Σημερα ο αγιος βασιλης μας εφερε ενα Silicon Graphics Indigo!

riscknight

Retro Enthusiast
Reaction score
245
Συγχαρητηρια.

Σε IRIX μπορεις να μπεις με καποιο account η διαβαζεις καποιο μηνυμα οσο συνεχιζει?

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
429
το μηχάνημα συνεχίζει κανονικά και μπαίνει στο γραφικό περιβάλλον του irix . Μου βγάζει login screen με όλους τους χρήστες σε εικονίδια (!).
Θα ακολουθήσουν φώτο και κάνα βιντεάκι όταν μπορέσω.
Για την ιστορία να αναφέρω πως όλοι η χρήστες είχαν κωδικό (φυσικά και ο root!) εκτός από έναν που είχε τον ιδιο κωδικό με το login- οπότε κατάφερα και μπήκα στο IRIX και ΄ψαχούλεψα' ενδιαφέροντα πράγματα. Φυσικά δεν αντιστάθηκα και έδωσα και ένα cat /etc/passwd (για όσους γνωρίζουν) .
Τυχαία βγήκα στο login ξανά και άρχισα να πειραματίζομαι με το root password με ότι λέξεις μου έρχονταν...και voila! το password του root βρέθηκε (!) οπότε τα υπόλοιπα... ήταν 'piece of cake' που λένε και στο χωριό μου ;)

Last edited:

Pluto63

Retro Addict
Reaction score
830
Αλέξανδρε χίλια μπράβο και για το preservation της DIY κατασκευής, πολλές έχουν χαθεί σε host που δεν υπάρχουν πια όποτε αυτή έστω σώθηκε και εξελίχτηκε. Kudos όπως λέγαμε κάποτε.

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
429
Ευχαριστώ τόσο το Νεκτάριο (a.k.a riscknight) όσο και εσένα Άκη για τα καλά σας λόγια .Χαίρομαι πραγματικά που βρέθηκε τελικά άκρη για να 'αναστηθεί΄τόσο ο Indigo όσο και για την ΄αναβίωση' του SGI keyboard/mouse cοnverter για όποιον θελήσει να φτιάξει κάτι παρόμοιο.

Last edited:

riscknight

Retro Enthusiast
Reaction score
245
Ευχομαι να περασεις πολλες ωρες μαζι του και να το ευχαριστηθεις!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,470
...
Για την ιστορία να αναφέρω πως όλοι η χρήστες είχαν κωδικό (φυσικά και ο root!) εκτός από έναν που είχε τον ιδιο κωδικό με το login- οπότε κατάφερα και μπήκα στο IRIX και ΄ψαχούλεψα' ενδιαφέροντα πράγματα. Φυσικά δεν αντιστάθηκα και έδωσα και ένα cat /etc/passwd (για όσους γνωρίζουν) .
Τυχαία βγήκα στο login ξανά και άρχισα να πειραματίζομαι με το root password με ότι λέξεις μου έρχονταν...και voila! το password του root βρέθηκε (!) οπότε τα υπόλοιπα... ήταν 'piece of cake' που λένε και στο χωριό μου ;)
Πφφφ...περίεργε! :lol::lol::p Καλορίζικο! Να δούμε πότε θα καταφέρω να περάσω να το δω από κοντά...είμαι κι εγώ περίεργος...:lol::lol::lol: