Συνεντεύξεις!

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
321
Ποδαρικό μας κάνει ο Μάνος Καρκαλέμης!

Χορταστική συνέντευξη! Απάντησε στις ερωτήσεις μου χωρίς το παραμικρό πρόβλημα και τον ευχαριστώ θερμά!

Απολαύστε!

Συνέντευξη!

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,196
Διάβασα πολλές φορές το κείμενο και ομολογώ ότι σε κάποια σημεία ένοιωσα έντονη αμηχανία.
Αν υπάρξει πρόθεση της συγκεκριμένης κοινότητας για συζήτηση αυτών που διαβάσαμε τότε ευχαρίστως θα τοποθετηθώ εκθέτοντας κάποιες σκέψεις.
Σε αντίθετη περίπτωση ας κάνει ο καθένας αυτό που κάνει καλύτερα...

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
18
Φυσικά φίλε. Μπορείς να εκθέσεις τις απόψεις σου. Βασικά ούτε καν έπρεπε να ρωτήσεις ;)
Δεκτές όλες οι απόψεις στο φόρουμ μας :thumbup:
Από όσο ξέρω έχεις αντίθετη γνώμη στο όρο "ρετροκοινότητα"
Ή είμαι λάθος ? :think:

nicked

Immune Seven 11
Staff member
Reaction score
321
Φυσικά υπάρχει πρόθεση για συζήτηση αυτών που διαβάσαμε, αλλιώς δεν υπήρχε λόγος να 'ποστάρουμε' την συνέντευξη! Οπότε εννοείται πως θέλουμε να εκφράσεις την άποψη σου!

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,842
Ίσως θα ήταν πρέπων στο άρθρο της συνέντευξης, στο τέλος, να προστεθεί ένα link που θα οδηγεί στο αντίστοιχο θέμα του φόρουμ - για εύκολο κατατοπισμό/συζήτηση επί του θέματος.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,196
@nkary: Χμμμ...θα μπορούσε να είχα εκεί κάποιο θέμα (χα! χα! με ξέρεις!!!) αφού ο όρος "ρετροκοινότητα" παραπέμπει μάλλον περισσότερο σε διοικητικό σχηματισμό και προϋποθέτει και κοινοτάρχες... Απλά θέλω να κάνω μια μικρή τοποθέτηση σε αυτά που διάβασα.

Αν και δεν είμαι πια ενεργός αναγνώστης του PC-Master (τουλάχιστον όσο ήμουν παλιά) εντούτοις έχω πάντα "τα μάτια μου ανοικτά" σε ότι αφορά στα θέματα των υπολογιστών αλλά και του gaming γενικότερα. Σαν συνέπεια αυτού, κατάφερα (έστω από "απόσταση ασφαλείας") να παρακολουθήσω ζωντανά κάποιες δυσάρεστες εξελίξεις όπως π.χ. τις αποχωρίσεις συντακτών από το περιοδικό καθώς και όλη τη παραφιλολογία που ακολούθησε αυτές. Πέρα όμως από όλα αυτά, η περίπτωση του Ανδρέα Παρασκευά Τσουρινάκη είναι από τη φύση της "ιδιαίτερη" πράγμα που φάνηκε άλλωστε και από τα ανακλαστικά του αναγνωστικού κοινού που δεν άφησαν forum για forum που να μη γίνει χαμός.

Διαβάζοντας αυτή τη συνέντευξη ομολογώ ότι μπερδεύτηκα λίγο, αφού από τη μια πλευρά βλέπω αναμφισβήτητα την αναγνώριση, το θαυμασμό, την εκτίμηση προς αυτό το άτομο, ενώ από την άλλη την αποδόμηση, την αποκαθήλωση και την ανώμαλη προσγείωση. Δε θα ισχυριστώ ότι τα ξέρω όλα ούτε ότι διαθέτω απριόρι παγιωμένη άποψη για τα πάντα. Όμως μου φάνηκε περίεργο να διαβάζω σχόλια όπως: π.χ. "Μπορεί λοιπόν τα reviews του να μην ήταν τα καλύτερα που έχουν υπάρξει..." ή π.χ. "εννοώ ότι ο κ. Τσουρινάκης, όπως φυσικά και οι υπόλοιποι reviewers των παλαιότερων χρόνων, αναμφίβολα ευνοήθηκαν από τη μη ύπαρξη του internet, άρα και το πολύ πιο περιορισμένο εύρος σύγκρισης...".

Ιδιαίτερα για το δεύτερο είναι ηλίου φαεινότερο ότι η μη ύπαρξη internet μόνο ως μειονέκτημα μπορεί να προσμετρηθεί σε κάποιον που θα ήθελε να γράψει μια παρουσίαση. Είναι γνωστό τοις πάσι ότι παλιά τα πράγματα με τα reviews ήταν πολύ δύσκολα, οι παρουσιάσεις γράφονταν στο χέρι και έπρεπε μόνος σου (ή σχεδόν μόνος) να λύσεις το παιχνίδι χωρίς τις δυνατότητες επικοινωνίας του διαδικτύου (φαντάζομαι ότι οι επόμενοι μέχρι και saves μπορούσαν να βρουν έτοιμα). Πολλοί έβρισκαν βοήθεια μέσω ταχυδρομείου και γενικά ήθελε τεράστια προσωπική προσπάθεια από τον καθένα για να είναι "διαβασμένος" στο θέμα του. Από την άλλη δεν έχω την αίσθηση ότι η πένα και η θεώρηση των πραγμάτων του Α.Τσουρινάκη θα είχε να φοβηθεί (πόσο περισσότερο να χάσει) κάτι από κάποιο υποτιθέμενο μεγαλύτερο μέτρο σύγκρισης...

Αυτά προς το παρών και θα τοποθετηθώ στη συνέχεια της συζήτησης.

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,842
Γιατί ρε παιδιά, την περίοδο εκείνη δεν υπήρχαν οι BBS του εξωτερικού ; Π.χ η Monochrome ή το Forum 80.. Επίσης Internet μπορεί να μην υπήρχε, αλλά όπως είχαμε και εμείς τα δικά μας *τοπικα* adventure Club για αλληλοβοήθειες, έτσι ήταν και έξω.

Για μένα είναι σίγουρο, οτι ο Τσουρινάκης τότε, συμβουλευόταν εξωτερικές πηγές, με τον έναν η τον άλλο τρόπο. Μερικά παιχνίδια, ήταν απείρως δύσκολα και ήθελαν καθολική αφοσίωση, κάτι που καθιστούσε την δυνατότητα να παίξεις πάνω απο ένα παιχνίδι τον μήνα αδύνατο.

spyros.s

Retro Enthusiast
Reaction score
8
Εγώ νομίζω ότι άλλο έγραψε ο Μάνος και άλλο κατάλαβε ο τούρι! Προφανώς και ο Μάνος δεν ήθελε να μειώσει την αξία του Τσουρινάκη που αδιαμφισβήτητα αποτελεί ζωντανή ιστορία του adventure gaming στην Ελλάδα! Αυτό που είπε ο Μάνος είναι ότι τότε η έλλειψη πηγών ενημέρωσης μας έκανε να κρεμιόμαστε από τα γραφόμενα του κάθε reviewer γεγονός που μας έκανε λιγότερο κριτικούς στην πράξη σε συνδυασμό φυσικά με το νεαρότερο του κοινού της εποχής!
Σήμερα λόγω υπερπληροφόρησης ο reviewer προσπαθεί απείρως περισσότερο για να πείσει, για να διαφοροποιηθεί και φυσικά υφίσταται την άμεση κριτική από τους αναγνώστες του! Με αυτό το πρίσμα και με την εμπειρία κάμποσων δεκαετιών στην πλάτη μας κριτικάροντας τα γραφόμενα της εποχής του Τσουρινάκη βλέπουμε λάθη που τότε δεν διακρίναμε! Αυτό δεν κάνει τον Τσουρινάκη ξαφνικά κακό, απλά κάνει εμάς περισσότερο απαιτητικούς. Οι εποχές δυστυχώς ή ευτυχώς άλλαξαν!

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
18
spyros.s said:
Εγώ νομίζω ότι άλλο έγραψε ο Μάνος και άλλο κατάλαβε ο τούρι! Προφανώς και ο Μάνος δεν ήθελε να μειώσει την αξία του Τσουρινάκη που αδιαμφισβήτητα αποτελεί ζωντανή ιστορία του adventure gaming στην Ελλάδα! Αυτό που είπε ο Μάνος είναι ότι τότε η έλλειψη πηγών ενημέρωσης μας έκανε να κρεμιόμαστε από τα γραφόμενα του κάθε reviewer γεγονός που μας έκανε λιγότερο κριτικούς στην πράξη σε συνδυασμό φυσικά με το νεαρότερο του κοινού της εποχής!
Σήμερα λόγω υπερπληροφόρησης ο reviewer προσπαθεί απείρως περισσότερο για να πείσει, για να διαφοροποιηθεί και φυσικά υφίσταται την άμεση κριτική από τους αναγνώστες του! Με αυτό το πρίσμα και με την εμπειρία κάμποσων δεκαετιών στην πλάτη μας κριτικάροντας τα γραφόμενα της εποχής του Τσουρινάκη βλέπουμε λάθη που τότε δεν διακρίναμε! Αυτό δεν κάνει τον Τσουρινάκη ξαφνικά κακό, απλά κάνει εμάς περισσότερο απαιτητικούς. Οι εποχές δυστυχώς ή ευτυχώς άλλαξαν!
Θα συμφωνήσω 100% μαζί σου Σπύρο :thumbup:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,842
Σωστός ο Σπύρος!!!!!!! :thumbup: :thumbup:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,196
Έγραψα εχθές μια απάντηση αλλά δε μου έκανε καρδιά να την ποστάρω...
Προσπάθησα μετά να τη "στρογγυλέψω" παίρνοντας λιγάκι τις άκρες αλλά πάλι το αποτέλεσμα δε με ανάπαυσε...
Τελικά επέλεξα να μη δημοσιεύσω καμιά απάντηση καθώς θαρρώ ότι οι συνθήκες έχουν μια ιδιαιτερότητα και ότι στο τέλος θα το μετάνιωνα! Παραμένουν οι απόψεις που διατύπωσα στο πρώτο μου post καθώς δε χρειάζονται περισσότερα λόγια για τα αυταπόδεικτα...

@ spyros.s : Σπύρο μου, σεβαστή πάντα η άποψη σου και ευπρόσδεκτη πάντα αλλά θα σε παρακαλέσω να μην αναλώνεις φαιά ουσία περί του τι κατάλαβε ο ένας και τι κατάλαβε ο άλλος! Ξέρουν καλά οι συνομιλητές τι ειπώθηκε (και μάλλον καλύτερα) καθώς και γνωρίζουν ο ένας το ύφος του άλλου. Είναι ελαφρώς υποτιμητικό να με ερμηνεύουν χωρίς πρώτα να με ρωτούν. Εξέφρασε τις απόψεις σου με όλα αυτά τα χρήσιμα που θέλεις να θέσεις στην κουβέντα και άσε τα "ψυχογραφήματα" των ομιλητών λιγάκι στην άκρη. Με τον τρόπο που έγραψες δε κατάλαβα αν εκφράζεις τη δική σου άποψη ή την "διορθωμένη" άποψη του Μάνου. Τελικά έχεις και εσύ πρόβλημα με τον Τσουρινάκη;

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
18
Εξήγησε το μου Δημήτρη πως φτάνεις να συμπεραίνεις ότι έχουν κάποιο πρόβλημα μερικοί με τον Τσουρινάκη?
Επίσης θέλω να πω ότι μου προκαλεί χείριστη εντύπωση το ότι όλοι σχεδόν οι συντάκτες εκείνων των χρόνων δεν έχουν δώσει σημάδια ζωής ποτέ και πουθενά, παρόλο που ο κόσμος τους αγάπησε και θα περίμενε μια κουβέντα από αυτούς, κάπου κάποτε.
Τέλος θέλω να ρωτήσω τον Μάνο γιατί πουθενά δεν υπάρχει αναφορά σε παιχνίδια όπως το Hearts of Iron 3, Unity of Command, Decisive Campaigns: Case Blue, Gary Grigsby's War in the East: The German-Soviet War 1941-1945 κτλ ούτε στο PCMaster, ούτε στο Ragequit αλλά και γενικά πουθενά. Εκτός και αν έχω χάσει επεισόδια ;)
Δεν προσφέρονται για καλά reviews?

spyros.s

Retro Enthusiast
Reaction score
8
turrican said:
@ spyros.s : Σπύρο μου, σεβαστή πάντα η άποψη σου και ευπρόσδεκτη πάντα αλλά θα σε παρακαλέσω να μην αναλώνεις φαιά ουσία περί του τι κατάλαβε ο ένας και τι κατάλαβε ο άλλος! Ξέρουν καλά οι συνομιλητές τι ειπώθηκε (και μάλλον καλύτερα) καθώς και γνωρίζουν ο ένας το ύφος του άλλου. Είναι ελαφρώς υποτιμητικό να με ερμηνεύουν χωρίς πρώτα να με ρωτούν. Εξέφρασε τις απόψεις σου με όλα αυτά τα χρήσιμα που θέλεις να θέσεις στην κουβέντα και άσε τα "ψυχογραφήματα" των ομιλητών λιγάκι στην άκρη. Με τον τρόπο που έγραψες δε κατάλαβα αν εκφράζεις τη δική σου άποψη ή την "διορθωμένη" άποψη του Μάνου. Τελικά έχεις και εσύ πρόβλημα με τον Τσουρινάκη;
αγαπητέ Δημήτρη η δημοσίευση μου ξεκίνησε με την φράση "νομίζω"! Αυτό από μόνο του εκφράζει υποκειμενικότητα και σαφέστατα δεν συνεπάγεται προσπάθεια ψυχογραφημάτων αλλά ανάλυσης δεδομένων και φυσικά όχι προσωπικοτήτων! Ειλικρινά δεν κατάλαβα γιατί ερμήνευσες έτσι τα γραφόμενα μου! Σου δηλώνω δημοσίως ότι δεν ήθελα να σε προσβάλλω αλλά να συζητήσουμε πάνω στο θέμα που δημόσια τέθηκε. Εγώ δεν έχω πρόβλημα με κανέναν πόσο μάλλον με τον Τσουρινάκη του οποίου την μακροχρόνια παρουσία εκθείασα παραπάνω και απορώ που δεν διάβασες! Η άποψη μου είναι ότι λόγω των τεράστιων αλλαγών που έχουν γίνει με την εισαγωγή του διαδικτύου στην καθημερινότητα μας, τα δεδομένα είναι μη συγκρίσιμα σε άμεσο επίπεδο γεγονός που φυσικά διαφοροποιείται ακόμα περισσότερο και από το δεδομένο ότι αλλιώς κρίνουμε τώρα ως περίπου σαραντάρηδες και αλλιώς κρίναμε τότε ως έφηβοι ή ως παιδιά!
-------
Εστιάζω τώρα στο Μάνο: ο Μάνος είναι συνομήλικος με εμάς, με κοινά βιώματα στους υπολογιστές και το gaming από τα 80'ς, ο οποίος άδραξε την ευκαιρία πριν μερικά χρόνια και μπήκε στο δυναμικό του περιοδικού pc master! Είδε εκ των έσω καταστάσεις και απομυθοποίησε πράγματα που για εμάς λόγω νοσταλγίας και άγνοιας ήταν δύσκολο να δούμε.
Έκρινε το περιοδικό μέσα από την δουλειά του, μέσα από την προσπάθεια να γίνει καλύτερος και όχι από απλό ενδιαφέρον όπως εμείς οι αναγνώστες! Διατύπωσε μία άποψη που είτε συμφωνούμε, είτε διαφωνούμε είναι σεβαστή λόγω εμπειρίας! Την παρέθεσε σε ένα ρετροφόρουμ και ο ίδιος μας προέτρεψε να την σχολιάσουμε. Ας το κάνουμε λοιπόν!

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
18
Όχι βέβαια, ο λόγος είναι πολύ πιο απλός: Είτε δεν έγινε επαφή για εξασφάλιση review code, είτε έγινε και έπεσε στο κενό.
Αν δε κάνω λάθος πάντως, όλοι οι τίτλοι που ανέφερες είχαν κυκλοφορήσει καιρό πριν τη δημιουργία του RQ, οπότε έτσι κι αλλιώς ήταν δύσκολο να γίνει review τους εκεί. Για το PC Master όμως, όπου και θα μπορούσες να δεις reviews των εν λόγω παιχνιδιών, ισχύει αυτό που σου έγραψα παραπάνω, που φυσικά ανταποκρίνεται και στην περίπτωση κάθε άλλου PC game.
Δηλαδή για να γίνει ένα review θα πρέπει το παιχνίδι να είναι "αυθεντικό"?
Μη το πάρεις προσωπικά απλά το έχω απορία αυτό και φυσικά δεν ρωτάω μόνο για το RG αλλά γενικότερα για το τι επικρατεί στον χώρο ;)
Πάντως ο τομέας του "real" strategy είναι πολύ πεσμένος στην Ελλάδα αν και υπάρχουν άπειρα καλά παιχνίδια. Μόνο κάτι "φανταστικά" στρατηγικής βλέπουμε του στιλ Pandora: First Contact. (Φυσικά εξαιρώ το υπέρτατο Starcraft :thumbup: )

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,842
Μήπως βγαίνουμε λίγο off-topic όσο αφορά των reviews των Strategy ? Να ανοίγαμε ενα άλλο θέμα για αυτά καλύτερα. ;)

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
18
Με την ευκαιρία που έχουμε τον Μάνο εδώ είπα να ρωτήσω. Έτσι και αλλιώς δεν έχω σκοπό να το πάω παραπέρα ;)

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,842
Με απασχολεί και εμένα το θέμα. Π.χ στο Steam βλέπω αρκετά νέα Strategy αλλά γενικώς δεν υπάρχει το ενδιαφέρον να γίνουν review απο κανέναν. Μπορεί να μην το πολυαναφέρω αλλά είμαι και εγώ πρώην καμένος με αυτό το game genre :)

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
18
manos426f said:
nkary said:
Δηλαδή για να γίνει ένα review θα πρέπει το παιχνίδι να είναι "αυθεντικό"?
Μη το πάρεις προσωπικά απλά το έχω απορία αυτό και φυσικά δεν ρωτάω μόνο για το RG αλλά γενικότερα για το τι επικρατεί στον χώρο ;)
Τι να πάρω προσωπικά, η απορία σου είναι εύλογη.

Πάλι θα σου απαντήσω πάνω σε ό,τι γνωρίζω με απόλυτη σιγουριά κι αυτό είναι ότι στο Ragequit έχουμε σαν αρχή να πραγματοποιούμε reviews παιχνιδιών που:
(α) μας στέλνουν απευθείας οι ίδιες οι εταιρείες, ή μέσω των συνεργατών-αντιπροσώπων τους στη χώρα μας, αν υπάρχουν τέτοιοι
(β) μας στέλνουν οι εταιρείες ανταποκρινόμενες σε δική μας πρωτοβουλία-επικοινωνία, για εξασφάλιση review code
(γ) έχει κάποιος από τους συντάκτες του site αγοράσει

Δε πραγματοποιούμε reviews βασισμένα σε αντίγραφα παιχνιδιών, διότι
1) κρίνουμε ότι οι εταιρείες που θέλουν να διαφημίσουν το προϊόν τους "οφείλουν" να μας έχουν υπόψη τους, ως ένα εκ των ελαχίστων sites στην Ελλάδα με αποκλειστικά PC περιεχόμενο, αφού βέβαια έχουμε από μεριάς μας φροντίσει να τους γνωστοποιήσουμε την ύπαρξή μας
2) εκείνα τα games που έχουμε τη θέληση, άρα και την οικονομική δυνατότητα, να προμηθευτούμε οι ίδιοι, αξίζουν παρουσίασης από κάποιον συντάκτη, ανεξαρτήτως ποιότητας
και
3) δεν είμαστε υπέρμαχοι της πειρατείας, μιλώντας για το σήμερα φυσικά, διότι, κακά τα ψέματα, στο παρελθόν, όντας πιτσιρικάδες, νομίζω είχαμε σχεδόν όλοι περάσει απ' αυτό το στάδιο.

Σε καμία περίπτωση δε θα αγοράσει κάποιος από εμάς παιχνίδι απλά και μόνο για να γίνει το review, επιφορτιζόμενος έτσι με τα έξοδα απόκτησής του (δεν υπάρχουν τέτοιες πολυτέλειες), ούτε και θα στραφούμε στη... "λύση" της πειρατείας, προκειμένου να υπάρξει ένα ακόμη review στο site μας. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο δεν έχει γίνει παρουσίαση στο Ragequit ορισμένων τίτλων που υπό άλλες συνθήκες θα μας ενδιέφερε να παρουσιάσουμε (τυχαία θα αναφέρω ορισμένους, όπως Secret Files-Sam Peters, F1 2013, Outlast, Shadow Warrior).

Φυσικά δεν αποκλείεται να γίνει κάποια στιγμή review και γι' αυτά τα παιχνίδια, αν κι εφόσον από ένα σημείο και μετά ανήκουν στην (γ) περίπτωση (να 'ναι καλά τα Steam sales), ή αν ο publisher, σε ενδεχόμενη επανάληψη κρούσης από μεριάς μας, ανταποκριθεί τελικά και μας στείλει, έστω και αργοπορημένα, κωδικό. Το δεύτερο πάντως είναι κάτι που, για να λέμε την αλήθεια, συμβαίνει σπανιότατα, καθώς είναι τέτοια η ροή κυκλοφορίας νέων games, που κι εμείς δεν επανερχόμαστε σε παιχνίδια για τα οποία δε λάβαμε έγκαιρα, όταν "έπρεπε", κωδικό.
Κρύσταλλο :thumbup:
Κακέ γιατρέ :whip:

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,842
@Manos
[offtopic]Πάντως το layout που έχετε στο RQ είναι super. Δεν ξέρω ποιός έχει αναλάβει το αρτιστικό/web design του Joomla, αλλά είναι πολύ προσεγμένο και polished. Πραγματική απόλαυση η ανάγνωση άρθρων. Well done[/offtopic]

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,196
nkary said:
Εξήγησε το μου Δημήτρη πως φτάνεις να συμπεραίνεις ότι έχουν κάποιο πρόβλημα μερικοί με τον Τσουρινάκη?Επίσης θέλω να πω ότι μου προκαλεί χείριστη εντύπωση το ότι όλοι σχεδόν οι συντάκτες εκείνων των χρόνων δεν έχουν δώσει σημάδια ζωής ποτέ και πουθενά, παρόλο που ο κόσμος τους αγάπησε και θα περίμενε μια κουβέντα από αυτούς, κάπου κάποτε.
Κοίτα Νίκο, για εμένα τα πράγματα είναι πολύ απλά. Όταν γράφεις σε ένα δημόσιο ταμπλό μια κριτική για κάποιον άλλο ( που θεωρείται και μέσα σε άλλα ογκόλιθος και αυθεντία) έχοντας μάλιστα και τη συναδελφική ιδιότητα, πρέπει να προσέχεις τι γράφεις γιατί ήδη κινείσαι "στο όριο". Μπορείς να πεις ότι δε συμφωνείς με κάποια άποψη, ή ότι κάποιο παιχνίδι άξιζε μια δεύτερη ματιά. Θεμιτό μέχρι εδώ! Εκθέτεις με θάρρος τη γνώμη σου (και δυο φορές θάρρος γιατί κινδυνεύεις διπλά να χαρακτηριστείς γραφικός, υστερόβουλος ή ότι "την ψώνισες"). Όταν όμως γράφεις πράγματα όπως αυτά:
"Μπορεί λοιπόν τα reviews του να μην ήταν τα καλύτερα που έχουν υπάρξει..."

ή π.χ. "εννοώ ότι ο κ. Τσουρινάκης, όπως φυσικά και οι υπόλοιποι reviewers των παλαιότερων χρόνων, αναμφίβολα ευνοήθηκαν από τη μη ύπαρξη του internet, άρα και το πολύ πιο περιορισμένο εύρος σύγκρισης...".

είναι κατά τη γνώμη μου χοντράδα. Δε γράφονται αυτά τα πράγματα για κανένα ούτε είδα ποτέ κανένα συνάδελφο να λέει δημόσια τέτοια πράγματα για τον άλλο. Δε ξέρω τι μεσολάβησε μέχρι εκεί αλλά με έβαλε σε σκέψεις και το:

Η αιτία που αποχώρησε από το περιοδικό, εντελώς ξαφνικά (για εμάς τους αναγνώστες τουλάχιστον), είναι ίδια με την αιτία που αποχωρήσατε και εσείς;

"Δεν το γνωρίζω, δεν το ρώτησα και, για να πω και την αλήθεια, δε με απασχόλησε ποτέ, καθότι, όπως προείπα, δεν είχα μαζί του τη σχέση που έχω με τα άλλα παιδιά της συντακτικής ομάδας της οποίας υπήρξα μέλος".

Πως είναι δυνατόν κάποιος να δουλεύει στον ίδιο εργασιακό χώρο με (για να μη πω διαδέχεται) μια τέτοια προσωπικότητα και να μη ρωτήσει το προφανές:
"-Ρε παιδιά τι έγινε; Ξέρει κανείς τίποτα; Έχει ξαναγίνει αυτό; (δε τον απασχόλησε ποτέ λέει!!!) Ακόμα και κάποιος άγνωστος από διπλανό γραφείο να ήταν, πάλι ο καθένας θα ενδιαφερόταν να μάθει! Εμένα αυτά μου ηχούν "περίεργα" και δε τα καταλαβαίνω. Υπάρχει φυσικά και η περίπτωση να ήξερε και να μην ήθελε από "διακριτικότητα" να σχολιάσει την προσωπική υπόθεση άλλου (εκδοχή που απομακρύνεται καθώς δε την είχε παραπάνω), αλλά και πάλι λογικά θα έλεγε ότι δε θέλει να κάνει σχόλιο.... Όλα αυτά με βάζουν σε σκέψεις μήπως υπήρξε κάποιο πρόβλημα(;).

Για το δεύτερο που ρωτάς: "οι συντάκτες εκείνων των χρόνων δεν έχουν δώσει σημάδια ζωής ποτέ και πουθενά, παρόλο που ο κόσμος τους αγάπησε και θα περίμενε μια κουβέντα από αυτούς, κάπου κάποτε."

Θα σου φανεί "αιρετικό" αλλά τώρα λατρεύω ακόμα περισσότερο αυτόν τον τύπο (Τσουρινάκης). Δεν πιστεύει στα φορουμς και την συζήτηση πίσω από τα πληκτρολόγια. Δες όλους εμάς τώρα σε αυτό το ταμπλό πως έχουμε αναλωθεί σε μια αέναη συζήτηση και φαντάσου να πρέπει να απαντά στον κάθε ένα που θα αποφάσιζε να του τα χώσει. Κατά τα άλλα για πολλούς λόγους μπορεί να έχουν εξαφανιστεί.

Καταρχήν μπορεί να μη θεωρούν ότι έκαναν κάτι σπουδαίο! Μπορεί να μη νοιώθουν την ανάγκη να εξαργυρώσουν λίγη δημοσιότητα γυρνώντας από εδώ και από εκεί.
Μπορεί επίσης να έχουν πλακωθεί με την εργοδοσία τους και να μη θέλουν να διαφημίσουν το μέσο.
Μπορεί να πλακώθηκαν με τους τότε συνάδελφους και να ξέρουν ότι αν βγουν θα γίνουν "μπίλιες".
Δεν ξέρω τι κρύβει μέσα του ο καθένας αλλά από εμένα είναι σεβαστό και μου φτάνει αυτό που μου πρόσφεραν.