Στήσιμο pc 386DX/40 για επιστημονική εργασία....

A

Anonymous

Guest
Ναι υπάρχουν... τα πιο πολλά είναι mobo που παίρνουν και 386 και 486

παραθέτω μια φωτογραφία που ονομάζω "Δαυίδ και Γολιάθ" (δοκίμασα το 401ΑΤ και είναι ΟΚ)

A

Anonymous

Guest
^ το ότι έχει ενσωματομένο mpu το γνωρίζω, ports να συνδέσεις εξωτερικό synth δεν έχει....
δε με απασχολεί το πώς να κάνω αυτόνομη την SW60, το πώς θα συνδέσω κανα CM-32L στο μηχάνημα με απασχολεί :lol:

edit: σήμερα άρχισα να το στήνω το μηχάνημα σιγα σιγά... το πιό σπαστικό είναι το μάζεμα των καλωδίων :evil: , θέλει λίγο δουλειά ...

A

Anonymous

Guest
τελικά ανακάλυψα ασυμβατότητες με τις cirus vga 5429 και 5428 που έχω... ίσως παραείναι καινούριες για το 386 :shock: , απίστευτο και όμως ισχύει σε αυτή την περίπτωση... είχα καλύτερα απότελέσματα με αυτή την κάρτα:

:shock: :shock: :shock:
και την είχα για εντελώς μούφα !

Όποιος έχει καμοιά vga (όσο αρχαία και να είναι) και δεν την θέλει, εδώ είμαστε - καλοδεχούμενη για τεσταρίσματα! :lol: :lol:

nkary

Too Retro to post!
Τι λες ρε?
VGA της Western Digital? Της γνωστής από τους δίσκους?
Όλο εκπλήξεις είσαι ;)

A

Anonymous

Guest
nkary said:
Τι λες ρε?
VGA της Western Digital? Της γνωστής από τους δίσκους?
Όλο εκπλήξεις είσαι ;)
Ναι, από όταν έφτιαχνε και τα δικά της ic πιστεύω... την είχα ειλικρινά για μούφα και την έβαζα για δοκιμή σε μητρικές που δεν ήξερα αν δουλεύουν ή όχι.
Πάντως είναι της σειράς PARADISE, κλασσικές αρχαίες vga ... κατέβασα και τους drivers, έχει μέσα utility που γυρίζει την κάρτα σε (υποτίθεται) 100% EGA ή CGA :shock:
Θα δείξει...
τσίμπησα από γνωστό και μια UMC vga για δοκιμή, ήταν κάποτε σε παλιό 486 που είχε μόνο ISA :mrgreen:

nkary

Too Retro to post!
Πως πάει εδώ? Κάποιο πουλάκι μου είπε ότι έχεις ένα θεματάκι ;)

A

Anonymous

Guest
ναι, είπα να κάνω update όταν θα είχα άλλη μητρική... έφαγα 2 μέρες με τα κολλήματα αυτής και δεν την παλεύω άλλο, θα την αλλάξω... σκέφτομαι να πάω σε 486 με vesa local bus και κάποιον "μικρό" επεξεργαστή, 486sx/25 ή DX33 ...

konc

Retro Enthusiast
keropi said:
ναι, είπα να κάνω update όταν θα είχα άλλη μητρική... έφαγα 2 μέρες με τα κολλήματα αυτής και δεν την παλεύω άλλο, θα την αλλάξω... σκέφτομαι να πάω σε 486 με vesa local bus και κάποιον "μικρό" επεξεργαστή, 486sx/25 ή DX33 ...
Αν δεν βρεις σκέψου και το ενδεχόμενο κάποιου γρηγορότερου σε low speed (χωρίς το turbo)

A

Anonymous

Guest
^ η cpu δεν είναι το θέμα (είναι φτηνές :lol: ), η καλή μητρική είναι το πρόβλημα... προς το παρόν τζίφος , εκτός και αν θέλω να δώσω κανα 100ρικο :lol: :lol: :lol:

nkary

Too Retro to post!
Έχει κάτι Βούλγαρους και γενικά τελευταία πολύ ανατολική Ευρώπη που πουλάνε στο ebay σχετικά φθηνά

A

Anonymous

Guest
Το εγκατέληψα το εγχείρημα 386 λόγω του ότι δεν μπορώ να βρω "καλή" μητρική.
Δοκίμασα και 486 με VLB αλλά και εκεί με εκνευρήσανε οι ασυμβατότητες. Βασικά αν δεν πας σε μητρική 486 με PCI (σαν αυτή που έχει ο nkary ας πούμε) και να σκάσεις 60-80ε μόνο για αυτή τότε σε τρώει το άθλιο ΑΜΙΒΙΟS με τα ηλίθια προβλήματά του... δεν παλεύεται και πλέον θα κάνω ένα 2ο pentium1 mmx pcάκι σαν και αυτό που έχω ήδη:
HOT-591p μητρική ,200άρης mmx και riva128zx, εγγυημένα απροβλημάτιστος συνδιασμός.

nkary

Too Retro to post!
dR_wH0 said:
Τι εννοείς *καλή* ;
Σαν αυτή που έχει ο 486 που μου πούλησε :D
Ε ρε Λεωνίδα και εσύ θέλεις ο 386 να πετάει ;) Για δες στα τελευταία τεύχη του pcmaster που ανεβάσαμε κάτι 386 συστήματα. Νορμάλ καταστάσεις :lol:
By the way ο PIII είναι έτοιμος. Θα ανοίξω νέο θέμα :D

A

Anonymous

Guest
ακριβώς! καλή = Soyo, Abit, Shuttle, Asus ... και όχι τις no-name που έχω τώρα

nkary, δεν το θέλω να πετάει μαν (οκ να μην είναι και ερπετό) αλλά όχι και να μη μπορώ να έχω μνήμη UMB ακόμα και με τον EMM386 ! έλεος... πήγα να βάλω 3.11 και αν είχες umb blocks (ακόμα και με τον emm386 που έγραψα παραπάνω) τότε δεν ξεκινούσανε :sick: