Συλλέκτης ή χρήστης;

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Μην μασάς Antyn55! Να ξέρεις ο Στέλιος σχεδόν οτι βλέπεις απο αυτήν την φωτογραφία, είτε τα έδωσε/χάρησε στον κύκλο μας είτε τα πούλησε σε πραγματικά σκοτωμένες τιμές :) Μακάρι να υπήρχαν και άλλα! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
dR_wH0 said:
Μην μασάς Antyn55! Να ξέρεις ο Στέλιος σχεδόν οτι βλέπεις απο αυτήν την φωτογραφία, είτε τα έδωσε/χάρησε στον κύκλο μας είτε τα πούλησε σε πραγματικά σκοτωμένες τιμές :) Μακάρι να υπήρχαν και άλλα! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Δεύτερος κι εγώ στη σειρά να επιβεβαιώσω τα παραπάνω... Εδώ ,εδώ ή εδώ θα βρεις ορισμένα μόνο από τα πειστήρια της δράσης του Στέλιου.
Το μόνο που με στεναχωρεί είναι η απουσία του από το forum ;)

andyn55

Retro Starter
Reaction score
9
dR_wH0 said:
Μην μασάς Antyn55!
Δεν υπαρχει θεμα dR, δεν μπαινω σε αντιπαραθεσεις ειδικα οταν μου πουλανε πνευμα. Δεν στοχοποιησα κανεναν ως κερδοσκοπο αλλα οπως φαινεται ενοχλησα και ελαβα πισω χλευασμο. Οκ, κανενα προβλημα, apologies απο την πλευρα μου αν εθιξα τον οποιοδηποτε, αν και μια σοβαρη αποψη σε αντιθεση με τον χλευασμο θα δημιουργουσε κλιμα διαλογου και αναλυσης που μπορει στην τελικη να αλαζε και την δικια μου γνωμη σε οτι μπορει να θεωρω λανθασμενο, αλλα δεν τρεχει τιποτα οπως ειπα. Το κοβω εδω και μενω με τα συμπερασματα μου. Κουβεντα κανουμε στην τελικη και αναλυουμε σημεια των καιρων μας.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Με κάθε εκτίμηση σε όλα τα παιδιά που σέβομαι και εκτιμώ, προτείνω το παρόν θέμα να ΚΛΕΙΔΩΘΕΙ γιατί έχει δημιουργήσει πολλές παρεξηγήσεις και στεναχώριες εκεί που δεν έπρεπε και σε μένα προσωπικά....

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
24
geoanas said:
Με κάθε εκτίμηση σε όλα τα παιδιά που σέβομαι και εκτιμώ, προτείνω το παρόν θέμα να ΚΛΕΙΔΩΘΕΙ γιατί έχει δημιουργήσει πολλές παρεξηγήσεις και στεναχώριες εκεί που δεν έπρεπε και σε μένα προσωπικά....
lol man
580 views σε 9 μέρες και θέλεις να το κλειδώσεις? :cool:
Θα πάει και καλύτερα ;)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Νομίζω πως εξαντλήσαμε τα πάντα εδώ άλλωστε.

Να θυμάστε όλοι, οτι δεν υπάρχει κακή πρόθεση απο κανέναν. Σε όλους τους πολιτισμένους διαλόγους, οι παρεξηγήσεις είναι μέσα στο πρόγραμμα και είναι στην ανθρώπινη φύση μας :) Όσοι βέβαια ποστάραν με προβοκατόρικη διάθεση....ξυδάκι!!!! :lol: :lol: :lol:

Topic Locked :)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Δεν υπάρχει τίποτα θετικό πλέον να βγει από το παρόν. Καθένας έχει την άποψη του, προσωπικά μου είναι απολύτως ΣΕΒΑΣΤΕΣ και μόνο παρεξηγήσεις θα υπάρχουν από εδώ και πέρα.
Ίσως, αν κάναμε αυτή τη συζήτηση δίπλα στην ακροθαλασσιά, πίνοντας κάνα ουζάκι θα γελούσαμε σαν μικρά παιδιά. Τώρα πίσω από τα πληκτρολόγια και τις απρόσωπες οθόνες τα πράγματα αποκτάν μια τροπή που δεν γουστάρω.
Ε, ας χρησιμοποιήσουμε τον χρόνο μας να κάνουμε κανένα projectάκι ή να μάθουμε κάτι καινούργιο. Αν θέλω να μαλώσω έχω τη γυναίκα μου και αν θέλω να χαλαστώ ανοίγω ειδήσεις.

Σήμερα είπα...ΕΧΩ ΤΑ ΝΕΥΡΑ μου

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
Ξεκλειδώνοντας το thread, να εξηγήσω οτι το παραπάνω υπονοούμενο που άφησα για "ξυδάκι" δεν στόχευε κάποιο συγκεκριμένο άτομο (ούτως η άλλως απο τα πόστ δεν φαίνεται τίποτα τέτοιο), αλλά just in case somebody had, για να του την "πώ" :) Κοινώς ; "Πέταξα άδεια μπάς και πιάσω γεμάτα..." :speechless:

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
515
geoanas said:
Δεν υπάρχει τίποτα θετικό πλέον να βγει από το παρόν. Καθένας έχει την άποψη του, προσωπικά μου είναι απολύτως ΣΕΒΑΣΤΕΣ και μόνο παρεξηγήσεις θα υπάρχουν από εδώ και πέρα.
Ίσως, αν κάναμε αυτή τη συζήτηση δίπλα στην ακροθαλασσιά, πίνοντας κάνα ουζάκι θα γελούσαμε σαν μικρά παιδιά. Τώρα πίσω από τα πληκτρολόγια και τις απρόσωπες οθόνες τα πράγματα αποκτάν μια τροπή που δεν γουστάρω.
Ε, ας χρησιμοποιήσουμε τον χρόνο μας να κάνουμε κανένα projectάκι ή να μάθουμε κάτι καινούργιο. Αν θέλω να μαλώσω έχω τη γυναίκα μου και αν θέλω να χαλαστώ ανοίγω ειδήσεις.

Σήμερα είπα...ΕΧΩ ΤΑ ΝΕΥΡΑ μου
με αυτό που θα μάθεις, θα σου περάσουν τα νεύρα! Ο Alan Sugar όταν ήταν πιτσιρικάς για να βγάλει χαρτζιλίκι, έβραζε παντζάρια για ένα μανάβικο. Μπορεί ένας τέτοιος άνθρωπος να βγάλει σοβαρούς υπολογιστές? :lol:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
chriskgnr said:
με αυτό που θα μάθεις, θα σου περάσουν τα νεύρα! Ο Alan Sugar όταν ήταν πιτσιρικάς για να βγάλει χαρτζιλίκι, έβραζε παντζάρια για ένα μανάβικο. Μπορεί ένας τέτοιος άνθρωπος να βγάλει σοβαρούς υπολογιστές? :lol:
Χα!Χα!...το ξέρω Chris :lol: ...Αμ, δεν μπορούσε να πέσει και μέσα στο καζάνι που τα έβραζε! :lol: :p

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,358
Για να επανέλθουμε on topic, νομίζω ότι θα πρέπει να διευκρινήσουμε ότι ο συλλέκτης δεν "στοκάρει": ο συλλέκτης θέλει να έχει από κάθε διαφορετικό μοντέλο από ένα - άντε κι ένα δεύτερο για parts ή backup. Ο "στοκαδόρος" έχει 5-10 απ' το καθένα - και προφανώς όχι στημένα. Αν τα έχει για να τα πουλήσει ή για να καλύψει τις ανάγκες των φίλων του, it's fine by me. Εμένα αυτό που με ενοχλεί είναι το να μεζεύει κανείς μηχανάκια που ΔΕΝ τα χρησιμοποιεί, ΔΕΝ τα πουλάει, ΔΕΝ έχει κάποιο συναισθηματικό δέσιμο μαζί τους, απλώς τα αποσύρει από την αγορά για δικούς του - εντελώς ψυχαναγκαστικούς κατ' εμέ - λόγους.

Και πάλι, ελεύθερη αγορά είναι, έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει. Κι εγώ όμως έχω κάθε δικαίωμα να από το να κριτικάρω μέχρι και να χλευάζω αυτή την τακτική...

spyros.s

Retro Enthusiast
Reaction score
11
Εγώ πάντως πιστεύω ότι ο συλλέκτης στοκάρει -όχι μόνο ένα ακόμα όπως έγραψες αλλά όσα μπορεί.
Ο χρήστης θα κάνει αυτό που περιέγραψες παραπάνω, δηλαδή: "έχω ένα λειτουργικό μηχάνημα που το λειτουργώ συχνά και άντε ένα για ανταλλακτικά-πειραματισμούς στο hardware κλπ μήπως χαλάσει το βασικό μηχάνημα".
Για μένα είναι διακριτή η διαφορά χρήστη και συλλέκτη! Ο συλλέκτης μαζεύει, συλλέγει, έχει ποσότητα ανεξαρτήτως αν τα χρησιμοποιεί ή όχι! Ο χρήστης αντίθετα χρησιμοποιεί συχνά τα -συνήθως λίγα- μηχανήματα του.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,523
Έχουν γραφεί κατά καιρούς διάφορα πράγματα για τα χόμπι τις συλλογές και τους συλλέκτες.
Η συλλογή μπορεί να φτάσει ακόμα και σε έντονα ψυχαναγκαστικά επίπεδα. Ένας συλλέκτης π.χ. ίσως να μη δίσταζε ακόμα και να κλέψει ένα item που δεν έχει στη συλλογή του (προς θεού δεν είναι ο κανόνας). Χαρακτηριστικό είναι ότι οι περισσότεροι άνθρωποι (ίσως 60% - 70%) ξεκινούν τη ζωή τους στην παιδική ηληκία, ως συλλέκτες, συλλέγοντας διάφορα πράγματα. Κατόπιν, στην ενηλικίωση, ένα 20%-30% θα συνεχίσει να ασχολείται με αυτό.

Από αυτά που βλέπω και αφουγκράζομαι, νομίζω ότι οι συλλέκτες (πέρα από την αρχική έκπληξη και σκεπτικισμό που τους αντιμετωπίζουν οι υπόλοιποι), απολαμβάνουν της αποδοχής, περισσότερο από κάποιους που δεν έχουν χόμπις.

Θα ήθελα να ρωτήσω, πως θα χαρακτηρίζατε - αντιμετωπίζατε, έναν άνθρωπο, που δε θα είχε κανένα χόμπι ή ενδιαφέρον (πραγματικά υπάρχουν και αυτοί!);

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,889
turrican said:
Θα ήθελα να ρωτήσω, πως θα χαρακτηρίζατε - αντιμετωπίζατε, έναν άνθρωπο, που δε θα είχε κανένα χόμπι ή ενδιαφέρον (πραγματικά υπάρχουν και αυτοί!);
"Hollow" people

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Εξαρτάται τι εννοείς με τη φράση "δεν έχουν χόμπι"

Για κάποιους χόμπι, είναι να ξημεροβραδιάζονται στους καφενέδες "Φιλοσοφώντας μετ΄ ευτελείας και φιλοκαλώντας άνευ μαλθακότητας (μην γράψω το άλλο :D ), για άλλους χόμπι είναι να περιμένουν πότε θα φύγει ο σύζυγος για να τρυπώσουν σε ξένα σπίτια για bumpsy - bumpsy (δυστυχώς έχω συναντήσει και ευτυχώς μόνο κάνα δυο τέτοιους τυπάκους που αποκαλούν το "σπορ" ως χόμπι) ενώ άλλοι σκέφτονται μόνο που θα μπεκρολογήσουν από το πρωί μέχρι το βράδυ ...

Τι να πω; Δεν μπορώ να κρίνω κανέναν παρά μόνο να τους έχω σε πολύυυυυυυυ μεγάλη απόσταση, αφού δεν υπάρχει απολύτως κανένα σημείο επαφής.

Για μένα χόμπι, είναι κάτι δημιουργικό και επιμορφωτικό, ικανό να με ξεσηκώνει και να με κάνει να ξεχνιέμαι από τα βάσανα που αντιμετωπίζω καθημερινά. Να μαθαίνω και να μου ξυπνά ευχάριστες αναμνήσεις, Να με κάνει να χαίρομαι βρε αδερφέ... :)

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
515
δε μπορώ να φανταστώ άνθρωπο χωρίς χόμπυ ή κάποια έστω 1-2 ενδιαφέροντα...

antnik

Retro Addict
Reaction score
328
Εξαρτάται τι εννοείς με τη φράση "δεν έχουν χόμπι"

Για κάποιους χόμπι, είναι να ξημεροβραδιάζονται στους καφενέδες "Φιλοσοφώντας μετ΄ ευτελείας και φιλοκαλώντας άνευ μαλθακότητας (μην γράψω το άλλο :D ), για άλλους χόμπι είναι να περιμένουν πότε θα φύγει ο σύζυγος για να τρυπώσουν σε ξένα σπίτια για bumpsy - bumpsy (δυστυχώς έχω συναντήσει και ευτυχώς μόνο κάνα δυο τέτοιους τυπάκους που αποκαλούν το "σπορ" ως χόμπι) ενώ άλλοι σκέφτονται μόνο που θα μπεκρολογήσουν από το πρωί μέχρι το βράδυ ...

Τι να πω; Δεν μπορώ να κρίνω κανέναν παρά μόνο να τους έχω σε πολύυυυυυυυ μεγάλη απόσταση, αφού δεν υπάρχει απολύτως κανένα σημείο επαφής.

Για μένα χόμπι, είναι κάτι δημιουργικό και επιμορφωτικό, ικανό να με ξεσηκώνει και να με κάνει να ξεχνιέμαι από τα βάσανα που αντιμετωπίζω καθημερινά. Να μαθαίνω και να μου ξυπνά ευχάριστες αναμνήσεις, Να με κάνει να χαίρομαι βρε αδερφέ... :)
Με λίγα λόγια και καλά νομίζω ο Geo τα λέει πολύ καλά.

Αλλά θέλω να συμπληρώσω ότι για μένα hobby - συλλέκτης – χρήστης κτλπ….είναι το τελευταίο πράμα που θα δώσω σημασία στην ζωή μου. Τι εννοώ. Η οικογένεια πρώτα για μένα η δουλειά , να περνάω αν μπορώ καλά με φίλους και πραγματική επαφή και μετα αυτό. Έχω δεί όλες τις παραπάνω κατηγορίες ανθρώπων όπως τις χαρακτηρίζει ο καθένας, να τους ταΐζει η μάνα τους, να ρεμπελιά ζουν και αντί να κάτσουν να σκεφτούν , να ασχοληθούν με κάτι, να μάθουν κάτι, επαφίονται στην συντήρηση τους από άλλους ανθρώπους. Κάποιοι έχουν στερήσει η διαλύσει την οικογένεια τους για το hobby, για να είναι χρήστες ή συλλέκτες και κάποιοι παραμείναν ρετρό - χρήστες – συλλέκτες για όλη τους την ζωή και το μόνο που έχουν στην ζωή τους είναι αυτό. Το ψέμα κυριαρχεί και η υποκρισία. Ακόμα και ανθρώπους που έχω γνωρίσει και τους ξέρω πολλά χρόνια πριν, τότε που το hobby ήταν τσάμπα, τώρα που ακρίβυνε το ρίχνουν στην αμπελοφιλοσοφία ,του στιλ , τι νόημα έχει κτλπ. Αρα μήπως η τσέπη μας αναπροσαρμόζει και τις απόψεις μας?
Ναι έτσι είναι αλλά αν δεν κάνεις αυτοκριτική ή αν είσαι εγωιστής δεν θα το παραδεχτείς ποτέ.
Το τι γράφουμε για παράδειγμα σεντόνια πολλές φορές εδώ…τι είναι….hobby αμπελοφιλοσοφειν, ενώ την ίδια στιγμή θα κοίταγες κάτι χρήσιμο να σε πάει λίγο μπροστά στην ζωή σου. Ψάχνω ανθρώπους να τους μάθω πέντε βασικά πράγματα….θέλει δουλειά…θέλει διάβασμα….αλλά μετά θα πληρωθούν…πρέπει να πονέσεις…να ξενυχτήσεις….αλλά θα πληρωθείς. Δεν βρίσκω κανένα να θέλει να ζοριστεί. Αλλά hobby έχουν.
Λοιπόν αυτό που θέλω να πώ είναι ότι τα πάντα είναι σχετικά. 30 άτομα να μαζευτούμε κάπου ο καθένας θα έχει και μια περίεργη ιστορία από πίσω….αλλά ως χομπίστες μαζεμένοι στην συγκεκριμένη στιγμή όλα είναι ρόδινα.
Για αυτό και καμιά φορά απαντάω με humor σε αυτά τα ερωτήματα.
Για να πω και γω την γνώμη μου…η νοσταλγία πρέπει να μοιράζετε με την επαφή την πραγματική. Είτε έχεις 5 είτε 105 μηχανήματα δεν λέει τίποτα αν δεν βρεθώ με τον Χρήστο ChrisKgnr να φάμε τα σουβλάκια μας, να βρεθώ με τον Dony τον Dinohatzi τον Μike τον Στέφανο(cool amiga) στην λαδόκολλά και να πιούμε τα κρασάκια μας και να γελάσουμε. Τον Στέλιο να κάνουμε την πλάκα μας. Πάνω όταν ανέβηκα που ήρθα και σας είδα αυτή ήταν η επαφή. Με τον Δημήτρη δεν έχω βρεθεί θα βρεθούμε.
Απλά πράγματα. Αλλά είπαμε. Όλα είναι σχετικά.
O Geo τα είπε ποιο κομψά μέσα σε λίγες γραμμές. ;)

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,358
geoanas said:
Αυτό! :thumbup:

Great avatar, by the way! ;)

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,358
antnik said:
Αλλά θέλω να συμπληρώσω ότι για μένα hobby - συλλέκτης – χρήστης κτλπ….είναι το τελευταίο πράμα που θα δώσω σημασία στην ζωή μου. Τι εννοώ. Η οικογένεια πρώτα για μένα η δουλειά , να περνάω αν μπορώ καλά με φίλους και πραγματική επαφή και μετα αυτό. Έχω δεί όλες τις παραπάνω κατηγορίες ανθρώπων όπως τις χαρακτηρίζει ο καθένας, να τους ταΐζει η μάνα τους, να ρεμπελιά ζουν και αντί να κάτσουν να σκεφτούν , να ασχοληθούν με κάτι, να μάθουν κάτι, επαφίονται στην συντήρηση τους από άλλους ανθρώπους. Κάποιοι έχουν στερήσει η διαλύσει την οικογένεια τους για το hobby, για να είναι χρήστες ή συλλέκτες και κάποιοι παραμείναν ρετρό - χρήστες – συλλέκτες για όλη τους την ζωή και το μόνο που έχουν στην ζωή τους είναι αυτό. Το ψέμα κυριαρχεί και η υποκρισία. Ακόμα και ανθρώπους που έχω γνωρίσει και τους ξέρω πολλά χρόνια πριν, τότε που το hobby ήταν τσάμπα, τώρα που ακρίβυνε το ρίχνουν στην αμπελοφιλοσοφία ,του στιλ , τι νόημα έχει κτλπ. Αρα μήπως η τσέπη μας αναπροσαρμόζει και τις απόψεις μας?
Ναι έτσι είναι αλλά αν δεν κάνεις αυτοκριτική ή αν είσαι εγωιστής δεν θα το παραδεχτείς ποτέ.

...

Για να πω και γω την γνώμη μου…η νοσταλγία πρέπει να μοιράζετε με την επαφή την πραγματική. Είτε έχεις 5 είτε 105 μηχανήματα δεν λέει τίποτα αν δεν βρεθώ με τον Χρήστο ChrisKgnr να φάμε τα σουβλάκια μας, να βρεθώ με τον Dony τον Dinohatzi τον Μike τον Στέφανο(cool amiga) στην λαδόκολλά και να πιούμε τα κρασάκια μας και να γελάσουμε. Τον Στέλιο να κάνουμε την πλάκα μας. Πάνω όταν ανέβηκα που ήρθα και σας είδα αυτή ήταν η επαφή. Με τον Δημήτρη δεν έχω βρεθεί θα βρεθούμε.
Απλά πράγματα. Αλλά είπαμε. Όλα είναι σχετικά.
O Geo τα είπε ποιο κομψά μέσα σε λίγες γραμμές. ;)
Μπράβο ρε φίλε, πολύ ωραία το έθεσες και πραγματικά από μία πλευρά που δεν την είχε προσεγγίσει κανένας μας. Γράφεις λίγο, αλλά όταν γράφεις, γράφεις! :thumbup: