Σύνδεση κονσολών σε scart switch

Teras

Retro Starter
Reaction score
4
Καλησπέρα παιδιά.
Έχω κάποιες απορίες που προέκυψαν από το πουθενά και δεν μπορώ να βρω απαντήσεις στο net.
Έχω ένα παθητικό scart switch (αν το λέω σωστά) που δεν ξέρω πως βρέθηκε στην κατοχη μου :p και θέλω να συνδέσω τρεις κονσόλες (Saturn, Dreamcast, Jaguar) στην ίδια CRT.

Είναι no name και κατα πάσα πιθανότητα όχι ιδιαίτερης ποιότητας.
Οι απορίες μου είναι οι εξής:
1) Θα χάσω κάτι σε ποιότητα εικόνας και ήχου σε σχέση με το να συνδέω την κάθε κονσόλα ξεχωριστά;
2) Θα αποκτήσω input lag στα παιχνίδια εξαιτίας του switch;

Επίσης αντιμετωπίζω πρόβλημα στη σύνδεση του Atari Jaguar με την TV (ανεξαρτήτως switch). Είχα αγοράσει από UK ένα καλώδιο σύνδεσης scart για αυτό. Στην HD μου τηλεόραση μεσω scart παίζει κανονικά. Στην CRT η εικόνα "συμπιέζεται" πάνω κάτω και "αλλάζει" συνέχεια. Το scart καλώδιο έχει όλα τα pins επάνω.
Το δοκίμασα πάνω στο scart switch και εκεί απλώς μένει συμπιεσμένη προς τα κάτω.

kostakis

Retro Enthusiast
Reaction score
158
Εγώ χρησιμοποιώ ένα scart switch με 6 θέσεις και δουλεύει μια χαρά, χωρίς να παρατηρώ κάποια πτώση στην ποιότητα. Έχω συνδέσει PS1, PS2, NES, SNES. Μια χαρά όλα παίζουν. Δεν υπάρχει κανένα input lag στα games.

Teras

Retro Starter
Reaction score
4
Ναι Κώστα και εγώ το ίδιο έχω καταλάβει. Έβαλα το Saturn και το Dreamcast επάνω και τα σύγκρινα μετά μόνα τους και δεν φαίνεται να υπάρχει καμία διαφορά. Απλά ρώτησα για επιβεβαίωση τεχνικής άποψης.

Δυστυχώς το καλώδιο scart του Jaguar είναι άλλη ιστορία. Με το που το βάλω στο switch (με την κονσόλα κλειστή εννοείται) και ενώ παίζει μια από τις άλλες, κατευθείαν μου χαλάει τη φωτεινότητα και το χρώμα στην κονσόλα που παίζει εκείνη την ώρα. Φαίνεται να δίνει παραπάνω ρεύμα (αν γίνεται τέτοιο πράγμα) στο switch.

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998
Κι εγώ είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα ένα παρόμοιο switch και δεν είχα παρατηρήσει πρόβλημα στην απεικόνιση. Προχώρα άφοβα, θα έλεγα ;)

vasilas432

Retro Enthusiast
Reaction score
250
Το Switch αυτό είναι κακής ποιότητας και καλό θα ήταν το αντικαταστήσεις κάπια στιγμή με αυτό https://www.ebay.com/itm/Bandridge-SVB7725-5-Wege-Manual-Scart-Umschaltbox-5-Way-Manuall-SCART-Switch/162305799199?hash=item25ca2df41f:g:2OwAAOSwZQRYbSdI
το οποίο συγκαταλέγεται στα πολύ καλά.

Με αυτό που έχεις ανάλογα τους συνδιασμούς καλωδίων που θα κάνεις θα εμφανίζει jailbars ή θα χάνεται κάποιο απο τα 3 χρώματα. Επίσης όταν δουλεύεις μια κονσόλα δεν πρέπει να έχεις συνδεμένη μια άλλη γιατί βραχυκλώνονται και ας είναι κλειστές οι άλλες. Περνάει ρεύμα απο στο scart και τις τροφοδοτεί.

Δηλαδή με αυτο το switch θα έχεις μόνο μια κονσόλα τη φορά και όχι 3.
Ελπίζω να βοήθησα

Teras

Retro Starter
Reaction score
4
Βασικά ο μόνος λόγος που το θέλω είναι για να μην χρειάζεται να συνδέω το scart κάθε κονσόλας πίσω στην TV όταν θα ανοίξω κάποια. Έτσι και αλλιώς μία θα δουλεύει κάθε φορά με τις άλλες κλειστές. Αυτό με το ρεύμα που περνάει και στις κλειστές κονσόλες το καταλαβαίνω αλλά δεν εχω παρατηρήσει κανένα θέμα με χρώμα ή jailbars.
Δεν ξέρω αν αξίζει αυτή τη στιγμή το έξοδο για ποιοτικό switch.

vasilas432

Retro Enthusiast
Reaction score
250
Βασικά ο μόνος λόγος που το θέλω είναι για να μην χρειάζεται να συνδέω το scart κάθε κονσόλας πίσω στην TV όταν θα ανοίξω κάποια. Έτσι και αλλιώς μία θα δουλεύει κάθε φορά με τις άλλες κλειστές. Αυτό με το ρεύμα που περνάει και στις κλειστές κονσόλες το καταλαβαίνω αλλά δεν εχω παρατηρήσει κανένα θέμα με χρώμα ή jailbars.
Δεν ξέρω αν αξίζει αυτή τη στιγμή το έξοδο για ποιοτικό switch.
To switch αυτό που έχεις το έιχα και εγω και η χρήση του είναι για να μην ψάχνεις πίσω απο την τηλεόραση. Δεν κάνει να έχει πάνω 3 scart γιατί δεν έχει κύκλωμα απομόνωσης. Γι αυτό παθαίνεις το σκοτείνιασμα με το Jaguar. Στο link το Bandridge κάνει 25 ευρώ και συνδέεις 5 κονσόλες χωρις να βραχυκυκλώνουν αφού έχει selector και καλό κύκλωμα. Παίζει στα game rooms του εξωτερικού πάρα πολύ. Τα jailbars θα τα δεις όταν θα υπάρχουν παρεμβολές που εννοείται το επηρεάζουν γιατί δεν είναι μονωμένο. Αν έχεις τόσο ποιοτικες κονσόλες και παιχνίδια όπως το Jaguar καλό είναι να έχεις ποιοτικά καλώδια και switch.

Teras

Retro Starter
Reaction score
4
Τώρα με έβαλες στην πρίζα :lol:
Δεν έχεις άδικο. Σε ευχαριστώ.

Teras

Retro Starter
Reaction score
4
Βρήκα τη λύση στο πρόβλημά μου με το Jaguar και είπα να το ποστάρω εδώ μήπως κάποιος πάθει το ίδιο πράγμα.

Το πρόβλημα ήταν ότι όποτε έβαζα το scart του Jaguar στην TV (άσχετα από το switch) η εικόνα συμπιεζόταν από πάνω προς τα κάτω και άφηνε ορατή μια οριζόντια γραμμή επάνω.
Πήρα ένα Nintendo Gamecube και παρατήρησα να συμβαίνει ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Διαπίστωσα ότι οι δυο κονσόλες είχαν ως κοινό χαρακτηριστικό το ότι τα scart καλώδιά τους είναι (μάλλον) full RGB με πλήρη σειρά pins. Οι άλλες κονσόλες μου δεν έχουν πλήρη pins στα scart τους.

Οπότε άρχισα να ψάχνω τι παίζει γενικά με το scart σαν τεχνολογία. Βλέποντας σχεδιαγράμματα με τη συνδεσμολογία του scart, διάβασα ότι το pin 8 σε κάποιες τηλεοράσεις ορίζει το aspect ratio της TV ανάλογα την τάση που θα δώσει για να δείξει αυτόματα 4:3 ή 16:9.
Σκέφτηκα λοιπόν μήπως η τηλεόρασή μου τρώει κόλλημα στο aspect ratio και νομίζει ότι πρέπει να δείξει 16:9 ή ότι τα καλώδια είναι "ποιότητας" και στέλνουν ότι τάση θέλουν.
Οπότε απομόνωσα το pin 8 και το πρόβλημα που τελικά φαίνεται να ήταν το aspect ratio λύθηκε.

Δεν είμαι ηλεκτρονικός οπότε μπορεί να γράφω και μπούρδες :p αλλά ίσως κάποιος να αντιμετωπίσει το ίδιο θέμα και να το λύσει έτσι.

vasilas432

Retro Enthusiast
Reaction score
250
Μπράβο που το έλυσες. Σε κάθε περίπτωση με ρετρο σκαρτ καλώδια μπορείς να ψάχνεις για το pin out στο google γιατι υπάρχει κίνδυνος ζημιάς καμια φορά. Για παράδειγμα αν βάλεις το σκαρτ του super famicom στο snes και μετά το συνδεσεις στον OSSC upscaler, τον καις γιατί υπάρχει μια +12 γραμμή σε διαφορετικό πιν. Το έμαθα πρόσφατα και ευτυχως δεν έκαψα τπτ. Ή παίζει και να έκαψα το προηγούμενο OSSC

Teras

Retro Starter
Reaction score
4
Ναι είναι πολύ χαοτική η κατάσταση ειδικά με τα χιλιάδες φθηνά καλώδια που πωλούνται από Κίνα χωρίς να ξέρεις πως είναι κολλημένα.
Παράγγειλα και το Bandridge για να είμαι σίγουρος πως θα έχω setup της προκοπής.

vasilas432

Retro Enthusiast
Reaction score
250
Ω ρε φίλε! Ήμουν απίστευτα επιφυλακτικός όταν μου το πρότεινε ένα παληκάρι και respectable member site εξωτερικού, και τελικά είναι φοβερό! Στο youtube υπάρχει gaming room με 40 κονσόλες ταυτόχρονα συνδεμένες με χρήση Bandridge!
Δεν θα το μετανιώσεις.
Καλώδια παίρνεις απο https://www.retrogamingcables.co.uk/atari-jaguar-rgb-scart-cable-cord?search=jaguar
Να φανταστείς οτι μέσα το σκαρτ έχει πλακέτα αντι καλώδια κολλημένα!!! Άλλο επίπεδο

geoanas

Commodore Vampire
Staff member
Reaction score
5,998

vasilas432

Retro Enthusiast
Reaction score
250
Αλήθεια είναι...Άλλος ένας καλός πελάτης του, η μουράκλα μου...επιβεβαιώνω
Θα μου άρεσε ένα συγκριτικό μεταξύ PACKAPANCH που είναι η καλή σειρά του retrogamingcables και του Multicore coax του Αμερικανικού Retro-Access
https://retro-access.com/collections/video-games-consoles-video-game-accessories-cables-adapters/products/sega-genesis-1-megadrive-1-stereo-rgb-scart-with-csync-tv-lead
Έχω και απο τα δύο. Εμφανείς διαφορές είναι οτι το Multi coax είναι 3 φορές πιο χονδρό και βγαίνει και με μεταλλικό καπάκι στο scart. To PACKAPUNCH έχει κανονικό πάχος αλλά έχει πλακετίτσα sexy μέσα στο scart. Απο ποιότητα και τα δύο είναι Top αλλά δεν ξέρω πιο είναι καλύτερο στη θεωρία έστω.