Συνεντεύξεις!

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
18
Λοιπόν εγώ λέω να βάλουμε ένα poll στην αρχική σελίδα για να δούμε σε πόσους άρεσε ή όχι ο τρόπος γραφής και το ύφος του Τσουρινάκη. Τι λέτε? Γιατρέ μέσα? Βάλε εσύ εγώ δεν ξέρω να το κάνω ;)

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,196
manos426f said:
turrican said:
Μπορείς εκτός αν σε εμποδίζει η προσωπική ηθική σου και η συναίσθηση της κατάστασης σου.
Η οποία κατάσταση ποια είναι, κατά τη γνώμη σου;
Ότι είσαι εκτεθειμένος κάνοντας κριτική σε κάποιον συντάκτη αυτού του μεγέθους.

manos426f said:
turrican said:
Έκανες μάλιστα κάτι που εγώ είδα για πρώτη φορά γενικά σε περιοδικό!
Το oποίο ήταν;
Ενώ τα περιοδικά του χώρου συνήθως τηρούν μια πολιτική ίσων αποστάσεων προς τις εταιρίες hardware εσύ δε δίσταζες όταν σου έγραφαν οι αναγνώστες να παίρνεις σαφή θέση περί ποιας μάρκας hardware είναι το καλύτερο. Αυτό δε το έχω δει πολλές φορές και γενικά αναρωτήθηκα μήπως κάποια στιγμή σε "πιέσουν" να γίνεις ¨πιο ουδέτερος"
Εντυπωσιακή επίσης ήταν η γραμμή σου περί "hardware οικονομίας" που δεν ήθελε π.χ. υπερβολικά ευρω για μια κάρτα γραφικών. Διαβάζοντας τώρα το περιοδικό (με την καινούρια κατάσταση) μου πλασάρουν μια κάρτα 230 ευρώ και λένε πολύ προσιτή τιμή για την απόδοση της. (!!!) Σίγουρα αυτή είναι μια αλλαγή απο το παρελθόν. (Για να μη σχολιάσω ότι η STEAM επωφελήθηκε της απουσίας σου και τώρα θέριεψε κυριαρχώντας σε όλο το έντυπο...

manos426f said:
turrican said:
Γνωρίζω και εγώ ένα άλλο αξιολογότατο συντάκτη που αυτή τη στιγμή εργάζεται στο περιοδικό.
Έρχεσαι στα λόγια μου δηλαδή.
Εκτός βέβαια αν είσαι... ο θυρωρός της πολυκατοικίας του! (ανταποδίδω την πλάκα)
Όχι αυτός είναι ήδη πασίγνωστος απο πριν αφού εκτός απο δημιουργός έχει διακριθεί σε πολλούς τομείς.
Στο χέρι του είναι να κάνει ότι αποφασίσει. Μακάρι να παραμείνει και να ξεπεράσει σε χρόνια και τον Κ.Τσουρινακη. Παρεμπιπτόντως δε τον έχω ακούσει ποτέ να κάνει κριτική για κανένα...

manos426f said:
turrican said:
Παιδιά είχα ανέβει Θεσσαλονίκη αλλά τελικά αρρώστησε η κόρη μου και δεν μπόρεσα να κουνήσω ρούπι. :(
Τελείως άσχετο με τη συζήτησή μας, αλλά να σου ζήσει το παιδάκι και να το καμαρώσεις όπως επιθυμείς!
Σε ευχαριστώ πολύ Μάνο! Σε ευχαριστώ.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,196
turrican said:
Σπύρο ( spyros.s ) είναι η τελευταία σου κουβέντα αυτή; ;)
Ναι; Καλώς... αν τριτώσει έρχομαι να καθαρίσω! (χιουμορ) :lolno:

Άκουσε με Σπύρο! Τίποτα απο αυτά που συμβαίνουν δεν είναι τυχαίο αφού κάποτε είχαμε κοντραριστεί στο παρελθόν όταν ήθελες τότε να προσφέρεις υπηρεσίες σε κάποιο "Μέντορα" σου και πήρες θέση σε μια διαφωνία επιχειρημάτων, λέγοντας μου ότι αυτός ξέρει καλύτερα (όχι όμως εξαιτίας της ποιότητας των επιχειρημάτων του, αλλά επειδή όπως είπες "έχει πληρέστερη γνώση και από τους δυο μας!!!") Χωρίς να χάσω ακόμα τη ψυχραιμία μου σου έστειλα ένα προσωπικό μήνυμα και σε ρώτησα εμένα με ξέρεις; Που ξέρεις τι γνωρίζω ή με τι έχω ασχοληθεί; Η απάντηση που πήρα απο εσένα ήταν καταπέλτης! "Μα αυτή Μήτσο είναι η αλήθεια...!"

Απο τότε κατάλαβα ότι έχεις μια αφέλεια που αν και υπό κανονικές συνθήκες θα τη χαρακτήριζα ως χαριτωμένη, σε ένα forum όμως μπορεί να αποδειχτεί επικίνδυνα εκρηκτική!

Απο τότε σχεδόν όποτε είχαμε κάποια ανταλλαγή απόψεων (ακόμα και σε υψηλό τόνο αλλά πάντα ανταλλαγή απόψεων) μου πετάς στη μούρη κάποιο τρίτο υπαρκτό πρόσωπο που του πλέκεις το εγκώμιο κάνοντας δύσκολη την απάντηση της άλλης πλευράς αφού ελοχεύει ο κίνδυνος (αν απαντήσεις ότι ο τρίτος δεν ξέρει το θέμα και δεν διαθέτει τις γνώσεις που του προσδίδεις ) να θιχτεί και ο τρίτος. Αυτός είναι και ο λόγος που σου απέδωσα τα περί ψυχογραφήματος ενώ έχω υποστεί στο παρελθόν και την πυροσβεστική σου δεινότητα όταν προσπάθησες να σβήσεις μια (κατα την άποψη σου ) φωτιά με ένα μπετόνι βενζίνη! Το να μπαίνεις σε μια συζήτηση επιχειρημάτων λέγοντας "παιδιά μη μαλώνετε" είναι μεγάλη γκάφα αφού δυναμιτίζεις απο μόνος σου το κλίμα και βάζεις την ιδέα χωρίς να υπάρχει λόγος. Σου είχα κάνει τότε παρατήρηση και είχα μιλήσει για προβοκατόρικη συμπεριφορά.

Φυσικά εσύ είπες ότι δεν ήταν στις προθέσεις σου, δεν έχεις σχέση με προβοκάτσιες και όλα αυτά που μου τα έχεις πει απο τότε πολλές φορές αφού συνεχίζεις μέχρι τώρα (όπως πάλι αποδείχτηκε) ακάθεκτος το έργο σου. Σαν να μην έφταναν αυτά αντί να μιλάς για αυτά που λέω (είναι σωστά; Ισχύει κάτι άλλο; ) με έχεις κρίνει τουλάχιστον 3 φορές σε προσωπικό επίπεδο! Αλλες φορές μου δήλωσες ότι κατά βάθος δεν είμαι ο κακός χαρακτήρας που βγαίνει απο αυτά που γράφω, άλλη φορά μου δήλωσες ότι επενέβης για να με σώσεις γιατί απείχα πολύ λίγο απο το παραλήρημα!!! Σε Όλα αυτά δεν προσθέτω και την ανήθικη ουδετερότητα όταν έβλεπες να συμβαίνουν σημεία και τέρατα χωρίς να πάρεις την παραμικρή θέση.

Καταλήγοντας Σπύρο, δε θέλω να με σέβεσαι ούτε να με εκτιμάς. Θέλω απλά να συγκρατήσεις λίγο τον εαυτό σου και να γίνεις λίγο πιο προσεκτικός αφού η εποχή της αφέλειας έχει πια περάσει. Μου λες ότι δε κρατήθηκες να μου απαντήσεις ξέροντας ότι δεν θα οδηγήσει πουθενά (αλήθεια σκέφτηκες σαν πιθανότητα ότι μπορεί να κάνει τα πράγματα χειρότερα;) Για ακόμα μια φορά δε σχολιάζεις το μεταξύ μας θέμα και προσπαθείς να εντάξεις και άλλους στο πρόβλημα (ποιος ξέρει γιατί άραγε;) λέγοντας:

" Λαθεμένα η μη έχω την εντύπωση ότι σου αρέσει να είσαι σε μια κατάσταση μόνος σου vs τους υπόλοιπους σε όποιο φόρουμ γράφεις..."

Πως αντέχεις μετά απο όσα είπαμε πριν να κάνεις πάλι τα ίδια;;; Με έχεις φέρει πραγματικά στα όρια μου αλλά δε θα πέσω άλλο σε αυτή την λούμπα. Όσοι στο παρελθόν ξέμειναν απο επιχειρήματα επεχείρησαν να με χτυπήσουν πετώντας τέτοιες μπανανόφλουδες. Αν έχεις λοιπόν "σοβαρό σετ μπαλάκια" θα μου πεις με δικά σου λογάκια εναντίων ποιων υπόλοιπων και ποιων forums ήμουν vs! Αν δεν απαντήσεις θα είσαι ψεύτης! Στοχοποιώ λες μόνιμα πρόσωπα και καταστάσεις;;; Ξέρεις άνθρωπε μου τι είναι αυτά που μου καταλογίζεις ή έτσι εσύ αντιμετωπίζεις τις συζητήσεις και τα επιχειρήματα; Όποιος εκφράζει τεκμηριωμένη άποψη για εσένα είναι πρόβλημα;

spyros.s said:
Το αποτέλεσμα αυτού του τρόπου σκέψης είναι να δημιουργείς στο μυαλό σου εικονικούς εχθρούς και να βάλλεις εναντίον τους με αποτέλεσμα στο τέλος ν' απομονώνεσαι από τον διαδικτυακό χώρο και να αποχωρείς ή να αποβάλλεσαι θιγμένος! Αξίζει τον κόπο ρε Δημήτρη; Σκέψου το λίγο! Δηλαδή το να γράφει κανείς κάτι που δεν συμφωνείς του προσδίδει αυτόματα μια παθογένεια; Εγώ είμαι για σένα ο γλύφτης των φόρα, Ο Μάνος ο άδικος και φαντασμένος reviewr που προσβάλει τα ιερά τέρατα του ...reviewing, ο τάδε είναι αυτό, ο δείνα εκείνο...χαλάρωσε επιτέλους! Να ξέρεις τέλος ότι η άποψη σου ότι δεν υπάρχει ρετροκοινότητα στην Ελλάδα πηγάζει από αυτό! Λυπάμαι γιατί πίσω από αυτή την συμπεριφορά εγώ έχω διακρίνει έναν αξιόλογο άνθρωπο που ενίοτε με ξαφνιάζει θετικά με τα γραφόμενα του και τις γνώσεις του για το αντικείμενο που έχουμε χόμπι! Σου αντιπαραθέτω λοιπόν στο πείραμα που μου ζήτησες να κάνω εσύ να επιχειρήσεις να κάνεις αυτοκριτική και να δεις γιατί τελικά έχεις τσακωθεί με ένα σημαντικό μέρος των ατόμων που γράφουν στα σχετικά φόρα!
Έχεις ξεφύγει τελείως και δε ξέρεις τι γράφεις! Λοιπόν ξέχνα την απαγόρευση ψυχογραφημάτων! Σαν να μη το είπα (έτσι και αλλιώς δε χαμπαριάζεις) ! Θα αρχίσω όμως τώρα να κάνω και εγώ για να δούμε αν σου αρέσει! Για την τάξη μόνο θα σου θυμίσω ότι με το Μανο δε μαλώσαμε άλλα διαφωνήσαμε. Ο ίδιος μάλιστα δήλωσε ότι του άρεσε η ανταλλαγή απόψεων (αν τον λες ψεύτη να το πεις τώρα) και μόνο εσύ ο προβοκάτορας είδες πρόβλημα και σύγκρουση.
Για τον όρο ρετροκοινότητα που τη λες και δακρύζουν τα μάτια σου, δε σε είδα ποτέ να μου απαντάς στις αμέτρητες προτροπές μου ανοίγοντας κάποιο θέμα για να συζητήσουμε για αυτό!!!! Όλο λόγια είσαι αλλά απο πράξεις τίποτα!!!

Αφού το πείραμα απέφυγες να το κάνεις (άρα ίδρωσες) θα σου πω ότι την αυτοκριτική μου την κάνω συχνά (δε περιμένω να μου το πει κάποιος σε ένα forum) όπως και το αυτομαστίγωμα. Είναι μάλιστα λίγο αφελές να μου καταλογίζεις ότι έφυγα απο κάποιο forum διότι αν κοιτάξεις τους πάντες γύρω σου θα καταλάβεις ότι είναι αρκετά συνηθισμένο το φαινόμενο. Κάποιοι άλλοι φυσικά δεν έχουν αυτό το πρόβλημα αφού υιοθετούν τη συμπεριφορά της γάτας να Τρίβονται δηλαδή στα πόδια οποιουδήποτε βρεθεί στο δρόμο τους, να χαριεντίζονται και να συμφωνούν σε σχεδόν ότι λέει ή κάνει ο καθένας!

(Το παρακάτω κείμενο δεν είναι δικό μου καθώς το είχα διαβάσει κάπου και το ζήλεψα!!!)

Το λεγόμενο «χάιδεμα» των αυτιών είναι συνήθης πρακτική και μάλιστα συχνά με τα επιθυμητά αποτελέσματα, δηλαδή να κρατάμε εαυτόν μακριά από διαμάχες που μπορεί να μας κοστίσουν σε προσωπικό ή επαγγελματικό επίπεδο. Σπάνια υπάρχει συμφωνία ως προς τις παραμέτρους που προσδιορίζουν το ηθικό και το ανήθικο.
Όμως, σε θέματα συνειδήσεως δεν έχει θέση ο νόμος της πλειοψηφίας.

Συχνά επηρεαζόμαστε από το πώς αντιμετωπίζουν οι γύρω μας ένα θέμα και προσπαθούμε να πάμε με το ρεύμα.
Οι πραγματικές αρχές παρόλα αυτά, θα έπρεπε να είναι αμετακίνητες σαν βράχος, να τις υπερασπιζόμαστε με όποιο κόστος. Μπορούμε να ακολουθούμε το ρεύμα στον τρόπο που τοποθετούμαστε ή χειριζόμαστε μια κατάσταση, αλλά να μην κάνουμε εκπτώσεις σε αυτά που πιστεύουμε, ακόμη κι όταν δεν έχουμε να κερδίσουμε ή να χάσουμε κάτι.
Είναι θέμα αρχής.

Ο Δάντης έγραψε ότι οι πιο καυτές θέσεις στην κόλαση είναι κρατημένες γι’ αυτούς που, σε καιρούς μεγάλης ηθικής κρίσης, διατηρούν ουδέτερη στάση.

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,196
manos426f said:
turrican said:
manos426f said:
Όχι αυτός είναι ήδη πασίγνωστος απο πριν αφού εκτός απο δημιουργός έχει διακριθεί σε πολλούς τομείς.
Στο χέρι του είναι να κάνει ότι αποφασίσει. Μακάρι να παραμείνει και να ξεπεράσει σε χρόνια και τον Κ.Τσουρινακη. Παρεμπιπτόντως δε τον έχω ακούσει ποτέ να κάνει κριτική για κανένα...
Νομίζω τώρα πιάνω επιτέλους το (κρυφό;) νόημα των γραφομένων σου.
Θεωρείς ότι προσπαθώ να γίνω γνωστός, πιθανώς χρησιμοποιώντας κάθε τρόπο και μέσο, ακόμη και αθέμιτο, όπως κατά τη γνώμη σου είναι η κριτική προς το πρόσωπο του εν λόγω συντάκτη.
Παρόλο που προφανώς δε μπορείς να το πιστέψεις, δεν ισχύει επ΄ουδενί κάτι τέτοιο, δεν έχω κάποια τέτοια ανησυχία/φιλοδοξία, ειδικά για έναν χώρο όπου δεν έχει βιοποριστικό χαρακτήρα για εμένα.
Όσο για τον Άλκη, του έχω φυσικά ευχηθεί κι εγώ ο ίδιος καλή σταδιοδρομία. Αναφορικά όμως με το αν ασκεί δημόσια κριτική ή όχι, εδώ κάνεις λάθος, αφού έχει πει ότι "αν θελήσει ο Αντρέας Τσουρινάκης να επιστρέψει, θα σηκωθεί αμέσως από την καρέκλα για να κάτσει εκείνος". Θεωρώ ότι αυτό υποδηλώνει, πέραν του σχετικού σεβασμού, ένα είδος θετικότατης κριτικής προς το πρόσωπό του.
΄

Όχι Μάνο! Θα σου το έλεγα ευθέως! Θεωρώ απλά ότι έκανες λάθος που μίλησες έτσι αφού είχες και τη συναδελφική επαγγελματική ιδιότητα. Το γιατί το είπαμε πριν.
Για το θέμα του Συντάκτη στα μάτια μου αυτό λέγεται περισσότερο ταπεινότητα παρά κριτική. Δεν ξέρω όμως τις απόψεις του ούτε τις δηλώσεις του συνεπώς δε μπορώ να μιλήσω για λογαριασμό του.

spyros.s

Retro Enthusiast
Reaction score
8
Εντάξει με κατατρόπωσες τώρα...η αφέλεια μου έγινε γνωστή στο πανελλήνιο και ντρέπομαι...πάω να γλείψω τους δεκάδες (μήπως εκατοντάδες;;;) μέντορες μου τώρα και να εισπράξω την αμοιβή μου για τα καλά λόγια που τους γράφω τόσο καιρό!
Μάνο ελπίζω να μου δώσεις εκείνα τα 10 λεπτά του ευρώ που συμφωνήσαμε για να σε υπερασπίσω απέναντι σε αυτή την λογική ομοβροντία επιχειρημάτων που ακολούθησε τα όσα παράλογα πράγματα είπες στην συνέντευξη σου!!!
:roll:
---------------------------------------
Όπως λοιπόν μου είπε σήμερα και ένας φίλος μου χαρακτηρίζοντας σε...έχεις πάντα δίκιο! Αρκεί να μην σταματήσεις την αγωγή, εντάξει;

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,196
Ξέρεις ποια είναι η διαφορά μας αγαπητέ; Ότι εσύ απο όλους όσους μνημονεύεις έχεις κερδίσει προσωπικά κάτι! Ο ένας σου χάρισε αυτό, ο άλλος σου έφτιαξε το άλλο, ο τρίτος σου χάρισε τα έξοδα αποστολής. Οι φίλοι σου είναι αυτοί που ακριβώς χρειάζεσαι και δε βρίσκω προσωπικά καμιά τιμή σε αυτό. Συνέχισε λοιπόν να περιφέρεσαι στα διάφορα forums περνώντας "απαρατήρητος" (σου τα έχουν χώσει βέβαια αρκετές φορές για το χιουμορ σου και δήλωσες πάλι θιγμένος) και συνέχισε να μνημονεύεις τους ευεργέτες σου αφού είναι και η μόνη ανταμοιβή που μπορείς να τους προσφέρεις.

Συνέχισε να ζητάς απο τα παιδιά που έχουνε λιώσει τα σκάνερς τους τις προτιμήσεις σου (προς θεού δε θέλουμε να σου λείψει τίποτα) στο κάτω κάτω το αξίζεις!

Είπες:
"Όπως λοιπόν μου είπε σήμερα και ένας φίλος μου χαρακτηρίζοντας σε...έχεις πάντα δίκιο! Αρκεί να μην σταματήσεις την αγωγή, εντάξει;"
Σε ευχαριστώ για την ειρωνεία! Σίγουρα ο φίλος σου ξέρει καλύτερα από εμένα. Απλά την επόμενη φορά αν θέλεις να μου τα χώσεις μη χρησιμοποιήσεις πάλι τα λόγια τρίτου (Έλεος πια)....

spyros.s

Retro Enthusiast
Reaction score
8
http://www.youtube.com/watch?v=QteewO8cNvw

(ευτυχώς για σένα είχες την ευθιξία να σβήσεις αυτό που έγραψες ως απάντηση σε αυτό...δυστυχώς για σένα πρόλαβα και το είδα και μακάρι να το είδαν και άλλοι για να σε κρίνουν καλύτερα αν και σε ξέρουν! Σου ανταπαντώ με την τελευταία από μένα προσβολή!Είσαι...turrican! Τέλος! )

A

Anonymous

Guest
Παιδιά καλησπέρα. Καιρό τώρα ήθελα να αρχίσω να γράφω στο forum σας, πρώτα από όλα για να σας συγχαρώ και να σας ευχαριστήσω για το scanning των παλιών τευχών του PC Master. Ως Amiga user για πολλά χρόνια, δεν είχα πάρει ούτε ένα τεύχος από την πρώτη πενταετία του περιοδικού κι έτσι μου δώσατε μια μοναδική ευκαιρία να συμπληρώσω τα κενά μου. Με αφορμή λοιπόν αυτή την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση, αποφάσισα να καταθέσω τις απόψεις μου.

Ξεκινώντας, να πω ότι είναι κρίμα που ένα topic που θα έπρεπε να αφορά αποκλειστικά τον Μάνο, αφού δική του είναι η συνέντευξη, ξέφυγε προς εντελώς διαφορετικές κατευθύνσεις. Θα ήταν καλύτερα αν εδώ μιλούσαμε μόνο για το δικό του έργο. Επικροτώ πάντως την επιλογή των φωτογραφιών, μου αρέσει να ποζάρω δίπλα του γιατί έχει ένα badass look που μου ανεβάζει το street rep.

Κάπου εδώ στο ξεκίνημα θα έπρεπε να πω ότι σέβομαι όλες τις απόψεις, αλλά ποτέ δεν το πίστεψα αυτό... Πχ. οι απόψεις όσων επιδίδονται σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς προς το άτομο που αναφέρονται, δεν αξίζουν το σεβασμό κανενός. Όταν όμως είναι σοβαρές και τεκμηριωμένες, όπως αυτές των φίλων μου Δημήτρη και Μάνου, σαφέστατα τις διαβάζω πολύ προσεκτικά και με μεγάλο ενδιαφέρον - κι ας συμφωνώ σε μεγάλο μέρος μόνο με τον πρώτο.

Σχετικά με τον Αντρέα Τσουρινάκη, η δική μου εκτίμηση είναι ότι πρόκειται για τον κορυφαίο adventure games συντάκτη από όσους έχω διαβάσει -και είναι πάρα πολλοί αυτοί- στην ιστορία του είδους. Αν αυτό είναι προσωπολατρία, τότε ναι, τον... προσωπολατρεύω. Νομίζω όμως ότι αυτός ο όρος χαρακτηρίζει ανθρώπους που επαινούν αδιακρίτως κάποιον, μη βλέποντας ή παραμερίζοντας τα όποια αρνητικά έχει, κι εγώ δεν πιστεύω ότι ανήκω σε αυτή την κατηγορία. Δεν θεωρώ ότι υπάρχει κάτι κακό στο να θαυμάζεις κάποιον και να τον έχεις σαν πρότυπο. Τα επιχειρήματά μου είναι τα εξής, και πιστεύω πως δεν έχουν επηρεαστεί από την προσωπική μας γνωριμία διότι είχα διαμορφώσει άποψη πολλά χρόνια προτού τον γνωρίσω:

Ίσως προσέξατε ότι τον χαρακτήρισα "συντάκτη" και όχι "reviewer", κι αυτό γιατί η προσφορά του πρέπει να αποτιμηθεί συνολικά και οι κριτικές παιχνιδιών ίσως να μην είναι καν το μεγαλύτερο μέρος αυτής. Ξεκινώντας από το 1988, ο Αντρέας πάνω από όλα προσέφερε ενημέρωση. Αρχικά σχετικά με το ΤΙ ΕΙΝΑΙ ένα adventure game - ξέρετε πόσο λίγοι το γνώριζαν αυτό στα 80s και δη στην Ελλάδα; Δεν λέω να είχαν παίξει ένα Larry κι ένα King's Quest, εννοώ να γνώριζαν πραγματικά περί τίνος επρόκειτο. Ξεκινούσε υπομονετικά και ανέλυε και το πιο προφανές -για αυτόν- στοιχείο, με απλή γλώσσα, ουσιαστικά δίδαξε μια ολόκληρη γενιά τι είναι inventory, τι είναι γρίφος, parser κτλ. συνολικά και όχι απλά δίνοντας μια περιγραφή για τις ανάγκες του εκάστοτε τίτλου. Επίσης, επειδή ήταν τρομερά δικτυωμένος και δραστήριος, προσέφερε ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ την εποχή που είχαμε μαύρα μεσάνυχτα για το τι γίνεται εκτός συνόρων. Μαθαίναμε για τον τρόπο σκέψης των εταιρειών, τις λέσχες φίλων text adventures, τις επιρροές των τεχνολογικών εξελίξεων στο είδος, όλα αυτά σε χρόνια που αν κάποιος μας έλεγε ότι τα παιχνίδια τα φέρνει ο πελαργός δεν θα είχαμε κανένα λόγο να μην τον πιστέψουμε. Με το χέρι στην καρδιά, για πάρα πολλά χρόνια τέτοιου είδους ανάλυση δεν υπήρχε από κανέναν συντάκτη, ούτε στα καλύτερα περιοδικά της Αγγλίας. Δεν χρειάζεται να αρκεστείτε στο λόγο μου, σας προτρέπω να ανατρέξετε σε άλλα περιοδικά της εποχής και να κάνετε μια σύγκριση. Internet τότε δεν υπήρχε, υπάρχει τώρα όμως, οπότε ο καθένας μας μπορεί να αντιπαραβάλει τα κείμενα. Σε πάρα πολλές περιπτώσεις, είναι προφανές ότι τα reviews των adventures γίνονταν με την ίδια λογική που κρίνονταν και όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια: Φορτώνω το παιχνίδι, παίζω 10-15 λεπτά και γράφω πώς μου φάνηκε. Πρώτος ο Αντρέας τόνισε τη γιγάντια σημασία του να έχεις τελειώσει ένα παιχνίδι πριν γράψεις για αυτό. Έγραφε ολοκληρωμένες λύσεις επιδιώκοντας το full score. Και βέβαια, ας μην ξεχνάμε ότι βοήθησε αμέτρητους gamers να ξεκολλήσουν απαντώντας σε ατέλειωτες επιστολές. Αυτές που αναγράφονταν στο περιοδικό ήταν μόνο η κορυφή του παγόβουνου. Για όλους αυτούς τους λόγους, ο Αντρέας δεν μπορεί να ξεπεραστεί σήμερα ούτε από τον ίδιο του τον εαυτό, αφού οι εποχές έχουν αλλάξει και η πληροφορία είναι άμεσα και διαρκώς διαθέσιμη.

Στο θέμα των reviews τώρα. Υποθέτω ότι η εκτίμηση που κάνει ο καθένας εξαρτάται από το τι θεωρεί εκείνος ως καλό review. Προσωπικά, όταν διαβάζω ένα review δεν μου καίγεται καρφάκι αν το παιχνίδι στο οποίο αναφέρεται άρεσε στον Καρκαλέμη ή στον Τσουρινάκη. Άλλωστε για να το μάθω αυτό μπορώ απλά να δω το βαθμό, δεν χρειάζεται να διαβάσω τι λένε. Γιατί θα έπρεπε να με νοιάζει; Εδώ με φίλους που τα γούστα μας στα adventures σχεδόν ταυτίζονται, και πάλι υπάρχουν τίτλοι για τους οποίους έχουμε εκ διαμέτρου αντίθετη άποψη. Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μου περιγράψει ο reviewer το παιχνίδι όσο πιο αναλυτικά γίνεται, ώστε να αποφασίσω εγώ αν αξίζει να το αγοράσω ή όχι. Και σ' αυτό τον τομέα, για μένα ο Αντρέας ήταν η απόλυτη κορυφή. Συμφωνούσες ή διαφωνούσες, δεν υπήρχε περίπτωση έχοντας ολοκληρώσει την ανάγνωση να μην είχες καταλάβει τι παιχνίδι ήταν αυτό. Το χώριζε σε τμήματα, αναφέροντας κάθε πρωτεύον ή δευτερεύον χαρακτηριστικό με βαθειά ανάλυση, βάζοντας συχνά και πολύ συναίσθημα και λυρισμό στο γράψιμό του, εξαντλώντας κάθε του πτυχή. Επίσης, επειδή ήταν λίγο μεγαλύτερος σε ηλικία σε ένα χώρο με άφθονους 20-something συντάκτες, έβγαζε και μια ωριμότητα & σοβαρότητα που σε έκανε να νιώθεις πως το είδος των adventure games απευθύνεται σε ανθρώπους που τους αρέσει να βάζουν το μυαλό τους να δουλεύει - κάτι που φυσικά ίσχυε. Έγινε δέκτης αρνητικών σχολίων για τις υψηλές βαθμολογίες. Γιατί να με πειράξει που έβαλε στο Riven 99%; Αφού μου έδωσε να καταλάβω πως αυτό το παιχνίδι δεν είναι για τα γούστα μου, πέτυχε απόλυτα στο στόχο του. Τόσα και τόσα reviews βρίθουν από θετικούς ή αρνητικούς χαρακτηρισμούς του εκάστοτε συντάκτη, χωρίς ουσιαστικά να περιγράφουν το adventure. Αυτά δηλαδή είναι καλά γιατί συμφωνούν με το γούστο μου; Τα spoilers ναι, με ενοχλούσαν και του το έχω πει. Εκεί θα συμφωνήσω ότι θα μπορούσε να τα αποφεύγει. Γέλασε πολύ πάντως όταν του αποκάλυψα ότι διάβαζα τα reviews του γραμμή-γραμμή κρύβοντας τη συνέχεια με τηλεκάρτα, ενώ όταν ήξερα ότι θα έπαιζα σίγουρα ένα παιχνίδι για το οποίο είχε γράψει πολλές φορές άφηνα την ανάγνωση για αφού το έχω ολοκληρώσει!

Έχοντας πει δυο ποτήρια κρασί με τον Αντρέα, αυτές τις -δυστυχώς λίγες- φορές που έχουμε βρεθεί, μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι ανεξάρτητα με τα παιχνίδια, είναι μια τρομερά ενδιαφέρουσα προσωπικότητα. Επίσης είναι πολύ προσγειωμένος άνθρωπος και σε καμία περίπτωση δεν έχει ψωνιστεί από τον θόρυβο που γίνεται 25 χρόνια με το όνομά του. Σε τελική ανάλυση, ποτέ δεν τον επιδίωξε. Είναι απλά ένας άνθρωπος που αγαπά τα adventures και προσπαθούσε να κάνει τη δουλειά του όσο το δυνατόν καλύτερα, με τον τρόπο που το αντιλαμβάνονταν ο ίδιος. Τελειώνοντας, και θέλω να καταστεί σαφές αυτό, τονίζω πως όλα τα παραπάνω αποτελούν προσωπική μου άποψη, όχι επιστημονική αλήθεια, και κατανοώ πως κάποιοι μπορεί να διαφωνούν κάθετα. Όπως δεν μου αρέσει να με αποκαλούν fan boy, έτσι δεν πιστεύω ότι όσοι λένε ότι δεν τους άρεσε ο Τσουρινάκης υποπίπτουν σε ιεροσυλία.

Επειδή όμως για τον Αντρέα έχουν ξοδευτεί και θα συνεχίζουν να ξοδεύονται τόνοι... ηλεκτρονίων, θέλω να πω και δυο λόγια για τον Μάνο, αφού στο κάτω κάτω δική του είναι η συνέντευξη. Καταρχάς, όσοι παίζουμε adventures του χρωστάμε πολλά, διότι όταν χήρεψε η θέση του reviewer στο περιοδικό τα πήρε επ' ώμου και δεν άφησε να φανεί καθόλου το κενό. Δεν έχει τύχει να το εκφράσω δημοσίως με τόσες πολλές λέξεις, και με κίνδυνο να τον φέρω σε αμηχανία, σας δηλώνω πως είναι με διαφορά ο reviewer που προτιμώ μετά τον Τσουρινάκη. Θα μου πείτε, εντάξει, δεν είναι και τόσο πολλοί άλλωστε... Να διευκρινίσω λοιπόν ότι δεν αναφέρομαι μόνο στον Ελληνικό χώρο. Έχω διαβάσει εδώ και αμέτρητα χρόνια όλους όσους θεωρούνται αυθεντίες του είδους, από την εποχή του Amiga Format κι άλλων Αγγλικών περιοδικών (Maff Evans, Peter Lee κ.ά.), τους Αμερικάνους Randy Sluganski, Jack Allin, Ray Ivey, αλλά και αρκετούς Γάλλους. Άλλες γλώσσες δυστυχώς δεν ξέρω. Από το Phoenix μου είχε κάνει εντύπωση. Δεν έχει τίποτα να ζηλέψει στον τομέα της ανάλυσης, αφού δεν παραλείπει κανένα βασικό στοιχείο των παιχνιδιών - αν κάτι δεν αναγράφεται, σημαίνει ότι το παιχνίδι δεν το έχει! Κι αν αυτό είναι λίγο πιο εύκολο τώρα στο Ragequit, στο περιοδικό με τον περιορισμό στις λέξεις δεν ήταν καθόλου. Κάντε μια δοκιμή, πάρτε ένα review του και συγκρίνετέ το με κάποιο αντίστοιχο του Adventure Gamers ή της Just Adventure. Πιθανότατα θα βρείτε κάτι που αναφέρει ο Μάνος και δεν υπάρχει στο ξένο review. Όταν ξεκίνησα να γράφω στο PC Master, στην αρχή είχε προβληματιστεί για το αν θα τα κατάφερνα. Ούτε δημοσιογράφος είμαι όπως ο Μαυραγάνης, ούτε έχω μάστερ στο screenwriting σαν τον Βαλασιάδη. Απλά είχα παίξει πολλά adventures, αλλά αυτό από μόνο του δεν σε κάνει καλό reviewer. Δεν νομίζω ότι είναι κακό να παραδεχτώ πως δανείστηκα στοιχεία τόσο από τον Αντρέα (δομή, ενότητες, περιγραφή χαρακτήρων) όσο και από τον Μάνο (ύφος, ανάλυση), θέλω να πιστεύω χωρίς να αντιγράφω κανέναν από τους δύο και πάντα με δικά μου λόγια και στυλ. Θα ήμουν χαζός αν θεωρούσα ότι μπορώ να τα κάνω όλα καλύτερα και ακύρωνα δύο τόσο επιτυχημένους συντάκτες. Χαίρομαι λοιπόν που μπορώ ακόμα να τον διαβάζω.

Αυτά, υπόσχομαι στα επόμενα posts μου να μην είμαι τόσο φλύαρος! Πάω να δω τι άλλα καλούδια έχετε εδώ μέσα...

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,842
Καλησπέρα Άλκη! Καλώς ήρθες! :)

Θα συμφωνήσω μαζί σου στα περισσότερα αν όχι σε όλα. Αναλυτικότατο post and food for thoughτ :)

Προσωπικά μου θύμισες τους λόγους που τρελαινόμουν να διαβάζω τον Τσουρινάκη όσο είχα την Amiga (Όταν μετακόμισα στα IBM/PC σταμάτησα να αγοράζω και περιοδικά). Αναλυτικότατος με φοβερές περιγραφές. Είχε, όπως σωστά επισήμανες, ένα συναισθηματικό τρόπο γραφής. Όταν τελείωνες το review, ήξερες αν το παιχνίδι αυτό θα σου άρεσε η όχι, ανεξαρτήτως της βαθμολογίας που έβλεπες. Προσωπικά ; Ότι παιχνίδι διάλεξα να αγοράσω (κόπια ε ; :twisted: ) βασισμένος στα review του, δεν με απογοήτευσε ποτέ. Δηλαδή, δεν έτυχε ποτέ, να πάρω κάτι και να πώ "Μα καλά ο Τσουρι λέει οτι είναι ετσι και ετσι...Τι @@ριες!!@#@#$!!!"

Πάω να δω τι άλλα καλούδια έχετε εδώ μέσα...
Σωστός! Έχουμε αρκετά πράγματα και ελπίζουμε μέσα στα επόμενα χρόνια, να γίνει μια όμορφη σκονισμένη γωνιά στο Internet με τα άπαντα..

*Edit*

Το άβαταρ είναι απο το Manhunter ε ; :mrgreen:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
18
[offtopic]Για όσους δεν ξέρουν (λέμε τώρα ;) ) ο Άλκης είναι παγκόσμιος πρωταθλητής στο Kick Off 2 ;)

Μπορείτε να δείτε και να διαβάσετε πολλά πράγματα στο site του για το Kick Off 2 και όχι μόνο
http://www.alkis.org/index.html
Και για να θυμηθούμε. Από το τεύχος 150 του PCMaster
[/offtopic]
Καλώς ήρθες Άλκη :thumbup:

Attachments

A

Anonymous

Guest
dR_wH0 said:
Το άβαταρ είναι απο το Manhunter ε ; :mrgreen:
Ακριβώς, το Manhunter 2: San Fransisco για την ακρίβεια. :)

manos426f said:
Επειδή μου αρέσει να είμαι δίκαιος, το σχόλιό σου μου δίνει την ευκαιρία να αναφέρω κάτι πολύ σημαντικό, που δε πρέπει να λησμονούμε και να παραβλέπουμε: Δεν ήμουν ο μόνος συντάκτης που ασχολούταν με τα adventure games, όταν ο Αντρέας Τσουρινάκης ολοκλήρωσε τη συνεργασία του με το περιοδικό. Μερίδιο για την “ομαλή μετάβαση” πρέπει να αποδοθεί και στον Νικόλα “NikolasFigaro” Κάκκο, που ήταν άλλωστε και εκείνος που ανέλαβε τη σχετική στήλη των adventure games, όταν από “Adventure corner” μετονομάστηκε σε “Adventure Codex”. Αμφότεροι γράφαμε adventure game reviews για κάποια τεύχη και την αποκλειστική ευθύνη αυτών, όπως και την επιμέλεια της στήλης, ανέλαβα όταν ο Νίκος ολοκλήρωσε με τη σειρά του τη συνεργασία του με το περιοδικό.
Πολύ καλά κάνεις και το επισημαίνεις. Να τονίσω κι εγώ ότι φυσικά, όπως ανέφερες και στη συνέντευξη, κι εμείς μοιραζόμαστε τα adventures με τον Αντώνη και τη Μαρίλη. Απλά σε αντίθεση με τα παιδιά που καταπιάνονται και με άλλα είδη, εγώ δεν είμαι τόσο πολυπράγμων...

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,196
Σου στέλνω τους χαιρετισμούς μου Champ!!! ;)
Όμορφο post Άλκη μακάρι να βλέπουμε τέτοια πιο συχνά! :thumbup:

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,096
Μπράβο στον Νίκο (nicked) κι ευχαριστούμε τον Μιχάλη (Optimus) !!! :thumbup:

nkary

Too Retro to post!
Reaction score
18
Άργησε λίγο άλλα άξιζε η αναμονή :thumbup:

Maddog

Retro Starter
Reaction score
0
Διάβασα με ενδιαφέρον και τα 2 μέρη.
Ο Optimus είναι από εκείνους τους "τρελούς" (με την καλή έννοια) που πραγματικά είναι ενδιαφέρον να ακούσεις τι έχουν να πουν. Μπράβο σας!