Συνέντευξη του Jay Miner στο περιοδικό Amiga User International

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,096
Δεν ξέρω αν το πληροφορηθήκατε ή αν το μάτι σας έπεσε πάνω στο θέμα αλλά ο Πάνος (clemenza) ανέβασε μια πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη του "πατέρα" της Amiga, Jay Miner.
Την μετάφραση, επιμελήθηκε ο ίδιος και νομίζω ότι αξίζει να ρίξουμε μια ματιά γιατί σίγουρα αποτελεί πολύ ενδιαφέρον ανάγνωσμα.... ;)

Από το blog του Πάνου....

Συνέντευξη του Jay Miner στο περιοδικό Amiga User International

Τον Ιούνιο του 1988, ο Jay Miner, ο άνθρωπος που από τους περισσότερους θεωρείται (και όχι άδικα) ως "ο πατέρας της Amiga", έδωσε μια ενδιαφέρουσα συνέντευξη στο περιοδικό Amiga User International, την οποία αναδημοσίευσε πρόσφατα το site Retro Computing News. Για ευκολία στην ανάγνωση μπήκα στον κόπο να την αποδώσω στα ελληνικά και σας την παραθέτω παρακάτω. Διαβάζοντάς την μην ξεχνάτε ότι βρισκόμαστε στο 1988 και οι Amiga 500 και 2000 σχεδόν μόλις έχουν κυκλοφορήσει!
...
Link:
Η Ελληνική μετάφραση που επιμελήθηκε ο Πάνος, στο blog του...
http://donysoldcomputers.blogspot.gr/20 ... ional.html

Η συνέντευξη του Jay Miner στο Retro Computing News (Αγγλικά)
https://retrocomputingnews.com/category/jay-miner/

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
458
Τελικά η ίδια ή Commodore έβγαλε τα μάτια της. Μπράβο στον Παναγιώτη για την πολύ καλή μετάφραση! :thumbup:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,196
Η συνέντευξη σοκάρει!
Τα συμπεράσματα πολλά.
Μπράβο στον Παναγιώτη για τα ελληνικά και τον κόπο του!
Θα την ξαναδιαβάσω, θα ρωτήσω τη γυναίκα μου, και θα ποστάρω τα συμπεράσματα μου....

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,096
Οι τραπεζες (δανειστες) πιεζαν για περικοπες προσωπικου... Απολυθηκε το 70%...Σας θυμιζει τιποτα?
Ελεγα να αποφυγω τη συγχυση αλλα δεν το βλεπω... Οταν διαβαζω τετοια δε μπορω πλεον να συγκατηθω και να παραμεινω ανθρωπος.

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
458
turrican said:
... θα ρωτήσω τη γυναίκα μου...
τη γυναίκα σου γιατί θα τη ρωτήσεις!??!?! :S

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,096
Ναι βρε Turri.. κι εγω θελω να σε ρωτησω το ιδιο...

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,103
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια και φυσικά ευχαριστώ ξεχωριστά τον Γιώργο που ανέβασε το θέμα.

Κι εγώ έχω την ίδια απορία με τους προλαλήσαντες αλλά κάτι μου λέει ότι ο Δημήτρης εννοεί ότι θα ρωτήσει τη γυναίκα του επειδή είναι καθηγήτρια αγγλικών ή κάτι τέτοιο - τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα.

Πάντως, εάν διαβάσει κανείς προσεκτικά το αγγλικό κείμενο καταλήγει στο συμπέρασμα ότι ο άνθρωπος που πήρε τη συνέντευξη από τον Jay Miner αφενός τα πήγε λίγο χάλια στην απομαγνητοφώνηση και αφετέρου δεν γνώριζε και πολλά στο τεχνικό κομμάτι. Γι' αυτό και υπάρχουν σημεία (αυτό το "640" που αναφέρει, ας πούμε) που δεν βγάζουν πολύ νόημα... :geek:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,196
Χα! Χα! Όχι παιδιά τα πράγματα είναι πιο απλά!
(Όταν τα posts μου έχουν λογική, δεν έχουν βρισιές. είναι ευγενικά και γενικά φαίνεται ότι δε θέλω να εξοντώσω κανένα, είναι γραμμένα από τη γυναίκα μου!).

Όταν όμως διακρίνω "εξαιρετικές" περιπτώσεις, παίρνω εγώ προσωπικά τον έλεγχο και έχουμε σαν αποτέλεσμα έκρηξη και γεωμετρική αύξηση των επισκέψεων!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,196
Πραγματικά ενδιαφέρουσα η συνέντευξη!
Με βοήθησε να ξαναθυμηθώ και να επαναπροσδιορίσω κάποια πράγματα!
Αρχικά θα πω ότι μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεται - μιλά ο Miner!

Επίσης τώρα κατάλαβα, γιατί τα computer μας, απώλεσαν τα φατνία επέκτασης (ενώ αρχικά τα είχαν ) Ήταν ακριβά!
Από τον Apple II στα MAC, τον Atari 800 στον XL, η ίδια ιστορία, χάθηκαν τα φατνία!

Ακολούθως (και είναι λυπηρό και με πληγώνει) δεν εντοπίζω κάτι τραγικό στο χειρισμό, νοοτροπία, από πλευράς Commodore!
Το μόνο της πρόβλημα ήταν ότι ουσιαστικά έφτασε κοντά στη χρεοκοπία και έχασε το παιχνίδι.

Και εδώ είναι η μεγάλη διαφορά με την IBM....

Δεν είχε τόση σημασία η ποιότητα του υπολογιστή ( θα την ανέβαζε σιγά-σιγά, το είδε και ο Miner),
αλλά το πόσες αποτυχίες μπορεί να αντέξει!

Εταιρίες σαν την Commodore ή την Atari corporation (τραμιελ) , έφτανε ένα μοντέλο να μη πήγαινε καλά, και έρχονταν αυτομάτως και η χρεοκοπία! Δεν ήταν και για πολλά - πολλά!
Η IBM είχε τεράστια επιφάνεια! Άντεξε ακόμα και την αποτυχία του JR, και μετά πήγε για άλλα!

Η διαφήμιση της Amiga μπορεί να ήταν χάλια.... όμως και η Apple που ήταν "μανούλα" δεν την είδα να τα καταφέρνει σε σχέση με την IBM!
Και ο MAC ήταν ανώτερος από τον πρώτο IBM PC, ενώ είχε και ένα χαρισματικό άνθρωπο που τον προωθούσε, και ολομέτωπη επίθεση τους έκανε, αλλά τζίφος....

Η IBM φοβάμαι ότι δε χτυπιόταν, πολύ περισσότερο αφού είχε δέσει στην Microsoft για το OS! Μια Microsoft που είχε επενδύσει και ο δεύτερος επιζώντας (Apple) αγοράζοντας γλώσσες.

Ένα άλλο θέμα που κάποτε θα πρέπει να αναλύσουμε είναι και το Video games crash)
Εμένα δε με έχει πείσει ως φαινόμενο! Είναι κάτι το φτιαχτό! Ένας τεχνητός υπερ πληθωρισμός που οδήγησε στις χωματερές παιχνίδια, λες και ήταν πορτοκάλια! Μάλιστα είναι αμερικάνικο φαινόμενο, και δεν άγγιξε άλλο μέρος του κόσμου! Δεν μπόρεσα να βρω αρκετές πληροφορίες, ενώ είμαι σίγουρος ότι ακόμα και σήμερα πανεπιστήμια και φοιτητές θα ασχολούνται και θα διδάσκονται αυτή την ιδιαίτερα ασυνήθιστη περίπτωση!

Δεν έχουμε μάθει επίσης τη σχέση Tramiel και Amiga! Από τα στοιχεία, η Amiga inc ήρθε σε επαφή με την Atari inc. Όχι με τον Tramiel! O Tramiel ανακάλυψε αργότερα τη συναλλαγή και τότε ξεκίνησε δίκες! Λογικά οι γιοί του που ζουν, θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε τι λένε για αυτό!

Μου έκανε εντύπωση που είπε (miner) ότι το παράκαναν στο θέμα του Hardware!
Από την άλλη όμως θαυμάζω εκείνη την εποχή που οι κατασκευαστές έφτιαχναν τα computers που ονειρεύονταν να έχουν και όχι αυτά που επέβαλαν οι ανάγκες της αγοράς!

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,103
Δημήτρη, απλά να θυμίσω ότι η ΙΒΜ, πριν καν φτάσουμε στο 1990, έπαψε να καθορίζει τις τάσεις στην αγορά των PCs, και είχε ήδη ζημιές πολλών εκατομμυρίων δολαρίων. Αυτή που πραγματικά βγήκε κερδισμένη από την όλη ιστορία ήταν η Microsoft (φυσικά!) καθώς και κάποιες εταιρίες που ξεπετάχτηκαν εκείνα τα χρόνια και εξελίχθηκαν σε κολοσσούς, όπως π.χ. η Compaq.

Είναι όντως κρίμα που λόγω του κόστους εγκαταλήφθηκε η ιδέα των expansion slots στους δημοφιλείς προσωπικούς υπολογιστές της εποχής αλλά, απ' ότι φαίνεται, όπως λες κι εσύ, τελικά πάλι στα ίδια μάλλον θα καταλήγαμε...

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,196
Δεν έχεις άδικο! Όμως ποια άλλη εταιρία θα άντεχε, επί τόσα χρόνια, τη ζημιά και την οικονομική αφαίμαξη, των χιλιάδων φθηνότερων κλώνων που κατέκλυσαν την αγορά;

Ίσως μια εταιρία του μεγέθους της Warner, μόνο που αυτή τα θαλάσσωσε σε όλα τα επίπεδα και αποχώρησε άδοξα.

Η Commodore του Tramiel σχεδόν χρεοκόπησε με το άστοχο πλασάρισμα του TED, και ήταν ένα θαύμα που αργότερα ο Irving Gould, χωρίς να κουνηθεί καν από τις Βερμούδες, βρήκε άλλους χρεοκοπημένους (Amiga) και έπαιξε τα ρέστα του!
Εδώ βέβαια θα πρέπει να πούμε ότι και πριν από αυτό, φλέρταρε αρκετές φορές με τη χρεοκοπία!

Ο Sinclair επίσης δε χρειάστηκε παραπάνω από ένα QL για να καταστραφεί και να χάσει την εταιρία!

Ο Tramiel και η Atari μετά από το Jaguar τελείωσε...

Από την άλλη η Apple επέδειξε εξαιρετική αντοχή!

Ενώ είχε αρκετές αποτυχίες, όπως το πανάκριβο Lisa (ακόμα και το Apple IIGS δε περπάτησε τρελά), παρόλα αυτά πάταγε γερά στα πόδια της και δεν είναι τυχαίο ότι είναι μαζί μας ακόμα και σήμερα..

Έχεις 100% δίκιο και για τη Microsoft! Ο μόνος κερδισμένος αποδείχθηκε ότι ήταν αυτή!