Ρετροσαβούρα και ελληνική πραγματικότητα.

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,640
το αυτό.

????

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,358
Προς το παρόν, να πω ότι έχετε φτάσει κοντά να ταυτίσετε το ρετρό με τα παιχνίδια. Και ΔΕΝ είναι έτσι, καθώς οι home computers ήταν κάτι πολύ περισσότερο με πολύ μεγαλύτερες επιρροές!
Ναι, αυτό είναι πολύ σωστό, Δημήτρη. Βέβαια, εδώ παρατηρείται το εξής εντυπωσιακό φαινόμενο: ενώ η πλειοψηφία των retro loverZ "πρόλαβε" από Atari ST/Amiga και μετά, παρόλα αυτά "τσιμπάνε" και τα 8μπιτα όπου τα βρίσκουν. Και εδώ είναι η απόλυτη τρέλα:

Αφού ρε φίλε ξεκίνησες από Amiga και/ή Atari ST, ας μην κοροϊδευόμαστε, βασικά παιχνίδια έπαιζες. Με αυτή τη λογική λοιπόν, γιατί κυνηγάς οτιδήποτε 8μπιτο πουλιέται; Αφού και εκεί μόνο παιχνίδια θα παίζεις και πάλι τα οποία α) λόγω γραφικών και ήχου θα σου φαίνονται χειρότερα και β) θα σε ξενίσει και ο τρόπος και η διάρκεια του loading. Τι πας και τα παίρνεις λοιπόν, για να μην τα πάρουν άλλοι; :thumbdown:

Τρανή απόδειξη όλων των παραπάνω είναι η συντριπτική πλειοψηφία των Αμιγκάδων που έχω γνωρίσει όλα αυτά τα χρόνια: πολλοί από αυτούς έχουν αγοράσει και άλλα μηχανήματα, μόνο και μόνο για να πουν "ρε τι υπολογιστάρα ήταν αυτός ο Commodore 64" ή "ο Amstrad τα σπάει" αλλά να μην τα έχουν χρησιμοποιήσει... ποτέ! Ό,τι και να περάσει από τα χέρια τους, πάλι Sensible θα παίζουν! :oops:

Εν κατακλείδι τι τα γράφουμε και τα ξαναγράφουμε, η retro κοινότητα στην Ελλάδα απαρτίζεται κυρίως από άσχετους, απατεώνες, κομπλεξικούς και πυροβολημένους (ή και όλα αυτά μαζί). Για τον κάθε αξιόλογο και γαλαντόμο άνθρωπο που συναντάμε, τρώμε στη μάπα άλλους 10 που και σε ίδρυμα να τους κλείνανε θα του χαλάγανε το όνομα (του ιδρύματος). Η οικονομική κρίση μάλιστα ήρθε ως κερασάκι στην τούρτα και τους έδωσε το δικαίωμα - έτσι νομίζουν, τουλάχιστον - να ξεπεράσουν κάθε όριο και να γίνουν περισσότερο αδίστακτοι από ποτέ στην απατεωνιά και στο κυνήγι του ευρώ, με τη δικαιολογία ότι "τώρα πια δεν έχω να φάω". Ήταν που ήταν, απόγινε...

Γι' αυτό λέω, όσους σωστούς και αξιόλογους ανθρώπους έχετε γνωρίσει από την ενασχόληση με τα retro, να τους προσέχετε και να τους φυλάτε ως κόρη οφθαλμού. Και να είστε και ανεκτικοί με αυτούς, μην τους βγάζετε όλη την αρνητική ενέργεια που έχετε συσσωρεύει εξαιτίας των "άλλων". Ξέρετε πια ποιοι αξίζουν και ποιοι όχι, λύστε τις όποιες διαφορές σας γιατί είμαστε πολύ λίγοι για να χωριζόμαστε και σε στρατόπεδα...

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,640
Αφού ρε φίλε ξεκίνησες από Amiga και/ή Atari ST, ας μην κοροϊδευόμαστε, βασικά παιχνίδια έπαιζες. Με αυτή τη λογική λοιπόν, γιατί κυνηγάς οτιδήποτε 8μπιτο πουλιέται; Αφού και εκεί μόνο παιχνίδια θα παίζεις και πάλι τα οποία α) λόγω γραφικών και ήχου θα σου φαίνονται χειρότερα και β) θα σε ξενίσει και ο τρόπος και η διάρκεια του loading. Τι πας και τα παίρνεις λοιπόν, για να μην τα πάρουν άλλοι; :thumbdown:

Θα συμφωνήσω αλλά και θα διαφωνήσω μαζί σου.
Έχεις δίκιο διότι θα μπορούσε να το πάρει κάποιος άλλος που θα το λιώσει όμως. υπάρχουν και εκείνοι που πραγματικά θα ασχοληθούν με το hardware&software τους τώρα που έχουν την ευκαιρία.
Π.χ για να μην πάω μακριά, μου χάρισαν τον πρώτο μου spectrum και τον έλιωσα στα παιχνίδια ναι αλλά έμαθα αρκετά πράγματα επίσης.
Λίγο τη basic του, λίγο το achievement να βάλω μπομπινόφωνο όπως στον cpc μου, λίγο το divide που πειραματίστηκα και βρήκα τρόπο να pokάρω παιχνίδια χωρίς τον πατροπαράδοτο τρόπο και να δω βίντεο στον spectrum γιατί έχω άσχημα γούστα.
Όταν τίναξε τα πέταλα έμαθα που πονάει και τον επισκεύασα, μεγάλο σχολείο λοιπόν.
Με τον C64 τα ίδια, είδα την basic του (OMG) επισκεύασα το κασετόφωνο του, έκανα ανώμαλο turbo load σε παιχνίδια των 10-12 λεπτών να τα κατεβάσω στα 2 (ναι έγινε και αυτό) και μετέτρεψα δισκέτες και carts σε κασέτες. Αντέγραψα παιχνίδια από την Amiga στο 1541, priceless.
Φανταστικό ταξίδι με άπειρους πειραματισμούς και goals που το μόνο εμπόδιο είναι η φαντασία σου στο τι θα κάνεις μετά.

Όλα τα παραπάνω δεν τα γράφω για να ευλογήσω τα γένια μου και να πω το πόσο γαμάτος είμαι και τι θα έχανε η κοινότητα αν δεν είχε έναν ευεργέτη του ρετρό όπως εμένα.
Το απωθημένο μου λέω που τότε είχα ξεζουμίσει τον Amstrad αλλά δεν είχα την πολυτέλεια να πειραματιστώ και σε άλλες πλατφόρμες.
Κομπογιαννίτικα κόλπα πάντα που μου έδιναν ηδονή μόλις κατάφερνα κάτι.

Ας μην είμαστε σκληροί λοιπόν στο τι θα πάρει ο καθένας, εξάλλου όλοι έχουμε δικαίωμα στον έρωτα και στα ρετρό :rofl:

supacoopa

Retro Member
Reaction score
149
Τα εχουμε ξαναπει... Οι τιμες εχουν ξεφυγει διεθνως, αλλα ειδικα στη Ελλαδα εχει παραγινει το κακο.
Παρακολουθω αγγελιες κυριως στο FB και βλεπω σημεια και τερατα.

Gameboy κιτρινισμενο, χωρις καν ενα παιχνιδι στα 100 ευρω!
Amstrad 6128 πρασινος, βρωμικος στα 200 ευρω!
Amiga 500 ψιλοάθλια, μονο με τροφοδοτικο και ποντικι στα 300 ευρω!

Και αυτα για "συνηθισμενα" μηχανηματα, οχι τιποτα σπανια ή εστω upgraded...

Απο την μια δεχομαι οτι τα ρετρομηχανακια λιγοστευουν οσο περναει ο καιρος, οποτε ειναι λογικο να ανεβαινουν καπως και οι τιμες.

Απο την αλλη ομως, καποιοι πονηροι κανουν την "ζημια", οταν βρισκουν στο παταρι (ή ισως αγοραζουν φθηνα απο eBay) ενα παλιο υπολογιστη/κονσολα και θεωρουν οτι εκαναν την τυχη τους. Βαζουν μια εξωφρενικη τιμη, ειτε γιατι ετσι τους ειπαν, ειτε απλα για να πιασουν οσα περισσοτερα μπορουν επειδη το ρετρο πουλαει.

Το θεμα ειναι αν βρισκονται αγοραστες, με αυτες τις τρελες τιμες.

Αν δεν βρισκονται αγοραστες, τοτε γιατι δεν πεφτουν οι τιμες;

Αν ομως βρισκονται αγοραστες, τοτε οι πονηροι ειναι μαγκες αφου πουλανε σε διπλασιες ή και τριπλασιες τιμες απο τις νορμαλ και επιβεβαιωνεται το σκεπτικο τους. Μην ξεχνατε οτι στην ηλικια μας (35 εως 50) υπαρχουν αρκετοι με πολλα λεφτα, ακομα και μετα την κριση. "Ασχετοι" ισως, "θυματα" πιθανως, αλλα τι σημασια εχει; Η ζημια στην ρετροαγορα γινεται...

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,640
Να προσθέσω πως εδώ και 20 χρόνια υπάρχει ο άγραφος νόμος τουλάχιστον στην Amigοκοινότητα του πουλάω όσο αγοράστηκε τότε.
Αν μπείτε ΕΑΒ θα πάθετε πλάκα.
Βέβαια τώρα ανεβαίνουν και εκεί που αρχίζουν και σπανίζουν τα πράγματα αλλά 2Κ μηχανάκια φεύγουν στα 10 λεπτά.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,539
Έχοντας κλείσει σήμερα ένα κύκλο, δεν αγοράζω πλέον συχνά.
Συνεπώς, δεν έχω και μεγάλη επαφή με πωλητές όσο παλιά...

τις περισσότερες (παλιές) αγορές μου τις έκανα από Βρετανία και Γερμανία.
Θεωρώ ότι οι άνθρωποι εκεί έχουν μια καλύτερη σχέση με το εμπόριο, για να μη πω με τον ορθολογισμό.

Με ακολουθεί (και σήμερα) μια έντονη καχυποψία με το οτιδήποτε πωλείται από συμπατριώτες μου.
Θα αγοράσω από αυτούς, μόνο αν είμαι υπό πίεση. Θεωρώ (και πιθανών αδίκως) ότι κάτι κρύβουν.

Έτσι, αν ζήταγε σήμερα κάποιος που αγαπάω τη συμβουλή μου, θα του έλεγα, μη μπλέξεις με ντόπιους πωλητές.
Αγόρασε από κάποιον top seller του εξωτερικού αξιολογημένο, επώνυμο, και ας είναι και 20 ευρώ παραπάνω...

Μια αξιοπρεπής συναλλαγή που τιμάει και τα δύο μέρη, χωρίς πολλά κολητηλίκια, χωρίς κοινωνικές συμβάσεις.

Μου έτυχε κάποτε μηχάνημα χρέπι που αγοράστηκε με κλειστά μάτια, από γνωστό άτομο (εδώ στη χώρα μας) με τακτική τότε διαδικτυακή παρουσία (του σιναφιού μας δηλαδή). Είναι ένα σοκ, γιατί ξαφνικά συνειδητοποιείς, τη δική σου άγνοια κινδύνου, το δικό του θράσος (αφού μπορείς να τον κράξεις δημόσια), και το σαθρό υπόβαθρο της κοινότητας (αφού σε κάθε forum τον λιβανίζουν).

Αυτά για το θέμα της σαβούρας.

Για το θέμα των τιμών, τα πράγματα έχουν δυσκολέψει.
Είναι όμως και λίγο σχετικά.

Παρατηρώ την κοινωνία δίπλα μου.
Δεν έχει την ίδια αίσθηση του χρήματος ο καθένας.
Επίσης δεν έχει την ίδια αίσθηση της ανάγκης, ώστε να θέσει κάποιες προτεραιοτητες.
Έτσι, κάποιος δεν έχει πρόβλημα να δώσει 600 ευρώ για να πάρει ένα κινητό, αλλά να χρωστά σε φίλο του δανεικά, ή στη ΔΕΗ το ρεύμα.

Όλοι είναι υπεύθυνοι των επιλογών τους.

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,815
Να προσθέσω πως εδώ και 20 χρόνια υπάρχει ο άγραφος νόμος τουλάχιστον στην Amigοκοινότητα του πουλάω όσο αγοράστηκε τότε.
Αν μπείτε ΕΑΒ θα πάθετε πλάκα.
Βέβαια τώρα ανεβαίνουν και εκεί που αρχίζουν και σπανίζουν τα πράγματα αλλά 2Κ μηχανάκια φεύγουν στα 10 λεπτά.
Γενικώς, αν και έλεγα να γράψω τις σκέψεις μου (και για τις οποίες έχω ήδη τσακωθεί και διακόψει σχέσεις με το σύνολο σχεδόν των γνωστών και μη εξαιρετέων πωλητών στα ελληνικά σχετικά sites/forums) με έχετε όλοι ήδη καλύψει οπότε δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνομαι.

Θα διαφωνήσω όμως σε αυτή την τοποθέτησή σου @Vincent σε ότι αφορά τα τελευταία 6-7 χρόνια όπου βλέπω το ακριβώς αντίθετο!
Η amiga έχει τεράστια και φανατική κοινότητα και τα πάντα γύρω από αυτή μοσχοπουλιούνται! Θα έλεγα ότι αυτά τα τελευταία χρόνια ο άγραφος νόμος έχει αντιστραφεί: ότι έχει ο καθένας το πουλάει σε πολλαπλάσια τιμή από εκείνη που το απέκτησε!

Την ελληνική αγορά μην την πιάσω... Μόνο από γνωστούς πια, γιατί σουλατσάρουν παντού οι γνωστοί εμποράκοι...

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,640
Γενικώς, αν και έλεγα να γράψω τις σκέψεις μου (και για τις οποίες έχω ήδη τσακωθεί και διακόψει σχέσεις με το σύνολο σχεδόν των γνωστών και μη εξαιρετέων πωλητών στα ελληνικά σχετικά sites/forums) με έχετε όλοι ήδη καλύψει οπότε δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνομαι.

Θα διαφωνήσω όμως σε αυτή την τοποθέτησή σου @Vincent σε ότι αφορά τα τελευταία 6-7 χρόνια όπου βλέπω το ακριβώς αντίθετο!
Η amiga έχει τεράστια και φανατική κοινότητα και τα πάντα γύρω από αυτή μοσχοπουλιούνται! Θα έλεγα ότι αυτά τα τελευταία χρόνια ο άγραφος νόμος έχει αντιστραφεί: ότι έχει ο καθένας το πουλάει σε πολλαπλάσια τιμή από εκείνη που το απέκτησε!

Την ελληνική αγορά μην την πιάσω... Μόνο από γνωστούς πια, γιατί σουλατσάρουν παντού οι γνωστοί εμποράκοι...

Ναι, αυτό λέω στη τελευταία γραμμή το quote, σπανίζει το hardware και ανεβαίνουν οι τιμές ειδικά όταν παίζει και δημοπρασία.

riscknight

Retro Enthusiast
Reaction score
245
'Εμπορακος' η 'Σαβουρα', αντιο. Διαβαζω μεν αρκετες φορες, βλεπω τις φωτο - βλεπω και τι φραγκα ζητανε φυσικα και γελαω. Δεν με ενδιαφερει για να ειμαι ειλικρινης - απλα 'αλλαζω σελιδα'.

Ειμαι τυχερος που εζησα σε μια εποχη που προσπαθουσες να 'βρεις' εικονα στον ΤΙ, σε μια ρημαδα ασπρομαυρη URANYA που ειχα, γυριζοντας τη ροδελα που βρισκοταν στα πλαγια της. Ειμαι τυχερος για ολα αυτα που εμαθα - αρχιζοντας απο το 0, παρακολουθωντας την εξελιξη της τεχνολογιας μεχρι σημερα και 'απομυθοποιωντας' hardware και ανθρωπους που ηταν περιττα.

Εαν για καποιους το 'retro' ειναι η Ζωη τους - μια χαρα. Το διαχειριζονται οπως γουσταρουν.

my rant is over...

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,358
Θα συμφωνήσω αλλά και θα διαφωνήσω μαζί σου.
Έχεις δίκιο διότι θα μπορούσε να το πάρει κάποιος άλλος που θα το λιώσει όμως. υπάρχουν και εκείνοι που πραγματικά θα ασχοληθούν με το hardware&software τους τώρα που έχουν την ευκαιρία.
Π.χ για να μην πάω μακριά, μου χάρισαν τον πρώτο μου spectrum και τον έλιωσα στα παιχνίδια ναι αλλά έμαθα αρκετά πράγματα επίσης.
Λίγο τη basic του, λίγο το achievement να βάλω μπομπινόφωνο όπως στον cpc μου, λίγο το divide που πειραματίστηκα και βρήκα τρόπο να pokάρω παιχνίδια χωρίς τον πατροπαράδοτο τρόπο και να δω βίντεο στον spectrum γιατί έχω άσχημα γούστα.
Όταν τίναξε τα πέταλα έμαθα που πονάει και τον επισκεύασα, μεγάλο σχολείο λοιπόν.
Με τον C64 τα ίδια, είδα την basic του (OMG) επισκεύασα το κασετόφωνο του, έκανα ανώμαλο turbo load σε παιχνίδια των 10-12 λεπτών να τα κατεβάσω στα 2 (ναι έγινε και αυτό) και μετέτρεψα δισκέτες και carts σε κασέτες. Αντέγραψα παιχνίδια από την Amiga στο 1541, priceless.
Φανταστικό ταξίδι με άπειρους πειραματισμούς και goals που το μόνο εμπόδιο είναι η φαντασία σου στο τι θα κάνεις μετά.

Όλα τα παραπάνω δεν τα γράφω για να ευλογήσω τα γένια μου και να πω το πόσο γαμάτος είμαι και τι θα έχανε η κοινότητα αν δεν είχε έναν ευεργέτη του ρετρό όπως εμένα.
Το απωθημένο μου λέω που τότε είχα ξεζουμίσει τον Amstrad αλλά δεν είχα την πολυτέλεια να πειραματιστώ και σε άλλες πλατφόρμες.
Κομπογιαννίτικα κόλπα πάντα που μου έδιναν ηδονή μόλις κατάφερνα κάτι.

Ας μην είμαστε σκληροί λοιπόν στο τι θα πάρει ο καθένας, εξάλλου όλοι έχουμε δικαίωμα στον έρωτα και στα ρετρό :rofl:
Φίλτατε, κάνεις ένα μεγάλο λάθος στην τοποθέτησή σου: λαμβάνεις ως αντιπροσωπευτικό παράδειγμα τον εαυτό σου, που, let's face it, κάτι τέτοιο δεν ισχύει! :sneaky:

Τι εννοώ; Ότι εσύ, σε αντίθεση με την (συντριπτική) πλειοψηφία, ΔΕΝ έχεις - και δεν είχες - την Amiga μονάχα για παιχνίδια! Άρα τι ποσοστό αντιπροσωπεύεις; Το 5%; Και πολύ σου λέω! Εσύ που πέραν της χρήσης του υπολογιστή ως παιχνιδομηχανής γουστάρεις και τη χρήση του ως κομπιούτερ αποτελείς τη φωτεινή εξαίρεση: sorry, αλλά έτσι είναι. Και προφανώς, θα την "έψαχνες" συνολικά με κάθε μηχάνημα. Όμως ο κόσμος εκεί έξω δεν είναι έτσι - trust me!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
6,005
5%...Πολύ large σε βρίσκω Πάνο. Η πλάκα είναι ότι η χαρά απόκτησης ενός retro μηχανήματος άντε να πιάνει ένα 15-20%. Όλο το ζουμί και η μαγεία είναι όταν αρχίζεις να ανακαλύπτεις τις δυνατότητες του, να το σκαλίζεις και να του φορτώνεις (με οποιοδήποτε δυνατό τρόπο - gadget) όλα εκείνα τα ωραία που έβλεπες μόνο σε emulators. Το μηχάνημα να ξεδιπλώνει τις (κρυφές) χάρες του και εσύ ως νυν ιδιοκτήτης του, να βιώνεις το συναίσθημα του πόσα περισσότερα είχε την δύναμη να προσφέρει...Demoz - Gamez...You name them. Σε περίπτωση βέβαια που καταφέρεις και του προσθέσεις και κανένα εξτραδάκι, τότε η ευχαρίστηση σου απογειώνεται στα ουράνια μαζί και η υπερηφάνεια ως χρήστης του! :geek:

Το να μαζεύεις και να συσσωρεύεις χωρίς να "σκαλίζεις", να διαβάζεις και να του θερμάνεις λίγο τα κυκλώματα του ..εεε..OKέικ! x3

panagiotis1974

Retro Starter
Reaction score
7
Μετά από ένα χρόνο θα ξεθάψω το νήμα μιας και μπήκα πρόσφατα εδώ .
Ορισμένοι από μας τους 40plus για να μην πω τους 50 έρχομαι,νέρντουλες , αντικοινωνικους που χαζέψαμε και τυφλωθήκαμε από τα games, με τον καιρό ξαναγουσταρουμε να ζήσουμε τη νιώτη μας. (κάπως λέγεται αυτό αλλά δεν θυμάμαι).
Σιχαίνομαι τον 25άρη που έχει κανάλι στο youtube και ανεβάζει θέματα για 8bit μηχανήματα.Είναι ακριβώς όπως ο σιχαμερός καγκουρας που πουλάει 700 ευρώ την αμιγα που ιχαι ο χειτλαι το 1914 στων β ΠΠ.(πολι σηλεχτοικο).