Ρετρo gaming ξενερωματα

AEON

Tech Admin
Staff member
Reaction score
300
Άπειρα θα μπορούσα να διηγηθώ. Αλλά ένα πρόχειρο που μου έρχεται είναι που είχε αγοράσει η μητέρα μου(!) για τα γενέθλιά μου το Platoon στον C64 μόλις είχε πρωτοβγεί το '87 (πρέπει να ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που μου αγόρασαν αυθεντικό game) και βγήκε χαλασμένη η κασσέτα. Τι κατσαβιδιές με το αζιμούθιο, τι δεκάδες απόπειρες φορτώματος....μηδέν εις το πηλίκο. Υπήρχαν 2 δευτερόλεπτα στο 068 του κοντέρ που ήταν εντελώς κενός ο ήχος (ήταν τόσο τραυματική εμπειρία που ακόμα θυμάμαι το νούμερο). Μιλάμε για κλάμα όχι αστεία. Πήγα να το γυρίσω, αλλά δεν υπήρχε άλλη κόπια ούτε εκεί ούτε σε σημείο που να μπορούσα να βρω! Τελικά τη λύση την έδωσε ο Πειρατής Μαυρόγενης (ο νοών νοείτο), αλλά η συνολική ξενέρα μέχρι να φτάσει τελικά στα χέρια μου ύστερα από αρκετές πλέον μέρες ήταν απίστευτη.

DCult

Retro Starter
Reaction score
87
Ξενέρα; Η μόνη που θυμάμαι είναι όταν ειχα δανείσει αρχες '90's ενω ήμουν ηδη κατοχος Amiga500 , καποιο καλοκαίρι στην Αγ.Τριαδα τον πολυαγαπημένο μου C64 σε φίλο και μου τον εκαψε μεσα σε λιγες μερες. Χαρη φυσικά στον Geoanas, ενα βάρος στην καρδιά μου έφυγε, αφου μου τον επισκέυασε :). Καπου εκει πρέπει να χάθηκε και η original κασεττα του Beach Head II The dictator strikes back, η οποία προσφατα θυμηθηκα οτι την ειχα και δεν την βρηκα πουθενά :(. Και ενα ακόμη που θυμήθηκα ειναι οταν ο πατέρας μου μου εφερε τον C64 emulator απο Γερμανία σε original πακέτο για την Amiga - θυμαμαι χαρακτηριστικά μου ειχε πει ¨Και emulator, ΚΑΙ modulator" εννοώντας τον A520 για την Αmiga, και ο emulator ήταν μια βλακεία και μιση.

Last edited:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,292
Το 2 όμως ήταν αξιόλογο όπως και turrican 2, Jim Power.
Σαφώς, υπήρξαν αξιοπρεπέστατες δουλειές, και αυτό...με πονά περισσότερο.

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,378
Α δεν πάει έτσι...
Αν σκεφτόμαστε έτσι τότε πρέπει να μπούμε σε κλινική με τα ZX και Atari ports σε CPC/Amiga.
Μην βάλουμε και τις φάβες τύπου US Gold.
Ότι έγινε, έγινε.

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,713
Α δεν πάει έτσι...
Αν σκεφτόμαστε έτσι τότε πρέπει να μπούμε σε κλινική με τα ZX και Atari ports σε CPC/Amiga.
Μην βάλουμε και τις φάβες τύπου US Gold.
Ότι έγινε, έγινε.

Ακουγόταν ότι η US Gold ειδικά στην Amiga ότι έβγαζε ήταν λιγάκι πιο κάτω σε σχέση με την ST version.

Ίσως είχαν θέμα με τoν προγραμματισμό στην Amiga.

Δεν πιστεύω όμως (ειδικά εκεί που υπάρχει τσιτσι και money) αυτό που ακουγόταν ότι δηλαδή ήταν περισσότερο ST lover η US Gold και κατά κάποιο τρόπο σαμποταριζε τα παιχνίδια για την Amiga.

Ίσως οι game developers τους να μην ήταν τόσο καλοί για τα παιχνίδια της Amiga.

Πιστεύω ότι κάποιες εταιρείες ήταν καλές περισσότερο για amiga (πχ Psygnosis) και άλλες μόνο για ST (Silmarils, Loriciels).

Last edited: