Συναρμολόγηση ρετρό PC με Pentium III

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Καλως ήρθες iga!

Ωραίο το Soyo που αγόρασες! :cool:

Χμμμ ξανά ρίξε μια εγκατάσταση τους chipset drivers για την μητρική σου και συνδύασε το με παλιότερους drivers για την 3850!

A

Anonymous

Guest
Καλώς σας βρήκα!!!
Εννοείς να βρω και να εγκαταστήσω το τελευταίο BIOS firmware του Μ/Β? Κάπου το φοβάμαι... διότι δεν υπάρχει επίσημο site της Soyo ώστε να το κατεβάσω, αλλά κάτι διάσπαρτα στο Internet αγνώστου προέλευσης...

Σε περίπτωση που δεν ξαναpostάρει το Μ/Β, υπάρχει λύση??? Μιλάμε για P3...

A

Anonymous

Guest
Καλησπέρα!
Κατέβασα 3-4 εκδόσεις, Black Edition, Windows XP Pro (updated May 2013), k.t.l.
Για να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι τελικά ποια εγκατέστησα... Υπάρχει κάποια "must" έκδοση που μπορείτε να μου προτείνεται?

Πάντως τώρα έχω μπει στην διαδικασία να κατεβάσω παλαιότερους drivers για την 3850...

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Θα σου πρότεινα να βάλεις μια *καθαρή* Windows XP SP3 Pro έκδοση σε πρώτη φάση και μετά να πειραματιστείς με τους drivers! Αυτά τα *έτοιμα* combo έχουν συνήθως αρκετούς pre-installed drivers και ίσως παίζει κάποιο conflict.

A

Anonymous

Guest
Για να πω την αμαρτία μου σε αυτό στηρίχτηκα, ότι έχεις προεγκατεστημένους αρκετούς drivers ώστε να γλυτώσω κόπο και χρόνο. Βρήκε ακόμα και την PCI κάρτα της Dlink που έβαλα ώστε να έχω επιπλέων 3 USB v2 θύρες.

Εάν με τους drivers δεν βγάλω άκρη τότε προμηνύατε format και επανεγκατάσταση των XP ("καθαρών").

Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει τρόπος να κάνω update BIOS και να έχω δικλείδα ασφαλείας σε περίπτωση που δεν postάρει;;;

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Τα περισσότερα utilities για flash Bios, σου δίνουν την δυνατότητα να πάρεις *backup* το τρέχων firmware. Αυτό όμως είναι λειτουργικό εφόσον λειτουργήσει έστω και εν μέρη το νεώτερο BIOS - δηλαδή να συνεχίσεις να μπορείς να τον δουλεύεις έστω και λίγο ώστε να επαναφέρεις το προηγούμενο -

Αν όμως φλασάρεις και μετά δεν δίνει καθόλου σήμα η μητρική...άστα να πάνε! Μετά θα χρειαστείς EPROM Reader/Writer νομίζω...keropi ?

nkary

Too Retro to post!
Γεια σου iga_ninja και καλώς ήρθες :)
Για τους παραπάνω λόγους ποτέ μα ποτέ δεν έχω αγοράσει ATI κάρτα γραφικών. Κάθε φορά που έπεφτε στα χέρια και μια είχα θέματα :evil:
Εγώ τον PIII τον λειτουργώ με Win 98. Νομίζω ότι του ταιριάζουν καλύτερα. Win XP έχω στον P4

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Σωστό και αυτό! Win 98 με καμιά Riva TNT2 αμα βρείς θα είναι ΣΟΥΠΕΡ ! :)

A

Anonymous

Guest
nkary καλώς σας βρήκα! :D

Την αδικείς την ATI, με τον P4 και την 3850 δεν είχα κανένα πρόβλημα. Άντεξε 3 χρόνια και μάλιστα έπαιζα το Crysis 1 χωρίς να διαμαρτύρεται! Την σέβομαι σαν εταιρία...
Σε αντίθεση με τους P4 που δεν τους πολύ πηγαίνω. Κατά την ταπεινή μου άποψη, για να ανεβάσει η intel συχνότητες διπλασίασε έως τετραπλασίασε τα TDP.
Αλλά θα δούμε πως θα πάει ο P3 με τα ΧΡ και μετά αναθεωρούμε...
Στο μυαλό μου τώρα έχω τον Ρ3 με ΧΡ, τον Ρ1(133) με 98SE, τον 486(66) με 95. Αλλά ούτως ή άλλος εδώ θα βρίσκομαι να σας ζαλίζω!!!

@dR_Who
Το γνωρίζω δύστυχος ότι εάν δεν ποστάρει είναι για πέταμα. Πριν λίγο καιρό έψαχνα για EPROM Programmer αλλά μπερδεύτηκα. Υπάρχουν chips με διαφορετικά σχήματα, διαφορετικό πλήθος ακροδεκτών και τέλος... ο προγραμματισμός γίνεται σε assembly ή η κάθε εταιρία έχει δική της πλατφόρμα;

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
iga_ninja said:
Το γνωρίζω δύστυχος ότι εάν δεν ποστάρει είναι για πέταμα. Πριν λίγο καιρό έψαχνα για EPROM Programmer αλλά μπερδεύτηκα. Υπάρχουν chips με διαφορετικά σχήματα, διαφορετικό πλήθος ακροδεκτών και τέλος... ο προγραμματισμός γίνεται σε assembly ή η κάθε εταιρία έχει δική της πλατφόρμα;
Σε αυτό δεν ξέρω! Σίγουρα ο geonas/dat-alex θα έχουν κάτι να προσφέρουν (εγκυκλοπαιδικά!)

A

Anonymous

Guest
einai aplo, koitas ti chip theleis na grapseis, koitas o programmer pou tha pareis na to yposthrizei kai meta poly apla grafeis ta dedomena... den thelei assembly h otidhpote allo, image apo to BIOS na exeis kai apla grafeis...

(sorry gia ta greeklishm den paizoun ellhnika edo :lol: )

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Εννοείς να βρω και να εγκαταστήσω το τελευταίο BIOS firmware του Μ/Β? Κάπου το φοβάμαι... διότι δεν υπάρχει επίσημο site της Soyo ώστε να το κατεβάσω, αλλά κάτι διάσπαρτα στο Internet αγνώστου προέλευσης...
Όχι, εννοώ να αλλάξεις τους drivers των WIndows για το Apollo 133Α chipset που έχει η μητρική σου!
Δοκίμασε τους συγκεκριμένους:

http://www.nodevice.com/driver/Apollo_Pro133A/get37399.html

Σε συνδυασμό με παλιότερους drivers για την Ati και ενδεχομένως με ένα bios update το πρόβλημα σου θα λυθεί!

A

Anonymous

Guest
@dR_wHO
Έχω Riva TNT2 αλλά ψάχνω Voodoo ή την GeForce MX460 (και όχι την 440) για τον Ρ1. Φυσικά δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί εφόσον είναι AGP x4 και ο Ρ1 υποστηρίζει x2 (Bottle-neck?)...

@keropi
Thanx για την απάντηση, αλλά από προγραμματισμό σε Hardware δεν σκαμπάζω (εκτός από assembly που έκανα στην σχολή) και μου φαίνεται βουνό. Σε ποιά κατηγορία ανήκει ένα BIOS chip?

@nicked
Thanx για το link. Εάν δεν βγάλω άκρη θα δοκιμάσω και αυτούς τους drivers.

A

Anonymous

Guest
^ se kamoia... des to thread pos allaksa tsipakia se famicom kaseta kai tha katalabeis... basika an yposthrizei to tsip o programmer apla kaneis LOAD to arxeio kai to grafei, den kaneis kati allo...

viewtopic.php?f=12&t=152

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
dR_wH0 said:
Σε αυτό δεν ξέρω! Σίγουρα ο geonas/dat-alex θα έχουν κάτι να προσφέρουν (εγκυκλοπαιδικά!
Έχω τον GQ4X με σύνδεση USB (για data και power) μαζί με τον 16bit adapter για 16bit eproms και είμαι πολύ ευχαριστημένος ! ;)

Λε λινκ
http://www.mcumall.com/comersus/store/comersus_viewItem.asp?idProduct=4282

Λε ανταπτερ λινκ :lol:
http://www.mcumall.com/comersus/store/comersus_viewItem.asp?idProduct=4289

A

Anonymous

Guest
Καλησπέρα παίδες!!!

Λοιπόν βρήκα 2 εκδόσεις "καθαρές" των Windows XP (για να είμαι σίγουρος) και τις έκαψα σε CDs.
Επίσης βρήκα και έναν 80άρι HDD στις 7200 και αποφάσισα να τα εγκαταστήσω σε αυτόν τον σκληρό (ως πιο γρήγορος από τον προηγούμενο).
Η εγκατάσταση των Windows έγινε δίχως πρόβλημα, αλλά έγινε το reboot ώστε να επανεκκίνηση από τον σκληρό τότε εμφανίστηκε το μήνυμα... "Error loading operating system".

Ξαναέκανα fdisk, format και πάλι εγκατάσταση και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο...
Έκανα εγκατάσταση του MSDOS v6.22 και μετά προσπάθησα να ξανά εγκαταστήσω τα Windows XP και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

Καμιά ιδέα τι παίζει??? Τι μπορώ να κάνω???