Συνέντευξη Αντώνη Λεκόπουλου στον Κυριάκο Μακαρονίδη

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
18
Η συνέντευξη πραγματοποιήθηκε στις 6 Μαΐου 2015 στον διαδικτυακό σταθμό amagi.gr

Μπορείτε να την ακούσετε στο soundcloud πατώντας τον παρακάτω σύνδεσμο

https://soundcloud.com/nick-kary/lekoulos

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,396
Αυτά είναι γούστα! Μπράβο Νικ!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Μπράβο Νίκο!

Την άκουσα ΟΛΗ και ένα έχω να πώ.....Ο Λεκόπουλος ακούγεται ΙΔΙΟΣ οπότε τότε που τον βλέπαμε στην τηλεόραση! Ίδιος λέμε!!!! :lol: :lol: :lol:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
18
Θα μεταφέρω τα μπράβο στον κ Μακαρονίδη Κυριάκο
Περίμενα το όνομα Λεκόπουλος να έχει περισσότερη απήχηση στην "κοινότητα", αλλά τα μόνα θέματα που μας αφορούν είναι παντός τύπου ματζαφλάρια, αγορές-πωλήσεις, παιχνίδια, καφέδες-πανηγύρια και φυσικά ξεκατίνιασμα :thumbup:

konc

Retro Enthusiast
Reaction score
244
nkary said:
Περίμενα το όνομα Λεκόπουλος να έχει περισσότερη απήχηση στην "κοινότητα", αλλά τα μόνα θέματα που μας αφορούν είναι παντός τύπου ματζαφλάρια, αγορές-πωλήσεις, παιχνίδια, καφέδες-πανηγύρια και φυσικά ξεκατίνιασμα :thumbup:
Έχει, μην το λες αυτό. Και εγώ την άκουσα όλη πχ αλλά δεν είχα κάτι χρήσιμο να σχολιάσω, είμαι σίγουρος πως το ίδιο έκαναν και άλλοι :thumbup:

DAT-Alex

Retro Addict
Reaction score
408
Μπράβο ΝΙΚ.... οταν επιστρέψω και βρώ χρόνο θέλω να την ακούσω.... οπωσδήποτε :thumbup:

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,963
nkary said:
Εσύ είσαι ο Ξάδερφος από τη Θεσσαλονίκη;
Δίκιο έχεις, σε γενικές γραμμές, αλλά εγώ θα εστίαζα, και στο τι γράφεται κατά το peak αυτής της ( ο θεός να την κάνει) "απήχησης" (ενώ θα πρόσθετα και στα θέματα, που εύστοχα αναφέρεις, και "τις εκθέσεις" πακετάκι με το δόγμα "να περνάει καλά ο κόσμος", και διασκεδαστές λοιπόν!).

Αρχικά θα πω, ότι ενθουσιάστηκα. Τρελαίνομαι να ακούω, άγνωστα και παραλειπόμενα, από τη ζωή του Pixel.
Οι μορφές όλων αυτών των παιδιών, είναι σε πολλούς, τρομερά οικίες, και έχουν συνδυαστεί με ότι πιο ρομαντικό και όμορφο.

Με "άγγιξε" που άκουσα, ότι και οι ίδιοι οι συντάκτες, βάδιζαν λίγο- πολύ, σε "άγνωστα νερά", και εξελίχτηκαν (παρέα μας) μαζί με την εποχή. Χάρηκα που άκουσα (και συνειδητοποίησα), ότι το Pixel, δεν ήταν απλά ένα από τα καλύτερα περιοδικά πληροφορικής, αλλά και ένα, από τα καλύτερα περιοδικά που κυκλοφόρησαν ποτέ στη χώρα. Είναι Cult, είναι κάτι που δε θα επαναληφθεί ποτέ. Οι συντάκτες του, ήταν πραγματικά, ένας και ένας! Δεν ήταν μόνο η αγάπη τους για την τεχνολογία, αλλά είχαν και τη πένα, για να τη μεταδώσουν. Έκαναν τη διαδικασία της εκμάθησης, τόσο ελκυστική διαδικασία, που εγώ τουλάχιστον, δε το έχω ξαναζήσει, σε άλλο εκλαϊκευμένο έντυπο. Τώρα μάλιστα, συνειδητοποίησα, ότι ο Λεκόπουλος, σπούδαζε και δημοσιογραφία. Αυτοί οι συντάκτες λοιπόν, ήταν υπεύθυνοι, για την ελληνική κομπιουτερική κουλτούρα. που κουβαλάμε πολλοί σήμερα.

Συνειδητοποίησα, επίσης, (ίσως τώρα ακόμα περισσότερο), και τη δυναμική της κυκλοφορίας των ελληνικών περιοδικών... 30.000 τεύχη, το Pixel, στη μεγάλη του ακμή, και λέμε σήμερα, ότι το νούμερο φαντάζει απλησίαστο! Το ερώτημα που γεννιέται είναι, ποιοι διαβάζουν τελικά σε αυτή τη χώρα; (θα ρώταγα επίσης, και ποιος είναι διατεθειμένος να γράψει μια παράγραφο, για το οτιδήποτε;). Ομολογώ, μου έρχεται μια απογοήτευση.

Το Pixel ήταν ένα "άρτιο" προϊόν, απλησίαστο, ακόμα και από "ανταγωνιστικά" περιοδικά, της ίδιας μητρικής εταιρίας, ενώ, διαμόρφωσε, σε μεγάλο βαθμό, ακόμα, και τη μορφή του ανταγωνισμού.
Δείτε τότε, πως ήταν καταμερισμένη η ύλη του, πόσα διαφορετικά θέματα είχε τότε ένα "χομπίστικο" περιοδικό, και συγκρίνετε το, με το σήμερα. Τι απογοήτευση βίωσα, όταν κάποιες φορές, εξαιτίας στερητικού συνδρόμου, διάβαζα και κανένα "computer για όλους", μιλάμε, η μέρα με τη νύχτα, απίστευτο ξενέρωμα!

Επίσης, χάρηκα, που άκουσα, για άλλη μια φορά, και από επίσημα χείλη, το πόσο μεγάλη προβολή και απήχηση απολάμβανε (από τότε), το εκτόπισμα του Τσουρινάκη, παρότι (με τις τελευταίες εξελίξεις), η εκδοτική (τουλάχιστον επικοινωνιακά), δεν έδειξε να σέβεται.

Με προβληματίζει (όπως και τους περισσότερους ( προβληματικούς), η εξαφάνιση όλων αυτών που έδρασαν εκείνη την εποχή! Η συνέντευξη αυτή, ως εξαίρεση, βλέπω ότι έγινε στα φιλικά πλαίσια, μιας αποσπασματικής "ενδοοικογενειακής" συνάντησης, και διαισθάνομαι, ότι δύσκολα θα επαναληφθεί (μακάρι να διαψευσθώ). Αν και υποψιάζομαι τις πιθανές αιτίες, αυτού του "radio silence", θα ήθελα, πάντως, να ήξερα τον αληθινό λόγο.

(με απογοήτευσε λίγο, το μπέρδεμα με τα MSX - καμία σχέση).

Θα επανέλθω, ώστε να μη γίνει το κείμενο τεράστιο.

Pr Dakkar

Retro Enthusiast
Reaction score
317
turrican said:
nkary said:

Δίκιο έχεις, σε γενικές γραμμές, αλλά εγώ θα εστίαζα, και στο τι γράφεται κατά το peak αυτής της ( ο θεός να την κάνει) "απήχησης" (ενώ θα πρόσθετα και στα θέματα, που εύστοχα αναφέρεις, και "τις εκθέσεις" πακετάκι με το δόγμα "να περνάει καλά ο κόσμος", και διασκεδαστές λοιπόν!).
......
Το ερώτημα που γεννιέται είναι, ποιοι διαβάζουν τελικά σε αυτή τη χώρα; (θα ρώταγα επίσης, και ποιος είναι διατεθειμένος να γράψει μια παράγραφο, για το οτιδήποτε;). Ομολογώ, μου έρχεται μια απογοήτευση.
......
βλέπω ότι έγινε στα φιλικά πλαίσια, μιας αποσπασματικής "ενδοοικογενειακής" συνάντησης,
......
H συνέντευξη ήταν τόσο ενδιαφέρουσα και σε τέτοιο εγκάρδιο και χαλαρό και καθόλου τυπικό τόνο , που ήταν σαν να συναντήθηκαν σε κάποια καφετέρια τυχαία και άρχισαν να αναπολούν τα παλιά κι εσύ αντιλαμβανόμενος από το διπλανό τραπέζι έστησες αυτί παρατώντας ότι άλλο έκανες προσπαθώντας να μην χάσεις λέξη από τα λεγόμενά τους.

Κι όντως σταμάτησα κάτι που έκανα παράλληλα -όπως συνήθως- (έχοντας την πολυτέλεια να το κάνω αυτό σε αντίθεση με κάποιους άλλους ) ,ώστε να να μην χάσω κάτι από τα λεγόμενα .

H πλειοψηφεία των υπολοίπων που έκαναν κάτι συγχόνως και δεν μετέφεραν άμεσα τον αντίκτυπο/σχόλιό τους στην συνέντευξη λόγω φόρτου υποχρεώσεων υποθέτω -χάνοντας το momentum - ,απλά δεν θέλησαν κατόπιν να γράψουν συνηθισμένες κοινοτοπίες/τυπικότητες παράγοντας μόνο "θόρυβο".

Αλλωστε ούτε έχουν όλοι την ίδια ευκολία στο γράψιμο ,ούτε λειτουργεί η διαδικασία αποτύπωσης /σχολίου μέσω του γραπτού λόγου εκτονωτικά σε όλους .

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,815
Δημήτρη και Nemo, τα είπατε όλα νομίζω! Πραγματικά με καλύψατε!!!

Είναι όντως περίεργο, πώς όλοι αυτοί οι συντάκτες, παρά την τεχνολογική εξέλιξη των μέσων επικοινωνίας του διαδικτύου (FB, Google +, Instagram, Twitter , κτλ) επιλέγουν να κρατήσουν μια ασφαλή απόσταση! Φυσικά το σέβομαι και σε κάποιο βαθμό το αποδέχομαι, αλλά η απορία παραμένει! Πού είναι όλοι αυτοί ;

Ένα τόσο ιστορικό περιοδικό και ίσως το καλύτερο συντακτικό team θα έπρεπε να δηλώνει ακόμα παρών και όχι απών :( :( :(

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,963
Pr Dakkar said:

H πλειοψηφεία των υπολοίπων που έκαναν κάτι συγχόνως και δεν μετέφεραν άμεσα τον αντίκτυπο/σχόλιό τους στην συνέντευξη λόγω φόρτου υποχρεώσεων υποθέτω -χάνοντας το momentum - ,απλά δεν θέλησαν κατόπιν να γράψουν συνηθισμένες κοινοτοπίες/τυπικότητες παράγοντας μόνο "θόρυβο".

Αλλωστε ούτε έχουν όλοι την ίδια ευκολία στο γράψιμο ,ούτε λειτουργεί η διαδικασία αποτύπωσης /σχολίου μέσω του γραπτού λόγου εκτονωτικά σε όλους .

Παρόλα αυτά όμως, νομίζω, ότι αν το θέμα, περιείχε κάποιο τσακωμό, ή έστω, αφορούσε κάποιο "αχώνευτο"πρόσωπο, τότε όλοι, μια χαρά momentum θα είχαν, και μια χαρά άποψη για όλους και για όλα! Τα κλισέ και οι νεωτερισμοί, θα πέρναγαν ξαφνικά σε δεύτερη μοίρα, ενώ η εκτονωτική επίδραση του γραπτού λόγου, θα τους μετέτρεπε, όλους, σε αληθινά "πολυβόλα". Τι διαξιφισμοί, τι ενστάσεις, επί προσωπικού, τι δευτερολογίες, χαμός!

Φυσικά όλα αυτά, για λίγο χρόνο μόνο, γιατί αν προκύψει, ύστερα, η ανάγκη να δώσουν τίποτα greetings, πριν κατεβάσουν κάτι, να ευχηθούν στη γιορτή ενός χριστιανού, ή να πάρουνε κάποια πληροφορία, τότε η κατάσταση γυρνά στο δόγμα, "τα λόγια είναι φτώχεια", και "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα"! Είναι λυπηρό (όχι όμως, και ότι δε μπορώ να ζήσω με αυτό), στα κατεξοχήν σημεία συνάντησης, και ανταλλαγής απόψεων (για αυτό φτιάχτηκαν τα forums) να λέμε ότι συχνάζουν άνθρωποι, που βαριούνται να γράψουν (είναι δικαίωμα τους όμως, και το δέχομαι).

Το γραπτό όμως από την άλλη, είναι λόγος! Και στο περίπτερο να πάει κάποιος, που να πάρει η ευχή, θα αναγκαστεί να πει δυο κουβέντες, τι παθαίνουν όλοι μετά; Αφού τους βλέπω να γράφουν ατελείωτες ώρες, μηνύματα στα smart phones τους.

Εγώ νομίζω ότι απλά δεν ενδιαφέρονται. Και δεν είναι ντροπή αυτό!
Το πρόβλημα μου εμένα, ξεκινάει, όταν νιώθω, ότι αυτοί που δεν ενδιαφέρονται, με (μας) έχουν καπελώσει σε όλα τα επίπεδα, και έχουν γίνει σημείο αναφοράς σε ότι κινείται γύρω μας.

Για να γυρίσω στο θέμα του Pixel, στο σημείο που έκανες quote, αναφέρω ουσιαστικά, ότι στη χώρα μας, δε διαβάζουμε καν περιοδικά (αποφεύγω να πω βιβλία).

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
18
dR_wH0 said:
Δημήτρη και Nemo, τα είπατε όλα νομίζω! Πραγματικά με καλύψατε!!!

Είναι όντως περίεργο, πώς όλοι αυτοί οι συντάκτες, παρά την τεχνολογική εξέλιξη των μέσων επικοινωνίας του διαδικτύου (FB, Google +, Instagram, Twitter , κτλ) επιλέγουν να κρατήσουν μια ασφαλή απόσταση! Φυσικά το σέβομαι και σε κάποιο βαθμό το αποδέχομαι, αλλά η απορία παραμένει! Πού είναι όλοι αυτοί ;

Ένα τόσο ιστορικό περιοδικό και ίσως το καλύτερο συντακτικό team θα έπρεπε να δηλώνει ακόμα παρών και όχι απών :( :( :(
Από συζητήσεις με τον ξάδερφο οι περισσότεροι από αυτούς έχουν παρατήσει τελείως τη δουλειά συντάκτη.
Παιδιά καλό είναι να αφήσετε και κάνα σχόλιο στο soundcloud ;)
Καλώς ή κακώς ο κ Λεκόπουλος και ο κάθε Λεκόπουλος δύσκολα θα μπει να διαβάσει σε ένα φόρουμ.
Ίσως αν δείξουμε ενδιαφέρον να μπορέσουμε να τον πείσουμε να μας δώσει μια πιο εξειδικευμένη συνέντευξη και γιατί όχι να μας φέρει σε επαφή και με άλλους παλιούς του συνεργάτες

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,963
Ωχ! Παιδιά, δε μπορώ να βρω τη συνέντευξη! :eek:

turrican

Retro Guru
Reaction score
1,963
Βλέπω ότι είναι πάλι online παιδιά! :thumbup:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
4,396
Ευχαριστώ τον Νίκο (nkary) που την ανέβασε και πάλι.

Pr Dakkar

Retro Enthusiast
Reaction score
317
Παιδιά καλό είναι να αφήσετε και κάνα σχόλιο στο soundcloud ;)
Καλώς ή κακώς ο κ Λεκόπουλος και ο κάθε Λεκόπουλος δύσκολα θα μπει να διαβάσει σε ένα φόρουμ.
Ίσως αν δείξουμε ενδιαφέρον να μπορέσουμε να τον πείσουμε να μας δώσει μια πιο εξειδικευμένη συνέντευξη και γιατί όχι να μας φέρει σε επαφή και με άλλους παλιούς του συνεργάτες
Πάντως ανεξάρτητα από την έλλειψη σχόλιων στο soundcloud τα σχεδόν 400 (370+) plays
-εκτός από όσους λίγους ίσως θα το είχαν ήδη ακούσει σε πρώτο χρόνο από τον amagi radio-
για μία ραδιοφωνική συνέντευξη 104 λεπτών δεν είναι και αμελητέο νούμερο
για την σημερινή εποχή και κατάσταση .