Συλλογή ή απλά απληστία;

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,475
....Εκτός αν δουλεύεις στο sequel του Babylon 5, οπότε σου ζητάω ταπεινά συγγνώμη...
:thumbdown:
Ότι είπες, φυσικά συμφωνώ και επαυξάνω. Μακάρι και άλλοι να σκέφτονταν έτσι...αλλά, αυτό το τελευταίο περί Babylon 5 με έκανε να πέσω κάτω από την καρέκλα! Βρε λες να παίζει τέτοια φάση και να τον παραξηγήσαμε τον παλλήκαρο;;; :lol:

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Όπως και να έχει, το κανάλι του είναι από τα καλύτερα στο θέμα retro....ίσως μετά το lgr?
Του Murray ναι... Αλλά δεν είναι αυτός το θέμα μας...
Αλλά την "αναστάτωση" τη δημιουργεί ο κύριος στην πρώτη φωτό!

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,727
Χα!Χα!Χα! Άσ'τα σάπια Βαγγέλη! :p:p:lol::lol: Όλοι καλά παιδιά είμαστε και μακάρι να μείνουμε για πάντα παιδιά!

Χαχα! Εννοείται φίλε Γιώργο ότι όλοι όσοι ασχολούμαστε με τα ρετρό ήμαστε καλά παιδιά!

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
Χαχα! Εννοείται φίλε Γιώργο ότι όλοι όσοι ασχολούμαστε με τα ρετρό ήμαστε καλά παιδιά!
Όχι, σε καμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό, φίλε Βαγγέλη. Η πλειοψηφία είναι προβληματικές, κομπλεξικές υπάρξεις κάπου στο μεταίχμιο της ιδρυματοποίησης. Άσε τώρα, δεν είναι θέμα που θέλουμε να το ανοίξουμε, καθώς σε άπαντες έχει καεί η γούνα μας από συζητήσεις, συναλλαγές, και πάρε-δώσε οποιουδήποτε επιπέδου με "εκλεκτά" μέλη της ρετροκοινότητας τα οποία συνεχίζουν να μολύνουν τον χώρο με την ζοφερή παρουσία τους. Παρτάκηδες, εμποράκοι, μυγιάγγιχτοι και κάθε λογής "πειραγμένοι" δυστυχώς απαρτίζουν την πλειονότητα της ρετροκοινότητας. Τουλάχιστον βάσει του (δυστυχώς, πολύ μεγάλου) δικού μου δείγματος... :poop:

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,402
Μια φορά είχα αναφέρει σε μια συζήτηση πως η assholία μας αυτή φανερώνει πως κάτι δεν πάει καλά.
Το ένα πόδι στο παρών και το άλλο στο παρελθόν.
Άλλος το κάνει από παλιά και άλλος τώρα για να βρει καταφύγιο από το σκληρό και μάταιο τούτο κόσμο κρατώντας το κουβερτάκι του και ένα μικρό playmobil η τάο-τάο στη τσέπη.
Η πλειοψηφία συμφώνησε και κάποιοι όχι.
Χέστηκα γιατί αυτή είναι πραγματικότητά μου όποτε και θεωρώ σωστή την παπαρολογία μου.
Υπάρχουν πολλά στραβά στη κοινότητα χωρίς να βγάζω τον εαυτό μου απέξω αφού τώρα φοράω εγώ τη περούκα του δικαστή.

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
Μια φορά είχα αναφέρει σε μια συζήτηση πως η assholία μας αυτή φανερώνει πως κάτι δεν πάει καλά.
Άλλος το κάνει από παλιά και άλλος τώρα για να βρει καταφύγιο από το σκληρό και μάταιο τούτο κόσμο κρατώντας το κουβερτάκι του και ένα μικρό playmobil η τάο-τάο στη τσέπη.
Χέστηκα γιατί αυτή είναι πραγματικότητά μου όποτε και θεωρώ σωστή την παπαρολογία μου.
Υπάρχουν πολλά στραβά στη κοινότητα χωρίς να βγάζω τον εαυτό μου απέξω αφού τώρα φοράω εγώ τη περούκα του δικαστή.
Μήτσο, για το ότι κάποιος είναι ελεεινός ως υποκείμενο δεν ευθύνεται το "ιδιαίτερο" hobby του (προφανώς!). Και με κάτι άλλο να ασχολούταν, πάλι ελεεινός θα ήταν. Το retro computing ας πούμε δεν είναι σαν την πολιτική όπου για να επιβιώσεις πρέπει σώνει και καλά να πατήσεις επί πτωμάτων, οπότε όχι, δεν θεωρώ ότι ευθύνεται η assholeία μας (εύστοχο, πάντως!). Αλλού είναι τα προβλήματα: μιζέρια, κακομοιριά, κουτοπονηριά, σπάνια συλλογή συμπλεγμάτων κλπ. Τα retro μηχανάκια τα κακόμοιρα δεν φταίνε σε τίποτα! :cool:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,475
Μήτσο, για το ότι κάποιος είναι ελεεινός ως υποκείμενο δεν ευθύνεται το "ιδιαίτερο" hobby του (προφανώς!). Και με κάτι άλλο να ασχολούταν, πάλι ελεεινός θα ήταν. Το retro computing ας πούμε δεν είναι σαν την πολιτική όπου για να επιβιώσεις πρέπει σώνει και καλά να πατήσεις επί πτωμάτων, οπότε όχι, δεν θεωρώ ότι ευθύνεται η assholeία μας (εύστοχο, πάντως!). Αλλού είναι τα προβλήματα: μιζέρια, κακομοιριά, κουτοπονηριά, σπάνια συλλογή συμπλεγμάτων κλπ. Τα retro μηχανάκια τα κακόμοιρα δεν φταίνε σε τίποτα! :cool:
:emoji_point_up: Αυτό! Τίποτα άλλο. Απλά (και) αυτό το hobby είναι ένα μέσο εξωτερίκευσης και εκδήλωσης τέτοιων φαινομένων και παθογενειών.

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Όχι, σε καμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό, φίλε Βαγγέλη. Η πλειοψηφία είναι προβληματικές, κομπλεξικές υπάρξεις κάπου στο μεταίχμιο της ιδρυματοποίησης. Άσε τώρα, δεν είναι θέμα που θέλουμε να το ανοίξουμε, καθώς σε άπαντες έχει καεί η γούνα μας από συζητήσεις, συναλλαγές, και πάρε-δώσε οποιουδήποτε επιπέδου με "εκλεκτά" μέλη της ρετροκοινότητας τα οποία συνεχίζουν να μολύνουν τον χώρο με την ζοφερή παρουσία τους. Παρτάκηδες, εμποράκοι, μυγιάγγιχτοι και κάθε λογής "πειραγμένοι" δυστυχώς απαρτίζουν την πλειονότητα της ρετροκοινότητας. Τουλάχιστον βάσει του (δυστυχώς, πολύ μεγάλου) δικού μου δείγματος... :poop:
Δυστυχώς, δεν γίνεται παρά να συμφωνήσω με τον Πάνο... Με κακή ιδία πείρα, έχει καεί ήδη και η δική μου γούνα...
Είναι και ο λόγος που τελικά έχω αποφασίσει να πορεύομαι με πολύ λίγα άτομα ως παρέα σε αυτό το χόμπι τα οποία διάλεξα αυστηρά και με διάλεξαν αυστηρότερα, σε αντίθεση με άλλα χόμπι που ο κύκλος μου είναι συντριπτικά μεγαλύτερος...

Κρίμα παιδιά, αλλά είναι η αλήθεια. Σε μεγάλη πλειοψηφία, άτομα στο χόμπι μας κρύβουν μεγάλα "θέματα" που βγάζουν σε κάθε ευκαιρία. Όπως ξαναείπα, διάολε μιλάμε για ένα χόμπι το οποίο δυστυχώς κάποιοι μετατρέπουν σε ζήτημα ζωής! Αν επηρέαζαν μόνο τη δική τους δεν θα μας ένοιαζε, αλλά δυστυχώς συχνά πυκνά πειράζουν με όποιο τρόπο μπορούν και τα δικά μας νεύρα, οπότε "μακρυά και αγαπημένοι"...

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,304
...παιδιά, μη ξεχνάτε ότι οι computers φτιάχτηκαν και από τους πλέον περίεργους τύπους...
...και πρέπει να είμαστε ίσως λίγο πιο ανεκτικοί στην ιδιομορφία.

Ποιον άραγε να πάρω, και ποιον να θυμηθώ:
Bill gates;
Steve Jobs;
Steve Wozniak;
(Να μην επεκταθώ σε μηχανικούς, προγραμματιστές, hardware γκουρού και τσεοσ :)p ) )

Αν τους γνωρίζαμε από κοντά, θα ορκιζόμασταν ότι ήταν οριακά στο φάσμα του ασπεργκερ.
"Αυτοί" όμως έκαναν τους computers.
( και είχαν την ευφυΐα (βοηθούσαν και οι εποχές) να βγάλουν χρήματα από αυτό...)

Συνεπώς, ξέρω τι ανθρώπους μαζεύει το σινάφι.
Έτσι δε σοκάρομαι εύκολα, ούτε έχω τη ψευδαίσθηση ότι μπορώ να είμαι φίλος με τον καθένα.

Τι θέλω, επικοινωνία; Μα από ανθρώπους που δε μιλούσαν σε άνθρωπο, και είχαν νταλαβέρια μόνο με μηχανές;
Γνώσεις; Οι γνώσεις κοστίζουν και δε δίνονται από όλους ελευθέρα.
Ότι έχω μάθει το έχω πληρώσει ακριβά σε χρήμα, αλλά και σε προσβολές.
(αλλά ευτυχώς και από ανθρώπους που μοιράζονται απλόχερα).

Ξέρω επίσης και ότι ποτέ το σινάφι μας δεν ήταν ενωμένο.
Όποιο περιοδικό της εποχής να διαβάσετε, στη στήλη στης αλληλογραφίας σφαζόμαστε.

Θα αποδοκιμάσω κάποιον λοιπόν, στοχευμένα, μόνο επειδή με έβλαψε, έθιξε, υποτίμησε, και όχι χρησιμοποιώντας κάποια γενικά ταξικά κριτήρια.

Δεν επιζητώ κανενός είδους σεισάχθεια, ούτε αναδιανομή του πλούτου, ούτε " τα πλούτη τους το αίμα μας".
Ομοίως δε θα δείξω με το δάκτυλο - κάποιον που δεν έχει σώας τας φρένας. Δε με εκφράζει εμένα αυτό.

Περισσότερο πρόβλημα είχα με ανθρώπους παρατρεχάμενους, αρκετά όμως έξυπνους ώστε: να μη ξοδεύουν φράγκο, τζάμπα μάγκες ώστε να μην έχουν γενικά καμία συμμετοχή, και παρόλα αυτά να πλασάρονται στα forums, και να καπελώνουν τα πάντα. Περισσότερα προβλήματα είχα με τα λεγόμενα "καλά παιδιά", τους ειρηνιστές - προβοκάτορες, και τα κλωνοποιημένα πρόβατα.

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,402
Ωραία τα λες Μήτσο αλλά σε είχα για μορφωμένο άνθρωπο.
ΓΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡΖ λέγονται.

Αυτές οι μάχες στα περιοδικά ήταν γαμάτες, καραδοκώ πότε θα δω το επόμενο ST τόπικ για να κοντράρω εσένα και τον Dony :rofl:

Όλα αυτά βέβαια για να σπάμε πλάκα.

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
484
με πέντε αράδες τα είπες όλα και σχεδόν κανένας δε πήρε πρέφα.

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,727
Διαβάζω τα σχόλια και ξεροκαταπίνω.. :unsure:

Για ακούστε όλο αυτό...

Last edited:

Vincent

Retro Addict
Reaction score
1,402
Το μότο τύπου Jack Tramiel δε χωράει στο χόμπι.

Always Somewhere

Retro Addict
Reaction score
1,727
Μην παθιάζεσαι ! Όχι δεν είναι όλοι γκομπιουτεραδες, για να θέλουν να είναι και τύπου Jack Tramiel.

Για αυτό ίσως να τα βλέπουν με αλλο μότο, του χομπιστα ή νοσταλγού μονο.

Last edited:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,304
Ωραία τα λες Μήτσο αλλά σε είχα για μορφωμένο άνθρωπο.
ΓΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡΖ λέγονται.

Αυτές οι μάχες στα περιοδικά ήταν γαμάτες, καραδοκώ πότε θα δω το επόμενο ST τόπικ για να κοντράρω εσένα και τον Dony :rofl:

Όλα αυτά βέβαια για να σπάμε πλάκα.
Άντε βρε παλικάρια! Μας έχει φάει η νέα τάξη πραγμάτων! :cool:

Scorpio_Gr

Retro Enthusiast
Reaction score
592
Ο εικονιζόμενος κύριος είναι γνωστός Commodore fan (στις Η.Π.Α., τουλάχιστον) και, απ' ό,τι υποστηρίζει ο Dave Murray (8bit Guy) αυτά που βλέπουμε στη φωτογραφία αποτελούν ένα μικρό μέρος των όσων βρίσκονται στην κατοχή του. ......
Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου...!!!!

.....ο συγκεκριμένος άνθρωπος ΔΕΝ είναι συλλέκτης.

Έμπορος ίσως, αποθηκάριος σίγουρα.

.....ΑΝ δεν το ζουπίξεις, δεν του τσιμπήσεις τα κυκλωματάκια του, αν δεν το κρατήσεις στοργικά και δεν του βάλεις να του φορτώσεις όλα εκείνα που ενδεχομένως είχες δει στα περιοδικά της εποχής και σε είχαν αφήσει έκπληκτο, αν δεν γευτείς τις δυνατότητες του, δεν του ανοίξεις τα σωθικά να του περιποιηθείς τις λαβωματιές που ο χρόνος ή οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες του, είχαν αφήσει...αν...αν..όλα αυτά μαζί ή χώρια, τότε φίλε μου στερείσαι της πραγματικής χαράς και δεν έχεις την παραμικρή ιδέα τι χάνεις!

Δεν είσαι συλλέκτης.

Συλλέκτης είναι ο άνθρωπος που θα κάτσει να δουλέψει, να μάθει και να ασχοληθεί λίγο βαθύτερα με το κάθε τι που με κόπο και χρήμα έχει κοπιάσει να αποκτήσει. Σε κάθε άλλη περίπτωση ο άνθρωπος μπορεί να είναι έμπορος, επενδυτής ή και απλός αποθηκάριος. Έτσι τουλάχιστον το αντιλαμβάνομαι εγώ κι έτσι πορεύομαι με τα υπάρχοντα και τις συλλογές μου.

Τέτοιου είδους φωτογραφίες ειλικρινά με κουράζουν και τις προσπερνώ χωρίς δεύτερη σκέψη.
Δεν μπορεί να αποδοθεί ποιο ολοκληρωμένα....!!!!
Νόμισα πως άκουγα την σκέψη μου.....Μίλησες στην ψυχή μου!!!!
Ο άνθρωπος πολύ απλά είναι ένας κοινός μαζώχτρας και τίποτε άλλο.....

AEON

Tech Admin
Staff member
Reaction score
300
Ή τελειωμένος OCD ή ελεεινός έμπορας. Το μόνο καλό είναι ότι τουλάχιστον φαίνεται να διατηρούνται σε καλή κατάσταση. Από το να κατέληγαν σε τίποτα σκουπίδια, ας τα μαζεύουν έστω και τέτοιοι.