Τίτλοι τέλους για την αλυσίδα καταστημάτων Radio Shack στις Η.Π.Α.

chriskgnr

Retro Guru
Reaction score
484
Radio_Shack.jpg

http://www.prnewswire.com/news-releases/last-chance-for-store-closing-deals-at-your-neighborhood-radioshack-come-innovate-with-us-one-last-time-300464748.html

https://www.radioshack.com/

Μετά από 95 χρόνια λειτουργίας, η συντριπτική πλειοψηφία(πάνω από 1000) των καταστημάτων της αλυσίδας Radio Shack, βάζει λουκέτο αυτό το Σαββατοκύριακο, με την εταιρεία από δω και πέρα να ρίχνει το μεγάλο βάρος στις online πωλήσεις. Όσοι πάντως ψάχνουν ρετρό hardware, όπως TRS-80 υπολογιστές, interfaces κ.α. θα έχουν τη δυνατότητα να bidάρουν στο πιό κάτω link, μετά το clean out Που έκανε η εταιρεία στις αποθήκες της!

https://ubidestates.hibid.com/catalog/103245/radioshack-auction--1/?

TRS-80_0.jpg

clemenza

Retro Addict
Reaction score
1,145
Εμβληματικός κατασκευαστής και ιστορική εταιρία που άφησε και με το παραπάνω το στίγμα της στα κομπιουτερικά δρώμενα των 70s και των 80s (και πολλά περισσότερα χρόνια σε ό,τι είχε να κάνει με τα ηλεκτρονικά). Πραγματικά κρίμα. :cry:

Κι έτσι, φτάσαμε στο σημείο από τους big three (Commmodore, Apple, TRS-80) και την big blue (IBM) η μόνη εταιρία που να κατασκευάζει ακόμα personal computers να είναι η Apple. Nice... :poop:

turrican

Retro Guru
Reaction score
2,312
Έχει κάνει και ο Πάνος μια εκπληκτική εργασία για το Radio Shack.
(Είχε και μια πολύ νοσταλγική φωτογραφία από μια επιγραφή στην οδό Στουρνάρα (εκεί κοντά νομίζω ήταν).

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Δεν το πιστεύω ότι κλείνει το Radio Shack!!! Καιροί περίεργοι....

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Το 2004 που έμεινα για μεγάλο διάστημα στις ΗΠΑ, είχα διαπιστώσει ότι ήδη το Radio Shack ήταν στη συνείδηση των αμερικανών σαν "δεύτερο"... Δεν ξέρω το γιατί, αλλά δεν ήταν πια ψηλά στην εκτίμησή τους... Δυστυχώς, ένα τέλος λοιπόν που δεν είναι και πολύ ξαφνικό...

dR_wH0

Solder Noob
Staff member
Reaction score
1,861
Αν το Radio Shack ήταν δευτεράτζα πιο θεωρούσαν πρώτο ;

dimfil

Retro Mentor
Reaction score
1,678
Αν το Radio Shack ήταν δευτεράτζα πιο θεωρούσαν πρώτο ;
Ήδη είχε γίνει μεγάλο "μπαμ" στις διαδυκτιακες αγορές όπου εκεί για φορολογικούς λόγους συνήθως ευνοούνται οι αγορές από άλλη πολιτεία. Τότε (δεν ξέρω για τη συνέχεια) το RadioShack είχε μείνει κάπως πίσω σε αυτό τον τομέα. Επίσης, όσα καταστήματα επισκέφτηκα είχα προσέξει ότι ήταν αρκετά "φτωχά" σε στοκ. Πολύ λίγα να δεις και να διαλέξεις. Μου είχε κάνει εντύπωση και το συζήτησα με κάποιους από τους ανθρώπους που ερχόμουν σε επαφή τότε και μου είπαν ακριβώς αυτό :το RadioShack δεν έχει πια την αίγλη του παρελθόντος...

Επαναλαμβάνω, όλα αυτά το 2004. Δεν παρακολούθησα (δεν με ενδιέφερε άλλωστε) τη συνέχεια της ιστορίας αλλά φαίνεται ότι τελικά, όντως, το τέλος δεν ήταν και τόσο ξαφνικό...

riscknight

Retro Enthusiast
Reaction score
245
Κι επειδη ακομα βρισκω 'πραγματα' φυσικα - αυτο δεν πρσθεσα...

riscknight

Retro Enthusiast
Reaction score
245
Αααα ωραία καλούδια!!!!!!!!
Πριν πολλα χρονια τα 'μαζευα' - οτιδηποτε απο παιχνιδια της RS...

Συντομα ομως θα πανε στο retroworld...