What's new
iamretro

Wow! It seems you have yet to create an account with us! Needless to say, you have to register in order to get the full "iamretro" experience! You will then be able to create your own topics, reply to posts and be an active member of the MOST prolific community in Greece (even further than that, but we're being modest for now). So don't delay! REGISTER!

Σκέψη για δημιουργία παιχνιδιού

skylas

Retro Starter
Comrade
Καλησπέρα παιδιά!

Μετά από 3 συμμετοχές μου στον αγαπημένο μου διαγωνισμό CPCretrodev, φέτος δεν έστειλα παιχνίδι τελικά. Λίγο τα πολλά οικογενειακά θέματα, λίγο η έλλειψη έμπνευσης, λίγο οι περιορισμοί από τους κανονισμούς, δεν είχα κάτι έτοιμο. Παρόλα αυτά συμμετείχα ως σπόνσορας (τρομάρα μου) για την BASIC κατηγορία, μήπως και βγει κανά καλό παιχνίδι σε BASIC, και όντως τελικά συμμετείχαν 3 παιχνίδια σε BASIC με πολύ καλό επίπεδο.

Μου έλειψε όμως η δημιουργία. Σκεφτόμουν μήπως να έφτιαχνα κάτι σε text adventure, αντιστοιχο με το Μπουντρούμι (https://amstradsakis.blogspot.com/2021/05/budrumi.html) που είχα φτιάξει. Ίσως όχι απαραίτητα escape φαση, αλλά ίσως κάπως cluedoειδές, να βρεις στοχεία π.χ για δολοφόνο, μέρος, και εργαλείο φόνου. Επίσης, μουσική καλή θα βρούμε.
Πάμε τώρα στα προβλήματα (λόγω περιορισμών στη μνήμη αλλά και λόγω του ότι κάνω λίγα πράγματα μόνο, δεν ξ΄έρω πολλά από προγραμματισμό!):
Καταρχήν οι εικόνες θα πρέπει να είναι σε BASIC, άρα πολύ πιο απλές από το Μπουντρούμι, καθώς απαγορεύεται το multiload. Ίσως και σε mode 2, που σημαίνει 1 χρώμα μόνο. Επισυνάπτω κάποιες από το Μπαρμπούτι, για να δείτε πώς βγαίνει περίπου.
Η όλη ιστορία θα πρέπει να γίνεται σε 3-4 δωμάτια, άντε λίγο παραπάνω (ή focused επιλογές μέσα στο ίδιο δωμάτιο). Μπορούν να δοθούν περίπου 3 - 4 επιλογές σε κάθε στάδιο για το τι θα επιλέξει ο παίκτης.

Πιστεύετε ότι μπορεί να βγει κάτι καλό με αυτά? Δεν νομίζω ότι έχω τόση φαντασία για να φτιάξω καλή ιστορία με τόσα λίγα, αλλά είπα να ρωτήσω μήπως πέσει καμιά καλή ιδέα, σίγουρα υπάρχουν πολλοί με αρκετά καλύτερη φαντασία από εμένα!

Ευχαριστώ!

Attachments

• BARBOUTI4.png
    BARBOUTI4.png
    9.2 KB · Views: 16
  • BARBOUTI5.png
    BARBOUTI5.png
    7.8 KB · Views: 16

Always Somewhere

Retro Mentor
Comrade
Τι θα έλεγες για ένα παιχνίδι τύπου rogue..

Όχι ίδιο αλλα με πολύ απλά γραφικά όπως τα παρακάτω..

Νομίζω ότι δεν έχει βγει κάτι τέτοιο σε amstrad αλλα απο την άλλη είναι απλό και μπορείς να αξιοποιήσεις τους περιορισμένους που γράφεις ώστε να φτιάξεις ενα παιχνίδι που θα έχει και σασπένς :) καθώς ο παίκτης (ASCII character προσωπάκι) μέσα σε μια μόνο οθόνη κάνει περιήγηση σε πολλά δωμάτια και μέρη και αντιμετωπίζει πολλούς εχθρούς και παγίδες ενώ πρέπει να κάνει διάφορες επιλογές για να τους νικήσει αλλα και να μην σκοτωθεί απο τις παγίδες.

Για να εμπλουτιστεί όλο αυτό και να πας παραπάνω θα ήταν ωραίο ιδέα να συνδυάσεις τους εχθρούς με αυτές τίς 4-5 οθόνες που λες (4-5 δωμάτια όπως το γράφεις εσύ) όπου θα αντιμετωπίζει ο παίκτης κάποιους μεγάλους εχθρούς μπροστά του (πχ. ας πούμε να σχεδιάσεις ένα δράκο, ένα κύκλωπα, σε απλή σχεδίαση και απεικόνιση) κάνοντας επιλογές τύπου (1.defeat, 2.attack, 3.spell, 4.run).

Στο δεύτερο βίντεο που σου έχω βάλει έχει το rogue της epyx που έχει και clues manual με την ιστορία. Το έχουν εξελίξει λίγο (εσύ μπορείς να κάνεις κάτι απλό σαν το πρώτο βίντεο με το άλλο rogue game)

Δεν ξέρω απο προγραμματισμό απλα ρίχνω μια ιδέα. Sorry αν γράφω μπούρδες και πράγματα που ίσως να μην γίνονται σύμφωνα με τους περιορισμένους που αναγράφεις.

Last edited:

Lord Vek

Retro Starter
Ή ένα πλαίσιο τυχαίων γραμμάτων με κρυμμένες λέξεις οριζόντιες, κάθετες και διαγώνιες που θα πρέπει να βρεί ο παίκτης.

skylas

Retro Starter
Comrade
Ευχαριστω ολους για τις σκεψεις σας! θα δουμε τι θα βγει!
Γενικώς έχω πρόβλημα στο να δημιουργήσω κίνηση, με δυσκολεύει πολύ, γι αυτό προτιμώ quizzes ή text adventures με λίγες εικόνες.
Όμως όλα ειναι χρησιμα, καθως ειμαστε σε φαση <ιδεοθυελλας> :p, οποτε ολα λειτουργουν θετικα!

ndial

Retro Starter
Μπράβο φίλε Σάκη, πάντα αυπροσδεκτες ολες αυτές οι προσπάθειες!
Τώρα ειδα και το "Μπουντρούμι", πραγματικά πολύ καλή προσπάθεια! Εύγε!
Τώρα για ιδέες, τι να πω. Γενικά όσο δεν μπλέκεις με sprites, collision detection, memory flow κτλ, τόσο πιο εύκολα φτιάχνεις κάτι αξιοπρεπε΄ς. Εξού και ο συνήθης συνδιασμός text με στατικές εικόνες.
Εγω θα έλεγα π.χ. στο ήδη υπάρχον "Μπουντρούμι", να έβγαζες μια νέα εκδοση (say, "Μπουντρούμι 2") όπου θα μπορουσες να βάλεις αντικειμενα προς εξερευνηση στις στατικές εικόνες, και με την χρηση του cursor να τα βρισκεις και να τα βάζεις σε κάποιο inventory (το αντικειμενο θα γινεται mapped με κάποια λέξη που θα κρατας στην memory όπου θα μπορουσες να την χρησιμοποιήσεις ή να συνδυάσεις στο ήδη υπάρχον text interface του παιχνιδιου σου ας πουμε).
:)

Last edited:

skylas

Retro Starter
Comrade
Ευχαριστω! Σκεφτομαι κάτι cluedoειδές, αλλά μάλλον πρέπει να διαβάσω κανά αστυνομικό γρίφο να πάρω ιδέες :-D

clemenza

Retro Mentor
Comrade
Ευχαριστω ολους για τις σκεψεις σας! θα δουμε τι θα βγει!
Γενικώς έχω πρόβλημα στο να δημιουργήσω κίνηση, με δυσκολεύει πολύ, γι αυτό προτιμώ quizzes ή text adventures με λίγες εικόνες.
Όμως όλα ειναι χρησιμα, καθως ειμαστε σε φαση <ιδεοθυελλας> :p, οποτε ολα λειτουργουν θετικα!
Φίλε skylas θα σου προτείνω - με το 1.000στό μου post, να τα λέμε κι αυτά! - να τσεκάρεις αυτό εδώ το βιβλίο που διατείθεται πλέον δωρεάν. Εξηγεί με πολύ απλό τρόπο και βήμα-βήμα το πώς να φτιάξεις ένα adventure game σε απλή, standard BASIC και μάλιστα έχει και ένα ολόκληρο παιχνίδι το οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις ως βάση για να δημιουργήσεις κάτι δικό σου. Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να το ψάξεις λιγάκι γιατί θα σε φέρει πιο κοντά σε αυτό που σκέφτεσαι να δημιουργήσεις.

Ακόμα κι αν δεν "ψηθείς" έχει πολύ ενδιαφέρον ως βιβλίο πάντως! ;)

Always Somewhere

Retro Mentor
Comrade
Φίλε skylas θα σου προτείνω - με το 1.000στό μου post, να τα λέμε κι αυτά! - να τσεκάρεις αυτό εδώ το βιβλίο που διατείθεται πλέον δωρεάν. Εξηγεί με πολύ απλό τρόπο και βήμα-βήμα το πώς να φτιάξεις ένα adventure game σε απλή, standard BASIC και μάλιστα έχει και ένα ολόκληρο παιχνίδι το οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις ως βάση για να δημιουργήσεις κάτι δικό σου. Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να το ψάξεις λιγάκι γιατί θα σε φέρει πιο κοντά σε αυτό που σκέφτεσαι να δημιουργήσεις.

Ακόμα κι αν δεν "ψηθείς" έχει πολύ ενδιαφέρον ως βιβλίο πάντως! ;)

Ω! ευχαριστούμε. Κάθε σελίδα του είναι μαγική.. πολύ ωραίο βιβλίο!

skylas

Retro Starter
Comrade
Ευχαριστω πολυ ολους παιδια! Τελικα μου ηρθε ενα μικρο σεναριο, οχι τοσο σε Mystery, αλλα σε adventure με trial/error στοιχεια, δεν ειναι τελειο αλλα θα το παλεψω σιγα σιγα!
Θα κρατησω βασικα τους μηχανισμους του μπουντρουμιου και θα βαλω διαφορετικη ιστορια, εικονες και μουσικη.
Δυστυχως για τεχνικους λογους (κυριως το Multiload) δεν μπορει να παει στο cpcretrodev, αλλα δεν πειραζει!

Always Somewhere

Retro Mentor
Comrade
Μπράβο φίλε Σάκη! Κράτα μας ενήμερους σχετικά με το progress του παιχνιδιού.

Άμα μπορείς βάλε και κάποια στιγμή ένα screenshot του παιχνιδιού.

skylas

Retro Starter
Comrade
Οκ, ευχαριστω! νωρις ακομα για screenshot! Θα μπει κ αυτο ομως!

skylas

Retro Starter
Comrade
Μπράβο φίλε Σάκη! Κράτα μας ενήμερους σχετικά με το progress του παιχνιδιού.

Άμα μπορείς βάλε και κάποια στιγμή ένα screenshot του παιχνιδιού.
Αντε, θα βαλω μία, αν και τη σκεφτομαι να ειναι στο τελος του παιχνιδιου, απλα σημερα βρηκα χρονο και μ επιασε οιστρος :-D
Ποιο προτιματε?

Attachments

• AMSTRADAIR.png
    AMSTRADAIR.png
    7.4 KB · Views: 10
  • AMSTRADAIR2.png
    AMSTRADAIR2.png
    7.6 KB · Views: 10

Vincent

Retro Addict
Comrade
AMSTRADAIR2.jpg

Αυτή :D

Μαύρο, λευκό, γαλάζιο και το ένα γκρι.
Αλλάζεις το χρώμα στην τουρμπίνα και ρόδες.

skylas

Retro Starter
Comrade
M αρεσε πολυ η ιδεα ότι με μια γραμμη στη μεση, εχει αισθηση του φοντου!(παντα ημουν χαλια στη ζωγραφικη, ειδικα στην αντιληψη του βαθους). Ευχαριστω πολυ!

Ενα χρωματακι ακομα θα θελα στο αεροπλανο, αλλα στο mode 1 εχει μονο 4 , οποτε τι να κανουμε!

Attachments

• amstradair3.png
    amstradair3.png
    7.8 KB · Views: 8