Στατιστικά Κίνησης iamretro

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Το αποφεύγω γενικώς - το να κοιτάζω τα νούμερα. Ποτέ δεν με απασχόλησαν. Σήμερα όμως, μετά απο παρότρυνση γνωστού είπα να τα ρίξω ένα βλέφαρο. Στην τελική...πώς μας βρίσκουν αυτοί που μας βρίσκουν ; Παραθέτω μερικά SS απο την κίνηση του Μαρτίου (μέχρι τώρα) για το http://www.iamretro.gr (δλδ όχι για το φορουμ) όπως επίσης ποιά είναι τα top search keywords που οδηγούν τους νέους ρετρόπληκτους (και όχι μόνο εδώ)

2.195 Unique Visitis μέχρι σήμερα, για τον μήνα αυτό. Δεν είναι άσχημα για ένα Site που ασχολείται με "παλιατζούρες". Ο προηγούμενος μήνας εμφανώς πήγε καλύτερα.

Για να δούμε τα keywords!

Sega ?????!!!????????? Περιμένω σχολιασμό για τις υπόλοιπες φοβερές λέξεις!!!!!!! :lol: :lol: :lol:

Attachments

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
ανδρεας τσουρινάκης; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
484
2,2Κ unique visitors και 221Κ hits? :D καθόλου άσχημα θα έλεγα! :D
και flirt και πυκωτές και Τσουρινάκης! :D

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
484
το Sega είναι έκπληξη όπως και να το κάνουμε! :lol:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
chriskgnr said:
το Sega είναι έκπληξη όπως και να το κάνουμε! :lol:
Μα SEGA ???? Ούτε καν Nintendo ??? Commodore ???? xa xa xa

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
SID ?? :mrgreen: :lol: :lol: :lol: Ου να μου χαθώ βρεεε.... :lol: :lol: :lol:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
Είμαι ένας τιποτένιος ! Τελικά καλύτερα να πάω να γίνω καλλιεργητής γογγυλιών.... :mrgreen: :lol: :mrgreen: :lol: :mrgreen: :lol:

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
484
geoanas said:
Είμαι ένας τιποτένιος ! Τελικά καλύτερα να πάω να γίνω καλλιεργητής γογγυλιών.... :mrgreen: :lol: :mrgreen: :lol: :mrgreen: :lol:
:lol: :lol:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
geoanas said:
Πάω να γράψω κανα άρθρο για SEGA τελικά :lol: :lol: :lol: :lol:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,476
...και (ίσως) αν καταφέρω να χώσω κανα SID μεσα σε κανα SEGA, να πάρω τα "πάνω" μου στο φινάλε...να 'ουμ, ας 'ουμ :lol: :lol: :lol: :lol:
Τιποτένιοι Commodorάδες...tsk!tsk!tsk! :lol: :lol: :lol: :lol:

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
305
(Γενικά για sites μιλάω, μην παρεξηγηθώ!)
Αυτό με τα "unique" hits ποτέ μου δεν το κατάλαβα. Ναι ΟΚ αντιλαμβάνομαι πως δεν υπάρχει άλλος τρόπος αναγνώρισης, και πως να υπάρξει άλλωστε... αλλά όσο και αν σε ένα site σαν το iamretro πραγματικά δεν παίζει κανέναν ρόλο, άραγε τι ρόλο παίζει σε sites που πραγματικά βασίζονται στην επισκεψιμότητα και στα νούμερα? Και εξηγώ:

Πληκτρολογώ www.iamretro.gr από το σπίτι μου το πρωί πίνοντας τον καφέ μου. Το ίδιο από τη δουλειά μου στις 12 το μεσημέρι. Το ίδιο από το wi-fi της καφετέριας στις 6 το απόγευμα. Το ίδιο από το σπίτι μου το βράδυ, ενώ το router μου έχει αλλάξει ip από το πρωί. Αυτό με κάνει 4 "unique" hits φαντάζομαι, lol :lol:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
konch said:
Πληκτρολογώ http://www.iamretro.gr από το σπίτι μου το πρωί πίνοντας τον καφέ μου. Το ίδιο από τη δουλειά μου στις 12 το μεσημέρι. Το ίδιο από το wi-fi της καφετέριας στις 6 το απόγευμα. Το ίδιο από το σπίτι μου το βράδυ, ενώ το router μου έχει αλλάξει ip από το πρωί. Αυτό με κάνει 4 "unique" hits φαντάζομαι, lol :lol:
Αυτό ακριβώς! Το Unique hit είναι στην ουσία τι ; Μια διαφορετική IP! :lol: :lol:

To ρεαλιστικό νούμερο στα Unique hits είναι συνήθως /3 ή /4.

Pr Dakkar

Retro Enthusiast
Reaction score
319
geoanas said:
...και (ίσως) αν καταφέρω να χώσω κανα SID μεσα σε κανα SEGA,
To Sega TeraDrive είχε ένα ελεύθερο ΙSA slot .
Sound card με Sid σε Isa slot υπήρχε : η Innovation SSI 2001
.....
άρα "τυπικά" γίνεται

Τώρα ουσιαστικά - δηλαδή να "τραγουδήσει" το SiD όταν είναι σε "Sega"(/MegaDrive) mode -είναι "αλλουνού παπά ευαγέλιο" :mrgreen:

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
484
dR_wH0 said:
...Παραθέτω μερικά SS απο την κίνηση του Μαρτίου (μέχρι τώρα) για το http://www.iamretro.gr (δλδ όχι για το φορουμ) όπως επίσης ποιά είναι τα top search keywords που οδηγούν τους νέους ρετρόπληκτους (και όχι μόνο εδώ)
υπάρχει κάποια αντίστοιχη εικόνα για το forum?

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Θα πρέπει να ενεργοποιήσω και εδώ google analytics. Under worx :)