεις ακομα και τοτε το καλο σκεφτηκα δηλαδη πως βρεθηκε η κλεμμενη κασσετα σαυτον τον ανθρωπο και μετα με ειπε ο ανθρωπος ακριβως τι εγινε πως αγορασε κονσολα κλπ και κοντεψαν να με πεσουν και οι τριχες απο της μασχαλες.Ε απο τοτε μεχρι και σημερα 14 χρονια μετα το κουναβι ο και καλα φιλος εχει φαει κοκκινη καρτα δια παντως γιατι τον φουστη πολυ αγαπησαν την φουστια ομως κανεις.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Αργότερα που θα βρεθώ μπροστά σε υπολογιστή θα γράψω με άμεση τις σκέψεις μου...
Προς το παρόν, να πω ότι έχετε φτάσει κοντά να ταυτίσετε το ρετρό με τα παιχνίδια. Και ΔΕΝ είναι έτσι, καθώς οι home computers ήταν κάτι πολύ περισσότερο με πολύ μεγαλύτερες επιρροές!
Οι κονσόλες (πλην του atari 2600) γνώρισαν άνθιση στην Ελλάδα μετά τους 8μπιτους home...
Ναι γιατί μιλάμε για την όλη εικόνα της νοσταλγίας που αυτόματα ανεβάζει την τιμή στο χρηματιστήριο αξιών και συναισθημάτων! :)
Εγώ (ας αναφέρω ένα άλλο προσωπικό παράδειγμα), θυμάμαι μια Amiga 500 που την είχα καημό (!) να τρέχει rolling demo του Tiger Road (!!) και να ξεροσταλιάζω στον πάγκο του κυρ Νίκου του Μεταξά (Infovision), βλέποντας το!

Ε, λοιπόν αυτά τα λεπτομερή γραφικάκια του παιχνιδιού με έκαναν να την θέλω δαιμονισμένα όλα αυτά τα χρόνια. Δεν μιλάμε για κάποιο τίτλο ορόσημο, ούτε για κάτι πιασάρικο. Το απλό και ταπεινό Tiger Road (που μεταξύ μας δεν αποτελούσε και καμιά υπέρτατη διασκευή για την συγκεκριμένη)
Και πριν από αρκετό (έως πολύ) καιρό την απέκτησα για περίπου 20 ευρώ από Γερμανία, μαζί με έναν C64S ως untested που τελικά όμως δούλεψαν και τα δυο!

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,635
Πάντως αρκετοί κομήτες με φακούς εξαφανίστηκαν από τα sites της Ελλάδας.
Και στο εξωτερικό παιδιά υπάρχουν τέτοιοι, άλλοι από πρόθεση και άλλοι όπως μια κοπέλα εδώ που πουλούσε μια Α600 όσο το μοντέλο της.
Είμαι σίγουρος πως ήταν του γκόμενου που χώρισε, και ο νέος της κάγκουρας με τη χαίτη της είπε:
Ρε αυτά είναι ακριβά, σμπρώχτη 600ε να πάρεις μια τσάντα κολάν και κραγιόν από τις λαϊκές που ψωνίζεις. Άκουσε με ξέρω από αυτά, αυτό το αμίκα ο κολλητός μου ο Μπάμπης ο μπανίζος, μου είπε πως το είχε ο Χίτλερ για να στέλνει φαξ.

Βέβαια υπάρχουν και οργανωμένα σημεία που μαζεύονται όπως στην Ολλανδία και πουλάνε κομπλέ συλλογές με 30ε.
Μόλις βαρεθούνε κάτι το δίνουν σε άλλους σε χαμηλή τιμή και πάει λέγοντας.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Πολύ σωστά. Υπάρχουν επίσης και κάποιοι άλλοι που το παίζουν φιλαράκια σε developers και όταν οι τελευταίοι τους εμπιστεύονται κάποια beta version του hardware που ετοιμάζουν, αντί για τα αποτελέσματα των ευρημάτων του tester, λαμβάνουν link με το δημιούργημα τους να πουλιέται σε εξωφρενικά ~ αστρονομικά ποσά ως prototype! Κάτι τέτοια βέβαια γ@μ@ν τα αισθήματα και κάνουν πολλούς fine devs να εξαφανίζονται πριν αλέκτωρ λαλήσει τρεις. Άστα να πάνε...Στόκοι υπάρχουν πολλοί. Ζουν ανάμεσα μας. Ας έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
....Άκουσε με ξέρω από αυτά, αυτό το αμίκα ο κολλητός μου ο Μπάμπης ο μπανίζος, μου είπε πως το είχε ο Χίτλερ για να στέλνει φαξ.
Αυτό ήταν! Με θανάτωσες!

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,635
Στόκοι ε? τότε εμείς πρέπει να έχουμε στανταράκι καρπιαίο σωλήνα από το στοκάρισμα τόσα χρόνια :whistle: