Συλλέκτης ή χρήστης;

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,292
Ένα τελευταίο που μου έρχεται στο μυαλό σχετικά με τις συλλογές, είναι η απογοήτευση που ένοιωθα όταν δε συμμερίζονταν οι άλλοι τα όνειρα μου! :/
Θυμάμαι από το σχολείο, ότι το καλύτερο δώρο που μπορείς να κάνεις σε κάποιον, ήταν φακελάκια με αυτοκόλλητα χαρτάκια. Κυκλοφορούσαν παντού ιστορίες, με παιδιά που τους είχαν φέρει σε κάποια γιορτή τους, κλειστή κούτα με φακελάκια (θα είχε γύρω στα 100-150 φακελάκια). Θα κόστιζε κοντά στο χιλιάρικο, ήταν λεφτά τότε. Ε, ρε φίλε, ποτέ δε μου έτυχε. Ακόμα και στο σχολείο (πήγα στα Χανιά της Κρήτης), η κυρία στο κυλικείο δε μου έδινε, και μου έλεγε συνεχώς να πάρω κάτι να φάω (να είναι καλά η γυναίκα, την καταλαβαίνω σήμερα)!

Σήμερα ενήλικος, και γίνεται το ίδιο πράγμα! Όταν γιορτάζω μου δωρίζουν τα πιο απίθανα πράγματα( δοξάζω το θεό, δε παραπονιέμαι) . Ποτέ όμως δεν είπαν "έχεις ρε φίλε αυτή τη τρέλα, πάρε αυτό το παλιό computer" (ίσως ο αδερφός μου με το Nes mini να είναι εξαίρεση), ξέρω ότι θα χαρείς τρελά.
Καταλήγω λοιπόν, ότι η τρέλα που μοιραζόμαστε, είναι πολύ προσωπικό πράγμα. Δύσκολα γίνεται αντιληπτό (ακόμα και απο πολύ κοντινά μας άτομα.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Σήμερα ενήλικος, και γίνεται το ίδιο πράγμα! Όταν γιορτάζω μου δωρίζουν τα πιο απίθανα πράγματα( δοξάζω το θεό, δε παραπονιέμαι) . Ποτέ όμως δεν είπαν "έχεις ρε φίλε αυτή τη τρέλα, πάρε αυτό το παλιό computer" (ίσως ο αδερφός μου με το Nes mini να είναι εξαίρεση), ξέρω ότι θα χαρείς τρελά.
Καταλήγω λοιπόν, ότι η τρέλα που μοιραζόμαστε, είναι πολύ προσωπικό πράγμα. Δύσκολα γίνεται αντιληπτό (ακόμα και απο πολύ κοντινά μας άτομα.
Δημήτρη υπάρχει ένας άνθρωπος που ακόμα και σήμερα, ΠΑΝΤΑ μας σκέφτεται και φέρνει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που θα μας κάνει να χαρούμε!!! Είναι ο φίλος μας ο ταχυδρόμος που μας φέρνει τις παραγγελίες μας!!!! :D:D

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,449
Εγώ που πηγαίνω σε θυρίδα, μετράει; :whistle::)

Pitsunami

Retro Starter
Reaction score
7
Back to topic :)

Ξεκίνησα ως ένας 'μαζεύω ότι βρώ μπροστά μου' συλλέκτης ...

Κατά διαστήματα όμως ξέφυγα, και μπήκα στον πειρασμό φαραωνικών projects, να αποκτήσω π.χ. όλα τα μηχανήματα της Atari, όλα τα Sinclair κτλ. Άρα είμαι ψυχαναγκαστικός και παρορμητικός.

Mέχρι που καταστάλαξα σε κάποια συγκεκριμένα πράγματα...και μαζεύτικα λίγο.
φυσικά ποτέ δεν κυνήγησα τίποτα σε διπλό απλά να το έχω, και
πραγματικά μισώ αυτούς που όπως είπατε πιο πρίν μαζεύουν δέκα φορές το ίδιο πράγμα π.χ.
http://atariage.com/forums/topic/188483-bitrate-3do-and-m2-collection-11-years-worth-many-pics/
χρόνια τώρα κοντραριζόμασταν στις δημοπρασίες για τα 3do stuff για να μπορέσω να πάρω έστω και ένα απο όλα αυτα, και επειδή αυτος
είχε το χρήμα τα ανέβαζε όλα και φυσικά τα έχανα... και όλα αυτα για να τα κάνει πολλά...και φυσικά μετά να μου τα πουλήσει μετά απο χρόνια
ως 3do brother σε διπλή τιμή!

Anyway γουστάρω τις συλλογές μου και τις υποστηρίζω χρόνια τώρα στους γύρω μου που κανείς δεν με καταλαβαίνει και με θεωρούν
σκουπιδιάρη.
Καλά η γυναίκα δεν παίζετε...όταν 'φύγω' απο αυτον τον κόσμο ελάτε έξω απο το σπίτι μου να τα πάρετε όλα τσάμπα,απλά δεν έχουν
καμία αξία στα μάτια της!!

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,449
Αυτό με την σύζυγο μην το θίγεις... Σε καταλαβαίνω απόλυτα :)

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
483
...Καλά η γυναίκα δεν παίζετε...όταν 'φύγω' απο αυτον τον κόσμο ελάτε έξω απο το σπίτι μου να τα πάρετε όλα τσάμπα,απλά δεν έχουν
καμία αξία στα μάτια της!!
:lol::lol::lol::rofl:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Δεν υπάρχει καμία γυναίκα στον κόσμο που να μας καταλαβαίνει. Βέβαια οταν η δικιά μου κάνει κολπάκια, ρίχνω ενα ΑΓΡΙΟ βλέμα στην κρυσταλιέρα της με τα διάφορα μπιχλιμπίδια......ΤΕΛΟΣ!!! :D:D:D

cutlaroc

Retro Addict
Reaction score
627
Έχω πάρει σβάρνα το φόρουμ σήμερα και διαβάζω γιατί δεν έχω αντικείμενο στη δουλειά και περιμένω να μου αναθέσουν οπότε μη με παρεξηγείτε...:D:D

Μπορώ να κατατάξω τον εαυτό μου σε μια άλλη κατηγορία "προς Χρήση+Μ'αρέσει να τα βλέπω".

Πιστεύω οτι δε μπορεί να κατηγορηθεί κάποιος που έχει 10 Amiga βρε παιδιά. Έτσι γούσταρε τις βρήκε με ψάξιμο , σπατάλησε χρόνο και χρήμα και τις πήρε γιατί να τον μισώ εγώ δηλαδή που μπορεί να μην έχω ούτε μια; Ας στρώσω και γω τον κώλο μου κάτω να βρω και αν ακόμη είναι πλέον πιο ακριβή αυτό συμβαίνει σ'όλες τις αγορές γιατί η αγορά του ρετρό να διαφέρει; Επίσης το γεγονός οτι έχει κάποιος 10 Amiga δε σημαίνει οτι σώνει και καλά πρέπει να μου πουλήσει μια. Ούτε εγώ πρέπει να έχω την απαίτηση επίσης. Θα ψάξω να βρω κάποιον που θέλει να πουλήσει, τέλος...:)

Εγώ έχω μια ενδιάμεση σχέση , δε μπορώ να πω οτι είμαι συλλέκτης αλλά ούτε και χρήστης , είμαι κάτι ενδιάμεσο , τα μηχανάκια που έχω αποκτήσει αποκλειστικά για τη δική μου ευχαρίστηση και αναπόληση είναι ο 6128 που είχα μικρός ως πρώτο υπολογιστή, ο γομολάστιχας (ο πρώτος υπολογιστής που ακούμπησα ever και έγραψα το πρώτο μου πρόγραμμα) και η Amiga 500 (που είχα απωθημένο όπως πολλοί άλλωστε τότε).
Τα υπόλοιπα βρέθηκαν τυχαία στο δρόμο μου, ο Amstrad 1512 από φίλο και γείτονα μου ο οποίος μου τον έφερε όταν τον ρώτησα αν έχει τον 6128 μου , ( Ναι του τον είχα δώσει τότε όταν πήρα τον 386 να παίζει κανένα παιχνίδι) και προ εκπλήξεως μου λέει ναι και μου έφερε αυτόν στη θέση του (Δε με χάλασε καθόλου!!! :D:D ) και ο Acorn Electron που τον πέτυχα τυχαία σ'ένα ράφι παλιατζίδικου στο Μοναστηράκι ψάχνοντας για παλιό λάπτοπ για ένα project...
Αυτό που θέλω να καταλήξω είναι πως ο καθένας έχει δικές του προσωπικές αναμνήσεις και ερεθίσματα από την εποχή αυτή των παιδικών μας χρόνων και μερικές φορές φοβάται οτι θα χαθούν. Επίσης μπορεί να θέλει ανα πάσα στιγμή να τα έχει λειτουργικά γιατί όπως και να το κάνουμε είναι και λίγο μεγάλα σε ηλικία και ευαίσθητα, δεν είναι κακό να έχει από 2 ή 3 στο καθένα.
Για παράδειγμα αυτό που μου λείπει είναι ένας Commodore 64 τον οποίο δεν είχα ποτέ αλλά τον είχε ένας παιδικός μου φίλος και πηγαίναμε και παίζαμε αμέτρητες ώρες River Raid και Turrican. Ειδικά στο τελευταίο θυμάμαι έπρεπε να περιμένουμε το κασετόφωνο να φτάσει το 180!!! Γι'αυτό ακριβώς θέλω να τον αποκτήσω, για να διατηρήσω αυτή την ανάμνηση ζωντανή κάθε μέρα που θα τον βλέπω. :) Ε σε κάποια φάση που θα μου πάει θα τον αποκτήσω, θα βρεθεί η κατάλληλη αγγελία και θα τον πάρω...

Επίσης ισχύει αυτό που λέτε για τις συντρόφους σας όπως και για τους γονείς... Τα ίδια και οι δικοί μου,
"το υπόγειο το χεις γεμίσει με σκουπίδια, τι θα γίνει , δε μπορούμε να μπούμε, θα τα πετάξω όλα!!" κλπ κλπ...

Ευτυχώς μένουν μόνο στα λόγια... :)

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,449
...
Αυτό που θέλω να καταλήξω είναι πως ο καθένας έχει δικές του προσωπικές αναμνήσεις και ερεθίσματα από την εποχή αυτή των παιδικών μας χρόνων και μερικές φορές φοβάται οτι θα χαθούν. Επίσης μπορεί να θέλει ανα πάσα στιγμή να τα έχει λειτουργικά γιατί όπως και να το κάνουμε είναι και λίγο μεγάλα σε ηλικία και ευαίσθητα, δεν είναι κακό να έχει από 2 ή 3 στο καθένα....
Αυτή είναι και η δική μου πάγια θέση! :thumbup:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,860
Έχω πάρει σβάρνα το φόρουμ σήμερα και διαβάζω γιατί δεν έχω αντικείμενο στη δουλειά και περιμένω να μου αναθέσουν οπότε μη με παρεξηγείτε...:D:D

Μπορώ να κατατάξω τον εαυτό μου σε μια άλλη κατηγορία "προς Χρήση+Μ'αρέσει να τα βλέπω".

Πιστεύω οτι δε μπορεί να κατηγορηθεί κάποιος που έχει 10 Amiga βρε παιδιά. Έτσι γούσταρε τις βρήκε με ψάξιμο , σπατάλησε χρόνο και χρήμα και τις πήρε γιατί να τον μισώ εγώ δηλαδή που μπορεί να μην έχω ούτε μια; Ας στρώσω και γω τον κώλο μου κάτω να βρω και αν ακόμη είναι πλέον πιο ακριβή αυτό συμβαίνει σ'όλες τις αγορές γιατί η αγορά του ρετρό να διαφέρει; Επίσης το γεγονός οτι έχει κάποιος 10 Amiga δε σημαίνει οτι σώνει και καλά πρέπει να μου πουλήσει μια. Ούτε εγώ πρέπει να έχω την απαίτηση επίσης. Θα ψάξω να βρω κάποιον που θέλει να πουλήσει, τέλος...:)

Εγώ έχω μια ενδιάμεση σχέση , δε μπορώ να πω οτι είμαι συλλέκτης αλλά ούτε και χρήστης , είμαι κάτι ενδιάμεσο , τα μηχανάκια που έχω αποκτήσει αποκλειστικά για τη δική μου ευχαρίστηση και αναπόληση είναι ο 6128 που είχα μικρός ως πρώτο υπολογιστή, ο γομολάστιχας (ο πρώτος υπολογιστής που ακούμπησα ever και έγραψα το πρώτο μου πρόγραμμα) και η Amiga 500 (που είχα απωθημένο όπως πολλοί άλλωστε τότε).
Τα υπόλοιπα βρέθηκαν τυχαία στο δρόμο μου, ο Amstrad 1512 από φίλο και γείτονα μου ο οποίος μου τον έφερε όταν τον ρώτησα αν έχει τον 6128 μου , ( Ναι του τον είχα δώσει τότε όταν πήρα τον 386 να παίζει κανένα παιχνίδι) και προ εκπλήξεως μου λέει ναι και μου έφερε αυτόν στη θέση του (Δε με χάλασε καθόλου!!! :D:D ) και ο Acorn Electron που τον πέτυχα τυχαία σ'ένα ράφι παλιατζίδικου στο Μοναστηράκι ψάχνοντας για παλιό λάπτοπ για ένα project...
Αυτό που θέλω να καταλήξω είναι πως ο καθένας έχει δικές του προσωπικές αναμνήσεις και ερεθίσματα από την εποχή αυτή των παιδικών μας χρόνων και μερικές φορές φοβάται οτι θα χαθούν. Επίσης μπορεί να θέλει ανα πάσα στιγμή να τα έχει λειτουργικά γιατί όπως και να το κάνουμε είναι και λίγο μεγάλα σε ηλικία και ευαίσθητα, δεν είναι κακό να έχει από 2 ή 3 στο καθένα.
Για παράδειγμα αυτό που μου λείπει είναι ένας Commodore 64 τον οποίο δεν είχα ποτέ αλλά τον είχε ένας παιδικός μου φίλος και πηγαίναμε και παίζαμε αμέτρητες ώρες River Raid και Turrican. Ειδικά στο τελευταίο θυμάμαι έπρεπε να περιμένουμε το κασετόφωνο να φτάσει το 180!!! Γι'αυτό ακριβώς θέλω να τον αποκτήσω, για να διατηρήσω αυτή την ανάμνηση ζωντανή κάθε μέρα που θα τον βλέπω. :) Ε σε κάποια φάση που θα μου πάει θα τον αποκτήσω, θα βρεθεί η κατάλληλη αγγελία και θα τον πάρω...

Επίσης ισχύει αυτό που λέτε για τις συντρόφους σας όπως και για τους γονείς... Τα ίδια και οι δικοί μου,
"το υπόγειο το χεις γεμίσει με σκουπίδια, τι θα γίνει , δε μπορούμε να μπούμε, θα τα πετάξω όλα!!" κλπ κλπ...

Ευτυχώς μένουν μόνο στα λόγια... :)
Μπράβο φίλε μου. Σε νιώθω απόλυτα! ;)

metalcandyman

Retro Addict
Reaction score
1,137
Σεβομαι τον καθε συλεκτη που παραληλα ομως ειναι και gamer.Δεν σεβομαι καθολου και ισα ισα λυπαμαι ολους αυτους που εχουν ολες της κονσολες κουτατες ολα τα παιχνιδια κουτατα ολα τα gamepads κουτατα συλεκτικες εκδοσεις κουτατες και ολα αυτα σε ραφια σαν εκθεματα και να μην τα αγγιξει κανεις κλπ και απο gaming παπαλα.Καλα κανουν αφου αυτο τους ευχαριστη αλλα για μενα πιο πολυ αξια εχει και εχω προσπωπικα θαυμασμο σε ατομα που εχουν οτι υπαρχει και δεν υπαρχει απο Κονσολες κλπ και παραληλα ομως της λιωνουν στο παιχνιδι και της ευχαριστιουνται και οχι απλα να καθονται να της κοιτανε.

Οσο για μενα δηλωνω χρηστης και οχι συλεκτης.Εχω σχεδον οτι κονσολα εχει κυκλοροφορησει απο το Atari 2600 μεχρι και σημερα (εκτος απο pcengine και κανενα xbox γιατι δεν γουσταρω την Μ$ σαν εταιρια) οπως και ολα τα παιχνιδια που με ενδιεφεραν σε καθε κονσολα αλλα αγορασμενα ολα αυτα οταν κυκλοφορησαν δεν εχω παρει τιποτα τα επομενα χρονια.Ναι θα ηθελα ενα pcengine και μερικα παιχνιδια που με ενδιαφερουν ωστε να μην τα παιζω σε emulator αλλα με ΕΝΦΙΑ,ΕΦΚΑ,ΔΕΗ,ΟΤΕ,FORTHNET,ενοικιο για το μαγαζι οπως και πρωτες υλες επισης για το μαγαζι,διαφορα αλλα εξοδα γενικα οπως και δυο γκομενες μια επισημη και μια στα μουλωχτα δεν περισευει φραγκο.Οποτε χρηστης και παλι χρηστης γιατι απο συλεκτης θα ημουνα για τα μπαζα χωρις ευρω χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα:D:rofl::D:rofl::D:rofl::D:rofl:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Ναι, να έχεις όσα μηχανήματα επιθυμείς, δικαίωμά σου αφού έτσι και αλλιώς αυτό ακριβώς επιδιώκουμε τώρα : να χαιρόμαστε αυτά που τότε στερηθηκαμε...
Και να έχεις και κάποια "καβάτζα" μήπως χρειαστείς ανταλλακτικά κλπ... No problem...

Όμως, όταν έχεις μαζέψει ότι κυκλοφορεί και δεν κυκλοφορεί, σε πολλαπλές ποσότητες βάζοντάς τα στα ράφια, τότε έχεις μεταλλαχτεί σε κάτι άλλο! Ούτε συλλέκτης, ούτε χρήστης είσαι! Και μη μου πείτε" για ανταλλακτικά, ώρα ανάγκης" και άλλες τέτοιες παπαριές γιατί απλά δεν στέκει!
Όταν η ζωή σου ολόκληρη κινείται πια αποκλειστικά γύρω από το πώς θα μαζέψεις ότι πέσει προς πώληση στην πιάτσα, όταν όλα όσα έχεις να συζητήσεις με κάποιον άνθρωπο είναι αποκλειστικά θέματα που αφορούν αυτά τα μηχανήματα, όταν το μόνο που σε νοιάζει είναι να πουν οι υπόλοιποι "πω πω ρε πούστη μου, πόσα έχει το άτομο", ε, τότε είσαι απλά για λύπηση...
Όταν κάποιος μοστράρει ολόκληρες ντάνες από amiga 2000/3000/4000 στο Facebook τι άλλο μοστράρει δηλαδή πέρα από τη σιχαμερή ματαιοδοξία του; Αλήθεια, πιστεύει κανείς τέτοιος ότι οι υπόλοιποι μπορεί να τον ζηλεύουν; Μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτουν, γιατί αυτό που πέφτει πάνω τους δεν είναι βροχή...

Λοιπόν χρήστης, συλλέκτης και hoarder είναι τρία εντελώς διαφορετικά πράγματα. Με το τρίτο να είναι το πιο ειδεχθές από όλα...

Ξεκάθαρος ο διαχωρισμός ατο δικό μου μυαλό...

Dimitris

Retro Starter
Reaction score
44
Ξεκίνησα το 2007 όταν μετά από 8-9 χρόνια internet μου ήρθε η έμπνευση να ψάξω για macintosh emulator. Μέχρι τότε είχα κατεβάσει για Amiga, Atari, CPC, Spectrum, Commodore, Super Nes, Nes, Mega Drive, Master System. Κατάφερα μετά από καιρό να τρέξω το basilisk και ξαφνικά έφαγα ένα κόλλημα με τους Macintosh. Είδα ότι ότι είχαν αρκετούς δυνατούς τίτλους όπως Gabriel Knight, Monkey Island, Doom 1 & 2, Flashback κλπ. Μου είχαν κάνει επίσης εντύπωση 2 πράγματα στις αρχές της δεκαετίας του 90. Σε ένα adventure όπου ο Τσουρινάκης στο Pixel έγραφε ότι υπάρχει και έκδοση για Mac με 256 χρώματα (ουάου, όπως η VGA? σκέφτηκα) και σε ένα άλλο που έγραφε ότι υπάρχει μόνο για PC και για Macintosh (μου έκανε μεγάλη εντύπωση το ότι δεν ανέφερε την Amiga διότι ήταν πολύ δυνατή). Ξαφνικά ένιωσα την ανάγκη να τρέξω αυτά τα παλιά παιχνίδια σε πραγματικό μηχάνημα διότι είχα την αίσθηση ότι ο emulator δεν ήταν αξιόπιστος (πχ κόλλαγε ο ήχος). Το αστείο ήταν ότι άρχισα να ψάχνομαι με Macintosh και με ενδιέφερε μόνο ένα μηχάνημα απλά για να κάνω την δουλειά μου. Έτσι αγόρασα έναν Imac G3 στα 500mhz από το ebay με εγκατεστημένο το Mac OS 9. Ήταν τέλεια. Στην πορεία όμως με το ψάξιμο άρχισα να ζητάω κι άλλα για διάφορους λόγους. Και εκτός αυτού μου αρέσει πολύ να παίρνω ένα μηχάνημα και να το αναβαθμίζω. Έτσι αγόρασα έναν performa 6116 με cpu powerpc 60 mhz, του έβαλα περισσότερη μνήμη, κάρτα accelerator της sonnet στα 500 mhz και άλλα πολλά! Στην πορεία απέκτησα έναν Powerbook 540c, έναν Powermac G4 MDD και έναν Macintosh LC475. Στην ερώτηση για το αν είμαι συλλέκτης ή χρήστης, θα έλεγα χρήστης διότι με ενδιαφέρουν μηχανήματα που μπορώ να ασχοληθώ με τις ώρες. Με όλα αυτά μπορώ άνετα να κάτσω και να παίξω κάποιο παιχνίδι. Δυστυχώς είναι δύσκολα να έχεις χρόνο με 2 παιδιά όπως και χώρο αλλά προσπαθώ να βρίσκω λύσεις. Πχ. πρόσφατα αγόρασα από ebay ένα switchbox και 2 καλώδια ώστε να μπορώ με ένα πληκτρολόγιο και ποντίκι να συνδέσω τον performa 6116 και τον LC475. Τα οικονομικά σίγουρα παίζουν ρόλο και είναι δύσκολα πια. Θα με ενδιέφερε πολύ να αποκτήσω μία Amiga (όχι την κλασική 500άρα αλλά μιλάμε για 1200 ή 3000 ή 4000), έναν Atari St, έναν CPC 6128 και ίσως και καμμιά κονσόλα. Με τους Macintosh είμαι πολύ ευχαριστημένος διότι όπως έχω γράψει σε άλλο θέμα, σε πολλά παιχνίδια έχουν υψηλότερη ανάλυση από VGA, τα γραφικά είναι ποιο καθαρά και στρογγυλοποιημένα και έχουν επίσης και καλύτερο ήχο. Όπως είπα βέβαια κάποια παιχνίδια έχουν κυκλοφορήσει αργότερα σε Mac version. Δείτε όμως τα Flashback, Monkey Island 1 & 2, Day of the Tentacle, Wolfenstein 3D, Dark Forces, Another World, Prince of Persia. Φοβερές εκδόσεις όλα. Και φυσικά έχω κι ένα PC dos/windows 95 μόνο και μόνο για να συνδέσω την καταπληκτική Roland MT32 (δυστυχώς μου λείπει μία κάρτα roland mpu-ipc-t, έχω μόνο το breakout box). Όμως μόνο ορισμένοι τίτλοι της Sierra την υποστηρίζουν σε Amiga, Atari και Macintosh. Αντιθέτως οι τυχεροί dos users έχουν άπειρα παιχνίδια που μπορούν να την χρησιμοποιήσουν. Και όπως έχω γράψει, Police Quest 2 adlib vs roland σε youtube, τεράστια διαφορά!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,292
Εντυπωσιακό! Ομολογώ ότι δε γνώριζα την παιχνιδιάρικη πλευρά των μήλων....

Dimitris

Retro Starter
Reaction score
44
Εντυπωσιακό! Ομολογώ ότι δε γνώριζα την παιχνιδιάρικη πλευρά των μήλων....
Βασικά η δεκαετία του 90 ήταν πάρα πολύ καλή για το Mac gaming. Κυκλοφόρησαν πολλοί και δυνατοί τίτλοι. Ενδεικτικά: Monkey Island 1 & 2, Day of the Tentacle, Sam and Max hit the road, Myst 1, Riven, Flashback, Civilization, Larry series, King's Quest Series, Torin's Passage, Doom 1 & 2, Dark Forces, Heretic, Hexen, Descent, Rex Nebular, Wolfenstein 3D, Under A Killing Moon, Gabriel Knight 1 & 2, Phantasmagoria etc.