Συλλογή ή απλά απληστία;

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
Ο εικονιζόμενος κύριος είναι γνωστός Commodore fan (στις Η.Π.Α., τουλάχιστον) και, απ' ό,τι υποστηρίζει ο Dave Murray (8bit Guy) αυτά που βλέπουμε στη φωτογραφία αποτελούν ένα μικρό μέρος των όσων βρίσκονται στην κατοχή του. Ίσως σε κάποιους το ντάνιασμα τόσων πολλών όμοιων μηχανημάτων να φαίνεται φυσιολογικό, αλλά προσωπικά δεν αντέχω να βλέπω τέτοιες εικόνες: ο ένας PET OK. O 2ος για backup. Άντε, και ο 3ος για ανταλλακτικά. Από τον 4ο και μετά... τι να πω; Και μετά παραπονιόμαστε ότι ανεβαίνουν οι τιμές και ότι κάποιοι είναι άπληστοι και πλεονέκτες; Μα, εδώ, αν πιάσει φωτιά το υπόγειο του τύπου θα χαθεί μονομιάς το 1-2% των 8μπιτων Commodore παγκοσμίως, τι λέμε τώρα;

It does not compute in my mind. Το αυτό ισχύει φυσικά και για τους συμπατριώτες μου που έχουν 4 από το ένα, 5 από το άλλο, 8 από το τρίτο: το πρόβλημα δεν εντοπίζεται μονάχα στην Αμερική... :thumbdown:

18572

portarinos

Retro Starter
Reaction score
30
Ξεκάθαρα απληστία και καμία συναίσθηση του ό,τι τα μηχανήματα αυτά στα χέρια περισσότερων, θα έπιαναν τόπο και θα έδιναν χαρά και σε άλλο κόσμο.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Δεν χωράει σκέψη καν... Απληστία, που καταντάει αρρώστια...
Μιλάμε για ρετρό home computers ρε φίλε, και η μόνη υγιής ενασχόληση είναι να αντλείς χαρά και διασκέδαση όταν τα χρησιμοποιείς! Όταν τα κάνεις στοίβες, η έννοια της συλλογής προ πολλού έχει χάσει το νόημά της...

scientist

Retro Member
Reaction score
125
Συλλογή που δεν είναι στημένη να λειτουργεί πλήρως, είναι απλά μια αποθήκη με σαβούρα. Δεν δίνει σε κανέναν καμία χαρά, δεν απολαμβάνει κανείς καμία διασκέδαση, είναι απλά κάτι άρρωστο και το βέβαιο είναι πως δεν είναι συλλογή.

Το είχα πάθει και εγώ με καλώδια που τα μάζευα μην ξεμείνω από κανένα και τελικά τα πέταξα, ηρέμησα και δεν μου έχει λείψει και κανένα. Ίδια φάση, απλά εμένα τα καλώδια ήταν σε μια κούτα, αυτά θέλουν μια μεγάλη αποθήκη.

Last edited:

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,704
Βρε μήπως τα βρήκε όλα αυτά σε κανένα παλιό εργοστάσιο ή από κάποιο παλιό στέλεχος που δούλευε στην θρυλική εταιρεία και είχε την δυνατότητα να τα αγόρασει όλα;

(θυμάστε τον Ουκρανο μηχανικό που δούλευε στην commodore και πριν μερικά χρονια είχε βγάλει και πούλαγε καμία 30 κλειστές αμιγκες).

** Edit **

Αραγε εσείς σε μια τέτοια περίπτωση όπου κάποιος σας λέει ότι δούλευε στην θρυλική εταιρεία και έχει οικονομησει από κάποιο εργοστάσιο που έκλεισε καμία 30αρια μηχανήματα, αν είχατε την δυνατότητα δεν θα τα αγοράζατε όλα;

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Βρε μήπως τα βρήκε όλα αυτά σε κανένα παλιό εργοστάσιο ή από κάποιο παλιό στέλεχος που δούλευε στην θρυλική εταιρεία και είχε την δυνατότητα να τα αγόρασει όλα;

(θυμάστε τον Ουκρανο μηχανικό που δούλευε στην commodore και πριν μερικά χρονια είχε βγάλει και πούλαγε καμία 30 κλειστές αμιγκες).

** Edit **

Αραγε εσείς σε μια τέτοια περίπτωση όπου κάποιος σας λέει ότι δούλευε στην θρυλική εταιρεία και έχει οικονομησει από κάποιο εργοστάσιο που έκλεισε καμία 30αρια μηχανήματα, αν είχατε την δυνατότητα δεν θα τα αγοράζατε όλα;

Το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο σενάριο! Και ακόμα και αν είχε γίνει έτσι, θα μπορούσε να πάρει δυο-τρία από όσα μοντέλα ήθελε και τα υπόλοιπα να ενημερώσει άλλους να τα πάρουν!
Αλλά νομίζω είναι εντελώς φανταστικό σενάριο. Εδώ έχουμε μια περίπτωση ενός hoarder που μαζεύει ό,τι βρει μπροστά του και το πιθανότερο είναι όλα να γίνονται για να ικανοποιήσει την εγωιστική επιθυμία του ακριβώς για μια φωτό σαν την παραπάνω!

Εγώ, όχι, δεν θα τα έπαιρνα όλα. Αν μιλάμε για το τι έχω σήμερα σπίτι μου, και αν υποθέσουμε ότι υπήρχαν τα πάντα σε αυτό το φανταστικό εργοστάσιο, δύο 1000άρες θα αγόραζα και τίποτε άλλο... Έχω όσα χρειάζομαι για να περνάω καλά με το χόμπι μου (διάολε ξεχνάνε πάρα πολλοί ότι μιλάμε για ένα χόμπι!) και μόνο από καιρού εις καιρόν αποκτώ κάποιο μηχάνημα ΑΥΣΤΗΡΑ αν έχω σκοπό να ασχοληθώ μαζί του...

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,704
Είναι παλαβοι οι Αμερικανοί!

Πάντως επειδή είναι τεράστια χώρα έχουν μπόλικο πράμα.

Αν σου τύχει ή αν έχεις προσβάσεις σε κάποιες γνωριμίες σε μουσεία ή στελέχη παλιών εταιρειών άνετα βρίσκεις μπόλικα ρετρό μηχανήματα.

Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για μια τεράστια χώρα με την μεγαλύτερη τεχνολογική αγορά όπου όλες οι θρυλικές εταιρείες είχαν τεράστια εργοστάσια εκεί.

Σε ένα καλο deal (που λένε και αυτοί) μπορεί να βρεις και 5 ή 10 ρετρό υπολογιστές σε αποθήκες, stores, σε ράφια παλιών εργοστασίων κτλ.

Όλα πιθανά είναι στο Αμερικα!

Last edited:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Στην πρώτη φωτό, μετράμε διψήφιο αριθμό ίδιων μηχανημάτων. Όχι ξεχασμένα σε κάποια αποθήκη ή εργοστάσιο αλλά στο σπίτι/αποθήκη κάποιου ιδιώτη ως "συλλογή".
Είναι αρρωστημένη κατάσταση και δεν μπορεί κανείς να μου αλλάξει γνώμη...
Αν έβλεπα μεγάλη ποικιλία μηχανημάτων σε λογικούς αριθμούς, θα ήταν εντελώς διαφορετικά...

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,439
Εντάξει, αυτό που βλέπω στην πρώτη εικόνα ξεπερνά κάθε γνωστή ή άγνωστη παλαβομάρα.

Να δεις τι μου θυμίζει...τι μου θυμίζει...
Μήπως η συγκεκριμένη φωτογραφία απεικονίζει μια αποθήκη hardware από κάποια ξεχασμένη αλυσίδα που φαλίρισε;
Μήπως και να απεικονίζει μια αίθουσα μουσείου; (αλλά και πάλι σε κανένα μουσείο δεν συναντάς συγκεκριμένα μηχανήματα σε διψήφιο αριθμό, τουλάχιστον όχι σε κοινή θέα, άλλο τι έχουν στις αποθήκες τους).
Μήπως και να είναι προιόν φωτομοντάζ;

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι απεικονίζει ή μάλλον τι παριστάνει και σε τι κοινό απευθύνεται. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, ο συγκεκριμένος άνθρωπος ΔΕΝ είναι συλλέκτης.

Έμπορος ίσως, αποθηκάριος σίγουρα. Αν κάποιος τον ρωτήσει τι στον κόρακα θα κάνει τέτοιον όγκο μηχανημάτων, είμαι πραγματικά περίεργος τι απάντηση θα λάβει. Επίσης αναρωτιέμαι αν θα έχει τις στοιχειώδεις γνώσεις να τα συντηρήσει γιατί κακά τα ψέματα, μιλάμε για πεπαλαιωμένο hardware που σίγουρα κάποια στιγμή θα βγάλει χοντρά προβλήματα. Άραγε τα έχει ανοίξει όλα, έστω και για μια στιγμή για να γράψει 1-2 σειρές BASIC έτσι για να δικαιολογήσει την τρέλα της απόκτησης ενός τέτοιου τεράστιου όγκου υπολογιστών; Αμφιβάλλω επίσης.

Έχω και εγώ 5 Commodore 64 αλλά κανένας δεν μοιάζει με τον άλλον. Κάθε ένας είναι διαφορετικός, με ξεχωριστές μόντες και προσωπικότητα. Όλοι τους αξιόμαχοι και ετοιμοπόλεμοι, διαδέχονται επάξια την μια θέση πρίζας σούκου που διαθέτει το ντουβάρι μου, την μια θέση πάνω στον πάγκο μου, που ενίοτε μετατρέπεται σε θέση μαρτυρίου για τα πολυάριθμα demos αλλά και τις κατασκευές που μου αρέσουν να φτιάχνω, να δοκιμάζω και να μοιράζω ως χομπίστας.

Έχω και δυο Vectrex με διαφορετικά εσωτερικά τερτίπια και serial numbers. Πολύτιμα βοηθήματα ώστε να συμπληρώνω τα ευρήματα των fine devs που με τιμούν επιλέγοντας με ως beta tester, αρκετές φορές, των πολύ πρωτοποριακών και καινοτόμων projects που θέλουν να δοκιμάσουν.

Τα έχω ξαναγράψει και θα τα ξαναπώ. Η χαρά κτήσης ενός μηχανήματος, μέσα στο δικό μου κεφάλι, πιάνει άντε το πολύ το 1/4 ή και το 1/3 του συνόλου της απόλαυσης που το συγκεκριμένο μηχάνημα έχει να προσφέρει στον ιδιοκτήτη του.
Άλλες φορές από νοσταλγία και άλλες φορές από καθαρή περιέργεια...το αγόρασες. Το έκανες δικό σου και μπράβο σου, ειδικά αν το βρήκες σε καλή τιμή / κατάσταση. Μετά όμως τι; ΑΝ δεν το ζουπίξεις, δεν του τσιμπήσεις τα κυκλωματάκια του, αν δεν το κρατήσεις στοργικά και δεν του βάλεις να του φορτώσεις όλα εκείνα που ενδεχομένως είχες δει στα περιοδικά της εποχής και σε είχαν αφήσει έκπληκτο, αν δεν γευτείς τις δυνατότητες του, δεν του ανοίξεις τα σωθικά να του περιποιηθείς τις λαβωματιές που ο χρόνος ή οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες του, είχαν αφήσει...αν...αν..όλα αυτά μαζί ή χώρια, τότε φίλε μου στερείσαι της πραγματικής χαράς και δεν έχεις την παραμικρή ιδέα τι χάνεις!

Δεν είσαι συλλέκτης.

Ο πατέρας μου είναι συλλέκτης. Από αυτόν (ίσως) κόλλησα κι εγώ το μικρόβιο. Συλλέγει γραμματόσημα, νομίσματα, χαρτονομίσματα και φακέλους πρώτης ημέρας. Επίσης έχει αρκετές, αυθεντικές καρτ ποστάλ και γκραβούρες εποχής. Ε, λοιπόν τι βιβλία έχει ανοίξει προς ενημέρωση του σχετικά με την ιστορία που συνοδεύει το κάθε του απόκτημα, δεν περιγράφεται. Κοινωνικό περιβάλλον...πολιτική...μάχες ή αναμνηστικά μιας μεγάλης επετείου, αθλητικού ή ενός αξιομνημόνευτου ιστορικού γεγονότος. Περισσότερα ιστορικά είναι τα βιβλία που φιλοξενούνται στις βιβλιοθήκες και στις ραφιέρες του πατρικού μου, παρά ξεροί κατάλογοι που δίνουν μια εμπεριστατωμένη εκτίμηση καθαρά και μόνο της σπανιότητας και οικονομικής τους αξίας.

Αυτό είναι συλλέκτης για μένα.

Συλλέκτης είναι ο άνθρωπος που θα κάτσει να δουλέψει, να μάθει και να ασχοληθεί λίγο βαθύτερα με το κάθε τι που με κόπο και χρήμα έχει κοπιάσει να αποκτήσει. Σε κάθε άλλη περίπτωση ο άνθρωπος μπορεί να είναι έμπορος, επενδυτής ή και απλός αποθηκάριος. Έτσι τουλάχιστον το αντιλαμβάνομαι εγώ κι έτσι πορεύομαι με τα υπάρχοντα και τις συλλογές μου.

Τέτοιου είδους φωτογραφίες ειλικρινά με κουράζουν και τις προσπερνώ χωρίς δεύτερη σκέψη.

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,704
Δεν ξέρω τι να πω, πάντως αδυνατώ να πιστέψω ότι μπορεί να έχει τέτοιο χαρακτήρα και να μαζεύει τόσα πολλα ίδια μηχανήματα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει βίντεο του ή κάποια συζήτηση στο forum του για να καταλάβω τι χαρακτήρα περίπου έχει, γιατι αν είναι κανένας που κοκορεύεται και κάνει επίδειξη και φιγούρα τότε έχετε απόλυτο δίκιο σε ότι λέτε.

Πάντως απο οτι διάβασα του έχουν κάνει αρκετά donation απο ίδια μηχάνημα και το αναφέρει και στην σελίδα του αυτό που γράφω.

Last edited:

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,704
Χαχα! Κοίτα φάτσα που έχει το γαϊδούρακι! Γλυκύτατο είναι! :D

coin58

Retro Starter
Reaction score
75
Κάθε περίπου 5 με 10 χρόνια οι εταιρίες πετάνε στην κυριολεξία τους υπολογιστές και περνούμε καινούργια,τα πάνε σε μεγάλες αποθήκες και μετά από κάποιο διάστημα τα κάνουνε recycle,πολυ πάνε και περνούνε ότι θέλουν,Αυτό γίνεται πολλά χρόνια τώρα πολυ που έχουν πόλους υπολογιστές από εκεί τα έχουν πάρει,επίσης Κάθε σαββατοκύριακο κάνουνε κάτι σαν μικρά παζάρια σε σπίτια και πουλάνε τα πάντα σε τιμές πολύ κάτω του κόστους οπότε και από εκεί περνούν πολλά πράγματα,η photo που βάλατε παραπάνω είναι από αποθήκη που κάνουν recycle τους υπολογιστες.ειχα Πάρει μια amiga 1000 από μια γιαγιά $100.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Κάθε περίπου 5 με 10 χρόνια οι εταιρίες πετάνε στην κυριολεξία τους υπολογιστές και περνούμε καινούργια,τα πάνε σε μεγάλες αποθήκες και μετά από κάποιο διάστημα τα κάνουνε recycle,πολυ πάνε και περνούνε ότι θέλουν,Αυτό γίνεται πολλά χρόνια τώρα πολυ που έχουν πόλους υπολογιστές από εκεί τα έχουν πάρει,επίσης Κάθε σαββατοκύριακο κάνουνε κάτι σαν μικρά παζάρια σε σπίτια και πουλάνε τα πάντα σε τιμές πολύ κάτω του κόστους οπότε και από εκεί περνούν πολλά πράγματα,η photo που βάλατε παραπάνω είναι από αποθήκη που κάνουν recycle τους υπολογιστες.ειχα Πάρει μια amiga 1000 από μια γιαγιά $100.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Καμία αντίρρηση, το ξέρουμε ότι συμβαίνουν όλα αυτά. Δεν είναι κακό το που θα βρεις τα αντικείμενα που συλλέγεις, το ζήτημα είναι οι λόγοι που τους συλλέγεις! Και από κάποιο σημείο και μετά δεν είσαι πια συλλέκτης!
Μπες στον κόπο να μετρήσεις πόσους Pet έχει ο τύπος στην πρώτη φωτογραφία... Καμία συλλογή δεν δικαιολογεί τέτοιο μάζεμα. Θα μπορούσε να είχε σταματήσει σε λογικά νούμερα και θα ήταν το ίδιο. Είναι απολύτως βέβαιο ότι τα περισσότερα από αυτά δεν ξέρει καν αν είναι σε λειτουργική κατάσταση. Για εμένα αυτό είναι ο ορισμός του hoarding!
Και μη μου λέτε "του τα δώρισαν/τα βρήκε σε καλή τιμη/τα έσωσε" κλπ. Μπούρδες... Με το ζόρι του τα πασάρανε; Αυτή η κατάσταση είναι αρρωστημένη...

Όπως είπε και ο Πάνος αρχικά, μπορεί στη φώτο να βλέπουμε ένα παράδειγμα αλλά το φαινόμενο υπάρχει παντού και ασφαλώς ΚΑΙ στην Ελλάδα. Το έχουμε δει με τα μάτια μας... Μπουχτισαμε από παλικαράκια που μαζεύουν τα πάντα γιατί "με αυτό μεγάλωσα" (ναι, πιτσιρικάς είχε αγοράσει ό,τι κυκλοφορούσε) και "σε αυτό έμαθα assembly" (που ανάθεμα κι αν ξέρει τι είναι ο accumulator)...

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
Απλά παιδιά να διευκρινίσουμε κάτι: στην φωτογραφία που ανέβασε ο Βαγγέλης βλέπουμε τον 8bit Guy (Dave Murray) στην αποθήκη μίας εταιρίας που ΕΜΠΟΡΕΥΕΤΑΙ όλα αυτά που βλέπετε (και πολλά ακόμα) και που, φυσικά, δεν ανήκουν στον Dave. Ο τελευταίος όλοι γνωρίζουμε από τα videos του αν χρησιμοποιεί και αξιοποιεί τα μηχανήματά του και μακάρι να ήταν άπαντες σαν κι αυτόν.

Το άλλο το παλικάρι στην φωτό που ανέβασα εγώ τα έχει μαζέψει όλα αυτά (και αντίστοιχο αριθμό από 64άρηδες, Amigas κλπ), τα έχει στην κατοχή του, γνωρίζει από αυτά (δηλ. τα επισκευάζει κλπ) και δεν τα μαζεύει και όπως είναι τα στοιβάζει σε ράφια χωρίς να ξέρει αν λειτουργούν ή όχι. Το θέμα είναι - για μένα - ότι στη συνέχεια δεν τα πουλάει (απ' όσο έχω καταλάβει), απλά τα κρατάει. Εκεί εντοπίζω το "πρόβλημα". Αν κάποιος μαζεύει απλά χρέπια PET, τα φέρνει σε λειτουργική κατάσταση και μετά τα πουλάει σε μια λογική τιμή, όχι κακό δεν το θεωρώ, αλλά ίσα-ίσα, κοινωνικό έργο! Το θέμα είναι α) Να μην τα αγοράζει 10$ και τα πουλάει >500$ έκαστο (γιατί, πείτε μου, πόση δουλειά και πόσα υλικά έβαλε, δηλαδή) και β) να μην κρατάει όλα όσα πέφτουν στα χέρια του και βλέπουμε εικόνες σαν αυτή της φωτογραφίας.

Επίσης, να συμφωνήσω και σε αυτό που έγραψε ο Γιώργος παραπάνω, ότι δηλαδή έχει 5 Commodore 64 και είναι όλοι τους διαφορετικοί. Ναι, εκεί προφανώς και αλλάζει το θέμα! Και εγώ 3 έχω από δαύτους και δεν μοιάζουν καν μεταξύ τους (αφήστε που τον ένα τον έχω κρατήσει απλά και μόνο για συναισθηματικούς λόγους)! Αλλά όταν βλέπεις τον άλλον να έχει 12 Amiga 500 ε, ρε φίλε, τι; Έχεις μία με κάθε revision του motherboard, και το κάθε revision μία φορά με κόκκινο led και μία με πορτοκαλί και όλα αυτά σε μία version με Commodore key και σε άλλη μία με Amiga key; Ποιον κοροϊδεύουμε, δηλαδή;

Και, κλείνοντας, θέλω να εστιάσω σε μία πολύ σημαντική κατά την ταπεινή μου άποψη παράμετρο: αυτήν του πόσο εύκολα βρίσκεται το κάθε μηχάνημα. Δηλαδή, αν π.χ. κάποιος έχει 10 Spectrum γομολάστιχες δεν έγινε και τίποτα - πέραν της "παραξενιάς": πάνω από 2 εκατομμύρια πουλήθηκαν. Αν όμως ο άλλος έχει 4 Αmiga 3000T ε, ναι, ρε φίλε αυτό είναι αίσχος: δηλαδή πουλήθηκαν σύνολο 5.000 παγκοσμίως (και αν), διασώζονται οι 1.000 (επίσης και αν) και εσύ έχεις στην κατοχή σου το 1/250; Παγκοσμίως; Ε, όχι ρε φίλε, είναι too much. Εκτός αν δουλεύεις στο sequel του Babylon 5, οπότε σου ζητάω ταπεινά συγγνώμη...
:thumbdown:

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,704
Την φωτογραφία την έβαλε για αυτό που γράφω :

"Πάντως επειδή είναι τεράστια χώρα έχουν μπόλικο πράμα :

Αν σου τύχει ή αν έχεις προσβάσεις σε κάποιες γνωριμίες σε μουσεία ή στελέχη παλιών εταιρειών άνετα βρίσκεις μπόλικα ρετρό μηχανήματα."

Ήθελα να τονίσω ότι τέτοιο χαμό απο μηχανημάτα δεν θα βρεις εύκολα να υπάρχει στην χώρα μας αλλα ούτε καν σε κάποια άλλη Ευρωπαϊκή χώρα!

Ο τύπος έχει γνωριμίες και πρόσβαση σε ενα παράδεισο όπως θα τον φανταζόμασταν όλοι εμείς οι ρετράδες!

antmagn

Retro Member
Reaction score
294
Όπως και να έχει, το κανάλι του είναι από τα καλύτερα στο θέμα retro....ίσως μετά το lgr?

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,439
Υπάρχει ένα ακόμα πολύ καλύτερο που το αγαπάμε γιατί έχει μέλη του τα καλύτερα παιδιά.. Iamretro.gr λέγεται!! :D
Χα!Χα!Χα! Άσ'τα σάπια Βαγγέλη! :p:p:lol::lol: Όλοι καλά παιδιά είμαστε και μακάρι να μείνουμε για πάντα παιδιά!