Σημερα ο αγιος βασιλης μας εφερε ενα Silicon Graphics Indigo!

madrandomize

Retro Starter
Reaction score
83
Λιγο αργοπορημενα ο αγιος βασιλης του ελαιωνα μας εφερε αυτο το pc.
Θα ηθελα λιγο τα φωτα σας για το αν θεωρειται συλλεκτικο το pcακι και τι μπορω να κανω με αυτο.
IMG_20180204_083931.jpg

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Πού το ξέθαψες αυτό!!!! Καλορίζικο χα χα! Έχεις και πληκτρολόγιο / ποντίκι ;

madrandomize

Retro Starter
Reaction score
83
Πού το ξέθαψες αυτό!!!! Καλορίζικο χα χα! Έχεις και πληκτρολόγιο / ποντίκι ;
Οχι δυστυχως μονο του ηταν,απο οτι διαβασα ειναι το pc που βοηθησε να φτιαχτουν οι ταινιες (terminator,jurasic park) και παρα πολλα παιχνιδια.Δεν το εχω βαλει στην πριζα ακομα.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Οχι δυστυχως μονο του ηταν,απο οτι διαβασα ειναι το pc που βοηθησε να φτιαχτουν οι ταινιες (terminator,jurasic park) και παρα πολλα παιχνιδια.Δεν το εχω βαλει στην πριζα ακομα.
Ναι γενικώς τα silicon graphics ήταν για αυτήν την δουλειά - CGI σε ταινίες. Το δικό σου είναι entry model βέβαια. Είμαι πολύ περίεργος τι έχει ο δίσκος του μέσα απο DATA :)

madrandomize

Retro Starter
Reaction score
83
Τελικα δουλευει το pc!
Θελει μπαταρια αλλιως δεν μπουταρει στο κυριως μενου,εχει 64 mb μνημη και 33 mhz επεξεργαστη με πληρες γραφικο περιβαλλον βασισμενο στα unix.Δυστυχως θελει ειδικο πληκτρολογιο.

madrandomize

Retro Starter
Reaction score
83
Ναι γενικώς τα silicon graphics ήταν για αυτήν την δουλειά - CGI σε ταινίες. Το δικό σου είναι entry model βέβαια. Είμαι πολύ περίεργος τι έχει ο δίσκος του μέσα απο DATA :)
Hint hint εχει δυο δισκους μεσα.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Θέλει και δικό του keyboard και δικό του mouse!!!!!! Παίξε καμία φωτό μέσα/έξω/screen :)

riscknight

Retro Enthusiast
Reaction score
245
To 'PCακι' αυτο που εχεις, οπως το 'αποκαλεις,' εινα Workstation της Silicon. SGI = Silicon Graphics. Εχεις ενα R4000 η αλλιως R4K με επεξεργαστη απο 100 - 150ΜΗζ και πιθανοτατα Elan gfx με λειτουργικο IRIX 5.3 - αν και τα R4K μπορουσαν να παρουν και 6.5.22 εαν ειχαν 64ΜΒ. Δεν ειναι στα 33ΜΗz ο επεξεργαστης σου - εκτος κι αν καποιος κολλησε επανω το '4000'

Χρειαζεσαι 13W3 'ανταπτορα' για να μπορεσεις να δεις αν ειναι 'λειτουργικο, αν δουλευει' = να το συνδεσεις με monitor δλδ και πως θα το φτιαξεις. Οπως επισης + keyboard και mouse.

Δοκιμασε το και πες μου αν ακους καποιο ηχο οταν ξεκιναει.

riscknight

Retro Enthusiast
Reaction score
245
Τελικα δουλευει το pc!
Θελει μπαταρια αλλιως δεν μπουταρει στο κυριως μενου,εχει 64 mb μνημη και 33 mhz επεξεργαστη με πληρες γραφικο περιβαλλον βασισμενο στα unix.Δυστυχως θελει ειδικο πληκτρολογιο.
my bad δεν το ειχα δει αυτο.

Εχεις entry καρτα. Διαβαζεις error μπαταριας = 'can't set tod clock'? Αφησε το στη μπριζα ενα 24ωρο, κλειστο και ξαναδοκιμασε. *Προσοχη* στο τροφοδοτικο του.

madrandomize

Retro Starter
Reaction score
83
Μια χαρά κολλήσαμε μπαταρία το βάλαμε και στο ρεύμα όλα καλά και με το ρολόι. Δεν έχουμε δυστυχώς keyboard που σημαίνει ότι ξεκινάνε αλλά δεν προχωράμε, θα κοιτάξω μήπως φτιάξω ανταπτορα. Το μηχάνημα γράφει entry 4000. Θα σας βάλω αργότερα φωτό.

madrandomize

Retro Starter
Reaction score
83
my bad δεν το ειχα δει αυτο.

Εχεις entry καρτα. Διαβαζεις error μπαταριας = 'can't set tod clock'? Αφησε το στη μπριζα ενα 24ωρο, κλειστο και ξαναδοκιμασε. *Προσοχη* στο τροφοδοτικο του.
Επειδή δεν έχω ιδέα , τι είναι η entry κάρτα;

riscknight

Retro Enthusiast
Reaction score
245
Επειδή δεν έχω ιδέα , τι είναι η entry κάρτα;
'Καρτα γραφικων' / graphic board. LG1 η LG2. Λεγονται και 'starter'. Αν μπορουσες να πληκτρολογησεις 'hinv' θα σου ελεγε τι configuration εχει το INDIGO γενικα. Το board εκτος απο 13W3 - ακριβως απο πανω απο το 13W3 - εχει και '15απινο' για VGA.

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
429
(O SGI Indigo τελικά 'αλλαξε' χέρια μιας και ο φίλος Λευτέρης αποφάσισε να τον...αποχωριστεί)

Ας ξεκινήσουμε σιγά-σιγά το ...restoration ενός ακόμα υπολογιστή απο τα ιστορικά κομμάτια της Silicon Graphics.
Πρόκειται τελικά για την έκδοση με επεξεργαστή R4000 (εξ'ού και το κοκκινο badge στο κουτί).

Το μηχάνημα ανοίχτηκε καθαρίστηκε από τις σκόνες ....και ξεκινάμε με τα ενδότερα...

Dsc_0470.jpg
DSC_0471.JPG
DSC_0465 (Large).JPG
DSC_0467.JPG
DSC_0472.JPG
DSC_0468.JPG
Dsc_0469_.jpg

Last edited:

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
429
Δυστυχώς όπως είπε και ο Λευτέρης εξ'αρχής το μηχάνημα θελει το δικό του πληκτρολόγιο και ποντίκι για να συνεχίσει το 'μπουτάρισμα΄ και είμαι ήδη στην διαδικασία κατασκευής keyboard/mouse converter για την συνέχεια....

Οι πληροφορίες δυστυχώς στο νετ είναι πολύ περιορισμένες οσο αφορά τον συγκεκριμένο κονβέρτορα(!)
Για την ακρίβεια όλες οι προσπάθειες... καταλήγουν στις δύο παρακάτω περιπτώσεις:

1. πώληση ιδιοκατασκευή απο εδώ
2. πληροφορίες που υπήρχαν (πριν χρόνια) για το ίδιο DIY που όλες παραπέμπουν στο http://rshockley.dyndns.org/indigo.htm ΔΥΣΤΥΧΩΣ όμως είναι 'νεκρό' εδώ και χρόνια! (ούτε με το wayback machine βρέθηκε άκρη!)

Ευτυχώς όμως έπειτα από αρκετό ψάξιμο σε forums πέτυχα ενα γερμανικό (?!) forum και επικοινώνησα με έναν τύπο (ας ειναι καλά το google translate)
o οποίος μου έστειλε ένα άλλο link με τις ίδιες πληροφορίες το οποίο αν και ήταν και αυτό dead το wayback machine εκανε το θαύμα του και ιδού!

https://www.web.archive.org/web/20120717071458/http://www.irisindigo.com/index.php/Indigo_to_PS-2_Keyboard_converter

ο κλασσικός και μοναδικός (ίσως) DIY converter (για την ακρίβεια υπάρχει ακόμα μια κατασκευή που χρησιμοποιεί αντί για δύο έναν 628 χωρίς όμως να καταφέρω να βρώ περισσότερα!)

Οπότε ...εις αναμονή της ολοκλήρωσης της κατασκευής... ;)

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
429
...επειδή το σχέδιο του κονβέρτορα είναι δυσεύρετο (και ούτε λόγος για pcb) σχεδίασα στο Eagle το pcb και θα δώσω και εδώ τα σχέδια και το schematic ( για όποιον νταραβερίζεται με κολλητήρια κλπ και DIY καταστάσεις) όταν με το καλό το τυπώσω και το δοκιμάσω και όλα δουλέψουν οκ.

Last edited:

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
429
Λοιπόν το SGI restoration ...νομίζω ...ολοκληρώνεται με ΕΠΙΤΥΧΙΑ!
Για να συνοψίσουμε και λόγω του γεγονότος πως οι πληροφορίες σχετικά με ύπαρξη DIY SGI to PS2 keyboard/mouse converter είναι μηδαμινές έως ανύπαρκτες ,αφού βρέθηκε και το schematic (βλέπε πιο πάνω ποστ) και για να είμαστε 'νοικοκυρεμένοι' και σωστοί ξανασχεδίασα το schematic στο Eagle και έφτιαξα και το pcb για όποιον ενδιαφέρεται!
Η πλακέτα δοκιμάστηκε και ...λειτουργεί κανονικά!
Παραθέτω λοιπόν φωτογραφίες και το link με όλα τα αρχεία βασισμένα βεβαίως στην αρχική υλοποίηση τυο RShockle (δεν μπόρεσα δυστυχώς να βρω περισότερες πληροφορίες για να δώσω τα εύσημα στο παλικάρι που υλοποίησε αυτό το όμορφο και λειτουργικό προτζεκτάκι το οποίο με βοήθησε ώστε να μπορέσω να συνδέσω ps2 πληκτρολόγιο και ποντίκι μιας και στον Indigo .μιας και χρησιμοποιεί 'ειδικό' δικό του πρωτόκολλο επικοινωνίας)
DSC_0499.JPG sji_key_conv.jpgDsc_0550.jpg

sgoconv_sch.png
sgoconv_pcb.png
sgoconv_top.png
Link με tα αρχεία: pcb , schematic , bom , hex κλπ

ΠΡΟΣΟΧΗ: απαγορεύεται οποιαδήποτε εμπορική χρήση της εν λόγω πλακέτας με σκοπό το κέρδος.

Last edited:

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
429
...έτσι ο indigo ξεκίνησε κανονικά και έχουμε τις πρώτες 'οθόνες' που ανυπομονούσα τόσο καιρό να δω....

DSC_0551.JPG

DSC_0549.JPG

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,449
Υπέροχα!...Είσαι δάσκαλος!...πάει και τελείωσε!... :thumbup::cool: